Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Vreau sa dau in chirie un apartament, ce trebuie sa fac?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
ice4you

ice4you

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 15.09.2006
In primul rand salutari la toata lumea! Posted Image

Voi incerca sa fiu cat se poate de scurt:

Detin in proprietate prin centrul Bucurestiului un apartament care cuprinde intreg parterul unui imobil nationalizat cu 3 nivele cu acces direct din strada. Acolo nu a locuit nimeni vreme de mai bine de 10 ani, de investit inca nu am investit nimic in el, dar nu este intr'o stare deplorabila gen adapost de aurolaci Posted Image. In zona, cam toate parterele au fost transformate intre timp fie in cafenele, fie in butiquri, fie in mici restaurante, ba mai nou au inceput sa se treaca si la amenajarea primelor nivele in acest sens. Ma bate si pe mine acum gandul sa il inchiriez pentru o activitate similara, deci nu pentru locuit, suprafata de aproximativ 100m patrati putand fii utilizata in diverse activitati de firma, fie birouri, fie cabinete medicale, cabinet de avocatura, etc.

As avea nevoie din partea voastra (cei care va pricepeti mai bine) de cateva sfaturi despre procedura legala in acest sens si mai ales care a fi cea mai buna varianta?

Vreau ca totul sa fie legal, sa platesc taxele aferente inchirierii si mai ales sa am cat mai putine batai de cap indiferent de problemele care pot aparea ulterior. Exista vreo varianta in acest sens, cu ar fi un contract cu vreo agentie imobiliara care sa se ocupe de tot ulterior? Este o idee buna asta?

Ar trebui sa investesc eu ceva inainte, sau sa caut pe cineva oferindui libertatea sa faca asta dupa cum isi doreste, oferindu'i variante deducerii costurilor ulterior din chirie?

Intrebari ar mai fi, insa ma opresc aici, multumindu'va anticipat pentru orice sfat sau implicare! Posted Image

Edited by ice4you, 31 May 2017 - 08:21.


#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
cumperi o cartela o pui intr-un telefon si pui afis in fereastra, in 1-2luni ai inchiriat.
sa fi foarte atent ce contract semnezi....

Edited by arg, 31 May 2017 - 08:24.


#3
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,036
  • Înscris: 02.09.2005
eu l-as renova si l-as inchiria gen airbnb, daca zici ca e central si inconjurat de cafenele&shit

#4
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015
Omu zice cat mai putine batai de cap si tu ii zici de airbnb....

Agentia imobiliara este solutia, insa una mare, cu banci in portofoliu. Te duci si discuti, vezi ce iti propun.

#5
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,059
  • Înscris: 20.12.2007

 ice4you, on 31 mai 2017 - 08:20, said:

Vreau ca totul sa fie legal, sa platesc taxele aferente inchirierii si mai ales sa am cat mai putine batai de cap indiferent de problemele care pot aparea ulterior. Exista vreo varianta in acest sens, cu ar fi un contract cu vreo agentie imobiliara care sa se ocupe de tot ulterior? Este o idee buna asta?
Eu nu m-as complica cu o agentie.
Tu ca persoana fizica, daca vrei sa fii in legalitate, inchei un contract de inchiriere (ai un model aici) cel mai bine la un notar.
Pe urma te duci cu chiriasul la administratia financiara de care apartii si inregistrezi contractul. Ulterior vei complete declaratia 200 pentru venituri din inchiriere si vei plati impozitul afferent.

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
ca sa-l aduca la zi, la nivel de spatiu inchiriabil ii trebuie 5-10.000euro

@LukRo
daca spatiul este intr-o zona cu vad bun, e suficient un afis in geam, se duce vorba intre crasmari si pe urma nu mai scapa ce ei.....

#7
ice4you

ice4you

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 15.09.2006
In primul rand va multumesc la toti pentru raspunsuri si voi incerca sa le iau pe rand:

 arg, on 31 mai 2017 - 08:23, said:

cumperi o cartela o pui intr-un telefon si pui afis in fereastra, in 1-2luni ai inchiriat.
sa fi foarte atent ce contract semnezi....

Chestia asta implica dureri de cap exact ca cele semnalate de tine la finalul postarii.

 jericho, on 31 mai 2017 - 08:42, said:

eu l-as renova si l-as inchiria gen airbnb, daca zici ca e central si inconjurat de cafenele&shit

Nu vreau dureri de cap, plus ca nici sa fac eu investitiile initiale. Prefer sa il inchiriez cu deducerea de chirie chiar si un an cuiva, care sa se ocupe de el si sa il faca dupa inima lui, decat sa imi bat eu capul si mai ales sa imi blochez niste lichiditati destul de multa vreme. Posted Image

 LukRo, on 31 mai 2017 - 08:51, said:

Omu zice cat mai putine batai de cap si tu ii zici de airbnb....

Agentia imobiliara este solutia, insa una mare, cu banci in portofoliu. Te duci si discuti, vezi ce iti propun.

Multumesc, pare rezonabila ideea cu ce as vrea eu.

 Kokoshmare, on 31 mai 2017 - 08:56, said:

Eu nu m-as complica cu o agentie.
Tu ca persoana fizica, daca vrei sa fii in legalitate, inchei un contract de inchiriere (ai un model aici) cel mai bine la un notar.
Pe urma te duci cu chiriasul la administratia financiara de care apartii si inregistrezi contractul. Ulterior vei complete declaratia 200 pentru venituri din inchiriere si vei plati impozitul afferent.

Partea proasta este ca nu locuiesc permanent in Bucuresti si cum spuneam, nu vreau sa am de'a face cu asa ceva.

Intrebare: exista posibilitatea de a imputernicii cu clauze clare o agentie serioasa de genul celei descrise mai sus, sa se ocupe ei de ABOSLUT tot, inclusiv platile darilor la stat? Chiriile in zona sunt destul de ok, iar eu nu sunt lacom, preferand sa platesc ceva bani in plus dar sa nu am nici un fel de dureri de cap dupa. Posted Image

P.S. Imi puteti recoamanda una sau mai multe agentii imobiliare serioase din Bucuresti cu care sa iau legatura pentru a le propune o intalnire?

Edited by ice4you, 31 May 2017 - 09:17.


#8
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017
100mp sunt insuficienti pentru o banca
Pentru o activitate de alimentatie publica din cei 100 mp trebuie sa scazi si grupurile sanitare.

Edited by tiupedix, 31 May 2017 - 09:29.


#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
@ice4you
pune mana si muceste,
de acolo pot sa-ti iasa 1000-2000E/luna chiar vrei sa iei teapa, sunt o gramada de agentii care pot sa faca TOT inclusiv sa ia grosul din chirie si tu sa iei in final 50-100/luna.

a dat norocul peste tine si tu vrei sa caci in el, succes.

Edited by arg, 31 May 2017 - 09:40.


#10
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 ice4you, on 31 mai 2017 - 08:20, said:

Ar trebui sa investesc eu ceva inainte, sau sa caut pe cineva oferindui libertatea sa faca asta dupa cum isi doreste, oferindu'i variante deducerii costurilor ulterior din chirie?

Da anuntul pe olepix, lajumate etc si/sau la cateva agentii sau pune afis local cu spatiu pt inchiriere ( orice activitati pretabile zonei ) . Stabileste o suma lunara pe care vrei s-o incasezi ( fa-ti calculul in asa maniera ca dupa ce platesti 16% impozit + asigurari de sanatate obligatorii sa ramai cu cat ti-ai propus ) . Termenii ii stabilesti in contract ca de ex primele 2 luni nu se plateste chirie dat fiind faptul ca trebuie investit in amenajare , insa pui  1-2 chirii in avans asta ca sa te protejezi ( in caz ca dispare firma sa ai banii de plata la utilitati ) . Nu uita sa treci la clauze in contract cele minim necesare ( intretinerea va fi suportata in totalitate de chirias , facturi , becuri , instalatii etc ) , clauza de denunt unilateral cu preaviz de 2 luni si multe alte chestii care ti se par importante .

P.S. Nu amenaja nimic ca s-ar putea ca noului / viitorului chirias sa nu-i placa si sa trebuiasca sa refaca tot deci arunci banii de pomana !

Edited by Baxon, 31 May 2017 - 09:41.


#11
ice4you

ice4you

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 15.09.2006

 tiupedix, on 31 mai 2017 - 09:27, said:

100mp sunt insuficienti pentru o banca
Pentru o activitate de alimentatie publica din cei 100 mp trebuie sa scazi si grupurile sanitare.

La asa ceva ma gandeam si eu, eventual niste birouri pentru o firma de prestari servicii.

 arg, on 31 mai 2017 - 09:31, said:

@ice4you
pune mana si muceste,
de acolo pot sa-ti iasa 1000-2000E/luna chiar vrei sa iei teapa, sunt o gramada de agentii care pot sa faca TOT inclusiv sa ia grosul din chirie si tu sa iei in final 50-100/luna.

a dat norocul peste tine si tu vrei sa caci in el, succes.

Multumesc pentru sfaturi! In ce priveste norocul care a dat peste mine, nu prea e un noroc, ci multa munca si bani chibzuiti si munciti cu care am obtinut acel apartament, nu a cazut din cer! Posted Image Mi'am asigurat un soi de pensie privata, nu am nevoie de nimic de la statul asta de 2 bani. :)

 Baxon, on 31 mai 2017 - 09:39, said:

Da anuntul pe olepix, lajumate etc si/sau la cateva agentii sau pune afis local cu spatiu pt inchiriere ( orice activitati pretabile zonei ) . Stabileste o suma lunara pe care vrei s-o incasezi ( fa-ti calculul in asa maniera ca dupa ce platesti 16% impozit + asigurari de sanatate obligatorii sa ramai cu cat ti-ai propus ) . Termenii ii stabilesti in contract ca de ex primele 2 luni nu se plateste chirie dat fiind faptul ca trebuie investit in amenajare , insa pui  1-2 chirii in avans asta ca sa te protejezi ( in caz ca dispare firma sa ai banii de plata la utilitati ) . Nu uita sa treci la clauze in contract cele minim necesare ( intretinerea va fi suportata in totalitate de chirias , facturi , becuri , instalatii etc ) , clauza de denunt unilateral cu preaviz de 2 luni si multe alte chestii care ti se par importante .

P.S. Nu amenaja nimic ca s-ar putea ca noului / viitorului chirias sa nu-i placa si sa trebuiasca sa refaca tot deci arunci banii de pomana !

Foarte bune sfaturile tale, le voi lua in considerare! In ce priveste ultima fraza, exact la aia ma gandeam si eu ... mai bine il las exact cum este si ii dau libertate maxima viitorulii chirias sa isi faca acolo ce si cum are nevoie impunandu'i doar sa nu aduca modificari interioare de structura. Cred ca asta este un avantaj si nu invers de aia mai bine il voi lasa exact cum este. Aveam nevoie doar de o confirmare ... multumesc ca a venit! Posted Image

Edited by ice4you, 31 May 2017 - 10:16.


#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
@ice4you
crezi ca daca l-ai cumparat ai rezolvat tot?
nu e este o idee buna sa lasi chiriasul sa faca ce vrea el.
daca vrei sa amenajezi pentru inchiriat cea si simpla solutie e sa aranjezi ca al hotel, simplu, neutru si primitor, fara minunatii.

p.s. nu inteleg, tu ai strans greu ban pe ban ai cuparat un partament bun (ramane de vazut cat de bun) si acum vrei sa-l arunci? crezi ca "te-ai vazut cu sacii in caruta"?
nici pe departe acum ai intrat in lumea imobiliarelor..... alta specie de rechini....

Edited by arg, 31 May 2017 - 10:31.


#13
ice4you

ice4you

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 15.09.2006
arg - multam de sfaturi si grija, dar nu sunt nici pe departe naiv cum par, ca daca eram asa ... azi probabil ca suflam inca in foc prin vreo pestera. :)

In vremea in care postam pe aici, m'au sunat "vecinii" care defapt e unul ce a cuparat ambele nivele ... cica vrea sa discutam ceva legat de niste renovari la imobil ca el vrea sa faca nu stiu ce bisnis acolo. A ramas sa ne vedem dupa vacanta asta aiurita ... o sa ii arunc si lui castana ... poate "pusca ceva". :D

#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
vezi ca acel vecin are intesul sa nu-ti meaga chiria ca sa poate el cumpara ieftin de la tine....
cu o crasma il distrugi....

#15
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011
Nu investești nimic, acum fiecare chiriaș își face cum îi place, că nu cunoști cine îl vrea, dacă o să fie farmacie se amenajează intr-un fel, dacă o să fie bistro/ bar, o să fie altfel, etc.
Singura clauza, să nu umble la structura de rezistență.

În rest, ca sfat, să te zbați un pic si tu, să te implici, că doar pentru tine or să vină bani din închiriere, este păcat să îți iei teapa pe un contract de multi ani, iar caimacul să îl salte alții care nu au investit nimic și sint doar intermediari.
Spor.

#16
ice4you

ice4you

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 15.09.2006

 arg, on 31 mai 2017 - 11:44, said:

vezi ca acel vecin are intesul sa nu-ti meaga chiria ca sa poate el cumpara ieftin de la tine....
cu o crasma il distrugi....
Partea proasta e ca nici el nu face absolut nimic fara mine, pentru ca singura intrare in imobil e pe la usa mea, asa cum spuneam, detin parterul plus faptul ca sa deschida ceva acolo va avea nevoie de acordul meu scris . :) Imi cunosc cartile ... si stiu al dracului de bine sa le joc. :naughty:  Ori ne intelegem omeneste, ori ne faultam reciproc. Ideea de baza e ca oricum eu nu sunt disperat si nici nu imi doresc sa vand acolo ca nu am motive. Dar multam de avertisment! :)

 crisstonne, on 31 mai 2017 - 11:49, said:

Nu investești nimic, acum fiecare chiriaș își face cum îi place, că nu cunoști cine îl vrea, dacă o să fie farmacie se amenajează intr-un fel, dacă o să fie bistro/ bar, o să fie altfel, etc.
Singura clauza, să nu umble la structura de rezistență.

În rest, ca sfat, să te zbați un pic si tu, să te implici, că doar pentru tine or să vină bani din închiriere, este păcat să îți iei teapa pe un contract de multi ani, iar caimacul să îl salte alții care nu au investit nimic și sint doar intermediari.
Spor.

Multumesc de sfaturile de buna credinta, s'au notat!

#17
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 crisstonne, on 31 mai 2017 - 11:49, said:

, este păcat să îți iei teapa pe un contract de multi ani,
Din contra , un contract pe multi ani e binevenit cu clauzele de rigoare ( denuntarea unilaterala cu preaviz de 1-2 luni si /sau in functie de devalorizare suma pe chirie ) . Daca banii care ii vin din chiria lunara , dupa taxele la stat , ii convin , e de vis !

Edited by Baxon, 31 May 2017 - 12:16.


#18
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005
Agenție imobiliară? Contract de închiriere? Un mare nu! Sînt două chestii diferite. Agenția îți găsește chiriaș potrivit pentru spațiu asta dacă nu vrei să pui tu anunțuri și să faci vizite cu potențialii chiriași. Contractul însă îl elaborezi cu un avocat plătit de tine, asta dacă vrei ca acel contract să te apere de dureri de cap ulterioare. Tot avocatul te va asista si la eventualele negocieri ale clauzelor cu chiriașul ca să nu te trezești că accepți ceva ce pare inocent dar nu e deloc așa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate