Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

HEDT 3.0 - De la i5 la I9 pentru ... aproape toate buzunarele

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
120 replies to this topic

#109
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 17.02.2016

View PosttheMisuser, on 29 iunie 2017 - 12:17, said:

Si acum sa pun o intrebare : Cam cum o sa arate situatia la procesoarele cu 18 nuclee ? Posted Image

Nu stim ca nu au aparut nici din greseala prin leak-uri sau altceva. La sfarsitul anului vedem, insa daca e sa te iei dupa frecventele de functionare anuntate, vor fi un dezastru daca nu ies cu o revizie noua la silicon.

Singura chestie de comentat la clipul lui der8auer este ca testele sunt pentru CPU-uri overclockate, ceea ce la cele cu 16+ core-uri nu prea se practica.

#110
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,113
  • Înscris: 25.02.2007
Nu se prea practica pt. ca nu poti gestiona caldura, altfel toata lumea ar face OC la njpe nuclee :)
Daca nu schimba siliconul si nu lipesc IHS, sunt sanse bune ca cipul de 18 nuclee sa fie depasit de cipul de 16 nuclee de la competitie.

ps - am tot cautat un topic "versus" da' n-am gasit; sper ca mica mea observatie de mai sus sa ramana, am vazut-o in globul de cristal :)

#111
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,252
  • Înscris: 25.01.2007

View PostTermic, on 21 iunie 2017 - 13:22, said:

Ca o concluzie a ultimelor doua pagini: i9 trebuie comparat cu Threadripper, La consum, la performante, la tot! Cum acesta inca se lasa asteptat, consider ridicol modul in care domnii mai rosii la culoare comenteaza pe seama consumului, temperaturilor si mai stiu eu ce porcarele gasesc pe net si sunt folosite ca flame. Niciun cuvintel din partea lor legat de performantele acestor procesoare si de faptul ca vor fi mai accesibile ca pret.

Al catelea user e asta?
Aberezi din toate pozitiile domle, du-te si cautati ceva de lucru.
Dintr-o data vad ca nu mai conteaza consumul si temperatura, desi balacareai AMD pe tema asta. Si nu imi spune ca nu erai tu.. rotofel...., gothan sau cum iti mai ziceai.

Shmu..... sorry.... ai luat-o si tu pe ulei. Esti si tu un fanboy intel pana in panzele albe.

Chiar nu sunteti instare sa discutati fara sa aratati ca niste fanboy retardati (ma refer la amble tabere). Absolut nimic constructiv in topic-ul asta.

Edited by andreyvsjoker, 30 June 2017 - 08:53.


#112
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007

View Postandreyvsjoker, on 30 iunie 2017 - 08:28, said:

Shumu..... sorry.... ai luat-o si tu pe ulei. Esti si tu un fanboy intel pana in panzele albe.
Thank you Captain Obvious.

#113
Termic

Termic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 08.06.2017
@Dany_Darke, trei zile suspend pentru ca ii spun astuia ca nu poate face distinctie intre platforma si procesor?! Raspunde-le baietilor veseli cate conturi o sa am in ritmul asta, cand i-au suspend si cand stranut.
In alta ordine de idei, punctul nr.2 al lui super se incadreaza perfect ca flame si atac la persoana, puncte din regulamentul cu care ne tot zapaciti.

View Postsuper8, on 26 iunie 2017 - 13:50, said:

@Termic, doua lucruri am putut sa obesrv pe aceat subiect ! si anume:
1] ca noua platforma Kaby Lake X socket 2066 e mai scumpa si cu performante mai mici decat concurenta;
2] esti singurul care posteaza mesaje unu dupa altu; ceva de genu "tu intrebi, tu raspunzi"
Sau era "tu centrezi, tu dai cu capu" ?!


***************************************

View Postandreyvsjoker, on 30 iunie 2017 - 08:28, said:

Dintr-o data vad ca nu mai conteaza consumul si temperatura, desi balacareai AMD pe tema asta.
Chiar daca esti nesimtit (again) iti raspund simplu: nu compara niste ragalii marca AMD cu un procesor cu 10 nuclee, care este fara doar si poate cel mai puternic procesor desktop al momentului. Pentru a comenta ceva negativ legat de acest aspect trebuie asteptat threadripper si comparat 1900x cu omologul lui din aceasta clasa , pentru ca ryzen nu are ce cauta in aceasta categorie nici la performante, nici la consum.
Daca am comentat pe seama consumului procesoarelor AMD, am facut-o legat de ce a scos AMD-ul in trecut, aka procesoare ieftine, dar lente si gurmande.

View PosttheMisuser, on 29 iunie 2017 - 12:17, said:

Un dezastru mic se aude in spate : tic-tac tic-tac...
Da, am auzit si eu ce se intampla cu Vega. Daca TDP-ul declarat va fi 300W, respectiv 370W (MSI tipa ca cele de 370W depasesc 400W, si vorbim numai de placa video), e clar ca 10MHz overclocking vor baga centrala de la Cernavoda in protectie. Dealtfel, ca si creatorul lui Frankenstein, AMD s-a rusinat de creatia lor si se pare ca ii dau drumul pe piata noaptea, ca hotii, fara sa lase pe cineva sa le vada la lucru in prealabil.
Asta e Vega pe care o asteapta niste baieti ca pe Mesia, acei baieti care din 2015 tot recomanda placi video AMD pentru ca o sa rupa in DX12. Si tot acei baieti proorocesc acum ca tocmai a inceput era miliardocore si producatorii de jocuri vor renunta la vechea meteahna de o indesa cat se poate de mult in placa video fara a imprastia instructiunile prin tot sistemul, sistem birocratic care va trage inapoi performantele jocurilor, nicidecum nu le vor accelera folosind facilitatile Biroul Central Multicore in Surplus al Ryzenului si al procesoarelor cu mai mult de 4 nuclee, in general.

Incercati sa savurati acest review, mult mai amanuntit decat exportul pe iutub facut de ceilalti. Vedeti acolo cum un hexacore (7800X), cu pret apropiat de 1700x, bate ryzenul chiar si la performanta per $, pentru ca este mai performant decat 1800x, dar mult mai ieftin.
Ah, consumul lui 7800 este cam acelasi cu al lui 1800x.

Edited by Termic, 30 June 2017 - 09:40.


#114
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postandreyvsjoker, on 30 iunie 2017 - 08:28, said:

Shmu..... sorry.... ai luat-o si tu pe ulei. Esti si tu un fanboy intel pana in panzele albe.

Chiar nu sunteti instare sa discutati fara sa aratati ca niste fanboy retardati (ma refer la amble tabere). Absolut nimic constructiv in topic-ul asta.
ia explica-mi te rog cu ce am luat-o pe ulei? ca m-am saturat sa tot aud de consum si am calculat consumul???
si de unde ai ajuns la concluzia ca sustin intel?

ma scuzi ca nu fac pe prostu si scot motive TEORETICE.
pentru ca in practica, cine va da 1000+ de coco pe procesor nu se va uita la 20-30 lei pe luna la curent, asta fiind diferenta de la 100w la 150-200w

daca aduci argumente practice, nu am de ce sa comentez. si cam ce ai considera constructiv? asa un exemplu...

Edited by shmu, 30 June 2017 - 09:18.


#115
Termic

Termic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 08.06.2017
Cine are bani pentru 7900X si lucreaza in Maya nu o sa se uite sigur la consum, in conditiile in care, in unele task-uri, performanta e aproape dubla fata de cel mai puternic procesor al competitorului. Il vor lua in vedere daca acesta va scoate ceva apropiat in performante, la un consum mult mai mic, dar inca nu este cazul.
Am dat doar un exemplu.

Edited by Termic, 30 June 2017 - 09:44.


#116
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007

View Postshmu, on 30 iunie 2017 - 09:17, said:

daca aduci argumente practice, nu am de ce sa comentez. si cam ce ai considera constructiv? asa un exemplu...
Vrei sa iti caut eu 100 de posturi in care zici de amd ca e naspa si nu merita pentru ca are consum mare, sau le gasesti si singur?
DIntr-o data consumul nu mai e relevant.

#117
Termic

Termic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 08.06.2017

View PostAMETHIST, on 30 iunie 2017 - 09:55, said:

Vrei sa iti caut eu 100 de posturi in care zici de amd ca e naspa si nu merita pentru ca are consum mare, sau le gasesti si singur?
DIntr-o data consumul nu mai e relevant.
Daca i le gasesti, sunt comentarii la acele procesoare amd ieftine, dar care consumau dublu si ofereau performante la jumatatea omoloagelor lor Intel. Si iti garantez ca e mic fanboy in comparatie cu tine.
Iti gasesc si eu n posturi in care ii cataloghezi idioti pe cei care au cumparat intel "quad si scump". In timp ce desteptii din cealalta tabara nu stiu cum sa scape de ieftinelile lor (pentru ca nu se mai pot vinde nici la jumatate din pret) "idiotii" care si-au cumparat Skylake quad scump acum aproape doi ani inca pot sta linistiti cu scumpele lor si nu se anunta nori negri pentru ei cel putin inca un an de aici incolo.

7640x in cadere cu 70 lei la garaj. Ala mai mare, 7740x, sufera un drop de 160 lei si a ajuns la 1590 lei. Cam pe aici trebuiau sa fie preturile celor socket 1151... daca nu traiam in Romania.

Edited by Termic, 30 June 2017 - 10:19.


#118
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Desi pe scurt daca AMD consuma mult e grav iar daca intel consuma mult e ok.

#119
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
cu vreo pagina sau 2 in urma se scria de faptul ca nu e nevoie sa faceti versus. va reamintesc ca nu s-a schimbat nimic in acest sens.

#120
Termic

Termic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 08.06.2017

View PostAMETHIST, on 30 iunie 2017 - 10:20, said:

Desi pe scurt daca AMD consuma mult e grav iar daca intel consuma mult e ok.
E grav doar consumul mare la performante mici. 7900x consuma mult, nimic de zis, dar e seful procesoarelor desktop in acest moment. Nu a fost insa cazul seriilor FX8xxx-9xxx, pentru ca acestea ofereau performanta mici la un consum astronomic.
Asa, ca idee:
Cu FX8300, stock, consumul sistemul se stabilizeaza undeva pe 167W in stres cu prime. La 4.2GHz acest consum urca la 287W iar la 4.5GHz sare de 330W.

Edited by Termic, 30 June 2017 - 10:36.


#121
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,113
  • Înscris: 25.02.2007

View PostTermic, on 30 iunie 2017 - 09:10, said:

Incercati sa savurati acest review, mult mai amanuntit decat exportul pe iutub facut de ceilalti. Vedeti acolo cum un hexacore (7800X), cu pret apropiat de 1700x, bate ryzenul chiar si la performanta per $, pentru ca este mai performant decat 1800x, dar mult mai ieftin.
Ah, consumul lui 7800 este cam acelasi cu al lui 1800x.
Posted Image Link-ul nu este chiar perfect dar am gasit articolul la care te refereai.
Iti dai seama ca pt. mine asta este cea mai buna veste pe ziua de azi ? Hm ? Posted Image
Exact asta este ceea ce doream sa vad pe piata procesoarelor : performanta asemanatoare la pret asemanator. Si in cazul fericit, poate mai scad preturile la jucarii, sa fie bine pt. toata lumea.

ps - daca Intel nu lipeste IHS (macar de la 10 nuclee in sus) sustin in continuare ca s-ar putea sa avem cele mai performante procesoare de la AMD; pur si simplu cu pasta lor de dinti pe cip nu pot disipa suficienta caldura cat sa ramana competitivi

Edited by theMisuser, 30 June 2017 - 10:55.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate