Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Scrisoare de la BCR?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
VladislavP

VladislavP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 22.11.2016
Buna ziua as avea o problema.

Tocmai ce-am primit o scrisoare de la BCR pensii cu datele mele personale de pe vechiul buletin. In aceasta scrisoare mi se cere sa transmit emailul/nr de tel sau orice modalitate de contact si sa trimit o copie cu buletinul meu SEMNAT.
Totodata mi se comunica faptul ca: ,,Valoarea activului dvs. net total la data de 31.12.2016: 600,14 lei''.

As dori sa va intreb ce ar putea semnifica aceasta scrisoara avand in vedere ca nu am avut nici-un cont deschis la bcr. Este o teapa ca sa atraga clienti sau....?

A mai primit cineva asa ceva?

Multumesc.

#2
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Mergi la un ghiseu BCR si ai rezolvat in 2 minute.
Daca nu poti, da un telefon: http://www.bcr.ro
0800 801 227
gratuit din orice rețea națională

#3
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Pensie pilon II.
Daca nu ti-ai ales tu un fond, ai fost repartizat automat la unul.

Edited by don_dannielo, 01 June 2017 - 18:39.


#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001
Citeste antetul de pe foaie.
Mai bine: intreg continutul.

#5
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
E pensia privata obligatorie pilonul 2. Ai fost repartizat automat la ei de catre stat daca tu nu ai optat in termen legal.
Iti cer aia pentru actualizare date, nu e necesar sa raspunzi.

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 VladislavP, on 01 iunie 2017 - 18:34, said:

Buna ziua as avea o problema.
Tocmai ce-am primit o scrisoare de la BCR pensii cu datele mele personale de pe vechiul buletin. In aceasta scrisoare mi se cere sa transmit emailul/nr de tel sau orice modalitate de contact si sa trimit o copie cu buletinul meu SEMNAT.
Totodata mi se comunica faptul ca: ,,Valoarea activului dvs. net total la data de 31.12.2016: 600,14 lei''.
As dori sa va intreb ce ar putea semnifica aceasta scrisoara avand in vedere ca nu am avut nici-un cont deschis la bcr. Este o teapa ca sa atraga clienti sau....?
A mai primit cineva asa ceva?
Multumesc.

DA.  E o scrisoare de la BCR Pensii (pilon 2 obligatoriu sau pilon 3-optional) - probabil ca ai platit pensii private la ei si acum iti comunica valoarea activului net personal sau trebuie sa-ti actualizezi datele de contact.  E bine sa le raspunzi trimitand o copie scanata de pe buletin, cu telefonul si o adresa de mail, sa poti tine legatura cu ei.

Edited by rosix, 01 June 2017 - 18:48.


#7
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Nu le trimite nimic, nu e necesar, mai ales ca nu ti-ai schimbat adresa de domiciliu, unde sunt obligati sa trimita in fiecare an in primavara raportul, dar de multe ori nu o fac, sau curierul le arunca la gunoi sau le sustrage pentru alte scopuri in loc sa le livreze.
Ce e mai important e ca in acea scrisoare dau toate datele tale, deci cei ce au pus mana pe acele plicuri au tot ce le trebuie pentru furt de identitate.

Edited by samebo, 01 June 2017 - 18:54.


#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 samebo, on 01 iunie 2017 - 18:52, said:

Ce e mai important e ca in acea scrisoare dau toate datele tale, deci cei ce au pus mana pe acele plicuri au tot ce le trebuie pentru furt de identitate.

Nu fi copil tembel. E logic ca operatorii bancari au acces la datele personale ale clientilor. Nu esti cu nimic mai expus la capitolul date personale intr-un fond de pensii decat esti expus la banca la care ai un cont curent sau un card. Te-ai nascut ieri?

Edited by rosix, 01 June 2017 - 19:11.


#9
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Omule, eu spuneam ca le scriu in scrisori, scrisori care nu ajung, deci cineva le intercepteaza si cine stie in ce mod le folosesc.
Scrisorile de la banci nu contin altceva decat Nume, Adresa si eventual cod client... dar astea contin si datele din buletin, nr de telefon, mail... absolut toate datele la vedere.

Edited by samebo, 01 June 2017 - 19:13.


#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 samebo, on 01 iunie 2017 - 19:12, said:

Omule, eu spuneam ca le scriu in scrisori, scrisori care nu ajung, deci cineva le intercepteaza si cine stie in ce mod le folosesc.
Scrisorile de la banci nu contin altceva decat Nume, Adresa si eventual cod client... dar astea contin si datele din buletin, nr de telefon, mail... absolut toate datele la vedere.


Toate fondurile de pensii trimit hartii clientilor in care sunt trecute niste date minime. Nu au copie dupa buletin in ele, nici CNP daca nu ma insel, doar numarul contractului si suma care s-a adunat in cont.  Ai o alta solutie pentru transmiterea acestor informatii? E mai sigur pe mail sau ce?

#11
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Serios, vrei sa iti pun scan sa vezi ca au toate datele in clar? Practic tot ce e scris pe buletin

Da, e mai sigur pe mail, ca ajunge sigur si nu trece prin maini umane si nici nu ajung intr-o posta din care oricine poate sustrage plicul.

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 samebo, on 01 iunie 2017 - 19:18, said:

Serios, vrei sa iti pun scan sa vezi ca au toate datele in clar? Practic tot ce e scris pe buletin

Da, e mai sigur pe mail, ca ajunge sigur si nu trece prin maini umane si nici nu ajung intr-o posta din care oricine poate sustrage plicul.

Ai si tu dreptate, ce sa zic...

#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001
Nu e seria si nr CI. Parca nici CNP nu e in scrisoarea primita.
Oricum nu actualizează nimic. Mie imi apare un prenume cu litera mica. Si in scrisoare si in contul online. Am trimis de vreo 2 ori solicitare de corectare. Inclusiv copie CI. Nimic. Si asta de cativa ani.

#14
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Nu am la indemana una de la BCR, am doar una de la concurenta, si da, apare CNP, Serie, nr...
A venit acum 3 zile, desi pe plic e trecuta data prezentarii de 18/04/2017 Posted Image
Cred ca s-a dus plicul la mare in concediu prelungit de 1mai inainte sa ajunga la adresa :D

Edited by samebo, 01 June 2017 - 19:33.


#15
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006

 dorin_2k, on 01 iunie 2017 - 19:29, said:

Nu e seria si nr CI. Parca nici CNP nu e in scrisoarea primita.
Oricum nu actualizează nimic. Mie imi apare un prenume cu litera mica. Si in scrisoare si in contul online. Am trimis de vreo 2 ori solicitare de corectare. Inclusiv copie CI. Nimic. Si asta de cativa ani.
Poti sa le faci reclamatie sau poti lua legatura cu ASF-ul. Astia de abia asteapta sa stranga la dosar plangeri/reclamatii/sesizari de la participanti ca sa aiba material la control. :)

#16
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Apropos.......daca mie mi-a tot venit de la ING,pot sa ,,ma transfer,, la BCR ? Si cum fac asta?

#17
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
La BCR pentru actualizarea datelor se cere buletinul dupa care ei fac copie acolo la ei in unitate ca apoi sa va intrebe cateva intrebari gen, telefon, email, loc de munca si altele. Nu cred ca e teapa. Mergeti la orice sucursala si intrebati ce e cu plicul, sunt obligati sa raspunda. In Constanta, cel putin, nu functioneaza nici un numar de telefon pe care il gasiti pe internet, sunt vechi de 2-3 ani iar acum au doar numere interne apelabile prin centrala proprie.
La BCR e perioada de actualizari de acea primiti plic, poate nu aveti numar de telefon in baza lor de date sau este vechi.

#18
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017
Nu te mai agita atata. Pilonul 2 ca si pilonul 1 sunt pe duca la cum evolueaza lucrurile in Romania. Daca vrei sa le dai datele alea treci pe la o agentie BCR. In locul tau nu m-as complica. Sa vezi acolo activul ala net cu o suma de 5 zerouri si pe urma iti poti pune baza in pilonul 2. Pana atunci este o simpla mascarada nationala cu acest pilon 2, in care credulii cred ca baza pensiei lor o sa fie pilonul 2 si eventual 3... iar altii stau pe niste salarii enorme ca sa gestioneze acei bani

Edited by bogdan181180, 02 June 2017 - 07:09.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate