Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

coleg fumeaza tigari

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
anonim_57

anonim_57

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23
  • Înscris: 04.05.2017
Am stat langa un coleg care a fumat si azi vantul aducea fumul de la tigarea lui catre mine.Oare pot pati ceva?se simte in nas de la fum ca n-ar fi aerul curat.
Oare ar trebui sa nu mai vorbesc cu colegul ala?de fiecare data fumeaza cand vorbim,dar nu m-am gandit niciodata ca as putea pati ceva de la fumul lui pana ce am simtit in nas fumul de la tigarile lui..

#2
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,857
  • Înscris: 25.01.2002
daca te deranjeaza, spune-i asta, fara ezitare.

daca poti pati ceva... fireste ca poti. exista o lunga lista de probleme pe care le poate provoca fumatul, chiar daca in cazul tau este pasiv.
am gasit pe net un articol vizavi de acest fumat pasiv. cu siguranta sint mai multe astfel de articole.

LE
ma gindesc totusi ca pentru a pati ceva serios, trebuie sa stai foarte mult linga colegul tau, in timp ce acesta fumeaza...

Edited by tEo, 01 June 2017 - 23:44.


#3
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

 anonim_57, on 01 iunie 2017 - 23:35, said:

..... vantul aducea fumul de la tigarea lui catre mine.....
Oare pot pati ceva?
PAi tu nu te puteai mișca deloc?Adica ai stat statuie în vânt?
Vezi sa nu le dai de gust în rest....sănătate multa.

#4
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Nu stati langa el sau alegeti o zona "neutra" la discutii. Daca colegul e gen "face pe seful" faceti rost de betisoare parfumate pe care le aprindeti cand fumeaza in acea zona.
Tehnic, daca este spatiu inchis de doi pereti si un acoperis colegul poate lua amenda in urma unui control de la pompieri.

#5
anonim_57

anonim_57

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23
  • Înscris: 04.05.2017

 tEo, on 01 iunie 2017 - 23:43, said:

daca te deranjeaza, spune-i asta, fara ezitare.

daca poti pati ceva... fireste ca poti. exista o lunga lista de probleme pe care le poate provoca fumatul, chiar daca in cazul tau este pasiv.
am gasit pe net un articol vizavi de acest fumat pasiv. cu siguranta sint mai multe astfel de articole.

LE
ma gindesc totusi ca pentru a pati ceva serios, trebuie sa stai foarte mult linga colegul tau, in timp ce acesta fumeaza...
pai azi am stat o ora-doua dar nu a fumat non-stop,doar ca era vant afara si fumul cam venea spre mine..se simte ca n-ar fi aer curat la nas,sper sa dispara sentimentu asta.Am mai vb cu el cand fuma,dar nu simteam nimic..

#6
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Nu cred ca mori de la o tigara....

#7
anonim_57

anonim_57

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23
  • Înscris: 04.05.2017

 ddaannii, on 01 iunie 2017 - 23:48, said:


PAi tu nu te puteai mișca deloc?Adica ai stat statuie în vânt?
Vezi sa nu le dai de gust în rest....sãnãtate multa.
M-am miscat putin..dar era o banca..tot mai venea.Ce gust,mie nu-mi plac tigarile,daca nu suport fumul lor nicigand sa fumez :))

Pai cand citesti ce scrie pe net te sperii de-ti vine sa nu mai vorbesti cu nimeni care fumeaza niciodata..

#8
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004
Simti ceva daca suflu fumu catre monitor?

#9
anonim_57

anonim_57

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23
  • Înscris: 04.05.2017

 The Stressmaker, on 01 iunie 2017 - 23:49, said:

Nu stati langa el sau alegeti o zona "neutra" la discutii. Daca colegul e gen "face pe seful" faceti rost de betisoare parfumate pe care le aprindeti cand fumeaza in acea zona.
Tehnic, daca este spatiu inchis de doi pereti si un acoperis colegul poate lua amenda in urma unui control de la pompieri.
era afara pe o banca in parc..dar batea vant am zis..m-am speriat ca simt la nas ca n-ar fi aerul curat..

#10
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,857
  • Înscris: 25.01.2002
nu inseamna ca esti in pericol imediat.

dar totusi, ca nefumator, e neplacut sa stai linga cineva care fumeaza. tocmai de aia zic sa-i dai de inteles respectivului sa incerce sa nu mai fumeze linga tine. asa ar fi fairplay.

#11
anonim_57

anonim_57

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23
  • Înscris: 04.05.2017

 tEo, on 01 iunie 2017 - 23:57, said:

nu inseamna ca esti in pericol imediat.

dar totusi, ca nefumator, e neplacut sa stai linga cineva care fumeaza. tocmai de aia zic sa-i dai de inteles respectivului sa incerce sa nu mai fumeze linga tine. asa ar fi fairplay.
pai poate se supara,e coleg vechi,cumsecade..

#12
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005

 anonim_57, on 01 iunie 2017 - 23:35, said:

Am stat langa un coleg care a fumat si azi vantul aducea fumul de la tigarea lui catre mine.Oare pot pati ceva?se simte in nas de la fum ca n-ar fi aerul curat.
Oare ar trebui sa nu mai vorbesc cu colegul ala?de fiecare data fumeaza cand vorbim,dar nu m-am gandit niciodata ca as putea pati ceva de la fumul lui pana ce am simtit in nas fumul de la tigarile lui..

Dumnezeule, stiai ca plasticul emana substante cancerigene si ca orice aparat electronic emite radiatii nocive? Stiai ca daca locuiesti la oras respiri metale grele emanate de automobile?

Stiai ca o substanta impregnata in mobilierul de birou provoaca in timp cancer la tiroida?

Habar n-ai in ce pericol esti!!!  [ https://userscontent2.emaze.com/images/8036d175-f55c-4bae-80bc-bf0fb2aeec36/d06f6156-eafd-4f38-9195-f66ac0c3e809.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Renunta urgent la toate astea. Mai ales la alea electronice, si la tot ce inseamna internet. Wifi-ul distruge creierul.

Eu fumez, asa ca tot un drac e o radiatie incolo-ncoace... Posted Image

Edited by Phobos, 02 June 2017 - 00:09.


#13
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

 The Stressmaker, on 01 iunie 2017 - 23:49, said:

Tehnic, daca este spatiu inchis de doi pereti si un acoperis colegul poate lua amenda in urma unui control de la pompieri.
Exact asa e unde fumez eu acum. Trimite pompierii la mine in bucatarie sa ma amendeze. :)

#14
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007
Bei, mori, nu bei, mori , bei, mananci gras, fumezi si mergi la femei, mori.
Acum daca bei si fumezi, macar sa bei si sa fumezi destul, baremi sa mori satul.

Ai grija sa nu-ti iasa un coi in talpa ca sa nu mai poti merge incaltat!

#15
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
o basina ai luat vreodata in nas? vine aer curat?

#16
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
initiator, ori trolezi ori esti cam sarman cu duhul. Alege.

#17
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017
Chiar asa de rau te-ai panicat de la o tigara fumata de altu langa tine? Parca te mai vad cu inca un topic de genul... "am stat cu mama in bucatarie cand facea ciorba...pot pati ceva de la mirosul ciorbii?"

Edited by bogdan181180, 02 June 2017 - 06:43.


#18
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Ca sa fii fumator pasiv ar trebui sa fie aerul atat de imbacsit ca sa-l tai cu cutitul. In parc, daca fumeaza cineva sansele de a avea probleme de sanatate sunt invers proportionale cu patratul distantei fata de fumator (fumul se disperseaza rapid in aerul inconjurator) si direct proportional cu timpul de expunere. Asa ca doar sesizarea acestuia nu este suficienta ca sa declanseze probleme de sanatate. Sunt alte substante de care sa ne facem griji. E adevarat ca exista persoane mai sensibile la fumul de tigara sau aerosoli in general, dar asta nu inseamna ca se vor declansa automat problemele de sanatate. E nevoie de ani de expunere pentru asta asa ca nu se intampla nimic daca doar sesizati mirosul fumului.
Ce vedeti la TV este o versiune exagerata a problemei ca poate poate ii vor face pe fumatori sa renunte la obicei. Ca sa renunte la fumat trebuie vointa si va spun din proprie experienta. Nu conta ca dupa 10 ani horcaiam dimineata ca unul care fuma de 30 de ani, pana nu am avut vointa nu am reusit sa ma las.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate