Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Fiberlink 300

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
dafta

dafta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 02.08.2009
Am trecut deceva timp la viteza de 300Mbs dar nu prea am avut timp sa o testez. Inainte sa i-mi cumpar un router capabil de viteze mai mari de 100Mbs (aka Gigabite) as dori sa stiu ce setari sa fac sau nu am acces la viteze mai mari de 100mbs?
Mentionez urmatoarele:
-Am cablu in casa cat 5
-Calculatorul e capabil de viteze mai mari 100Mbs(si e setat in advanced/configure de la autonegotion la 1Gbs full duplex)
-La conectarea direct cu cablu in calculator dupa ce pun USERU si PAROLA i-mi apar 2 "retle" daca el as putea numi asa, una care se numeste Broadband Conection (conexiunea care apare dupa ce ma conectez prin PPPOE) si a doua se numeste Eternet
-Prima conexiune cea PPPOE are linkul de 1Gbs - sa inteleg ca reteaua mea de bloc suporta viteze mai mari de 100Mbs?
-A doua conexiune cea de Ethernet (unde banuiesc asta e Placa de retea onboard) are linkul de numai 100Mbs
-Am reinstalat driverele pt placa de retea placa de baza fiind un ASUS H81ME
-Viteza pe speedtest/digi testeazati viteza etc.. nu depaseste 100Mbs sub nici o forma!
-AM Intel4570 8Gb de RAM, HDD de 7200RPM cu 160MBs Disk transfer rate,si un SSD Kingstone V300 ce suporta viteze de pana la 500Mbs scriere/citire

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Daca pe speedtest nu trece de 100 mbps pe serverele rds din ro, ai si placa gigabit, atunci problema e posibil sa fie de la cablu, mufare, daca o fi cablu innadit samd

300 mbps inseamna vreo 36 mb/s maxim, nu ai nevoie de ssd, pe speedtest testul de viteza se face in ram din ce am inteles, deci nu conteaza viteza dispozitivului de stocare

cate cabluri intra in mufa LAN? 4 sau 8?

#3
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Eu am di 300 (cind o aparut!) , am "cuplat"(nu de la rds!) un Tl-wdr3600 (am "bagat" 2 bete de antene) , am bagat superwrt si cred ca am facut update la firmware prin martie , dar in rest a ramas la fel , "doar lipsa de corent la resetat " !

p.s.- Bulangii sunt astia cu win10 , "limiteaza" !

de la RDS , am doar 2 metri di cablu , la usa !

Edited by tidicristi, 01 June 2017 - 23:17.


#4
dafta

dafta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 02.08.2009
8 Am mentionat ca am cablu Cat5, scrie si pe el ca suporta gigabite, nu este inadit, cand au venit baietii sa imi seteze viteza au intrat si in casa si mi-au pus mufa care vena in portul wan in unul din porturile de lan de la router de ce nu stiu... probaibl au vrut sa vada de jos daca suporta 300mbs nu?

sa nu creez o confuzie acum NU FOLOSEC ROUTERU vreau sa testez CU Cablul direct daca ating acei 300 de draci

IN casa am 2 calculatoare si un Laptop toate capabile de Internet Gb, am sa incerc maine si pe ultimul calculator cu cablul direct, dar nu cred ca e de la windows, intradevar am windows 10

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 dafta, on 01 iunie 2017 - 22:40, said:

-Prima conexiune cea PPPOE are linkul de 1Gbs - sa inteleg ca reteaua mea de bloc suporta viteze mai mari de 100Mbs?

Esti total confuz, prietene... Nu e clar ca, daca ai FL300, te-au legat aia pe port gigabit si ar fi normal sa ai conexiune de 1Gbs cu cablul bagat direct in calculator?
Pe conexiunea broadband PPOE cu cablul bagat direct in calculator ar trebui sa ai cca. 295Mbs download in teste pe Speedtest si 150Mb upload.
Pe router, in schimb, daca nu ai router gigabit, degeaba aia FL300, net de 1Gb la usa, si port gigabit pe placa de baza... tot la 100Mbs te vei conecta.



Marca banu pentru un router gigabit. Schimba 100 de euro.

Edited by rosix, 02 June 2017 - 01:02.


#6
marcgm

marcgm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 27.11.2007
Pt gigabit ai nevoie să upgradezi rețeaua să-ți tragă fibră în casă plus ont, dacă ai rămas pe cablu nu vei depăși bariera celor 100 MB/s.

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 marcgm, on 02 iunie 2017 - 03:15, said:

Pt gigabit ai nevoie să upgradezi rețeaua să-ţi tragă fibră în casă plus ont, dacă ai rămas pe cablu nu vei depăși bariera celor 100 MB/s.

Nu neaparat. Sunt apartamente legate direct pe cablu UTP in switch-ul de pe hol, pe port gigabit, cum e cazul meu, care am tot FL300.

#8
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Daca spune ca a scos router-ul din ecuatie si a testat direct cu cablul conectat in PC-ul cu placa Gigabit si tot nu sare de 100 Mbps, atunci mai mult ca sigur problema e din ograda RDS.
Cablul trebuie sa aiba 8 fire, mufa sa fie intacta, daca are clema aceea rupta mi s-a intamplat si mie sa nu se conecteze la 1000 Mbps, la fel si cand m-am jucat eu cu cabluri innadite.

In alta ordine de idei, sterge si conexiunea PPPoE cu totul si doar baga cablul de la RDS in placa de retea, ar trebui sa-ti apara ca nu esti conectat la internet, insa link-ul este de 1000 Mbps, daca ramane tot la 100 Mbps afisat, atunci clar problema nu e de la tine si nu-ti ramane decat sa-i contactezi.

Edited by gumball3000, 02 June 2017 - 09:54.


#9
dafta

dafta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 02.08.2009

 gumball3000, on 02 iunie 2017 - 09:53, said:


In alta ordine de idei, sterge si conexiunea PPPoE cu totul si doar baga cablul de la RDS in placa de retea, ar trebui sa-ti apara ca nu esti conectat la internet, insa link-ul este de 1000 Mbps, daca ramane tot la 100 Mbps afisat, atunci clar problema nu e de la tine si nu-ti ramane decat sa-i contactezi.

Mersi! am facut asa cum ai zis tu si am 100Mbs... am sa ii sun maine sa vad ce zic.

#10
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Ca sa te luminez !

Am un switch de stie giga , cind "crapa" nu stiu ce au ei prin cutii rds-ul , de prind viteza RTL de dial up ! ma mai "cert" cu atia din RDS (ei vor cablul direct in pc !) !
Pana la urma , stiu ca am dreptate si "mesteca" in cutiile lor !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate