Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Exista lege care sa oblige producatorul...

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
N'am zis eu ca trebuie un mercurial de preturi? Traisca comunismul si bravii lui urmasi! Slabe sanse de vindecare...

----

Si nu, nu am zis ca nu trebuie sa se gaseasca piese de schimb, ci ca vor fi scumpe. Pentru ca asa functioneaza treaba cand vine vorba de produse low-cost.

#20
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Tu ai ce ai cu produsele low-cost. Uite cat costa o sita pentru storcator Hurom de 1700 lei https://www.evomag.r...om-1545280.html
E procentual mai ieftina raportat la pretul produsului, intr-adevar.

#21
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Nu, nu am ceva cu produsele low-cost. Dar am spus de la inceput cum va fi cu piesele de schimb: orice piesa va reprezenta un procent semnificativ din pretul produsului. Si da, acesta este modelul de business - altfel nu este sustenabila productia/distributia/vanzarea la preturi relativ mici si cu respectarea legislatiei in vigoare.

Pe de alta parte, m-am declarat extrem de consternat ca un angajat al statului, ba chiar al unei agentii ce are legatura cu clientii-consumatori, isi permite sa faca aprecieri privind preturile, in contextul in care nu exista o lege care sa stabileasca asa ceva si ca stabilirea preturilor (la nivel central) s-a practicat in neuitatul si adulatul regim. Chiar daca are ceva sechele, doamna respectiva ar trebui sa intelega ca au trecut vreo 30 (in ma-sa de treaba) de ani de atunci si ca ar fi trebuit sa se adapteze. Dar se pare ca este greu...

#22
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
... Nu e nimic care sa tina de economie si de democratie aici, e doar lacomie si jecmaneala dintr-o parte, combinata cu naivitate, de cealalta parte...
Cum altfel se explica ca in romania avem, la salarii mai mici de nu stiu cate ori ca in vest, preturi aproape la fel?? De bine ce merge economia, nu? Asa ca lasati justificarile de genul acesta, ca nu tin. Comerciantii sunt lacomi, tin preturile sus , iar romanul de rand este fraier, isi da putinii bani castigati prin munca unora care, daca vrem sa facem o comparatie cu organismele din natura, joaca rol de parazit...ma refer la lanturile de inetrmediari care traiesc, ca niste capuse, din munca clientului final...care de multe ori trudeste la propriu ptr banii castigati, pe salarii derizorii, nu prospera din jecmaneli "legale, democratice, in spiritul economiei capitaliste de piata"...
Acum normal ca cine e intr-una din categorii,  e normal sa isi sustina interesele.
Cei ca ei, sa mearga sa-si vada de afaceri in continuare, stim bine cum stau lucrurile. Ca nu ne conving de nimic, ba dimpotriva.
Se vede extrem de clar cat costa un produs la origine, in China, si cum in Romania ajunge aproape dublu uneori...
Bani facuti din nimic, iei de ici si pui la curier si trimiti dincolo...grea munca...pac castigi 50-100% din valoare...si nu, nu vrei sa platesti nici taxe...
De aia eu as baga niste taxe la comerciantii astia online cel putin, sa-i indoaie...ca prea fac banii usor. Dar nu, paarzitismul de genul asta nu e taxat cum se cuvine...luam si taxam amaratul care munceste pe 1450 brut, ii luam 1/3 din salariu de ramane cu 1000 de lei... Insa parazitii cu magazinele online castiga 1000 de lei pe secunda, si nu platesc taxe aproape deloc, dimpotriva, TVA-ul il plateste tot clientul final, la stat...
Astfel, "fraierul de rand" e "indoit" si de stat, si de privat...
Astia online au distrus si magazinele fizice, au distrus locuri de munca, etc. Si se lauda anual cu recordurile de profituri. Pai bai frate, in profiturile alea sunt banii din munca oamenilor! ei nu au produs nimic!
Da, ati citit bine! Nu au produs absolut nimic! Nici macar nu trebuie sa se straduiasca sa atraga clienti, cand vand produse de larg consum, de care are nevoie orice om acasa... Deci au distrus magazinele fizice , au creat o piata artificiala si acum tin preturile sus. Ei doar iau produsul din depozitul importatorului , il listeaza pe un site si il dau mai departe la curier.

Edited by epetroiu, 14 July 2017 - 22:39.


#23
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Daca nu iti convine, iesi frumusel in strada cu o pancarda cu "#rezist capitalismului" si faci lobby, scandal, demonstratii etc - orice consideri tu ca este mai bine si in avantajul tau.

Pana una-alta, legea e lege. Iar ceea nu este limitat sau interzis este permis, fara alte discutii si interpretari - mai ales din partea "organelor" statului.

Edited by dexterash, 14 July 2017 - 22:30.


#24
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Hai sa mai lasam placile cu comunismul... tocmai ca o lege care sa protejeze consumatorul roamn de jecmaneala comerciantilor nu e deloc comunista. Asta e o lege in spiritul drepturilor consumatorului! In comunism nu prea iti erau respectat drepturile. Daca voi prin comunism intelegeti eliminarea jecmanelii, e problema voastra.
In situatia de fata Mizu are dreptate, dexterash nu are dreptate...Deci ai cumparat un produs, care a costat 300 lei. Se uzeaza o piesa, sa zicem neacoperita de garantie, este perfect normal, daca acea piesa exista disponibila, sa nu coste tot 300 de lei, sau 250...adica sa te forteze practic sa iei produs nou, ca nu e nimeni tampit sa dea pe o piesa cat pe un produs nou. Pur si simplu adica te forteaza sa dai mai multi bani decat ar fi cazul. Nu frate, daca piesa exista, o vinzi la valoarea ei corecta! Nu jecmanesti practic clientul punandu-l practic sa cumpere alt rprodus!
Preturi corecte nu inseamna comunism!
Cu ce va deranjeaza pe voi comerciantii o astfel de regula? Ca nu pierdeti nimic...vindeti piesa de schimb la valoarea ei, cu ceva adaos, proportional cu pretul intregului produs... De ce nu va convine? Nu vedeti ca va dati de gol ca va plac practicile astea de a lua bani cu japca, practic? Ca sunteti prea lacomi?
La asta se incadreaza practica: jecmaneala! Si nu, nu poti sa spui ca nu te obliga nimeni sa cumperi, sa nu uitam, in exemplul dat, tu ai produs de care ai nevoie, la care o piesa s-a uzat, si trebuie inlocuita...ai nevoie de piesa, nu e optiune. In cazul asta practic comerciantul te forteaza sa dai mai multi bani decat ar fi cazul...
De altfel se pare ca, in cazul de fata, "stimulati de autoritatile de control", cei de la emag imediat au facut disponibila piesa si la pret mai mult decat corect... Deci morala care e? Legi exista probabil care sa impiedice astfekl de rpactici, dar cum ziceam si mai sus, romanul este fraier, suporta multe, nu reclama cand e cazul abuzurile comerciantilor! Abuzuri pe banii sai, ai clientului!
Aici cred eu ca de fapt e o ramasita comunista...romanul e ramas cu sechele din comunism cand nu aveai practic niciun drept, si statul nu te ajuta cu nimic, ba chiar te abuza...Acum insa abuzatorul nu mai e doar statul, care taxeaza nesimtit munca, ci au aparut si abuzatorii privati...care isi bat joc de tine, pe banii tai!
Va sa zica s-a "privatizat" jecmaneala si abuzul...si au aparut unii care castiga de pe urma naivitatii consumatorului...
Macar in comunsim era o treaba clara: statul isi batea joc de tine, se stergea undeva cu drepturile tale...acum au venit privatii care fac fix acelasi lucru, doar ca...sunt mai multi si mai diversi, nu e unul singur...cam asta e singura diferenta Posted Image

Dar dupa...privatizarea si liberalizarea jecmanelii, de 27 de ani, unii s-au obisnuit si li se pare atat de normal...sa fie legal sa jecmanesti, pe fata, consumatorul, doar ca sa faci cat mai multi bani din nimic!
Ei uite mie si cred ca si multor altora nu ni se pare normal!
Comertul este o ramura economica importanta, intr-adevar, nu poti sa te duci la poarta fabricii sa iei orice produs, ar fi absurd...Dar comertul trebuie sa respecte niste limite de bun simt in ce priveste adaosurile comerciale si preturile...Ei bine acest bun simt nu exista in Romania. Daca ajungem ca produsul sa fie doar luat de la importator cu 100 lei, listat pe un site, trimis prin curier si vandut la client cu 200-300 de lei, asta nu se mai cheama comert, asta se cheama parazitism! Doar dintr-o intermediere de 2 bani tu ai scos inca o data pretul produsului...si asta e valabil pe scara larga in romania, pana si la alimente banale , folosite zilnic...tocmai aici e chestia, ei stiu ca tu ai nevoie zilnic de acele produse, asa ca isi permit sa tina pretul sus, ca vei fi nevoit sa cumperi...deci nu e vreo libertate de alegere sau altceva, esti practic fortat sa cumperi la preturile stabilite de ei...si cum lacomia iic aracterizeaza pe toti, toti tin preturi sus! De altfel se stie ca banii castigati usor, fara munca, sunt un fel de "drog"...denatureaza imediat persoana si of ace sa vrea si mai mult si mai mult.

Edited by epetroiu, 14 July 2017 - 22:56.


#25
hercalin

hercalin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 27.04.2006
Văd ca la toți ne place sa ne plângem și sa ne victimizăm a devenit un sport national, la mine la bloc se plângeau vecinii pe la Colțuri ca primăria nu ne face trotuar, ca nu ne pune becuri, etc. Fraților! Alo! a făcut cineva o adresa in scris către Primarie prin asociatie ? Nu. Pai și atunci primăria trebuie sa viseze ce nevoi ai tu ? Au făcut adresa prin asociatie, primăria a introdus cererea in consiliu local apoi au făcut o estimare dpdv costuri au bugetat-o și au realizat lucrarea!
Se aceea au apărut ong uri care sa ne reprezinte interesele nu trebuie imediat sa amentinam și sa barfim pe la Colțuri , trebuie făcute niste demersuri civilizate! Dar singur individual este greu! Dacă vine un vecin și îți spune despre copilul tău ca sparge geamuri cu mingea ii spui ca este nebun dar dacă te chema la scoala sau la Asociatia de locatari, o sa iei problema in serios!
Ne plângem ca prețurile sunt ca in occident pai dacă produsul fabricat in China costa 50 dolari cum vreți sa fie văndut in Romania cu 20, justificând ca la noi salariile sunt mici?
Sunt mici pentru ca și PIB ul este mic , produsul intern brut!
Aici este cheia sa mărim produsul intern lucrând mai eficient, mai organizat, mai mecanizat!
S-au întors  romani plecați in Italia din construcții pai sunt mici salariile in romania, pai cum ? Hai sa vedem de ce:
- ce ai muncit azi? Am tencuit 50 mp manual cu 2 lei am câștigat azi 100 lei, Ok! Vrei mai mult? Da? Și cum faci asta mărind prețul dublu sau triplu ca sa ajungi la 100 euro pe zi !
In Italia cât făceai pe zi?
Pai... in Italia aveam mașina de tencuit și lucram in echipa de 2 inși, așa și ?
Făceam 400-450 mp pe zi dar munceam!
Opa ia fa un calcul 450 mp x 2 lei, vine 900 lei, adică 200 euro împărțit la 2 muncitori a ieșit 100 euro pe zi ? A ieșit !

Edited by hercalin, 15 July 2017 - 04:54.


#26
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Posthercalin, on 15 iulie 2017 - 04:52, said:

Văd ca la toČ›i ne place sa ne plângem Č™i sa ne victimizăm a devenit un sport national, la mine la bloc se plângeau vecinii pe la ColČ›uri ca primăria nu ne face trotuar, ca nu ne pune becuri, etc. FraČ›ilor! Alo! a făcut cineva o adresa in scris către Primarie prin asociatie ? Nu. Pai Č™i atunci primăria trebuie sa viseze ce nevoi ai tu ?
Da,asa ar trebui,primaria sa stie ce are de facut,nu sa-mi fut eu nervii si timpul pe facut adrese ca sa le atrag atentia catre facut lucruri normale.Esti cumva angajat pe acolo?

#27
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View PostMizu, on 14 iulie 2017 - 10:04, said:



A zis ca acum au adus emag si site pentru scula asta, la vreo 50 de lei bucata,
Si se pot comanda la emag pe site sitele astea? Ca si eu am un storcator star-light si as fi curios, daca va fi nevoie.
50 lei bucata mi se pare un pret ok ptr o sita. Dar nu sa coste cat tot storcatorul.

View Posthercalin, on 15 iulie 2017 - 04:52, said:


Ne plângem ca preČ›urile sunt ca in occident pai dacă produsul fabricat in China costa 50 dolari cum vreČ›i sa fie văndut in Romania cu 20, justificând ca la noi salariile sunt mici?
Sunt mici pentru ca și PIB ul este mic , produsul intern brut!

Nu e chiar asa.
Eu nu plang ca un produs facut in China cu 50 de dolari e vandut la noi cu 20. Nici vorba, ar fi o aberatie.
Eu ma plang ca acel produs facut in China cu 50 de dolari e vandut la noi cu 100...aia e treaba...
Evident ca problema e si de PIB, acolo ai dreptate.
eu nu zic doamne fereste ca emag-ul sau altii sa ia produsul cu 50 de dolari sa mi-l dea mie tot cu 50, ar fi si asta absurd. Dar nici sa il vanda cu 100...Aici e treaba.

#28
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Nu cred ca le umbla mintea sa-l bage la vanzare, probabil doar daca contactezi Depanero.

#29
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
In ziua de azi tot  ce nu e pentru uz profesional este de foarte proasta calitate si este gandit sa reziste o perioada foarte scurta pe care o acopera garantia!
Bineinteles asta este cheia succesului pentru intreg lantul mai putin ultima veriga aka consumatorul final!
Pe dealta parte asta e soarta care ne-o meritam! Comerciantul speculeaza naivitatea si lipsa de cunostinte elementare ale consumatorilor si le baga pe gat produse de foarte proasta calitate la preturi aparent mici, dar care sunt mult umflate fata de costurile de productie.
Daca pui pe un raft o masina de spalat Whirlpool alaturi de o masina de spalat Mielle din gama profesionala cu specificatii asemantoare dar cu pret de 10-15 ori mai mare la a doua o sa vezi ca nu o cumpara nici naiba pe aia de calitate.
Asta e neamul nostru de mamaligari care cumparm doar ce e mai ieftin si la diverse promotii.Romanul inca crede ca face afaceri daca cumpara ieftin.
Daca nu ar cumpara mai nimeni produse de proasta calitate nici comerciantii nu ne-ar mai sufoca cu ele.
De smecheriile de marketing din specificatii nici nu are rost sa mai vorbim...

Intr-adevar niste legi stricte cu privire la importuri si specificatii care sa mai stopeze un pic fenomenul sunt extrem de bine venite dar nu este interes deorece ce-i de la conducere primesc bani grei ca sa inchida ochii.
La produsele astea electrocasnice si electronice mai e cum mai e.Cel mai grav este in ramura alimentara si sanitara! Mancam si bem numai cacaturi de sinteza care ne omoara lent dar sigur! Colcaie cancerul in Romania.
Daca te frigi cu un electrocasnic data viitoare strangi banuti si iei ceva de caliatae din gama profi.Sanatatea in schimb nu ti-o mai da nimeni inapoi dupa ce ai mancat tu 10 ani de salam si legume de sinteza si ai baut vin din pastile.
Duceti-va in vizita pe la spitalele si clinicile de oncologie sa vedeti cum se chinuie oamenii acolo pe ultima suta de metri.O sa se ridice parul pe voi dar e o lectie din care aveti ce invata!
Eu si cu familia mea mancam  extrem de putine lucruri din comert!  Pentru asta platesc bani grei ca sa tin in viata o mica ferma din care sa mananc totul absolut bio.
Credeti-ma ca este foarte greu si foarte scump sa mananci sanatos in ziua de azi.

Edited by geo123, 15 July 2017 - 19:07.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate