Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

NELAMURIRE - colorant alimentar (miros benzina)

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016
Salut,

De obicei nu comand suplimente sportive cu aroma deoarece stiu ca acestea contin coloranti alimentari. Insa am comandat doar o data creatina cu aroma de mar verde. Dupa ce o dizolv in apa, lichidul emana un miros de benzen/diluant.

Este periculos pentru organism. Compania care fabrica aceste suplimente este Myprotein si din cate m-am interesat, aceasta este una destul de importanta care a obtinut certificari de calitate clasandu-se printre primele locuri. Este si din UK, deci nu ceva obscur gen india, china etc.

Atasez o poza poate cunoasteti elementele care o face sa aiba miros de diluant/benzina.


Attached File  20170530_223640.jpg   308.7K   39 downloads

Edited by andreiMembruAnonimut, 30 May 2017 - 21:42.


#2
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007

 andrei_ionut, on 30 mai 2017 - 21:41, said:

Salut,
De obicei nu comand suplimente sportive cu aroma deoarece stiu ca acestea contin coloranti alimentari. Insa am comandat doar o data creatina cu aroma de mar verde. Dupa ce o dizolv in apa, lichidul emana un miros de benzen/diluant.
Este periculos pentru organism. Compania care fabrica aceste suplimente este Myprotein si din cate m-am interesat, aceasta este una destul de importanta care a obtinut certificari de calitate clasandu-se printre primele locuri. Este si din UK, deci nu ceva obscur gen india, china etc.
Atasez o poza poate cunoasteti elementele care o face sa aiba miros de diluant/benzina.

20170530_223640.jpg
Care e intrebarea?

Edited by alexx1402, 30 May 2017 - 21:44.


#3
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
pai pe tine te mai intereseaza ce scrie pe eticheta daca pute a benzina? Bun si daca acolo scrie ca contine flori de camp, conteaza pt tine?

#4
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

 xcit, on 30 mai 2017 - 21:44, said:

pai pe tine te mai intereseaza ce scrie pe eticheta daca pute a benzina? Bun si daca acolo scrie ca contine flori de camp, conteaza pt tine?

Asa pot cere banii inapoi pe produs/returnare. Insa trebuie sa am un argument care sa stea in picioare. Si ma gandesc ca sigur sunt persoane care cunosc acele substante.

Edited by andreiMembruAnonimut, 30 May 2017 - 21:48.


#5
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
aa pai zi asa, credeam ca vrei sa le inghiti daca eticheta zice ca e de bine

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Colorantul este cea mai mica problema din acel produs. Totul este sintetic.
Iti recomand un piept de porc la gratar.

#7
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Si red.bull-lul are un miros de chimicale , dar nu se intreaba nimeni ce si cum .

#8
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
http://www.medicinen...ners/page10.htm
Are acesulfam K care e cam naspa, vezi mai sus.
Cat despre unul din E-uri si ei atrag atentia ca are riscuri.

#9
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016
Dar e133 ? Citeam ca ala ar fi extrem de periculos. Fabricat din produse petroliere.

#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 gladiatore, on 30 mai 2017 - 22:11, said:

Si red.bull-lul are un miros de chimicale , dar nu se intreaba nimeni ce si cum .

Cata dreptate ai, miroase oribil si gretos. La fel pute si Strongbow cu merisoare/fructe de padure, cum pot bea unii asa ceva e un mister, probabil au simtul mirosului partial atrofiat.

#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 andrei_ionut, on 30 mai 2017 - 21:41, said:

Salut,
De obicei nu comand suplimente sportive cu aroma deoarece stiu ca acestea contin coloranti alimentari. Insa am comandat doar o data creatina cu aroma de mar verde. Dupa ce o dizolv in apa, lichidul emana un miros de benzen/diluant.

Pai da, dar e benzina premium, nu orice fel de banzina. Mirosurile se datoreaza combinatiei de produse chimice din amestec. A ce vreti sa miroasa: a leustean, a flori de tei?
Stiati ca margarina se fabrica din petrol (e un fel de vaselina, in care se toarna diverse dracii ca sa capete aspect si consistenta specifice) ??

Edited by rosix, 30 May 2017 - 22:43.


#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

 rosix, on 30 mai 2017 - 22:42, said:

Stiati ca margarina se fabrica din petrol (e un fel de vaselina, in care se toarna diverse dracii ca sa capete aspect si consistenta specifice) ??

Stiati ca... dupa care urmeaza tampenii.... Nu se face din petrol ci din uleiuri vegetale diverse ( resturi ) prin hidrogenare. La fel ca si linoleumul.

#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

 corinadaniela, on 30 mai 2017 - 22:36, said:

La fel pute si Strongbow cu merisoare/fructe de padure, cum pot bea unii asa ceva e un mister, probabil au simtul mirosului partial atrofiat.
Din contra, ala e un produs traditional numit cidru. Modul de fabricare nu este secret...

 rosix, on 30 mai 2017 - 22:42, said:

Stiati ca margarina se fabrica din petrol (e un fel de vaselina, in care se toarna diverse dracii ca sa capete aspect si consistenta specifice) ??
Stiati ca si urmeaza tampenii vorba unui coleg mai sus... margarina este un produs hidrogenat... asta nu inseamna ca daca petrolul mai exact formula chimica a lui contine atomi de hidrogen, margarina este petrol. Este un produs sanatos mai ales varianta light pe care o consum in regim de ani de zile si este oki Posted Image Untul e prea gras pentru mine si are utilitate la micul dejun, dar daca vreau un sandwitch mai pretentios margarina si cateodata maioneza light sunt necesare.

Edited by andreic, 31 May 2017 - 08:48.


#14
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Vedeti ca nu mai cumpara nimeni Becel (pt. inima) si margarine cu CD Stefan Banica Jr.

Edited by Erwin_Rommel, 31 May 2017 - 08:50.


#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
Becel e preferata mea, Rama nu-mi place, e prea grasa si are o textura nasoala. Becel albastru e parfum :)

#16
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

 rosix, on 30 mai 2017 - 22:42, said:

Stiati ca margarina se fabrica din petrol (e un fel de vaselina, in care se toarna diverse dracii ca sa capete aspect si consistenta specifice) ??
Nu, nu stiam. Si mi-as dori o sursa credibila pentru ineptia asta.
Nu apar margarina, dimpotriva, combat folosirea ei cu orice ocazie, insa haideti sa fim seriosi.....

#17
Bersherker

Bersherker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 10.10.2014

 andreic, on 31 mai 2017 - 08:47, said:

Din contra, ala e un produs traditional numit cidru. Modul de fabricare nu este secret...


Stiati ca si urmeaza tampenii vorba unui coleg mai sus... margarina este un produs hidrogenat... asta nu inseamna ca daca petrolul mai exact formula chimica a lui contine atomi de hidrogen, margarina este petrol. Este un produs sanatos mai ales varianta light pe care o consum in regim de ani de zile si este oki Posted Image Untul e prea gras pentru mine si are utilitate la micul dejun, dar daca vreau un sandwitch mai pretentios margarina si cateodata maioneza light sunt necesare.

Nu e secret, pe eticheta scrie clar ca in componenta are metabisulfit de potasiu, dar putini cunosc efectele secundare ale acestui aditiv

#18
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,367
  • Înscris: 06.02.2008
Eu mi-am instalat de ceva timp o aplicație de Android și mai verific din când în când etichetele produselor, ca să știu măcar de la ce o să mi se tragă :))

https://play.google....=com.sabo.infoe

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate