Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Părere PC

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#55
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Jucariile alea nu au un anumit delay/lag? presupunand ca vor merge.

Un monitor second in stare buna cu rezolutie full hd nu prea se gaseste sub 300 lei.

#56
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Decat 74 ron pe ala mai degraba 100 ron pe asta: https://www.olx.ro/o...html#8bcecb5fb1
Zic si eu Posted Image

Sau asa, la 70 lei: https://www.olx.ro/o...html#a90c5d76ef

Se gasesc solutii de urgenta cu conectare directa, fara adaptoare si ale cele ... bine, nu te astepti acum la FHD cu super unghiouri si timpi de raspuns ...

Edited by ro_explorer, 02 June 2017 - 18:49.


#57
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View PostAwkwardMe, on 02 iunie 2017 - 18:39, said:

Jucariile alea nu au un anumit delay/lag? presupunand ca vor merge.
Functioneaza fara probleme, iau semnalul din HDMI si il transmit spre VGA. Despre input lag nu stiu ce sa zic..

@explorer, monitorul HP pe care l-ai mentionat are doar VGA. Cel putin asta concluzionez de aici si din pozele proprietarului, descrierea este eronata. Nu stiu de ce, dar nu-mi surade ideea monitorului SH. Rezolutie non-FHD, panou de calitate slaba, plus ca poate sa pice oricand. Stiu, am pretentii care nu se justifica in acest caz. Posted Image

Sa vedem ce decide initiatorul.

Edited by jegmihai, 02 June 2017 - 19:35.


#58
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postjegmihai, on 02 iunie 2017 - 19:29, said:

@explorer, monitorul HP pe care l-ai mentionat are doar VGA. Cel putin asta concluzionez de aici si din pozele proprietarului,
Asa am zis si eu dar pe situl producatorului scrie clar ca are si DVI-D.

Un monitor din asta se presupune ca e o solutie temporara, nu permanenta (oricum, se verifica usor ... dai un mesaj vanzatorului si specifici ca vrei sa vezi mufa DVI intr-o poza). Cand o sa aiba buget de un monitor ca lumea poate sa il vanda pe asta la loc sau sa il foloseasca ca al doilea monitor la sistem.

Edited by ro_explorer, 02 June 2017 - 19:34.


#59
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Postro_explorer, on 02 iunie 2017 - 19:33, said:

Asa am zis si eu dar pe situl producatorului scrie clar ca are si DVI-D.
Am editat mesajul, faceam referire la CNET. Am omis site-ul producatorului.

View Postro_explorer, on 02 iunie 2017 - 19:33, said:

. Cand o sa aiba buget de un monitor ca lumea poate sa il vanda pe asta la loc sau sa il foloseasca ca al doilea monitor la sistem.
Nu stiu de ce, dar am senzatia ca va dura ceva pana cand isi va permite un monitor cum trebuie (minim 500 de lei). Presupunerea o fac pe baza bugetului mic, care este si putin fortat.

#60
Bratonee

Bratonee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 12.02.2012
Ok, multumesc pentru lamuriri si sugestii, posibil sa merg pe un monitor SH pentru o luna/doua pana imi voi permite sa cumpar unul nou.

#61
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Ma bucur ca presupunerea mea a fost gresita. :D

Cu asamblarea te descurci singur, nu e chiar atat de greu sa asamblezi PC-ul. Sunt foarte multe video-uri pe YouTube care te indrumeaza, pas cu pas. Iti sugerez materialele celor de la Newegg, explica in detaliu ce si cum.

Spoiler


#62
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postjegmihai, on 02 iunie 2017 - 19:38, said:

Nu stiu de ce, dar am senzatia ca va dura ceva pana cand isi va permite un monitor cum trebuie (minim 500 de lei). Presupunerea o fac pe baza bugetului mic, care este si putin fortat.
Da, si cand eu l-am sfatuit pe @initator sa mareasca bugetul putin peste 3.000 Lei pt. un PC Gaming, mi-au sarit unii in cap !

D.p.meu.d.v @initiatorul isi poate face cu 2.700 Lei un PC la altex cu:
Spoiler

Sau la pcgarage cu:
Spoiler

Dar stai ! el a zis ca vrea un PC Gaming cu

View PostBratonee, on 02 iunie 2017 - 08:13, said:

Spoiler
3. Bugetul maxim (in cazuri specifice, mentionati daca in acest buget sunt incluse perifericile si monitorul) - 2700 lei   Posted Image
Spoiler


#63
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postsuper8, on 02 iunie 2017 - 21:33, said:

D.p.meu.d.v @initiatorul isi poate face cu 2.700 Lei un PC la altex cu:

procesor Intel Skylake Dual-Core G4400 - 233,09 Lei 90 [sau Celeron ! sa fie si mai ieftin];

Cu procesor din ala sa iti faci tu sistem de gaming ... nici pe HTPC nu mi-as pune asa ceva  ...
Minimul acceptabil pentru gaming low-end este un core i3 7100, 6100, mai putin conteaza.

Edited by ro_explorer, 02 June 2017 - 22:52.


#64
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Da' de ce esti asa nesimtiti cu mine, @ro_explorer ?
Daca @initiatorul a spus ca suma maxima alocata pt. un PC Gaming e 2.700 Lei, ce pana mea vrei sa-i fac eu ?
Sa scot bani de la mine din buzunar sa-i cumpar monitorul si placa video ?!

Fa-i tu un PC Gaming cu 2.700 Lei in care sa fie incluse toate ! mobo, procesor, placa video dedicata, RAM, Hdd/SSD, sursa, monitor si carcasa PC.

#65
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postsuper8, on 03 iunie 2017 - 00:28, said:

Da' de ce esti asa nesimtiti cu mine, @ro_explorer ?
Unde vezi tu nesimtire? A fost doar o reactie la ce petarda de procesor ai putut sa pui pentru un "sistem de gaming". Tu, daca ai avea bugetul ala, aia ti-ai lua? Sincer ...
Sa te vad eu cum joci Ghost recon, Rise of the tombrider sau The Witcher 3 pe el ...
Multe din titlurile AAA de azi (deci nu toate) necesita 4 fire de procesare pentru ca complexitate de randare si obiecte, mai ales intr-un joc "open world".

View Postsuper8, on 03 iunie 2017 - 00:28, said:

Fa-i tu un PC Gaming cu 2.700 Lei in care sa fie incluse toate ! mobo, procesor, placa video dedicata, RAM, Hdd/SSD, sursa, monitor si carcasa PC.
Pai daca te oboseai sa citesti prima pagina a topicului ai fi vazut configuratia cu pricina. In plus omul a zis ca o sa primeasca un monitor .. ca nu e ideal, asa e, dar na, calul de dar nu se cauta la dinti. Apoi au fost discutii de upgrade placa video, rabat la altele .... dar stiu, e greu sa citesti sa vezi daca s-a mai scris.
Nu am nimic cu tine dar sunt alergic la superficialitate.

Pentru informarea ta, asta e postul cu configuratia de start, ca sa nu mai cauti.

View PostAwkwardMe, on 02 iunie 2017 - 10:10, said:

.....

Si acum la obiect, despre configurari: cand construiesti un PC pentru gaming, nu faci rabat la procesor si la placa video caci astea sunt cele mai scumpe componente ... si sunt scumpe atat la achizitionare cat si la inlocuire. Vrei ca cele mai scumpe componente sa fie cele finale si restul sa construiesti pe langa. Mai faci rabat la RAM (unde impactul la gaming nu este decat pe volum, pana in 16GB .. restul e can can ... cumperi o placuta de 8G si apoi, cand iti permiti, inca una .... daca nu ai de 8, incepi cu 4 si apoi cumperi 2x8 si ai pierdut doar una de 4 care nu e mare lucru) ... mai faci rabat la hard disk pentru inceput (pui unul mecanic si asta e .. astepti mai mult sa se incarce una alta dar dupa aia merge lin, asta pana construiesti buget ca sa adaugi un SSD in sistem) ... mai faci rabat la carcasa caci tabelele sunt ieftine de inlocuit, te mai joci cu sursa eventual ... chit ca iei una mai galagioasa... din astea.

P.S:: Pe viitor te rog sa fii mai atent cu apelativele de gen "nesimtit" acolo unde nu e cazul. Incearca sa citesti ce am scris si nu te mai inflama atat.

Edited by ro_explorer, 03 June 2017 - 02:50.


#66
Gothan

Gothan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 19.04.2017

View Postro_explorer, on 03 iunie 2017 - 02:49, said:

Sa te vad eu cum joci Ghost recon, Rise of the tombrider sau The Witcher 3 pe el ...
Multe din titlurile AAA de azi (deci nu toate) necesita 4 fire de procesare pentru ca complexitate de randare si obiecte, mai ales intr-un joc "open world".
Pe un GTX 1060 nu as pune nici macar un Pentium kabylake, daramite un Skylake. Aici ai dreptate.
Nu ai dreptate cand spui ca trebuie musai minim 7100 pentru gaming low-end, pentru simplul fapt ca placile grafice low end nu sunt gtx-uri, sunt gt-uri. GTX 1050/1050Ti nu prea le vad in low, poate in gaming ocazional si iti garantez ca un Pentium G4xxx tine pasul cu maximum cat pot debita aceste placi.
Testat "pe viu" in The Wither 3, Battlefield 1 si Armored Warfare. In ultimele doua am si inregistrat fara sa simt ceva in timpul jocului..



GTX 1050 + G4560 (Very High, SMAA). E maximum ce pot indesa in cei 2GB ai placii video.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4W5kbm-QcNA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Daca imi este permis un sfat, langa GTX 1060 as pune minim un i5 sau r5.

Edited by Gothan, 03 June 2017 - 07:21.


#67
Bratonee

Bratonee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 12.02.2012
M-am hotarat deja, o sa merg pe configuratia postat de Awkward me, cu i5 7400 si 1060-ul de 6 GB. Cum a spus si ro_explorer, in bugetul asta nu am pretentii prea mari, asa ca mai bine investesc cea mai mare parte in procesor si placa video si cumpar pe viitor piesele mai ieftine, printre care si monitorul.

Multumesc tuturor pentru sfaturi.

#68
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Ai luat o decizie foarte buna. Spor la jocuri.

Revino pe aici înainte sa-ti cumperi monitorul.

#69
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postro_explorer, on 03 iunie 2017 - 02:49, said:

Unde vezi tu nesimtire? A fost doar o reactie la ce petarda de procesor ai putut sa pui pentru un "sistem de gaming". Tu, daca ai avea bugetul ala, aia ti-ai lua? Sincer ...
Sincer ? eu as amana achizitia pana as mai strange bani putin peste 3.000 Lei pt. ce e mai important ! procesor, placa video si monitor
A zis ca nu are monitor deloc si trebuie sa primeasca gratis un monitor cu VGA si adaptor

View PostBratonee, on 02 iunie 2017 - 16:43, said:

Ok, deci monitorul are intrare doar VGA dar are el și adaptor.

În ceea ce privește placa video, până la urmă o voi cumpără pe cea de 6Gb si îmi voi cumpără un HDD peste o lună două când mai strâng niște bani. Am un HDD mai vechi pe care îl voi folosi.
Dar ce sa vezi ?!

View Postro_explorer, on 02 iunie 2017 - 16:51, said:

Nu merge cu adaptor pasiv. Placile GTX seria 10 nu mai dau semnal analog afara pe mufa DVI deci degeaba ai adaptor. Iti trebuie un monitor cu intrare DVI sau DP sau HDMI.
Solutia e sa cumpere un monitor SH cu intrare DVI.
Dar stai ! chiar daca el nu face rabat la procesor si placa video tot depaseste bugetul maxim impus de el==>https://s3.postimg.o...x/j_IBzn_V9.png
==>https://i.imgur.com/jIBznV9.png
Plus ca se mai adauga minim 100 Lei pe un monitor Second Hand cu DVI !

View Postro_explorer, on 03 iunie 2017 - 02:49, said:

Si acum la obiect, despre configurari: cand construiesti un PC pentru gaming, nu faci rabat la procesor si la placa video caci astea sunt cele mai scumpe componente ... si sunt scumpe atat la achizitionare cat si la inlocuire.
Spoiler

P.S:: Pe viitor te rog sa fii mai atent cu apelativele de gen "nesimtit" acolo unde nu e cazul. Incearca sa citesti ce am scris si nu te mai inflama atat.
Ce avea daca statea cu GTX 1060 6GB, Intel dual core G4400 si monitor cu DVI si HDMI pana strangea bani pt. i5-7400 si restul ? ma refer la cealalta configuratie !
Daca nu face rabat la video si procesor nu ii ajung 2.700 Lei pt. toate componentele PC oricum ai da-o !
Pardon ! greseala mea, se poate daca nu cumpara HDD ca il foloseste p-ala vechi==>https://s8.postimg.o...03_09_53_15.png
==>https://i.imgur.com/nXpMy1j.png
Si ii mai raman bani si de un monitor Second Hand cu DVI !

p.s.:
Eu m-am inflamat pt. ca puteai sa scri asa:

View Postro_explorer, on 02 iunie 2017 - 22:51, said:

Cu procesor din ala sa iti faci tu sistem de gaming ... nici pe HTPC nu mi-as pune asa ceva  ...
Minimul acceptabil pentru gaming low-end este un core i3 7100, 6100, mai putin conteaza.
Dar nu, trebuia sa imi vorbesti in mod ofensator.

Edited by super8, 03 June 2017 - 09:02.


#70
Gothan

Gothan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 19.04.2017

View PostBratonee, on 02 iunie 2017 - 16:43, said:

îmi voi cumpără un HDD peste o lună două când mai strâng niște bani. Am un HDD mai vechi pe care îl voi folosi.
SATA, nu?

Edited by Gothan, 03 June 2017 - 09:22.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate