Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Durata asteptare transport tir in regim GRUPAJ

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
MeT4L

MeT4L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 19.10.2009
Salut,

Vreau sa trimit 2 colete mai mari, 500 kg fiecare, de dimensiuni nu neaparat foarte mari. Max 1x1x1m. M-am tot plimbat pe siteuri de transport marfa international si am gasit ca exista doua modalitati de transport: transport in regim expres si transport in regim de grupaj.

Pretul pentru regim expres este de 10 ori mai mare decat regimul de grupaj. Acuma intrebarea mea este, pe transportul expres dureaza aprox 60h pana ajung in Londra. Cat dureaza daca le trimit cu regim de grupaj? Aproximativ, evident :D

Edited by MeT4L, 01 June 2017 - 20:14.


#2
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Pe grupaj poti sa ai si pina la 10 zile lucratoare pina in Londra daca nu si mai bine.
Eu aduc din Franta (zona sudica) si am primit in 6 zile si in 9 zile lucratoare cu schenker, gebruder si altii. DIn Germania primesc in 3-5 zile lucratoare iar din Olanda undeva la 5-6 zile maxim.
Vezi EVW la tine in zona daca nu are ruta spre Anglia sau cauta ceva firme locale.

#3
MeT4L

MeT4L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 19.10.2009
Sunt ok si cu 10 zile lucratoare. Idea e sa stiu sigur care e termenul de livrare. Se poate asa ceva? Sau stiu doar in momentul in care e umplut tirul? Multumesc mult de sugestii.

#4
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Cred ca ar fi bine sa ne spui si ce suma de bani oferi si ce volum au pachetele respective oricum cu camionul e mai ieftin E van Wijk au sediul in Cluj sau Transmec Oradea.
Un camion parcurge 2100 km cam 3-4 zile depinde si cat de mare e coada in Bors
.3-4 zile dupa ce s-a incarcat marfa pe camion ma refer
Acum am vazut 2 mc merge si la cele de 3,5 tone cu 450-500 de euro in 2 zile maxim
Daca nu vrei sa platesti 450 euro cu vreo 150-200 euro le i-a camionul si face 3-4 zile

Edited by Nytro84, 01 June 2017 - 22:50.


#5
MeT4L

MeT4L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 19.10.2009
Nitro, acuma evident prefer sa platesc cat mai putin, ca si volum nu stiu sa zic exact, probabil 2m cub, vor fi materiale promotionale. Flyere, brosuri, ceva placi de plexic, etc.

Deci sa ma orientez catre camioane, respectiv E van Wijk sau Transmec Oradea, corect? atata timp cat nu imi face mai mult de 7 zile lucratoare transportul, nu am o problema. Ca si buget, undeva in 250-300 euro am, maxim.

#6
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Un camion care merge direct in Londra. Sistemul grupaj poate insemna si ca acele colete vor fi plimbate intre depozite si camioane pina la destinatie.
Ia legatura cu o casa de expeditii din zona si te rezolva ei mult mai bine decat am putea noi.

#7
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Sau mai bine cu o firma care face transport persoane cu Sprinter,unele au si  cmr-uri.Cauta pe grupul de fb Romani in Lo dra si sigur vei gasi,de obicei pleaca joia din Ro si livreaza sambata in uk.

Tine cont si de locul descarcarii,sa nu fie vreo restrictie si sa nu poata ajunge un camion de 18m,o sa platesti penalizari mari de tot.

Edited by bolo, 02 June 2017 - 08:35.


#8
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
E van Wijk ii gasesti in Sannicoara pe stanga cum iesi din Cluj dupa podul suspendat si stiu ca ei fac de obicei Franta poate Anglia mai rar la fel si Transmec care au rute de Belgia, Olanda.
Eu NU stiu cine are curaj sa-i dea marfa cuiva care nu are asigurare CMR

Edited by Nytro84, 02 June 2017 - 09:55.


#9
MeT4L

MeT4L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 19.10.2009
Ok, multumesc. Mai aveti vreo idee de alte case de expeditii, serioase, pe langa cele enumerate mai sus de catre Nytro si Petman?


EDIT: tocmai am vorbit la E van Wijk foarte deschisi oamenii, m-au lamurit si ajutat la perfectie. Costul este undeva la 350 euro pentru 1 m cub, la total de 700 kg si ajunge in 7 zile.

Edited by MeT4L, 02 June 2017 - 09:58.


#10
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Vulcri din Oradea care tot asa mult Franta au si camioane si dube de 3,5 tone si sunt si casa de expeditie.
H. Essers tot in Oradea au sediu

View PostMeT4L, on 02 iunie 2017 - 08:11, said:

Nitro, acuma evident prefer sa platesc cat mai putin, ca si volum nu stiu sa zic exact, probabil 2m cub, vor fi materiale promotionale. Flyere, brosuri, ceva placi de plexic, etc.

Deci sa ma orientez catre camioane, respectiv E van Wijk sau Transmec Oradea, corect? atata timp cat nu imi face mai mult de 7 zile lucratoare transportul, nu am o problema. Ca si buget, undeva in 250-300 euro am, maxim.
Depinde si cat de fragila este marfa mai ales la camion unde se calcuzeaza in metri de podea deci depinde daca se pot pune unul peste celalalt cei 2 paleti

Edited by Nytro84, 02 June 2017 - 10:03.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate