Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Mutarea la București...

- - - - -
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#37
b217

b217

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 01.06.2017
Nici la Constanța nu e vremea mai buna...e extrem de cald, timp numa' bun de plaja.Ideea sta in felul urmator:nu mai pot da inapoi, am semnat deja precontractul acela.Stiu cum este viata la București, am copilarit acolo, fetelor le place...asa ca am zis:de ce nu?In Constanța nu prea ai activitate decat pe timp de sezon, este un oras micuț.Fac mutarea aceasta de dragul copiilor, mi-ar fi greu sa raman singura aici...si le-ar fi si lor mai usor, decat la camin.

#38
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006

View Postgeorgebb2016, on 01 iunie 2017 - 11:42, said:


au montat semafoare si reabilitat linia de tramvai, poate nu ai mai trecut de 25 de ani pe acolo Posted Image la metrou? ai fost in intervalul 8-10 & 17-19? e infernal, transport de sardele corporatiste...
Da, e infernal metroul in orele de varf. Dar merge!
Spre deosebire de ratb. (cu exceptia 41, toate! raman blocate in trafic...).

Vb de aceiasi sosea ?  Stire de acum 25 de ani ,)
http://www.hotnews.r...ate-din-nou.htm

#39
b217

b217

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 01.06.2017
Cumpărătorii fac prin prima casa, daca nu le accepta banca...nu voi mai vrea sa-l vand, ramane sa vedem. :)

#40
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postb217, on 01 iunie 2017 - 12:18, said:

Nici la Constanța nu e vremea mai buna...e extrem de cald, timp numa' bun de plaja.Ideea sta in felul urmator:nu mai pot da inapoi, am semnat deja precontractul acela.Stiu cum este viata la București, am copilarit acolo, fetelor le place...asa ca am zis:de ce nu?In Constanța nu prea ai activitate decat pe timp de sezon, este un oras micuț.Fac mutarea aceasta de dragul copiilor, mi-ar fi greu sa raman singura aici...si le-ar fi si lor mai usor, decat la camin.

Sunt 5 grade in Bucuresti in plus, cand ai facut contractul te-ai uitat in jur daca ai parcuri macar ? o apa ? sfatul meu ramane valabil, fetele fac scoala si pleaca mai departe, tu ramai aici, orasul asta te omoara mai repede cu 10 ani, eu ma chinui sa imi conving rudele sa vindem sa fugim din calvar, tu vrei sa vii,,,, nu imi ramane decat sa iti urez SUCCES!

#41
b217

b217

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 01.06.2017
Am facut contractul de vanzare, nu de cumpărare, d-aia caut sa ma orientez spre cea mai buna varianta de apartament!Da, sunt diferente  de grade, aici este si briza marii care ajuta putin.Ai dreptate, fetele au viata lor, fiecare isi urmeaza cursul firesc al vietii. Ramane de vazut ce se va intampla, timpul le decide pe toate. @Platon

#42
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
As evita Pantelimonul si Drumul Taberei.
Titan sau Berceni nu iti place?

#43
b217

b217

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 01.06.2017
In Berceni am gasit oferte, in Titan sunt destul de scumpe, e o zona frumoasa.

#44
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View Postb217, on 01 iunie 2017 - 08:00, said:

Trai decent însemnând...să nu stau cu frica de a iesi afara din casa, dupa ora 19:00.


Calea Dorobantilor , cartierul Cotroceni / Vatra Luminoasa

#45
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Mda, bine.

#46
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,834
  • Înscris: 13.07.2011

View Postb217, on 01 iunie 2017 - 12:30, said:

In Berceni am gasit oferte, in Titan sunt destul de scumpe, e o zona frumoasa.

astea sunt zone reabilitate in urma cu cativa ani, cand fasadele blocurilor au fost reamenajate, parcurile inverzite, etc. Dar oamenii nu s-au schimbat. Eu iti recomand Dr. Taberei, foarte linistit si verde.

#47
b217

b217

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 01.06.2017
Da, am inceput sa ma gandesc serios la Drumul Taberei...ma speria gândul ca n-are metrou, dar o sa se deschidă intr-un final.Multumesc tuturor ptr faptul ca mi-ati raspuns, imi sunteti de un real ajutor!

Edited by b217, 01 June 2017 - 13:28.


#48
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,834
  • Înscris: 13.07.2011

View Postb217, on 01 iunie 2017 - 13:27, said:

Da, am inceput sa ma gandesc serios la Drumul Taberei...ma speria gândul ca n-are metrou, dar o sa se deschidă intr-un final.Multumesc tuturor ptr faptul ca mi-ati raspuns, imi sunteti de un real ajutor!

Prin 2019 cred ca este gata si dupaia o sa ajungi peste tot imediat, fara stres. Plus ca daca dai o fuga prin Dr. Taberei vei vedea cat de placut si linistit este in comparatie cu alte sectoare/zone.

#49
b217

b217

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 01.06.2017
Da, zilele urmatoare cand voi merge ptr vizionare imi voi face o idee despre cartierele respective. :)

#50
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Puteti voi sa spuneti ce vreti. Dar foarte multa lume vine in Bucuresti mai ales din Moldova, pentru ca aici rata somajului este mult mai mica. Iar sansele sa ai un salariu care sa-ti permita sa-ti cumperi un apartament sunt (mult) mai mari. In Bucuresti nu se pune problema ca nu gasesti un loc de munca. Iar daca esti serios si constiincios, in 2-3 ani poti sa cresti considerabil. Fie ca lucrezi in IT, fie ca esti un mecanic auto.
Nu este vorba de caini cu covrigi in coada. E realitatea pe care multi evita sa o spuna. E un oras jegos, cu trafic, claxoane si tot felul de oameni. Dar cam asa e in mai toate metropolele, mai ales din sudul Europei. Credeti voi ca la Londra, Bruxelles sau Paris nu sunt dubiosi? Nu se fura? Iar aia cu calduta m-a amuzat. Saracii de aia din Roma, Madrid, Atena sau Istambul. Posted Image
@Initiator: in general zonele la care te-ai uitat sunt cu plusuri si minusuri. Nu inseamna ca daca stai in Pantelimon, dai peste "baietasi de cartier" si drogati. Drogati sau boschetari sunt si la Unirii. Adica in centru. Cretini poti s agasesti si in Drumul Taberei.
Mergi si vezi zonele, plimba-te pe strazi ziua si seara si vezi ce fel de oameni sunt pe-acolo. Uita-te la tabelul cu intretinerea sa nu fie niste sume colosale de plata la vecini, sa fie liniste pe scara si curatenie. Chestii de-astea. In rest, tine si de noroc.

Edited by LauCalin, 01 June 2017 - 13:58.


#51
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,834
  • Înscris: 13.07.2011

View PostLauCalin, on 01 iunie 2017 - 13:55, said:

Puteti voi sa spuneti ce vreti. Dar foarte multa lume vine in Bucuresti mai ales din Moldova, pentru ca aici rata somajului este mult mai mica. Iar sansele sa ai un salariu care sa-ti permita sa-ti cumperi un apartament sunt (mult) mai mari. In Bucuresti nu se pune problema ca nu gasesti un loc de munca. Iar daca esti serios si constiincios, in 2-3 ani poti sa cresti considerabil. Fie ca lucrezi in IT, fie ca esti un mecanic auto.
Nu este vorba de caini cu covrigi in coada. E realitatea pe care multi evita sa o spuna. E un oras jegos, cu trafic, claxoane si tot felul de oameni. Dar cam asa e in mai toate metropolele, mai ales din sudul Europei. Credeti voi ca la Londra, Bruxelles sau Paris nu sunt dubiosi? Nu se fura? Iar aia cu calduta m-a amuzat. Saracii de aia din Roma, Madrid, Atena sau Istambul. Posted Image

eu personal am o impresia buna despre Bucuresti, tinand cont de faptul ca dezvoltarea orasului creste anual. Chiar daca este necivilizat si murdar, pentru un om cu bani se traieste bine, cam totul este ieftin (raportat la un salariu bun), plus ca activitati exista la nesfarsit. Iar marea si muntele sunt la un pas distanta. Din aceste puncte de vedere este un oras foarte ok. Pentru oamenii cu posibilitati reduse da, este un oras murdar, necivilizat, etc.

#52
b217

b217

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 01.06.2017
Ati punctat cu exactitate cateva motive pentru care ma mut in Bucuresti. @LauCalin @business11
Asta urmeaza sa fac...ma voi plimba prin cartierele respective si voi lua o decizie!

#53
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

View Postbusiness11, on 01 iunie 2017 - 13:59, said:

Chiar daca este necivilizat si murdar, pentru un om cu bani se traieste bine,
De ce ar trai in om cu bani intr-un oras murdar si necivilizat, cand poate trai intr-unul curat si civilizat? Eu stiu ca oamenii cu bani se muta la Londra, la Geneva, la Barcelona, la Paris etc, nu la Bucuresti.
De ce in toate topurile privind calitatea vietii, Bucurestiul e, in cel mai bun caz, pe la mijloc? De ce e Viena, pe primul loc, ca tot traiesti acolo?

Ma rog, suntem cam off topic, insa nu m-am abtinut sa nu punctez niste chestii.

#54
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View Postbusiness11, on 01 iunie 2017 - 10:30, said:

1. Dr. Taberei (am locuit acolo 14 ani de zile) nu ai treaba, nu iti este frica. Actual preturile sunt foarte scazute, dar in cativa ani se deschide metroul asta inseamna ca vei ajunge oriunde rapid si comod.


Un sfat excelent intadevar. La ora actuala cartierul este aproape izolat de orice alte mijloace de coumincatie din cauza lucrarilor haotice la vestitul metrou care, ghici ce, este oprit in totalitate de catre Municipaitate. Prevad ca "poate" va fi terminat in 2030 pentru cine va mai trai pana atunci ca sa il si foloseasca. Altfel e degeaba, binenteles .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate