Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Izolare fonica- cort in apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
adela212

adela212

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 02.06.2017
Sunt violonista si locuiesc intr-un studio.Am nevoie sa pot studia si seara tarziu,atunci cand ajung acasa.M-am gandit sa imi cumpar de pe amazon un pavilion de gradina din poliester 3×3m si pe dinautru sa lipsesc peste tot banda izolanta adeziva ptr studiouri.Asa voi avea o mica sala de studiu complet izolata fonic in propriul apartament.Va functiona oare?Scopul este sa izolez cat mai bine posibil,astfel incat sa nu deranjez vecinii daca am de studiat chiar si pe timpul noptii.Multumesc anticipat pentru sfat!

#2
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
polistirenul nu izoleaza fonic. nu-ti ramane decat sa izolezi fonic macar o camera cu materiale de specialitate

Edited by usrnm, 02 June 2017 - 12:31.


#3
adela212

adela212

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 02.06.2017
pai as acoperi in totalitate peretii pavilionului cu burete absorbant acustic.Ar fi un spatiu inchis iar in interior,burete absorbant.

pai as acoperi in totalitate peretii pavilionului cu burete absorbant acustic.Ar fi un spatiu inchis iar in interior,burete absorbant.

#4
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,821
  • Înscris: 13.07.2011
nu ai o camara sau o camera de 3x3 ? sa iti izolezi camera fonic, cred ca este mai usor decat sa pui un pavilion in mijlocul apartamentului.

#5
adela212

adela212

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 02.06.2017
Nu,locuiesc intr-un studio de 30m2,in plus,sa izolez tot studioul ar fi foarte costisitor insa pentru pavilion,chiar si 2×2 ar fi suficient,as avea nevoie de mult mai putin material izolant.Nici nu am nevoie de mai mult spatiu pentru studiu...

#6
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Ai nevoie de pereţi rigizi pt. separeu. Aşa e şi în studiourile de înregistrări, panouri de placaj sau lemn acoperite cu burete cu "piramide". Izolaţia fonică trebuie să fie pusă la interior!. Totuşi rămâne problema cu podeaua dacă ai vecini dedesubt, dar ar trebui să meargă oarecum cu polistiren extrudat. Sunetul viorii nu se transmite aşa mult prin plăci de beton turnate.

#7
adela212

adela212

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 02.06.2017
Nu,nu am vecini sub mine,locuiesc la parter.Da,exact benzile acea cu piramida,asemanatoare cofrajelor de oua,acelea am de gand sa le lipesc in interior,sa acopar in totalitate interiroul pavilionului.

#8
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Cca sa izolezi fonic o incapere iti trebuie bani seriosi , nu merge cu " cofraje de oua sau burete " de 5-10 mm , cortul e o mizerie inutila in aplicatia asta .

#9
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pABvTWSxOes?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pe scurt: prosoape.

#10
adela212

adela212

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 02.06.2017
Cineva mi-a recomandat sa imi cumpar acelasi burete(de pe amazon,80 de euro,20 de bucati 0,50-0,50-8cm)folosit si in studiouri si sa il lipesc pe pereti in tot studioul.Asa mi-a venit idea pavilionului.Un spatiu inchis mai mic,pe care sa il izolez

#11
EllaBeauty

EllaBeauty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,883
  • Înscris: 18.12.2011
o cusca de termopan cu multe camere in profil?

#12
adela212

adela212

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 02.06.2017
Cisca de termopan suna interesant si arata si bine insa ar trebui sa angajez lucratori,sa modific studioul iar eu stau in chirie.Pavilionul il pot monta si demonta singura.

#13
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

 adela212, on 02 iunie 2017 - 13:18, said:

Cisca de termopan suna interesant si arata si bine insa ar trebui sa angajez lucratori,sa modific studioul iar eu stau in chirie.Pavilionul il pot monta si demonta singura.
de fapt, asta e problema, ca e chirie. Buretii fonoabsorbanti sunt solutia pentru tine. Povestea cu pavilionul e SF, scuza-ma

#14
adela212

adela212

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 02.06.2017
Bureti fonoabsorbanti si aveam de gand sa folosesc.Doar ca in pavilion,nu pe pereti.

Adica pe peretii pavilionului

#15
adela212

adela212

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 02.06.2017
Multumesc pentru sfatul cu prosoapele.Am sa incerc.

#16
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Daca vrei sa iti faci tu ceva improvizat, trebuie sa ne spui care e dimensiunea camerei in care vrei sa faci improvizatia, in primul rand. Dupa, ne spui care e dimensiunea camerei de care ai nevoie.
Te intreb pentru ca eu sunt sigur poti utiliza polistiren. Trebuie sa ai putin talent la constructie si ceva timp liber. In prima faza, eu as face cutia de polistiren. Cred ca poti folosi fara probleme polistiren mai gros.
As alege coltul camerei unde sa ma apuc de treaba. Nu stiu cu ce poti lipi peretii intre ei astfel incat sa tina bine, trebuie sa te documentezi putin aici. Dupa ce ai ajuns la o cutie completa, iei burete si incepi a lipi la interior. Eu cred ca se poate misca cum vrei tu. Nu stiu insa ce obtii ca si izolatie fonica.

Vezi ca burete gasesti si la noi: http://antifonare.ro...t&product_id=50

Spor la treaba !

Edited by paso87, 02 June 2017 - 14:35.


#17
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 adela212, on 02 iunie 2017 - 12:27, said:

Sunt violonista si locuiesc intr-un studio.Am nevoie sa pot studia si seara tarziu,atunci cand ajung acasa.M-am gandit sa imi cumpar de pe amazon un pavilion de gradina din poliester 3×3m si pe dinautru sa lipsesc peste tot banda izolanta adeziva ptr studiouri.Asa voi avea o mica sala de studiu complet izolata fonic in propriul apartament.Va functiona oare?Scopul este sa izolez cat mai bine posibil,astfel incat sa nu deranjez vecinii daca am de studiat chiar si pe timpul noptii.Multumesc anticipat pentru sfat!

Nu numai ca nu va functiona, dar muzica simfonica nu se exerseaza in apartament ci in locuri special amenajate. Sau, te muti la casa si n-ai decat sa studiezi numai noaptea...

 business11, on 02 iunie 2017 - 12:37, said:

nu ai o camara sau o camera de 3x3 ? sa iti izolezi camera fonic, cred ca este mai usor decat sa pui un pavilion in mijlocul apartamentului.

Hai mai... cum iti inchipui tu ca o sa exerseze inchisa in debara, printr borcane?

#18
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,821
  • Înscris: 13.07.2011

 rosix, on 02 iunie 2017 - 14:41, said:



Hai mai... cum iti inchipui tu ca o sa exerseze inchisa in debara, printr borcane?

da tu crezi ca toti au borcane in debara? Unii folosesc altfel apartamentul, eu am o camera de 4mp care sta goala, mai depozitez din cand in cand o bicicleta, un scuter, etc. Asa era si la ea posibil.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate