Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Finisaj sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
onlyviu

onlyviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 07.10.2008
Salut, acum sunt in curs de achizionare a unei case. Constructorul a tras recent doua maini de glet, dar refuza sa inchida cu gips carton coloana de apa, care preia apa din baile de sus si trece prin baia de la parter, argumentand ca acela este considerat un finisaj. Stiu ca nu e greu de facut si o pot face si eu, dar va intreb, din punctul vostru de vedere, e normal sa lasi  la vedere o conducta portocalie, argumentant ca e finisaj si nu tine de el sa il faca? Mersi

#2
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Ai cumparat casa la gri?

#3
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,054
  • Înscris: 10.09.2005
SI cand s-o sparge vreodata teava aia stai sa darami peretii sa o poti repara.

#4
onlyviu

onlyviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 07.10.2008

View PostUser107, on 01 iunie 2017 - 15:57, said:

Ai cumparat casa la gri?

Case se ia la stadiul de semifinisat, normal se preda cu o mana de glet, dar am negociat sa dea si a doua mana de glet.

View Postgerbil, on 01 iunie 2017 - 16:08, said:

SI cand s-o sparge vreodata teava aia stai sa darami peretii sa o poti repara.
E o teava de scurgere, diametru 110mm si e in coltul baii, pe verticala. Alea se  "inchid" cu rigips, iar in cazul in care se sparge (prin absurd) spargi rigipsul si o repari.

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Tipic romanesc. La cum face acum, roaga-te sa nu ai probleme mai tarziu din cauza proiectului/executarii Posted Image
Pare o firma foarte serioasa.

Edited by exceswater, 01 June 2017 - 16:27.


#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View Postonlyviu, on 01 iunie 2017 - 15:31, said:

Salut, acum sunt in curs de achizionare a unei case. Constructorul a tras recent doua maini de glet, dar refuza sa inchida cu gips carton coloana de apa, care preia apa din baile de sus si trece prin baia de la parter, argumentand ca acela este considerat un finisaj. Stiu ca nu e greu de facut si o pot face si eu, dar va intreb, din punctul vostru de vedere, e normal sa lasi  la vedere o conducta portocalie, argumentant ca e finisaj si nu tine de el sa il faca? Mersi

Ce scrie clar si concis in contractul de executie pe care l-ai incheiat cu constructorul,asta trebuie respectat de ambele parti semnatare.Nici mai mult nici mai putin.
Aici nu se discuta despre normalitate,se discuta despre termenii contractuali.

#7
onlyviu

onlyviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 07.10.2008

View Postadisz, on 01 iunie 2017 - 17:36, said:


Ce scrie clar si concis in contractul de executie pe care l-ai incheiat cu constructorul,asta trebuie respectat de ambele parti semnatare.Nici mai mult nici mai putin.
Aici nu se discuta despre normalitate,se discuta despre termenii contractuali.
Eu vreau sa stiu, de la oameni care au lucrat, daca e finisaj  sau nu sa izolez eu cu vata minerala si sa inchid cu placi de ghips carton o teava de scurgere din baie. Am luat un apartament acum ceva ani, am vizitat cateva inainte, si in general erau inchide cu rigips.

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View Postonlyviu, on 01 iunie 2017 - 18:00, said:

Eu vreau sa stiu, de la oameni care au lucrat, daca e finisaj  sau nu sa izolez eu cu vata minerala si sa inchid cu placi de ghips carton o teava de scurgere din baie. Am luat un apartament acum ceva ani, am vizitat cateva inainte, si in general erau inchide cu rigips.

Liviu
Din punctul meu de vedere este finisaj,din punctul tau de vedere nu este finisaj.Cine are dreptate?
Daca tu ai dreptate,cum poti sa-l convingi,fortat sau nu,pe constructor ca el nu are dreptate?
Daca aici pe forum sunt/au fost cazuri cand a avut dreptate beneficiarul,nu inseamana ca si in cazul tau va fi la fel.
Sper ca ai inteles ideea.
De asta ti-am amintit de contract.Ce-i trecut acolo este sfant.Daca nu exista contract,ramane la mica intelegere.Ca si calitatea,de altfel.

ps.
Nu sunt rau-voitor si nici nu vorbesc in batjocura.Crede-ma.

Dar cu sarlatanii si neispravitii din constructii este foarte greu sa ajungi la consens.Tupeul si puterea de convingere de care dau dovada sunt nelimitate.

#9
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Teava aia sa fie ultima ta problema, vezi sa fie acte, contracte, racordări, ori mai știu eu ce în ordine.
E mai bine ca nu e închisă, acum o poți izola fonic cu simt de răspundere, dacă nu era în regula deschideai topic ca trage vecinu apa la closet și se aude cutremur la tine.

#10
onlyviu

onlyviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 07.10.2008

View Postddaannii, on 01 iunie 2017 - 22:31, said:

Teava aia sa fie ultima ta problema, vezi sa fie acte, contracte, racordări, ori mai știu eu ce în ordine.
E mai bine ca nu e închisă, acum o poți izola fonic cu simt de răspundere, dacă nu era în regula deschideai topic ca trage vecinu apa la closet și se aude cutremur la tine.
Nu deschideam niciun topic, e vorba despre o casa,

#11
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

View Postonlyviu, on 01 iunie 2017 - 23:16, said:

Nu deschideam niciun topic, e vorba despre o casa,
Am înțeles, e acolo de decor, ma scuzi de interventie.

#12
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
De aia nu e bine sa te intelegi cu " constructorul" sa mai dea o mana de moloz pe pereti/ sa ii mai dai niste bani.
Banii merg toti la zugravi care isi vor da interesul si isi asuma raspunderea, gletul ala poate fi prost si motiv ca si urmatorii sa dea vina pe aia dinainte daca te vei trezi cu el in cap dupa juma de an.
O masca nu e finisaj dar nesimtirea alora m-ar face pe mine sa scap cat mai repede de ei.






#13
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Cum sa fie finisaj, mascarea tevilor de scurgere? Finisaj este gresia peste mascarea tevilor. Cum dracu sa stai cu tevile la vedere prin casa. Aratati-mi macar undeva, tevile vizibile, eu unul nu am vazut asa ceva. Pana si Ceausescu masca tevile, in blocurile comuniste

#14
onlyviu

onlyviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 07.10.2008

View Postparintele, on 02 iunie 2017 - 01:24, said:

De aia nu e bine sa te intelegi cu " constructorul" sa mai dea o mana de moloz pe pereti/ sa ii mai dai niste bani.
Banii merg toti la zugravi care isi vor da interesul si isi asuma raspunderea, gletul ala poate fi prost si motiv ca si urmatorii sa dea vina pe aia dinainte daca te vei trezi cu el in cap dupa juma de an.
O masca nu e finisaj dar nesimtirea alora m-ar face pe mine sa scap cat mai repede de ei.

View Postxplozia, on 02 iunie 2017 - 07:35, said:

Cum sa fie finisaj, mascarea tevilor de scurgere? Finisaj este gresia peste mascarea tevilor. Cum dracu sa stai cu tevile la vedere prin casa. Aratati-mi macar undeva, tevile vizibile, eu unul nu am vazut asa ceva. Pana si Ceausescu masca tevile, in blocurile comuniste
Multumesc de raspunsuri, e cum banuiam. Ma intalnesc deseara cu el si sper sa il fac sa inteleaga ca e treaba lui sa faca alea. Daca nu, le fac eu. Mersi, inca o data.

#15
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Nu stiu daca vei putea sa il determini sa o faca si nici daca e bine, poate sa traga rasol si muncesti mai mult dupa aia.
Considera ca ti-a facut un bine aratandu-ti cat e de " carpa-n kur", verifica la sange calitatea la tot restul si nu ii face nicio concesie iar alta data nu mai da bani pe " glet" unuia care e cu lucrarea pe final si mai ales pe care nu il cunosti dodv al profesionalismului si caracterului.
Banii pe o lucrare se dau toti aluia care o  termina si raspunde pt calitatea ei...ala nu isi permite sa faca o rromie/ spoiala pt ca raspunde si pt ce urmeaza dupa...asta care pleaca nu are nicio treaba, mai face un ciubuc si la cat e de scartar prost cu siguranta a incercat sa ciupeasca ceva si de acolo.

In constructii se intampla adesea cam asa
Placa e cam stramba...lasa ca pleaca ala cu zidul drept...zidul e putin ondulat..lasa ca se tencuieste, stau acuma sa plec perfect orizontal... tencuiala nu e perfect dreapta la tocuri si arcade...lasa ca iese la glet, daca stam sa o facem sticla acuma dureaza inca atat ca tencuiala se usuca greu, zugravu ce mai face?  Bai nene, asta nu e glet....lasa domne ca se pierde la vopsea, pai daca stam sa slefuim geam ne apuca pastele...

Si uite asa lasa lasa ...de aia fiecare lucrare se face secvential cu o singura echipa care da la gata totul sticla, linie, boloboc, fir cu plumb, ruleta.
E peretele apatent drept dar are 1 cm diferenta intre partea de sus si de jos, sa fii sanatos, imi incarci pana iese la cota, nu e treaba ta ca eu zugravesc sau nu, pun dulap si se vede sau nu, sunt ochi de soim sau chioru satului..

Edited by parintele, 02 June 2017 - 10:01.


#16
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Vezi sa ai racord la gaze nu butelie ingropata in curte care alimenteaza aragazul....

#17
mateitasian

mateitasian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 22.12.2014
vrea sa te pacaleasca omule !
atât !
simplu... un alt escroc !  uitate bine in contract si mai verifica inca odată totul !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate