Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 

Problema HDD

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
NaturalBornGamer

NaturalBornGamer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 25.02.2009
Va salut colegi, putin ajutor si pt un neinitiat daca se poate.

Deci am hotarat sa mai atasez un HDD la Pc-ul meu,pe langa un SSD si un HDD ,pe care sa imi salvez pozele.
Am ales un hard de 500,l-am pus sus,am copiat pe el ce am avut,dupa cca 2 saptamani,nu mai apare in MyComputer. Intru la DiskManagement...pauza si acolo.Deschid calcu,remufez hard-ul,il pun sus,nimic. Dupa 2 zile deschid Pc-ul ,surpiza,nenea prezent ca si cum era acolo la la prima sarma in PC.
Azi,iarasi nu il vede.2 restart-uri dar nimic.
Ce poate avea?  Multzam anticipat.

#2
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Cu HDD-ul cuplat la calculator (cel "nevazut"), intri in Disk Management (click pe Start,apoi Disk Management),vei observa disk-ul ca ... probabil partitie fara litera.
Aloci o litera diferita de cea a celorlalte HDD-uri,SSD etc. si vezi daca poti accesa datele de pe respectivul HDD.
Revino apoi cu un raspuns sa te ajutam daca nu se vede in urma realocarii de litera.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
Nu cred ca e o idee buna sa iti tii pozele pe acel HDD.

#4
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,877
  • Înscris: 10.02.2011
Ceva detalii despre placa de baza, tipul de hdd, cu ce mufe l-ai conectat la placa de baza ?
Verifica mai intii cablurile ( sata sau ide ) sa fie bine bagate in mufele de la placa de baza si hdd. Ar mai putea fi hiba si de la sursa de alimentare, deci verifica si mufa de la sursa. Cel mai bine ar fi sa mai incerci cu inca o sursa de alimentare. Asa separat nu l-ai probat la placa de baza( fara ssd si celalalt hdd ) sa vezi daca-l detecteaza ? apare in bios macar ?

#5
NaturalBornGamer

NaturalBornGamer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 25.02.2009
Cum am zis,nu apare deloc in DiskManagement ca sa pot schimba litera...

Placa de baza e relativ noua,aproximativ 2 luni are,de  la Gigabyte un B250,iar cablul cu care am conectat hard-ul la placa de baza,l-am cumparat din magazin cu 10 lei ... ceva noname cred.

View PostAdm, on 30 mai 2017 - 20:42, said:

Nu cred ca e o idee buna sa iti tii pozele pe acel HDD.
La urmatoarea "aparitie" clar le mut de pe el. Ah,am uitat sa precizez,hard-ul nu este nou,il am de la un amic bun cu service de calculatoare.

Attached Files


Edited by NaturalBornGamer, 30 May 2017 - 20:47.


#6
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,877
  • Înscris: 10.02.2011
Pai mai intai verifica acel hard separat impreuna cu placa de baza sa stii daca-i bun.

#7
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006

View PostNaturalBornGamer, on 30 mai 2017 - 20:48, said:

il am de la un amic bun cu service de calculatoare.

cred ca e clara treaba, doar amicul e bun

#8
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,877
  • Înscris: 10.02.2011

View PostNaturalBornGamer, on 30 mai 2017 - 20:48, said:

Ah,am uitat sa precizez,hard-ul nu este nou,il am de la un amic bun cu service de calculatoare.
Nu conteaza, ca de obicei astea merg. Mai ales alea mai vechi te tin mult si bine daca nu sufera socuri mecanice.

#9
NaturalBornGamer

NaturalBornGamer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 25.02.2009
O sa incerc sa vad cum sta treaba daca mut porturile pe placa de baza.
Oare sa aiba ceva cablul alade 10 lei?

#10
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,877
  • Înscris: 10.02.2011
Dupa cum spuneam verifica acel hard impreuna cu placa de baza dupa ce scoti ssd-ul si celalalt hdd. Daca-l formateaza si nu are baduri hardu nu are nimic, e bun. Cu ce fel de cablu l-ai conectat ?

#11
NaturalBornGamer

NaturalBornGamer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 25.02.2009
Habar nu am ,ce mi-a vandut cutare nenea dintr-un  magazin de componente PC.Am cerut cablu pt conectare hard la placa de baza si mi la dat pe asta...

#12
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Banuiesc ca ai probleme cu cablul sau cu portul usb. Incearca sa schimbi  portul usb. Daca tot nu merge, incearca si alt cablu.

#13
NaturalBornGamer

NaturalBornGamer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 25.02.2009
Acuma dimineata.....

Attached File  Untitleddasd.png   179.16K   19 downloads

Apare si dispare ca Houdini.... I-am  dat sa copieze de el tot pe HDD-ul mai vechi...

#14
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008

View PostMotanu13, on 30 mai 2017 - 20:56, said:

Nu conteaza, ca de obicei astea merg. Mai ales alea mai vechi te tin mult si bine daca nu sufera socuri mecanice.
Exact alea vechi pot pica din senin, mai ales daca nu sunt menajate (ma refer la utilizare, nu la socuri mecanice). Stiu, fiindca sunt patit.
Nu pica din cauza bad-urilor, ci partea mecanica si bye-bye date.

View Postaltuser09, on 31 mai 2017 - 06:35, said:

Banuiesc ca ai probleme cu cablul sau cu portul usb. Incearca sa schimbi  portul usb. Daca tot nu merge, incearca si alt cablu.
Nu stiu unde ai vazut pomenindu-se de port USB. Hard discul e conectat intern, direct la placa de baza.

View PostNaturalBornGamer, on 31 mai 2017 - 06:52, said:

Acuma dimineata.....
Attachment Untitleddasd.png
Apare si dispare ca Houdini.... I-am  dat sa copieze de el tot pe HDD-ul mai vechi...
Primele lucruri pe care trebuie sa le faci e sa-l conectezi la alt cablu de alimentare din sursa (daca nu mai ai cabluri de alimentare SATA disponibile dar ai Molex atunci poti utiliza un adaptor de alimentare Molex<->SATA), sa folosesti un alt cablu de date SATA si sa-l conectezi la alt port de pe placa de baza.

Edited by Hider141, 31 May 2017 - 08:03.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate