Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

UTCB, Poli sau Universitate

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
sugarcandy

sugarcandy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.05.2017
Buna. Sunt a 12-a si ma gandeam sa imi depun dosarul si la Facultatea de Hidrotehnica, la Automatica si Informatica Aplicata. Imi poate spune cineva ce se studiaza asa in general acolo? Vreau sa aplic si la CTI din cadrul Facultatii de Matematica si Informatica ,dar si la Politehnica, la ETTI si nu stiu exact "cu ce se mananca" fiecare.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Ai programa la fiecare pe site.

#3
sugarcandy

sugarcandy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.05.2017
Stiu ca apare programa pe site, dar voiam sa aud parerile unor persoane care au studiat acolo.

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Intrebai ce studiezi acolo!! Totul e informatica industriala, "manuirea" utilajelor industriale cu calculatorul.

Edited by neagu_laurentiu, 31 May 2017 - 19:11.


#5
sugarcandy

sugarcandy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.05.2017

 neagu_laurentiu, on 31 mai 2017 - 19:10, said:

Intrebai ce studiezi acolo!! Totul e informatica industriala, "manuirea" utilajelor industriale cu calculatorul.
"Intreaba-i ce studiezi acolo!!". Asta am facut pana sa mi-o tai tu cu " ai programa la fiecare pe site". Crezi ca ma ajuta cu ceva ce mi-ai spus, ca nu stiam deja? Am intrebat politicos si astept totusi sa mi se raspunda politicos. Voiam sa aflu detalii, nu termeni generali.

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Si eu la fel de politicos te-am indrumat. Doar nu vrei sa fac aici un pomelnic cu fiecare materie! Intreaba ce nu ti-e clar din cele peste care ai tras un ochi. Asa fiecare isi va utiliza resursele in mod optim.

Edited by neagu_laurentiu, 31 May 2017 - 19:28.


#7
sugarcandy

sugarcandy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.05.2017
Avand in vedere ca incerc sa imi aleg facultatea, nu m-ar deranja sa sa se faca cate un "pomelnic" ,nu?Posted Image Sa inteleg ca ai urmat una din cele trei facultati enumerate mai sus?

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Sunt 79 de pagini aici cu aceleasi intrebari. Spor la lecturat.

#9
sugarcandy

sugarcandy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.05.2017
Mersi de sfat. Am luat la "puricat" deja vreo 20 pagini inainte sa postez intrebarea, insa nu m-am multumit cu ce am gasit. Cine stie, poate ma ajuta si postarile din 2012.

#10
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010

 sugarcandy, on 31 mai 2017 - 19:51, said:

Mersi de sfat. Am luat la "puricat" deja vreo 20 pagini inainte sa postez intrebarea, insa nu m-am multumit cu ce am gasit. Cine stie, poate ma ajuta si postarile din 2012.

Am terminat eu CTI la Universitate la Facultatea de Matematica si Informatica, asta in 2013, crezi ca am cu ce sa te ajut?

#11
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007

 sugarcandy, on 31 mai 2017 - 18:55, said:

Vreau sa ...

Zi-ne ce vrei sa studiezi, nu unde, in cuvintele tale (cat mai detaliat) si se vor naste discutii mai interesante decat cele despre "pareri" care se repeta zilnic si nu duc nicaieri.

#12
catalin7331

catalin7331

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 07.09.2014

 pupama, on 31 mai 2017 - 20:28, said:

Am terminat eu CTI la Universitate la Facultatea de Matematica si Informatica, asta in 2013, crezi ca am cu ce sa te ajut?


Ai alege alta facultate/ specializare, daca ai putea sa dai timpul inapoi, avand in vedere experienta de acum?
Cat de multi au resit sa termine facultatea din cati erati la inceput in grupa/ clasa? Au fost o problema restantele? Ti s-a parut grea facultatea?
Lucrezi in domeniul IT?
Poti sa o compari cu Calculatoare de la UPB, mai usor/ greu?

Am ales si eu sa dau aici, la CTI. Apreciez orice sfat sau lucru pe care ti-ai fi dorit sa ti-l fi spus cineva inainte sa dai admiterea. :)

#13
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Ce Hidrotehnica..Facultatea de Marina Militara. Ai sansa sa ajungi capitanul submarinului romanesc. Parerea mea..
Haoleu, greu de citit 200 de pagini din cate sunt, adica este?
Retrag oferta..

Edited by Prien, 31 May 2017 - 21:33.


#14
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
@inițiator, în afară de studiul programei așa cum foarte bine te îndeamnă antevorbitorii mei, mai e un aspect: cu cît facultatea este mai grea/se intră mai greu/se termină mai greu, cu atît cîștigul pe termen lung va fi mai mare, pt că înseamnă că ești pus la treabă mai mult și îți formezi anumite aptitudini. Și, cîntărește mai greu la dosar.
(dar evident trebuie ca TU să fii în stare să intri și să termini... la Automatică de ex, concurența e mare, se intră mai greu).

Mai departe însă contează și ce vrei să faci. La automatică faci mai ales soft, la ETTI faci mai ales... electronică. Astea sînt 2 domenii destul de clare și diferite. La Hidrotehnică, nu știu exact ce se face, fostul președinte Iliescu cred că asta a făcut Posted Image .
Eu am făcut ETTI și am scris destul de mult pe topicul "Politehnica București" despre cum e pe acolo.

#15
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
E usor de aplicat, problema e daca intri Posted Image

#16
DeezNuts

DeezNuts

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 09.03.2017
Cunosc pe cineva care a intrat la Hidro - AIA, fiind respins initial la Unibuc - Info.

Recomandarea mea e sa tii aceasta facultate ca o varianta de rezerva in cazul in care nu intri la Poli sau unde vrei tu.

#17
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Nu uitati ca Ilici a studiat la Moskwa....
Sa nu ne punem cu initiatorul ca poate invata sa duca tucalu, sa faca cumpaturi, adica dupa absolvire se  baga in poltica si cand ajunge pres ne cauta si ....trimite mineriii..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate