Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Mutarea la București...

- - - - -
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#1
b217

b217

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 01.06.2017
Salut!De ceva vreme m-am hotarat sa ma mut la București, asa ca am inceput sa caut apartamente care s-ar potrivi cerințelor mele si in care m-as încadra.Cele mai multe apartamente le-am gasit in:Brâncoveanu, Drumul Taberei si Pantelimon  (soseaua Pantelimon) chiar in apropriere de Liceul Blaga.
  În opinia cunoscatorilor, unde mi-as putea duce traiul cel mai decent, care este cel mai "bun" cartier dintre cele 3?Va mulțumesc anticipat pentru raspuns!

#2
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Brancoveanu sau Berceni. Pantelimon e, nu stiu cum sa zic, mai bine evita zona. Drumul Taberei este scump.

#3
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

View Postbogdan181180, on 01 iunie 2017 - 07:52, said:

Citeste atent ce a scris daca esti "nedumerit"
Daca te referi la aia cu traiul decent, in nici unul nu iti duci trai decent, ca sa duci trai decent nu zona unde inchiriezi e importanta, ci unde lucrezi ca sa faci banii de inchiriat si restul dorintelor :D
Faptul ca locuiesti intr-o  anumita zona in chirie nu inseama ca peste noapte sar banii la tine in cont sa duci in trai decent Posted Image
Deaceea intreb, mai bun ca ce?

#4
b217

b217

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 01.06.2017
Trai decent însemnând...să nu stau cu frica de a iesi afara din casa, dupa ora 19:00.Da, sunt de acord parțial cu ce spui, dar daca-mi permite bugetul intr-o zonă mai buna decat Ferentari, eu zic sa-ncerc si-n alte cartiere.Stiu ca in tot Bucurestiul sunt rromi dar acolo sunt exagerat de mulți, si pentru mine, ca fată este destul de periculos...zic eu

Nu închiriez, cumpăr...pentru ca îmi vând apartamentul de aici, Samebo.

#5
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

View Postb217, on 01 iunie 2017 - 08:00, said:

Trai decent însemnând...să nu stau cu frica de a iesi afara din casa, dupa ora 19:00.
Atata timp cat nu te bagi in seama cu toti tantalaii si interlopii din zona respectiva n-ai de ce sa-ti faci griji, din contra... te evita ei pe tine ca nu stiu cu cine au de a face si nu vor sa aibe probleme cu legea, multi din ei avand si "coada". Optiunea ta mai departe, ca preturi recomand zona Pantelimon, ai foarte multe magazine de cartier deschise non-stop, malluri si mijloace de transport ca sa te deplasezi in mai tot Bucurestiul. Daca vrei alte zone, tu decizi

Edited by bogdan181180, 01 June 2017 - 08:04.


#6
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postb217, on 01 iunie 2017 - 07:40, said:

Salut!
Spoiler
Va mulțumesc anticipat pentru raspuns!
1. Brâncoveanu (sau Berceni !) preturi medii dar siguranta mare;
2. Drumul Taberei;  preturi mari, destul de sigura zona;
3. Pantelimon (soseaua Pantelimon); preturi foarte mici dar si siguranta foarte mica !


p.s.:

View Postb217, on 01 iunie 2017 - 08:00, said:

Trai decent însemnând...să nu stau cu frica de a iesi afara din casa, dupa ora 19:00.
trai decent inseamna preturi mici la mancare si alte chestii, nu inseamna siguranta personala si a bunurilor tale !

#7
aschiuta

aschiuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 959
  • Înscris: 24.06.2004
Poti incerca si zona Titan.. Este o zona cu foarte multa verdeata..

#8
b217

b217

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 01.06.2017
Da, m-am exprimat greșit, scuzele mele!Îți mulțumesc pentru răspuns. @super8

Nu mă încadrez in bani, ca sa mă mut in Titan...

#9
georgebb2016

georgebb2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 03.10.2016
eu zic pantelimon, dar nu zona de la Blaga/ Cora Pantelimon, ci mai spre centru cum ar fi spitalul sf pantelimon ori mega mall, sfatul meu sincer  ar fi sa nu vii in Bucuresti Posted Image dar e optiunea ta, eu am ales Clujul dupa o perioada in Brasov, asta in conditiile in care sunt nascut in Bucale, capitala devenind o cloaca in care nu iti mai poti creste copiii sanatos

aia cu Pantelimon e un mit inradacinat din anii '90 cu BUG Mafia si baietasi de cartier, nu mai exista asa ceva, se poate iesi din casa la ora 24, nu mai e Bronxul de alta data, toti coloratii au cam emigrat in Spania, Italia, Franta, oricum cocalari sunt peste tot in bucuresti, apropos de ce ziceam ca e o cloaca in care vin toti moldovenii (+ chisinau), vasluienii si alte saracii...

Edited by georgebb2016, 01 June 2017 - 08:23.


#10
b217

b217

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 01.06.2017
Uhm...eu stau in Constanța, e asemănător cu Bucureștiul in unele privinte, problema e ca deja am semnat antecontractul și nu mai pot să dau înapoi.

#11
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
militari

#12
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Cred ca e foarte important sa ne spui unde anume, in ce zona, in cartierele pe care le-ai enumerat.
Ma refer la nevoile tale: transport in comun, scoala/gradinita, parc etc.
Sunt diferente mari de la caz la caz pentru fiecare dintre ele. Una e sa locuiesti la Brancoveanu intersectie cu Oltenitei, alta e colt cu Luica, e un singur exemplu.

#13
b217

b217

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 01.06.2017
Apartamentele pe  care le-am gasit sunt:Drumul Taberei-Tricodava (aproape de Piața Chilie), Drumul Taberei-Parc Moghioroș-Auchan, Pantelimon-lângă Liceul Lucian Blaga, Drumul Taberei-Billa, Pantelimon-intersecție cu Fundeni (Morarilor), Brâncoveanu-Aleea Cetatea Veche.
Cam astea sunt cele care ma intereseaza, necesitățile mele ar fi:scoala 1-8 si cam atat...desi posibilul liceul si Facultatea fetelor mele sunt situate in sectorul 6. Metroul din ce am înțeles se va deschide si in Drumul Taberei, ceea ce relativ ok avand in vedere ca ptr deplasarea la locul de munca, liceu, facultate nu vor avea nevoie de mijloc de transport dacă ne mutam in sectorul 6.
@crocko.dilul

Luni vin in Bucuresti, ptr vizionare deci nu stiu unde sunt situate cu exactitate...eu spun ceea ce am vazut in descrierea lor.

#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postb217, on 01 iunie 2017 - 07:40, said:

Salut!De ceva vreme m-am hotarat sa ma mut la București, asa ca am inceput sa caut apartamente care s-ar potrivi cerințelor mele

In primul rand, nu inteleg de ce o taiati toti din Moldova, ca e frumos acolo.  
Apoi, nivelul de trai este dat de cat castigi si mai putin de locul in care locuiesti. Eu as zice ca e mai civilizat in Drumul Taberei. Nu mai dureaza mult si se va deschide si linia de metrou asa ca distanta nu va mai fi o problema...

#15
b217

b217

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 01.06.2017
Vin din Constanța, nu din Moldova...Mulțumesc de raspuns. @rosix

#16
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
@b217: Liceul Lucian Blaga e unde a intarcat dracul copii! Una e sa mergi la cumparaturi la mall si alta e sa mergi zi de zi!
Nici cu morarilor nu mie prea rusine. Basca ca trecerea aia de pietoni e deja legendara pt nr de decese!

Sfatul unui bucurestean cu 25 de ani de locuit in iancului/colentina/tei. Muta-te cat mai aproape de METROU!!!

Edited by vladdy99, 01 June 2017 - 09:11.


#17
b217

b217

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 01.06.2017
Mulțumesc pentru raspuns! @vlady99

Edited by b217, 01 June 2017 - 09:12.


#18
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,664
  • Înscris: 23.10.2006
Circulatia pe la suprafata in Bucuresti a devenit un calvar aproape la orice ora, indiferent ca ai sau nu masina ta, cauta ceva aproape de locul de munca sau intrare la metrou.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate