Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Acces prin internet la NetworkStorage

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
TheBadWorm

TheBadWorm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 31.05.2017
Salut!,
Am un HardDisk extern de 2TB legat(prin USB) la un router. Momentan, pot accesa HardDiskul în rețeaua locală printr-un client FTP. Am încercat să fac un DDNS pe NO-IP.com și să-l pun în router, dar acesta nu mai funcționează după ce se schimbă IPul.
Problema pare a fi de la NO-IP.com. La crearea unui HostName, îmi este cerut un IPv4 Address. Eu l-am completat cu Public WAN-IP de la router, dar acesta se schimbă.
Deci cum ar trebui să procedez?

Info:
- providerul este RomTelecom
- acestea sunt câmpurile ce trebuie completate pentru adăugarea unui HostName pe NO-IP.com: https://s21.postimg....0w5kon/IPv4.png
- acestea sunt câmpurile din router, din secțiunea Dynamic DNS: https://s9.postimg.o...cf/Untitled.png

Mulțumesc anticipat!

Edited by TheBadWorm, 31 May 2017 - 21:39.


#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Dacă știi adresa WAN actuală, te poți conecta direct la ea prin ftp?

Dacă nu, mai ai nevoie de port forwarding pentru porturile ftp, și probabil ca să faci asta trebuie să îi dai și un ip static în lan lui nas, pe baza adresei mac.

#3
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
Pari a avea un Speedport, așa-i?
Nu prea are multă lume acel modem, deci nu ștu în ce măsură vei primi ajutor despre problema aceea.

#4
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View PostTheBadWorm, on 31 mai 2017 - 21:39, said:

Deci cum ar trebui să procedez?
Pai dupa ce te inregistrezi a no-ip.com (si eu tot acolo am ddns-ul) mergi la router si pui la servicii de ddns userul si parola de la no-ip si apoi se updateaza singur cand se schimba IP-ul.

Iti recomand DD-WRT pentru treaba asta.

Attached File  Capture.JPG   76.99K   18 downloads

si asa e la no-ip ..

Attached File  Capture.JPG   36.82K   16 downloads

Edited by ro_explorer, 31 May 2017 - 23:03.


#5
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 16.12.2003
Foarte important este sa ne spui si ce router ai. Daca e speedport, asa cum zicea colegul mai sus, trebuie doar sa il setez ddns-ul. Daca ai Huawei e mai complicat, ele nu au suport de ddns, din ce stiu eu. Asta nu inseamna ca nu poti sa le pacalesti.
Dupa ce stabilim ce router ai trebuie sa rutezi un port din extern catre portul ftp din intern. In mod normal, asta o au Huawei, ftp-ul e setat doar pentru uz local, in reteaua internă. Deci pasul nr.1 : ce router ai?

Edited by hades, 31 May 2017 - 23:12.


#6
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View PostTheBadWorm, on 31 mai 2017 - 21:39, said:

Am un HardDisk extern de 2TB legat(prin USB) la un router. Momentan, pot accesa HardDiskul în rețeaua locală printr-un client FTP.
Daca iti instalezi pe router (presupunand ca suporta) un server OpenVPN, poti sa montezi discul remote ca pe un disc local (bineinteles, viteza de acces va fi redusa dar este muuuult mai convenabil decat FTP).

Pe acelasi router de mai sus am si serverul OpenVPN si merge brici ...

Attached File  Capture.JPG   104.95K   11 downloads

View Posthades, on 31 mai 2017 - 23:09, said:

Foarte impoetant este sa ne spui si ce router ai.
Corect ... si aici am un mic sfat: cand va luati routere cautati modele care sa suporte una din versiunile de software open-source caci aveti numai de castigat de pe urma resoftarii (Tomato, DD-WRT, OpenWRT) ...

#7
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 16.12.2003
Solutia cu DDWRT e foarte misto dar destul de complicata. Hai sa vedem daca nu-l putem ajuta la modul simplu.
(Imi ploua in gura dupa vpn pe ddvrt dar n-am router sa suporte)   :)

#8
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
Pe router-ele de la Telekom abia merge softul lor și voi ziceți de DD-WRT.
Pe Huawei HG655B țin eu FTP-ul, dar trebuie FTP-A în WAN (FTP Active), iar Windows 7 văd că nu știe singur. Cu un client FTP mi-a mers, la fel și cu X-Plore pe Android. Prin browser e o loterie.
Pe HG658 merge orice tip de FTP, doar că interpretează mai greu codul de log-in, ceea ce înseamnă că apși de mai multe ori pe Log In, dar în final merge.

Pe Speedport și ONT-uri nu știu pentru că nu am avut.

LE:
Dar mai întâi trebuie să activați FTP-ul către WAN. La HG655B sunt doi pași, iar la HG658 e doar un pas.

#9
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
FTP via Internet in 2017 pentru lucruri private? Interesant... ceva scripturi-gata-de-rulat si tutoriale-facute-cu-dedicatie nu vrei? Valoreaza ceva ce ai pe NASu' de vrei sa il expui sau nu prea?

#10
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Poate ca are sftp :) ...

#11
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Il "bate" un rahat de DDNS + ceva de genul Port-Forwarding [tehnologie avangardista, descoperita via NAT prin '95-2000] si tu discuti de SFTP? :D


Posibil, nu zic nu.

#12
TheBadWorm

TheBadWorm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 31.05.2017
Routerul este un SpeedPort W 724V

View PostOriginalCopy, on 31 mai 2017 - 22:26, said:

Dacă știi adresa WAN actuală, te poți conecta direct la ea prin ftp?

Dacă nu, mai ai nevoie de port forwarding pentru porturile ftp, și probabil ca să faci asta trebuie să îi dai și un ip static în lan lui nas, pe baza adresei mac.
Da, merge dacă pun Public WAN-IP de la router. Am completat câmpurile de la Dynamic DNS din router cu datele de la NO-IP.com, dar tot nu își face update la IP...

Am adăugat mai jos niște capturi cu setările pentru Port.

Attached Files

  • Attached File  1.png   30.3K   7 downloads
  • Attached File  2.png   23.9K   9 downloads

Edited by TheBadWorm, 01 June 2017 - 11:50.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate