Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cartela PrePay cu 3G si roaming ptr diaspora

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Catalin__Ro

Catalin__Ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 08.10.2009
Buna ziua,

Muncesc si traiesc in afara tarii si de multe ori am nevoie de un numar de romania pentru internet banking, rezervari etc.

Nu il folosesc decat pentru asa ceva altminteri pentru vorbit cu familia folosesc aplicatii wireless.

As vrea sa nu dau banii pe un abonament ci sa cumpar o cartela prepay pe care sa o incarc cand am nevoie.
As vrea totodata ca acel numar sa-mi ramana si daca o incarc la 6 luni.

Ce ma sfatuiti?

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
ia o cartela Vodafone

#3
LauEugen

LauEugen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 09.09.2014
Ai la vodafone pe prepay cu 8 € 2000 de ce vrei tu in roaming min/sms/mb optiunea e valabila pentru 35 de zile . Deci pentru date primesti 2Gb daca doar de date ai nevoie. Eu momentan asta folosesc pentru asa ceva

Edited by LauEugen, 02 June 2017 - 14:46.


#4
Catalin__Ro

Catalin__Ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 08.10.2009

View PostLauEugen, on 02 iunie 2017 - 14:46, said:

Ai la vodafone pe prepay cu 8 € 2000 de ce vrei tu in roaming min/sms/mb optiunea e valabila pentru 35 de zile . Deci pentru date primesti 2Gb daca doar de date ai nevoie. Eu momentan asta folosesc pentru asa ceva


Trebuie reincarcata la un interval anume de timp sau numarul imi rasmane si daca o incarc la 6 luni?

Edited by Catalin__Ro, 02 June 2017 - 14:49.


#5
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
cu 8 eur/luna ai tot traficul ala in roaming si nu mai trebuie sa platesti nimic altceva, gen roaming pe zi
sau chestii de genu'? intreb si eu pentru ca nu stiu si ar fi misto sa ii dau pontul cuiva din anglia.

#6
LauEugen

LauEugen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 09.09.2014
Nu stiu , si eu am doar de 2 saptamani doar pentru chestia asta.Din cate stiu atunci cand incarci o cartela prepay,perioada de gratie creste la cat de des o incarci.adica dupa 35 de zile dupa ce expira optiunea respectiva tu mai poti incarca cu ceva credit doar asa(cu un minim de 4€ sa zicem) sa fie pana cand alegi o alta optiune,chestia asta prelungid perioada de gratie si asa iti vei putea pastra numarul mai mult timp.

@dygey Da ai tot traficul ala in roaming .nu mai platesti nimic altceva

#7
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008
3G sau 4G dacă ai în roaming așa ceva.

#8
Catalin__Ro

Catalin__Ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 08.10.2009
@LauEugen.
Adică daca nu o încarcă pana expira, rămân fara număr?
Sa fie mai avantajos un abonament cu 3G si Roamingul in acest caz??
Chestia e ca nu am nevoie decât pentru scurta perioada de timp
Si mobile bankingului tot wireless merge da îți trebuie tel de ro ca sa trimită banca SMS

#9
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
În cazul tău ar fi mai simplu cu uun nr. VoIP. Cu 6 Euro ai număr fix valabil un an întreg. Instalezi aplicaţia pe telefon şi gata.

#10
LauEugen

LauEugen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 09.09.2014
Nu expira numarul ci doar optiunea si oricum e rentabil. Mai ales ca dupa 15 iunie optiunile de min si date din tara vor fi disponibile si in roaming. Deci la o optiune normala de  6~7 € sa zicem ai o gramada de minute si giga de date care ii poti folosi oriunde in europa

Edited by LauEugen, 02 June 2017 - 15:12.


#11
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
@LauEugen: si daca esti sunat pe nr aflat in roaming pe care ai optiunea, traficul de sosire se scade din cele 2000 de "unitati"?

#12
LauEugen

LauEugen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 09.09.2014
@dygey sms si apeluri primite sau efectuate se scad din acele 2000 de unitati.Acele unitati pot fi definite ca : 2000 de min sau 2000 de sms sau 2000 de mb si se scad in functie de ce folosesti

#13
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010

View PostLauEugen, on 02 iunie 2017 - 15:15, said:

@dygey sms si apeluri primite sau efectuate se scad din acele 2000 de unitati.Acele unitati pot fi definite ca : 2000 de min sau 2000 de sms sau 2000 de mb si se scad in functie de ce folosesti


Apelurile primite in roaming NU scad din cele 2000 CVT! Cel putin la mine asa a fost!

#14
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
omul a zis ca vrea pt internet banking si voi ati dat-o in diverse


ia o cartela vodafone si intra in pana corbului pe site la vodafone sa vezi perioadele de valabilitate/gratie

https://www.vodafone...index.htm#tab-2

daca bagi minim 4 € la 330 zile, nu pierzi numarul

Edited by gumball3000, 02 June 2017 - 15:48.


#15
LauEugen

LauEugen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 09.09.2014
Probabi ca asa este,inseamna ca cele 2000 unitati se contorizeaza la sms-uri trimise ,apeluri efectuate si trafic de date

#16
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005

View Postdygey, on 02 iunie 2017 - 14:54, said:

cu 8 eur/luna ai tot traficul ala in roaming si nu mai trebuie sa platesti nimic altceva, gen roaming pe zi
sau chestii de genu'? intreb si eu pentru ca nu stiu si ar fi misto sa ii dau pontul cuiva din anglia.
Înainte să vă faceți planuri citiți asta:
"Politica de utilizare rezonabilă a serviciilor de roaming în SEE
În situația unei utilizări excesive, abuzive sau anormale a Serviciului de roaming in SEE, conform Regulamentului de roaming UE 531/2012 modificat și completat de Regulamentul UE 2016/2286, Vodafone are dreptul să aplice următoarele tarife (în Eurocredit): 0,032€ credit /minut apel efectuat către statele din SEE, 0,0108€ credit /minut apel primit, 0,01€ credit /SMS, 0,00752€ credit /MB.
Conform Regulamentului de roaming UE 531/2012 modificat și completat de Regulamentul UE 2016/2286, pentru a determina dacă o utilizare este excesivă, abuzivă și anormală vor fi analizați următorii indicatori obiectivi:
  -  Indicatori privind prezența fizică (conectarea cartelei SIM) și consumul (apelurile, SMS-urile sau traficul de internet), în mod cumulat și pentru o perioadă de cel puțin 4 luni. Astfel, se înțelege că Serviciile sunt utilizate abuziv în Roaming dacă, pe o durată de 4 luni consecutive:
  -  consumul de servicii în Roaming, pentru fiecare tip de serviciu în parte (apeluri, SMS-uri, trafic de internet), excede consumul la nivel național,
-   conectarea cartelei SIM se realizează predominant în Roaming, raportat la conectarea Cartelei la nivel național.
-   O perioadă lungă de inactivitate a unei Cartele SIM, asociată unei utilizări preponderente sau chiar exclusive în roaming
  -  Cumpărarea și utilizarea succesivă în roaming a mai multor cartele SIM de către același client.
"

#17
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,384
  • Înscris: 20.10.2006

View Postmihaicozac, on 02 iunie 2017 - 15:06, said:

În cazul tău ar fi mai simplu cu uun nr. VoIP. Cu 6 Euro ai număr fix valabil un an Ăźntreg. Instalezi aplicația pe telefon și gata.
Si sms-urile cum le primeste, ca nu stiu sa fie voip cu nr. de Romania pe care sa poti primi sms-uri, iar codurile de logare la internet banking vin prin sms, nu apel.

#18
Catalin__Ro

Catalin__Ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 08.10.2009
@radunic

"În situația unei utilizări excesive, abuzive sau anormale a Serviciului de roaming in SEE, conform Regulamentului de roaming UE 531/2012 modificat și completat de Regulamentul UE 2016/2286, Vodafone are dreptul să aplice următoarele tarife (în Eurocredit): 0,032€ credit /minut apel efectuat către statele din SEE, 0,0108€ credit /minut apel primit, 0,01€ credit /SMS, 0,00752€ credit /MB."

OK asta înseamnă 3,2 euro pe 100 min si 1 Euro pe 100 SMS.
Folosit doar ptr Internet Banking si ca sa confirmi hotel booking sau alte chestii 100 min si 100 SMSuri sunt suficiente pe un an.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate