Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Benzinara pana in 8-9000 euro , motor maxim 2000 cm

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#37
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Exista 1.6 mpi:) ce e drept vb acum câteva zile cu dealerul de la weltauto și spunea ca nu se atinge de 1.4tsi sub nici o forma indiferent de distribuție, pt ca ei dau garanție pe mașini. 1.2 tsi da, mai ales după ce le-au schimbat intinzatorul pe garantie în Germania :)) (dacă nu știați weltauto aduce multe mașini de la licitații din De, le verifica fac o revizie și le vând mai departe, pe lângă cele ale lor sau la buy-back )

#38
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Nici un benzinar turbo de la VAG nu exceleaza ,  ma refer la cele de acum 3-4-5 ani  .    Ba le crapa distributia , ba papa ulei . Cu variantele noi din 2015 se pare ca nu mai au problemele astea  ,dar na ..bugetul meu nu se preteaza la asa ceva.  .  Quasquai-ul consuma prea mult pentru ce performante are ,  plus ca nu au nevoie de SUV/Crossover  ,   doar o compacta ceva mai inalta  sa nu dea cu burta si pragurile de toate cele .

#39
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Ieri (deja e duminica) am fost in prospectari pentru o masina care sa nu sara la pret prea mult ... un buget tot asa, in jurul la 8000 euroi.
Masina va fi condusa de taica-miu (daca isi ia permisul - sala a luat-o, ramane traseul; 62 de ani, om nebun, asta-i trebuia acum ??) si sor-mea (sta in Turcia, cand vine cu sotul si copii p-aici vrea sa aiba si ea ceva de condus, in afara de masinile noastre, ale fratilor).
In afara de Skoda Fabia combi (oferta de 11340-1450 rabla=9890 euro, cu 1 an casco gratis si un plin de benzina), necondus (motorul de 1.0MPI 75CP, cica ar fi ceva de genul la fostul 1.2 MPI, tot de pe Fabia), azi am si mers cu Sandero 0.9Tce 90CP, in ideea in care vom lua pana la urma Logan 0.9Tce cu gpl. Sandelul are portbagajul mult prea mic ... iar MCV-ul, crede sor-mea, ar fi prea lung pt "tataie" (personal cred ca ei ii e fricaPosted Image , mai mult, de lungimea lui).
Nu ma asteptam sa aiba viata in el motorul asta, sau cel putin nu asa cum s-a dovedit a avea ...!!!
La serviciu am si Loganuri 1.5 Dci 90CP ... ei, asta de 0.9 Tce nu mi s-a parut a fi departe de cel de 1.5, la cum se infige.
Ba, din contra, mi se pare ca n-ar avea acel mic lag pe care l-am sesizat la diesel, la demaraj.
Am ramas mai mult decat placut surprins.
Ca atare, saptamana viitoare dau avans pentru Logan 0.9 Tce cu gpl, 8.450 euro, varianta Laureate (10500-600 discount-1450 rabla=8450).
La asta se adauga trusa securitate 39 euro (trusa medicala+stingator+2 triunghiuri) si covorase cauciuc 32 euro.
Plus 2000 lei tichetul pt rabla (n-are masina de dat la casat).

Edited by shymano, 18 June 2017 - 00:32.


#40
fortzoso

fortzoso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 29.01.2017
Eu cred ca trebuia sa-l iei si pe tatal tau sa faca drive test, La Logan pozitia in scaun mi se pare obositoare la drum lung. Daca el o va folosi preponderent prin oras, atunci e OK.

#41
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Oras, ca n-are unde se duce ...
Si nici de drive-test nu era de luat, inca n-are permis (!!!), cum am spus inainte.
Daca il va lua, bine, daca nu, masina va ramane pentru perioadele in care va fi sor-mea in tara. Si atunci, va fi pentru mers de colo-colo; vin cu avionul, daca au chef sa conduca isi iau Mercedes-ul (ultimul "C").
Asta n-am inteles nici eu la astia de la Dacia ... Sandero cu care am facut testul avea niste minunatii de scaune, in comparatie cu Loganul.
Moi, cu tinuta de drum excelenta ...
Logan-uri am si eu la serviciu, 3 buc 1.5Dci, unul 1.6 Mpi (asta e 2010 parca).
Nici eu nu suport stilul de stat in acele scaune, zici ca stai pe bancuta de lemn; sunt asa de tari, ca-ti dau o instabilitate ciudata. La viraje luate mai tare trebuie sa ma tin cu cotul drept de scaun ... de tinutul de volan nu mai zic.
Asta e ... sor-mea plateste, nu ma bag. Eu am masina, nu ma doare capul ...
Atat ma bucur, ca acest motor nu e asa cum s-ar crede (mic = puturos); adica are viata in el.

Edited by shymano, 18 June 2017 - 14:46.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate