Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Unde reclam un vecin nesimtit

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
catalucan

catalucan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 24.03.2007
Salutare,

Am o problema destul de grava cu vecinul meu. Locuiesc la casa, iar casa acestuia este la o cota mai ridicata fata de a mea.
Nefiind racordat la canalizare, foloseste o fosa din beton.
Acum de cand este iesit la pensie, cred ca nu mai are bani de vidanjare, iar cand fosa se umple, se scurge apa aia infecta pana in curte la mine.
Nu pot sa va descriu cat de urat miroase, trebuie sa stau cu geamurile inchise mereu.
Am discutat omeneste cu el si l-am rugat sa-si vidanjeze fosa, dar fara rezultat.
Nu as vrea sa apelez la jugniri sau lovituri, ca totusi mi-ar putea fi tata.
Ultima data l-am amenintat ca o sa-i fac reclamatie si va avea de platit o amenda pentru asta.
Nu a bagat la cap, iar apa se scurge in continuare.
Intrebarea mea este: unde sa fac o plangere?

Multumesc.

#2
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 17.02.2016
Incepi cu primaria.

#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Politie (din moment ce excrementele lui au ajuns la tine in curte) + Garda de mediu (pe motiv de aceleasi excremente).

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
@catalucan
politia locala, depui petitie online sau suni direct la ei la numarul pentru interventii...
din ce localitate esti?

Edited by arg, 31 May 2017 - 09:21.


#5
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Eu as intreba in primul rand de ce nu aveti canalizare.

Plateste-i vidanjarea. O data pe an merge. Posted Image

#6
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
Il "ajuti"- cumperi jumatate de kg de drojdie si o arunci sfaramata in fosa lui, astepti 24 ore dupa care suni la Garda de Mediu , caz terminat .

#7
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

View Postldpe, on 31 mai 2017 - 09:21, said:

Il "ajuti"- cumperi jumatate de kg de drojdie si o arunci sfaramata in fosa lui, astepti 24 ore dupa care suni la Garda de Mediu , caz terminat .
Care va fi rezultatul? Suc de soc? :)

#8
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
'Care va fi rezultatul?'
Dezastru ! pute de rupe normele plus ca fermenteaza , iese o pasta - plateste nenea amenzi de mai bine face toata canalizarea pe strada .

#9
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Primarie : compartimentul protectia mediului . Amenzile is uriase , daca nu are autorizatie  . Actioneaza rapid .

" Legislaţia ce reglementează modalitatea de montare a foselor septice de captare a apelor uzate menajere o constituie Ordinul Ministerului Sănătăţii nr. 536 din 23 iunie 1997 pentru aprobarea Normelor de igienă și a recomandărilor privind mediul de viaţă al populaţiei publicat în Monitorul Oficial, partea I nr. 140 din 3 iulie 1997.
Aceste norme prevăd că, în situaţia în care nu există canalizare sau posibilitatea de racord la aceasta, se vor adopta soluţii individuale de colectare și neutralizare a reziduurilor lichide, cu luarea măsurilor de protejare a mediului și sănătăţii. Îndepărtarea apelor uzate menajere provenite de la locuinţele neracordate la un sistem de canalizare se face prin instalaţii de preepurare sau fose septice vidanjabile, care trebuie să fie proiectate și executate conform normelor în vigoare și amplasate la cel puţin 10 m faţă de cea mai apropiată locuinţă.
Instalaţiile se întreţin în bună stare de funcţionare, iar vidanjul se va descărca în cea mai apropiată staţie de epurare a apelor uzate. Pentru edificarea unor astfel de fose septice vidanjabile este necesar să se obţină o autorizaţie de construcţie eliberată de primăria locului unde se execută lucrarea.
Conform dispoziţiilor art. 2 aliniatul 1 din Legea nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor, autorizaţia de construire constituie actul de autoritate al administraţiei publice locale pe baza căruia se asigură aplicarea măsurilor prevăzute de lege, referitoare la amplasarea, proiectarea, executarea și funcţionarea construcţiilor.
În cazul foselor septice vidanjabile, acestea sunt considerate construcţii supuse regimului de autorizare. Întrucât edificiul este unul ce are un impact asupra mediului, la documentaţia pentru autorizaţia de construcţie este nevoie a se obţine avizul Autorităţii de Sănătate Publică Judeţeană și avizul Inspectoratului de Mediu. "

#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
locuiesti la casa, dar in ce fel de localitate - oras, comuna, sat ?

#11
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postcorinadaniela, on 31 mai 2017 - 09:30, said:

locuiesti la casa, dar in ce fel de localitate - oras, comuna, sat ?
Ce importanta are ??

#12
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Isi ia vecinul ala amenda cat China, vezi cu autoritatile sanitare, primarie, avizul pentru fosa etc.

#13
Lenevo

Lenevo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 10.04.2017

View Postcatalucan, on 31 mai 2017 - 09:10, said:

Salutare,

Am o problema destul de grava cu vecinul meu.
Am discutat omeneste cu el si l-am rugat sa-si vidanjeze fosa, dar fara rezultat.

Multumesc.
Inainte de toate trebuia sa cauti pe google despre locuitul la curte, intelegeai ca reclamatia nu ajuta, cei de la politia locala or sa te vada ca un reclamagiu infect. Si pe buna dreptate destui sunt, retardati care reclama aiurea, ca am si eu un dobitoc sinistru pe strada.

Deci ai o singura solutie, toarna beton pana la cota lui, un cofraj mare cat sa ramana tot rahatul la el in curte. O sa imi zici multumesc ca ti-am dat sfatul asta inainte sa dai telefon la politie si sa observi ca pentru ei problema ta mare, importanta, gen ca la nenorocitul ala in curte este un adevarat focar de infectii, deci cand o or sa auda de sesizarea ta care pentru ei este reclamatie de la reclamagiu, iti zic ca or sa il avertizeze, or sa zica ca trebuie sa te intelegi ca sunteti vecini.

Eu am o barda medievala atarnata in curte, nu glumesc, sta atarnata acolo pentru locuitul la curte, gen parcheaza un retardat unde nu trebuie, gen sta acolo ca sta bine, sistem CCTV + barda medievala, nu stiu de ce dar nici aia de la electrica nu mai intra sa citeasca ceasul, se uita la barda si au un aparat cu care citesc peste gard.

Si da, nu glumesc, daca vrei iti dau poze cu barda medievala, a facut cat orice reclamatie posibila.

#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

View PostBaxon, on 31 mai 2017 - 09:31, said:

Ce importanta are ??

are, daca vrea sa apeleze la autoritati si institutii, intr-un fel rezolvi daca locuiesti intr-un oras, in alt fel sau deloc daca locuiesti intr-un sat uitat de timp.

#15
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

View Postldpe, on 31 mai 2017 - 09:26, said:

'Care va fi rezultatul?'
Dezastru ! pute de rupe normele plus ca fermenteaza , iese o pasta - plateste nenea amenzi de mai bine face toata canalizarea pe strada .
Ar merge daca ar fi caldura in groapa WC-ului, dar cum in pamant e rece+acoperit... Ai incercat? Ca vreau si eu sa aplic :)

Edited by Erwin_Rommel, 31 May 2017 - 09:40.


#16
catalucan

catalucan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 24.03.2007
Beton deja este turnat, este un "prag" de cam un metru la suprafata si cam 30-40 cm in pamant, dar apa se scurge, se infiltreaza pentru ca terenul dintre mine si fosa lui este imbibat puternic de apa, practic este o mocirla intre noi.
Canalizare este in zona, dar el nu s-a racordat, din  motive pe care nu reusesc sa le inteleg, probabil lipsa banilor.
O sa mai discut inca odata cu el, daca nu, o sa fac o plangere la primarie.
Locuiesc la oras, iar de luat la bataie l-as lua daca as sti ca rezolv ceva, da nu-mi sta in fire.

Edited by catalucan, 31 May 2017 - 09:42.


#17
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View PostLenevo, on 31 mai 2017 - 09:33, said:

Si da, nu glumesc, daca vrei iti dau poze cu barda medievala, a facut cat orice reclamatie posibila.
care-i pasul urmator? sapi sant, il umpli cu apa si sulite si pui pod cu lant peste el? angajezi haiduci sa faca raiduri prin comunele invecinate?

cred ca ti-a ruginit lacatul de la centura de castitate...

Edited by glumetu, 31 May 2017 - 09:41.


#18
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Se poate monta o pompa in fosa care sa o descarce in canalizare.

Respectivul e de 2 X Nesimtit, una ca nu se leaga la canalizare si 2 ca nu-si vidanjeaza groapa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate