Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

hernie hiatala? probleme stomac?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
fursecu

fursecu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 05.07.2006
Buna ziua, imi cer scuze pentru zidul de text pe care il voi scrie ( este istoricul meu medical ) va rog daca se poate, sa ma ajutati cu sfaturi. Multumesc.
Între anii 2012-2014 mergeam la sală, ridicam greutăți (fluturări, piept, umăr) Prin septembrie 2014 am început să simt ca niște arsuri pe stern, un fel de crampe intermitente.
   Într-o seară, stăteam la calculator și am simțit de parcă s-a mișcat stomacul, parcă a alunecat un pic, în stânga, sub coaste, și a apărut ca un fel de umflătura mică. M-am speriat destul de tare, dar nu mă durea. Cred că atunci s-a întâmplat ceva (posibilă hernie hiatală sau altceva). În următoarele săptămâni simțeam acolo că o jenă, nu durere, uneori trecea, alteori se simțea mai intens.
  După vreo 2-3 luni jena a devenit mai evidentă, că un fel de durere surdă suportabilă, și un fel de crampă pe partea stângă a sternului, până pe gât, că o gheară și contractarea mușchiului stâng pectoral-minor – până la deltoid (partea claviculara a pectoralului major)
  Mi-am făcut analizele la sânge, ecografie abdominală, toate au ieșit ok, dar m-am lăsat de sală, mă temeam să nu fie ceva la mușchi. În următoarele luni, am descoperit Helyco-bacter, pentru care am făcut tratament..și care mi-a trecut. A trecut și gheară sau încordarea care radia până pe gât, dar durerea surdă de sub coaste se mai mută uneori mai spre mijloc, alteori mai spre stânga.
Durerea era intermitentă, o aveam o zi-două, apoi două săptămâni nu mai aveam nimic. Medicii au prescris antiinflamatoare, și medicamente pentru reflux gastric, deoarece între timp, am căpătat și reflux, balonări dese.
Am făcut tratamente pe partea reumatologica (factor reumatologic HLAB 27,radiografie coloană, radiografie bazin, unguente și pastile calmante, suplimente cu colagen-pastile,magneziu, vitamine,  fizioterapie și tratament cu curenți), doctorii tratând afecțiunea că pe o costocondrita, sau angină pectorală.. cât și pe partea de gastro: endoscopie, ecografii, inclusiv computer tomograf abdominal, EKG). Bineînțeles nu ieșit nimic nici pe CT-scan nici pe endoscopie, nici la ecografii.
    Am căutat simptomele mele pe net și am ajuns la concluzia că ar fi hernie hiatală, și stomacul apasă pe nervul vagal, ceea ce cauzează și durere pe stern până în umăr, refluxul gastro-esofagian și balonarile frecvente. Nu am mai repetat totuși endoscopia, că e prea traumatizant.
Între timp am mai repetat anul trecut analizele la sânge, sunt foarte bune, dar în ultimele luni, simptomele s-au mai modificat, durerea sub coaste a rămas exact în zonă unde ar fi hernia hiatală (la nivelul stomac-stern, în partea stângă) și în plus am reflux mult mai des, balonări, îngreunarea respirației (că și cum toată partea stânga mi-ar fi afectată), inclusiv durere de spate în partea stânga, contractarea mușchiului la umăr, și uneori mai am si prurit anal.
Nu am reușit să fac nicio legătură cu oboseală sau mâncarea, nu am ținut regim foarte mult, nu mai iau pastile inhibitor de pompă de protoni, doar uneori pastile de balonare, de stomac. Seara nu dorm bine, sunt nervos, că și cum m-ar irita ceva în partea stângă, la stomac, la coaste, nu am stare, sunt balonat, am colonul iritabil, mult mai des, mai ales seara la culcare, sau când stau pe spate
    Uneori când mi-e foame mai tare se simte diferit decât simțeam înainte. Simptomele se ameliorează când beau alcool (nu se simte nimic),  când am mai luat Ala Nerv (supliment pentru sistemul nervos). Nu am fost la neurolog încă. Ce îmi recomandați, ce aș mai putea să fac
   Au trecut 2 ani jumătate și încă nu am reușit să aflu un diagnostic clar, ceva. Am încercat toate tratamentele. Acum, am început să am balonări mai dese, mai ales în partea stângă, pe partea cu colonul și în partea de jos a abdomenului (scaune normale) – deranj la stomac aproape de la orice mâncare.

#2
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
stai asa...nici un doctor nu si-a dat seama CLAR, daca ai hernie sau nu ?!

cuvantul "radiografie" inseamna ceva pt doctori ?!?
sau chiar tomografie (daca vor sa vada mai bine) ?

da' unde ai fost? la vrajitoare???

serios...du-te la un doctor real, si te palpeaza/ radiografiaza etc si afli rapid ce si cum

nu sunt doctor, dar stiu ca herniile trebuiesc rapid operate

#3
MihaiTS

MihaiTS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 22.09.2012
Tipul acesta de hernie in general nu se opereaza ci se trateaza in special prin regim si modificarea vietii de zi cu zi . Am impresia ca si eu sunt intr-o situatie de genul dar eu nu am fost sa consult nimic povestea ta ma face sa ma duc din timp ca si eu am uneori dureri de genul dar poate si pentru ca dorm cu mana sub mine :)) dar majoritatea simptomelor tale par a fi de colon iritabil + inca ceva.

#4
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Mihai,tizule,pe draq.Soacramea acuza dureri suportabile de vre-o sapt.,A mers cu nevasta)ficasa) ,au baut o doza in 2,a doua zi dureri.A dat vina pe doza aia,a mai stat o zi.A3 Salvare-operatie,nu iau permis sa plece acasa.Ne-a intors pe dos ultima sapt. de concediu.

#5
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008
În cazul herniei Hiatale singura soluție este cea chirurgicala. Varianta medicamentoasa doar ameliorează puțin simptomele, în general pe cele de reflux gastroesofagian. Totuși după endoscopie trebUia confirmat diagnosticul. Tot în urma endoscopiei tb sa Îți spună dr și dacă e cazul de colon iritabil / spastica, care poate genera acea jena sub coaste. Verifica de asemeni starea de sănătate a pancreasului, poate fi strangulat de la efort. Idem cu splina (deși la splina doare de te urci pe pereti). Inclusiv o hernie de disc poate da dureri în acest sens, o piatra la rinichi (sau mai rău blocată undeva), durerile se propaga în niște zone...
orice acest fi, e de durata! Bafta și multa sanatate

#6
sygeplejersken

sygeplejersken

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 18.01.2010

 fursecu, on 31 mai 2017 - 13:39, said:

Medicii au prescris antiinflamatoare, și medicamente pentru reflux gastric.
Antiinflamatoarele  non steroide de genul Ibuprofen, Nurofen, Aspirina sunt total interzise ptr. bolnavii cu reflux gastric, ulcer, gastrite, colite ulceroase, boala Crohn.
Gastroscopia simpla nu este de ajuns. Trebuie facute si biopsii, masurat ph-ul, manometrie etc.
Si DA, exista solutie chirurgicala ptr. hernia hiatala, se numeste  fundoplication ad modum Nissen sau laparoscopic Nissen fundoplication.

#7
fursecu

fursecu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 05.07.2006
Multumesc pentru raspunsuri! Dupa cum am scris mai sus, probleme cu refluxul gastro au aparut mai tarziu, cam dupa un an jumatate de la inceputul afectiunii. In 2015, cand am facut endoscopia, era cumva intermitenta, adica jena o aveam 2-3 zile, apoi o saptamana nu ma mai deranja. In fine, nu s-a vazut nimic nici pe computerul tomograf facut in decembrie 2016, in pozitia in care eram, culcat cu mainile in sus, probabil din cauza ca era cutia toracica ridicata. Acum, de vreo 2 saptamani, am senzatia de plin, cumva in partea stanga, ca si cum s-ar umple colonul mai repede, daca mananc ceva mai mult, si sunt balonat seara. Dupa ce merg la baie, ma simt cat de cat ok.  Cred ca pana la urma o sa incerc din nou inca o endoscopie, daca imi fac curaj destul, sper sa nu fie nimic grav si sa repet analizele de sange si de helicobacter sau un examen baritat.

pinguinul666: Herniile hiatale sunt foarte greu de identificat, mai ales cand sunt intermitente, sunt oameni care le-au descoperit dupa 3-4 endoscopii, radiografii, mimeaza alte boli, te doare pieptul, in jurul inimii, si nu stii ce sa cauti exact.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate