Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 

Caut dezvoltator web (HTML5, CSS3, JavaScript)

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Clau_UK

Clau_UK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.11.2014
Salut, caut un dezvoltator web cu cunstiinte ale limbajelor HTML5, CSS3 si Javascript care are fi dispus sa se relocheze in Spania pentru a lucra pentru o companie de dezvoltare software in Malaga.

Salariul este de peste €2,000 lunar net.

Pentru mai multe info, dati-mi un mesaj.

#2
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
un asemenea dezvoltator poate sa obtina suma asta si aici  daca are un pic de experienta si se pricepe catusi de cat.

pe 2000 euro tu nu cauti dezvoltator web, tu cauti un sclav.
in spania asemenea salariu de-abia iti ajunge ptr a acoperi cheltuielile si sa iti mai ramana si ceva la sfarsit de luna.

#3
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015
Mai fratele meu, m-ati innebunit cu miile de euro care se platesc in Romania. Auziti si voi de 2 insi care au salariul asta in Bucuresti si gata, Romania este taramul salariilor enorme, de la Vascauti la Vama Veche.

Oferta este decenta iar Malaga este o locatie de vis.

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

View Postrex, on 01 iunie 2017 - 23:52, said:

un asemenea dezvoltator poate sa obtina suma asta si aici  daca are un pic de experienta si se pricepe catusi de cat....
doar cu "HTML5, CSS3 si Javascript" e destul de greu sa ajungi la 2k net in romania

#5
Clau_UK

Clau_UK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.11.2014

View Postrex, on 01 iunie 2017 - 23:52, said:

un asemenea dezvoltator poate sa obtina suma asta si aici  daca are un pic de experienta si se pricepe catusi de cat.

pe 2000 euro tu nu cauti dezvoltator web, tu cauti un sclav.
in spania asemenea salariu de-abia iti ajunge ptr a acoperi cheltuielile si sa iti mai ramana si ceva la sfarsit de luna.

Salariul poate depasi si 2,400 daca dovedesti ca esti bun la interviu, am zis 2000 pentru ca ala e minimul posibil pe care-l poti avea daca nu stii bine limbajele respective, dar esti acceptabil.

#6
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
trebuie sa cunosc limba spaniola?
de o colaborare in regim de freelancer nu ar fi interesati, macar pt prima luna?
ca o relocare inseamna timp si bani cheltuiti, drum, chirie etc. o perioada de acomodare ar simplifica lucrurile

#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 25.06.2007

View Postrex, on 01 iunie 2017 - 23:52, said:

un asemenea dezvoltator poate sa obtina suma asta si aici  daca are un pic de experienta si se pricepe catusi de cat.
Zona Malaga e super faina, milioane de turisti platesc sume frumoase ca sa mearga in concediu acolo. Sa fii tu platit ca sa mergi acolo e deja excelent...

#8
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Păi eu fac aproape 2000 de euro numai de la un client, și am 2. Nu stau nicăieri lângă București.

În al doilea rând, de ce nu dă firma aia bani mai mulți plătind un freelancer serios și nu-și mai bate capul cu taxele din Spania? La 2.500 - 3.500 de euro pe lună spaniolii ăștia cred că o să facă jumătate de treabă și apoi o să fugă? Lol.

Edited by RedDev, 02 June 2017 - 10:48.


#9
Clau_UK

Clau_UK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.11.2014
Mentionez ca se plateste pachet de relocare si nu se cere decat engleza la inceput, Spaniola se invata in timp si se ofera cursuri pentru a te ajuta. Nu se poate ca freelancer, trebuie sa fii prezent aici la birou si sa lucrezi cu dezvoltatorii. E nevoie de oameni cu in jur de 3 ani experienta in domeniu.

Edited by Clau_UK, 02 June 2017 - 11:24.


#10
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
N-avem decât cu 10 ani sau mai mult Posted Image

Anyway, piața europeană e foarte sub-dezvoltată și câștigurile sunt... Meh. America. Acolo cel mai mic venit pentru cel mai prost dezvoltator e $75,000 pe an.

Edited by RedDev, 02 June 2017 - 11:39.


#11
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostRedDev, on 02 iunie 2017 - 11:35, said:

N-avem decât cu 10 ani sau mai mult Posted Image

Anyway, piața europeană e foarte sub-dezvoltată și câștigurile sunt... Meh. America. Acolo cel mai mic venit pentru cel mai prost dezvoltator e $75,000 pe an.

minciuni.
salariile sunt cam ca in ieropa daca iei 1 euro = £1 = $1.
adica un incepator are pe la $35K sau £35k sau 35K euro.
adica un intermediar are pe la $65K sau £65k sau 65K euro.
adica un senior incepe de pe la $85K sau £85k sau 85K euro.
un senior fara atributii de management poate lua 150K linistit.

daca te duci pe contract cifrele se ajusteaza corespunzator.

View PostRedDev, on 02 iunie 2017 - 10:46, said:

Păi eu fac aproape 2000 de euro numai de la un client, și am 2. Nu stau nicăieri lângă București.

În al doilea rând, de ce nu dă firma aia bani mai mulți plătind un freelancer serios și nu-și mai bate capul cu taxele din Spania? La 2.500 - 3.500 de euro pe lună spaniolii ăștia cred că o să facă jumătate de treabă și apoi o să fugă? Lol.

un proiect industrial serios (banking, investment, pharma, manufacturing, insurance, goverment, big marketing, big sales (like walmart), etc) nu se face cu free lanceri. cine isi asuma raspunderea in caz de fiasco ? freelancer-ul ?
o implementare de erp/crm cu multa configurare nu se face cu free-lancers, motivele ? exact acelea de mai sus, cine isi asuma raspunderea ?
aa, un site acolo sa vanda ceva se face cu free-lancers.
dar nu amazon in 2017.

Edited by avenirv, 02 June 2017 - 12:57.


#12
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Un freelancer serios, vine, își face treaba și nu ai probleme (depinde cum descrii problema - dacă o faci defectuos => software defectuos).

Oameni neseriosi sunt și în firme. Dacă dă chix proiectul, plătește firma, adică entitatea juridică și toată lumea se poate face că plouă. „Not my fault”. Pe când un freelancer e direct responsabil. Unul serios nu se joacă cu „las' că merge și-așa”. Că pe urmă nimeni nu-l mai contractează.

Dar să nu înțelegeți că totul trebuie făcut cu freelanceri. Că firma asta din Spania vrea un om on-site, foarte bine. Sunt și alții care se mulțumesc cu orice formă de colaborare, numai să dea peste cineva capabil.

Oricum, uite cazult meu. A venit clientul la mine acasă, am lucrat de la aceeași tastatură de la care scriu acum. Dacă vreau pot să zic că vreau să plec de la ei, dar nu e ca și cum pot să trag pisica de coadă și să cer bani.

Edited by RedDev, 02 June 2017 - 13:52.


#13
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostRedDev, on 02 iunie 2017 - 13:44, said:

Un freelancer serios, vine, își face treaba și nu ai probleme (depinde cum descrii problema - dacă o faci defectuos => software defectuos).

Oameni neseriosi sunt și în firme. Dacă dă chix proiectul, plătește firma, adică entitatea juridică și toată lumea se poate face că plouă. „Not my fault”. Pe când un freelancer e direct responsabil. Unul serios nu se joacă cu „las' că merge și-așa”. Că pe urmă nimeni nu-l mai contractează.

Dar să nu înțelegeți că totul trebuie făcut cu freelanceri. Că firma asta din Spania vrea un om on-site, foarte bine. Sunt și alții care se mulțumesc cu orice formă de colaborare, numai să dea peste cineva capabil.

Oricum, uite cazult meu. A venit clientul la mine acasă, am lucrat de la aceeași tastatură de la care scriu acum. Dacă vreau pot să zic că vreau să plec de la ei, dar nu e ca și cum pot să trag pisica de coadă și să cer bani.

agentie EU, cea mai mare, probleme serioase.
nici macar angajatii nu au voie sa lucreze de acasa.

ai spus foarte bine ca "firma plateste". dar de unde scoate free-lancer-ul cateva zeci/sute de milioane dolari ?
deci notiunea de direct responsabil este mai mult decat vaga. 2 bani nu da firma ce are proiectul ca free-lancer-ul nu va avea faima buna, ei oricum au fost parliti si nu au de unde sa ia banul.
ai un proiect de implementare SAP/Siebel/PeopleSoft/OracleApplications/OBIA/Hyperion/salesforce/etc pt, hai sa zicem un telecom mare serios. proiectul de implementare presupune enorm de multa customizare la nivel de selectare capabilitati si modificare functionare standard prin cod (javascript, escript, java, net, etc) si configurare. crezi ca vreo firma in lumea asta lucreaza cu free-lancer-i ? nu, ei iau accenture/oracle/ibm/deloitte touche/etc sau consultante mai specializate si astia au un core care acopera pe la 30% din necesar. restul vine prin contractanti (independenti sau de la firmulite). dar toti cam vor sa fii pe acolo. nu mai vorbesc de banking si investment banking care fac pe nebunii si vor si interview f2f.
proiectele serioase tin ani de zile.
am fost pe un proiect la care dupa 2 ani m-am dus in alta parte. preietenii ce au ramas acolo au mai lucrat inca 4 pe acelasi proiect cadru.
acum sunt de 1.5 ani pe proiect serios in unul din centrele financiare majore.
asta este IT profesional.

pe de alta parte sa vezi cati softisti americani sunt fericiti cu 45K/an....

Edited by avenirv, 02 June 2017 - 18:05.


#14
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Care-i pana la urma diferenta intre freelancer si contractant? Nu-s amandoi "mercernari" care-ti rezolva problema contra-cost, nefiind angajatii tai directi?

Edited by dani.user, 02 June 2017 - 18:23.


#15
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015

View Postavenirv, on 02 iunie 2017 - 13:01, said:

un proiect industrial serios (banking, investment, pharma, manufacturing, insurance, goverment, big marketing, big sales (like walmart), etc) nu se face cu free lanceri. cine isi asuma raspunderea in caz de fiasco ? freelancer-ul ?
o implementare de erp/crm cu multa configurare nu se face cu free-lancers, motivele ? exact acelea de mai sus, cine isi asuma raspunderea ?
aa, un site acolo sa vanda ceva se face cu free-lancers.
dar nu amazon in 2017.


Daca la tine pe scara nu s-a auzit, nu inseamna ca nu se intampla. A, ca pe pozitii cheie in cadrul proiectului sunt angajati permanenti, este normal. Dar majoritatea sunt freelanceri.

View Postdani.user, on 02 iunie 2017 - 18:23, said:

Care-i pana la urma diferenta intre freelancer si contractant? Nu-s amandoi "mercernari" care-ti rezolva problema contra-cost, nefiind angajatii tai directi?

Tot aia e

#16
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostLukRo, on 03 iunie 2017 - 20:50, said:



Daca la tine pe scara nu s-a auzit, nu inseamna ca nu se intampla. A, ca pe pozitii cheie in cadrul proiectului sunt angajati permanenti, este normal. Dar majoritatea sunt freelanceri.



Tot aia e

majoritatea free-lanceriilor din Romania lucreaza de acasa. asta inteleg ei prin freelanceri. eu nu stiu daca asta este definitia corecta, dar da, este foarte aproape de contracting.

deci Accenture ia proiectul pt telecom. apoi mai ADUCE niste contractanti pe langa echipa lui.
daca citesti, prietenul nostru roman a spus ca clientul a venit la el acasa si au lucrat de la tastatura de la care tocmai posteaza mesajul (de aici a inceput subdiscutia). vezi vreun PM de la Accenture facand asta ?!
sa fim seriosi.
de aceea este bine sa fie citita postarea cu atentie...fiecare cuvant si fiecare litera. inclusive semnele de punctuatie (o virgula poate schimba sensul).

#17
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015

View Postavenirv, on 04 iunie 2017 - 11:03, said:


majoritatea free-lanceriilor din Romania lucreaza de acasa. asta inteleg ei prin freelanceri. eu nu stiu daca asta este definitia corecta, dar da, este foarte aproape de contracting.

deci Accenture ia proiectul pt telecom. apoi mai ADUCE niste contractanti pe langa echipa lui.
daca citesti, prietenul nostru roman a spus ca clientul a venit la el acasa si au lucrat de la tastatura de la care tocmai posteaza mesajul (de aici a inceput subdiscutia). vezi vreun PM de la Accenture facand asta ?!
sa fim seriosi.
de aceea este bine sa fie citita postarea cu atentie...fiecare cuvant si fiecare litera. inclusive semnele de punctuatie (o virgula poate schimba sensul).

Eu am raspuns la afirmatia ta, citeste cu atentie, am si citat-o.

Si alta chestie:

1) prima data zici "un proiect industrial serios (banking, investment, pharma, manufacturing, insurance, goverment, big marketing, big sales (like walmart), etc) nu se face cu free lanceri."
2) acum zici:"la Accenture nu se face asa"

Cum ziceam: daca la tine la firma se procedeaza intr-un fel, nu inseamna ca  toata lumea face asa.

#18
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostLukRo, on 04 iunie 2017 - 12:05, said:

Eu am raspuns la afirmatia ta, citeste cu atentie, am si citat-o.

Si alta chestie:

1) prima data zici "un proiect industrial serios (banking, investment, pharma, manufacturing, insurance, goverment, big marketing, big sales (like walmart), etc) nu se face cu free lanceri."
2) acum zici:"la Accenture nu se face asa"

Cum ziceam: daca la tine la firma se procedeaza intr-un fel, nu inseamna ca  toata lumea face asa.

afirmatia mea nu a aparat asa din neant ci era un raspuns la un post pe care ar fii bine sa-l citesti. doar esti baiat destept (se vede din postarile precedente) si stii ca si contextual conteaza.
de asemenea mai citeste, spun din nou, inainte de a posta. am scris de multe ori ca eu de peste 24 de ani sunt mercenar, deci soparla cu Accenture nu tine (era doar un "sa zicem ca era un proiect accenture").
pune oracle, d&t, ibm, pw, hitachi sau ce vrei din cei mari 5 sau alte consultancies mai mici si va fii la fel.

Edited by avenirv, 04 June 2017 - 13:57.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate