Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

recomandare "pistol" de lipit

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
vasile_4u

vasile_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 07.05.2017
am unul vechi care arata cam asa
[ https://olxro-ring02.akamaized.net/images_mercadorro/97659132_1_261x203_pistol-de-lipit-ledcon-fuctioneaza-110-v-si-la-220-v-cluj-napoca.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
mostenire de la bunicu

ma gandeam sa fac un upgrade da nu stiu de care sa-mi iau, pa gaz, pe baterii sau electric.
as vrea ceva portabil da ma gandesc ca alea pe baterii is prea slabe, si alea pe gaz ard prea tare? pt sudat ocazional voi ce folositi?

#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,395
  • Înscris: 08.02.2011
Ala e maximul posibil in materie de pistol de lipit, nu ai ce upgrade sa mai faci la el

#3
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 19.12.2012
Daca functioneaza lasa l asa, si nu da banii pe pistoale noi. Am si eu unu de radioprogresul si e scula de nadejde chiar daca am statie cu aer cald si letcon

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

 vasile_4u, on 01 iunie 2017 - 19:51, said:

am unul vechi care arata cam asa
[ https://olxro-ring02.akamaized.net/images_mercadorro/97659132_1_261x203_pistol-de-lipit-ledcon-fuctioneaza-110-v-si-la-220-v-cluj-napoca.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
mostenire de la bunicu

ma gandeam sa fac un upgrade da nu stiu de care sa-mi iau, pa gaz, pe baterii sau electric.
as vrea ceva portabil da ma gandesc ca alea pe baterii is prea slabe, si alea pe gaz ard prea tare? pt sudat ocazional voi ce folositi?
Este foarte bun ala. Ii iei carcase noi de la mivarom daca o spargi si anse calumea de cupru si gata.

Pistol pe gaz am acut si l-am vandut. Este bun cand lipesti ceva unde nu ai curent dar nu tine mult si trebuie sa-l reincarci plus contolezi greu temperastura iar varful nu prea are inertie buna la lipituri mai mari te chinui.

Edited by andreic, 01 June 2017 - 20:08.


#5
vasile_4u

vasile_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 07.05.2017
da asta are 100 de ani.
n-o mai evoluat tehnologia de atunci?

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
Nu... in materie de pistol de lipit clasic nu. Acelasi design il fac multe tari.

Uiet varianta poloneza, are carcasa de plastic si pare mai firav.
Attached File  27548.jpg   118.59K   64 downloads

Edited by andreic, 01 June 2017 - 20:20.


#7
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Peste cel "progresul" sunt Weller, gama "robust" de 250W pentru forta wel.robust-05C sau identic la putere , 100W wel8100UC dar si pretul depaseste 250 lei/bucata...trebuie tinut cont ca inafara de ansa foarte greu gasesti carcasa de schimb iar pretul nu e 17 lei/ set.
Parerea mea este sa : schimbi cablul de alimentare, carcasa si sa-l mai folosesti vreo 30 de ani .

Edited by ldpe, 01 June 2017 - 20:22.


#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
Atata timp cat ansele nu sunt orizontale cum trebuie in electronica, weller si toata gama nu corespund.

Edited by andreic, 01 June 2017 - 20:22.


#9
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,395
  • Înscris: 08.02.2011

 vasile_4u, on 01 iunie 2017 - 20:12, said:

da asta are 100 de ani.
n-o mai evoluat tehnologia de atunci?


Nu. Stai sa vezi cum sunt alea chinezesti care sunt din abundenta pe piata, se topeste carcasa cu totul daca faci 2 - 3 lipituri si aia e.


Sigur, au aparut statii de lipit cu aer cald, preheater, letcon, infrarosu ce permit controlul precis al temperaturii, unele costa mii de euro daca chiar vrei asa ceva, cu alea poti lipi capsule BGA ce nu poti face cu pistolul de lipit

 andreic, on 01 iunie 2017 - 20:21, said:

Atata timp cat ansele nu sunt orizontale cum trebuie in electronica, weller si toata gama nu corespund.


De ce nu ?  Doat tii pistolul in mana invers. Eu m-am obisnuit cu wellerul, il folosesc la munca, desi acasa am pistol radioprogresul. Nu sunt diferente intre ele, se incalzeste si wellerul de il ia dracu' daca il folosesti mai mult timp, evident pretul de cost difera.

#10
vasile_4u

vasile_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 07.05.2017
astea cu varfuri detasabile cum is?
http://www.emag.ro/p...a/pd/E9G8KBBBM/

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

 modoran, on 01 iunie 2017 - 20:27, said:

De ce nu ?  Doat tii pistolul in mana invers.
De ce sa schimbi o pozitie comoda si clasica in loc sa lasi ansa la fel ? Posted Image Am si eu unul cu pozitionare verticala, nu weller, ceva polonez si m-am jucat cu el, e similar tot 100w dar e incomod din cauza ansei... am gasit o singura varianta, sa stramb ansa astfel incat varful sa fie tot orizontal... dar pentru comoditate il prefer pe cel clasic radio progres.

 vasile_4u, on 01 iunie 2017 - 20:29, said:

astea cu varfuri detasabile cum is?
Dinasta dremel am avut de am dat, merge cand nu ai mult de facut, dar asa ca sa lucrezi acasa e incomod si trebuie sa ai rezerva de gaz pe aproape. E bun la tot felul de smecherii gen pirogravura, lipire metale cu flacara dar in electronica si fire imi pare incomod si lent daca lipitura e mare, chiar daca-i dai flacara mai mare.

Edited by andreic, 01 June 2017 - 20:33.


#12
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 19.12.2012

 vasile_4u, on 01 iunie 2017 - 20:29, said:

astea cu varfuri detasabile cum is?
http://www.emag.ro/p...a/pd/E9G8KBBBM/

asta daca vrei sa lipesti scocuri (burlane) la electronica folosesti ceva "pe curent" daca tot vrei evolutie....

#13
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Tranformatoarele din Radioprogres fac toti banii, va jur........... Cine are o schema de fabricare a unui transformator de pistol de lipit vechi? Tare as mai vrea sa fac unul..........

#14
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Unul portabil de firma dar tot peste 200 costa, il gasesti la noi plus transportul.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/A2mT3aYI6SU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Ma voi sunteti nebuni ? Ansa aia se "iincinge" datorita .....fizici !si etc

Bubui si razi orice mos ...si etc !


p.s.- sa nu uiti sa folosesti (degeaba) ...bratarica antistatica ! Cand ucizi unele componente cu ansa aia !

Avea unul pi olx , de jurai ca ii facut sa demagnetizeze tuburi di tv! Cind "activai" agregatul , era emp curat !

Edited by tidicristi, 02 June 2017 - 02:04.


#16
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

 vasile_4u, on 01 iunie 2017 - 20:12, said:

da asta are 100 de ani.
n-o mai evoluat tehnologia de atunci?
Ascultă sfaturile de mai sus, că sunt „la subiect”. ”Antichitățile” astea sunt de 100 de ori mai bune decât produsele similare din Străinezia din zilele noastre. Eu am un astfel de pistol din 1988, care funcționează ireproșabil și acum.

#17
ipsihi

ipsihi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 13.03.2007
Al meu face fix 40 de ani, l-am primit cadou de la parinti la sfarsitul clasei a 8a dupa ce se saturase taica'miu de schimbat rezistente la celebrul letcon de 35 lei .

#18
CARBON365

CARBON365

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 07.12.2011

 A10, on 01 iunie 2017 - 20:36, said:

asta daca vrei sa lipesti scocuri (burlane) la electronica folosesti ceva "pe curent" daca tot vrei evolutie....
Asta e bun de dezlipit microcontrollere

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate