Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Politeistii antici erau mai toleranti , mai deschisi si mai pasnici decat Monoteistii de azi?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
94 replies to this topic

#73
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View PostSfantul Jakob, on 16 iulie 2017 - 13:47, said:

Argumente stiintifice si profund rationale cum ca a fost odata ca niciodata o mare explozie din care a bufnit o celula vie care, prin minune si din intamplare, cu ajutorul zanei Selectie Naturala, a devenit meduza, broasca si, mai tarziu, OM? Posted Image

... si dinozauri si toate alea.

#74
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View PostKarlAsgar, on 01 iunie 2017 - 21:31, said:

Si atunci, spuneti-va parerile despre politeistii antici.

Erau ei mai pasnici, mai toleranti si mai deschisi la minte decat monoteistii de acum?
Problema e foarte superficial pusa.
Adica razboaie si cuceriri au fost mereu. Si persecutii.
Daca e mai comod sa folosesti religia ca sa le faci, de ce sa n-o folosesti?
ASA trebuie pusa problema, si atunci vezi imediat ca nu, nu prea sunt diferente.

Imparatii romani se intitulau intre altele ''Soter", sau "Pontifex Maximus" adica mantuitor si mare preot.
Oare de toleranti si neinteresati de religie ce erau?

Da, zeii altor popoare erau relativ usor acceptati in panteonul natiunilor politeiste.
Dar asta nu inseamna ca zisele natiuni se aflau bine.
Nici ca regulile sociale erau neaparat mai libere.
De pilda daca erai fost sclav eliberat si te asezai langa un liber pe banca rezervata celor nascuti liberi riscai sa pierzi absolut tot ce-ai castigat.
Iti suna ca o societate in care poti face ce vrei?
Sigur, de la o societate la alta sunt diferente mari dar nu prea poti trage o linie sa zici ''asta e net mai libera ca ailalta". Fiecare are tabuurile ei.
Chinezii nu persecutau pentru pareri religioase originale dar nici nu te premiau. Oricum daca nu erai riguros confucianist nu pupai nici o functie importanta sau daca o aveai deja riscai sa o pierzi. Femeia chinezoaica nu era condamnata daca era concubina cu contract si clauze dar era terminata daca ajungea iubita unuia fara contract. Intr-o poveste celebra, un erou ajuta o domnisoara dupa care umbla un politai libidinos si aia il felicita ca i-a salvat onoarea dupa care ulterior se lauda ca a ajuns concubina unui mare negustor. Go figure. Pentru noi nu prea e vreo diferenta, pentru chinezi e una enorma.
si multe altele
De aia e greu de trasat o linie.

#75
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017
Eu n-am sa inteleg niciodata diferenta intre monoteism si politeism. Pai ori este posibil, ori este imposibil? Ca daca e posibil, e si repetabil. Daca exista un dumnezeu, de ce nu ar exista mai multi? De ce doar unul? Nu pricep.
Sau cum se spune in crestinism ca si-a creat un fiu, de unde stim ca nu si-a mai creat o matusa, un nepot s.a.m.d.

#76
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postopen-your-eyes, on 13 august 2017 - 17:06, said:

Eu n-am sa inteleg niciodata diferenta intre monoteism si politeism. Pai ori este posibil, ori este imposibil? Ca daca e posibil, e si repetabil. Daca exista un dumnezeu, de ce nu ar exista mai multi? De ce doar unul? Nu pricep.
Sau cum se spune in crestinism ca si-a creat un fiu, de unde stim ca nu si-a mai creat o matusa, un nepot s.a.m.d.
Păi dacă consideri că Dumnezeu este ființa față de care altceva mai mare nu poate fi conceput, atunci este logic că Dumnezeu este unul singur.

#77
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017
De ce ar fi logic? Dimpotriva, mie mi se pare ilogic.
Si cum se spune in biblie "eu sunt domnul dumnezeul tau, sa nu ai alti dumnezei afara de mine". Poate exista un dumnezeu pentru oameni si altul pentru extraterestri.

#78
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postopen-your-eyes, on 13 august 2017 - 23:41, said:

De ce ar fi logic? Dimpotriva, mie mi se pare ilogic.
Si cum se spune in biblie "eu sunt domnul dumnezeul tau, sa nu ai alti dumnezei afara de mine". Poate exista un dumnezeu pentru oameni si altul pentru extraterestri.
Ai înțeles cum este definit Dumnezeu? Este ființa față de care altceva mai mare nu poate fi conceput, da? Existența altcuiva mai mare ca El devine imposibilă, conform acestei definiții.

#79
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017
Daca dumnezeu nu poate crea ceva mai mare sau egal cu el, inseamna ca nu este atotputernic.

#80
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postopen-your-eyes, on 13 august 2017 - 23:52, said:

Daca dumnezeu nu poate crea ceva mai mare sau egal cu el, inseamna ca nu este atotputernic.
Sau dacă nu poate deveni tembel, nu-i așa? :icecream:
Vai, logica asta...

#81
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017
"dumnezeu" vine din latina: dom(i)ne deus. Care inseamna "divitatate, zeu".
Dar iisus si Satana nu sunt tot un fel de dumnezei?

#82
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Iisus este Dumnezeu, pe când Satan este doar o creație de a lui Dumnezeu.

#83
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017
Bun. Si Satan nu e si el un soi de zeu? Ca muritor sigur nu e. dumnezeu a creat pe unul egal in putere.

#84
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Postopen-your-eyes, on 13 august 2017 - 23:41, said:

De ce ar fi logic? Dimpotriva, mie mi se pare ilogic.
Si cum se spune in biblie "eu sunt domnul dumnezeul tau, sa nu ai alti dumnezei afara de mine". Poate exista un dumnezeu pentru oameni si altul pentru extraterestri.

Pai milenii inainte pe unde a fost, sau pentru amerindieni, aborigeni, chinezi, samd?

De ce nu a fost si pe la ei?
Adica mai intai a absentat milenii intregi sau mai mult, apoi a uitat de America, Australia si alte civilizatii chiar pana in zilele noastre?

Asta cam sfideaza logica si intra in sfera fraudei.

#85
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postopen-your-eyes, on 14 august 2017 - 02:16, said:

Bun. Si Satan nu e si el un soi de zeu? Ca muritor sigur nu e. dumnezeu a creat pe unul egal in putere.
Este un înger. Unul decăzut, ce-i drept. Și nu este egalul lui Dumnezeu, nici nu ar putea fi astfel. O creație nu poate fi egală cu creatorul.

Edited by mario_bril, 14 August 2017 - 09:57.


#86
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

View Postopen-your-eyes, on 13 august 2017 - 17:06, said:

Eu n-am sa inteleg niciodata diferenta intre monoteism si politeism. Pai ori este posibil, ori este imposibil? Ca daca e posibil, e si repetabil. Daca exista un dumnezeu, de ce nu ar exista mai multi? De ce doar unul? Nu pricep.
Sau cum se spune in crestinism ca si-a creat un fiu, de unde stim ca nu si-a mai creat o matusa, un nepot s.a.m.d.
Iti spun eu, in politeism treaba nu merge bine pentru ca apar conflicte intre zeitati, ma rog intre oameni Posted Image , astfel daca ai un singur zeu nu se poate lua singur la palme. Si in mod normal ai un  singur popa suprem pentru ca nu pot toti detine ciolanul. Atunci fiecare dornic sa aibe un ciolan in mana inventeaza propria religie si propriul zeu, crestinismul are cateva ramificatii semnificative si fiecare are popicul suprem cu ciolanul in mana.

Religia este o lupta pentru putere nu are legatura cu zeitatile, acestea sunt un fel de sperietori menite sa mentina ordinea.Posted Image

Edited by AMAN_SER, 14 August 2017 - 20:12.


#87
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017

View PostInfinitty, on 14 august 2017 - 07:40, said:

Pai milenii inainte pe unde a fost, sau pentru amerindieni, aborigeni, chinezi, samd?

De ce nu a fost si pe la ei?
Adica mai intai a absentat milenii intregi sau mai mult, apoi a uitat de America, Australia si alte civilizatii chiar pana in zilele noastre?

Asta cam sfideaza logica si intra in sfera fraudei.
Poate exista si Buddha, Allah, Shiva s.a.m.d.
Nu ti se pare cam nesimtit din partea crestinilor sa spuna ca adeptii celorlalte religii sunt idioti si se roaga la zei inexistenti numai ei se roaga la un zeu existent?

View Postmario_bril, on 14 august 2017 - 09:56, said:

Este un înger. Unul decăzut, ce-i drept. Și nu este egalul lui Dumnezeu, nici nu ar putea fi astfel. O creație nu poate fi egală cu creatorul.
O creatie poate fi mult peste creator. Uita-te la oameni. Noi am creat calculatoarele.

#88
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View Postopen-your-eyes, on 13 august 2017 - 23:52, said:

Daca dumnezeu nu poate crea ceva mai mare sau egal cu el, inseamna ca nu este atotputernic.
Ocupa tot infinitul.
Efectiv n-are nevoie sa faca ceva mai mare.
Asta e pseudo-logica.
Intrebi din perspectiva cuiva finit cum actioneaza ceva infinit.
Suntem ca doua furnici care dezbat un calculator cuantic sau plm.

#89
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostoMariusRO, on 15 iulie 2017 - 17:57, said:

mare om nenea adolf, tot respectul, un adevarat umanist. a inteles ca omul are nevoie de religie, iar o religie care are la baza invatatura lui Isus, duce omenirea inainte.......istoria ii va da dreptate, de fapt nu trebuie decit sa deschizi putin ochii si ii dai dreptate.
invatatura lui Isus e fabuloasa, pacat ca biserica nu o promoveaza!

View Postopen-your-eyes, on 14 august 2017 - 01:02, said:

Dar iisus si Satana nu sunt tot un fel de dumnezei?
satana inseamna adversar. pentru Isus, satana era dumnezeul vechiului testament yhwh, pentru evrei Isus era satana.

#90
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017
Ma bucur ca cineva face alaturarea asta intre Hitler si iisus. Au fost la fel de nocivi, intr-adevar.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate