Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Reziliere contract cu o agentie imobiliara

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
Am o nelamurire in legatura cu un contract de intermediere cu o agentie imobiliara. Intentionez sa vand apartamentul in care stau si sa cumpar un altul, si am semnat in acest scop un contract de reprezentare cu o agentie imobiliara. Contractul este pentru 12 luni si se poate incheia fie la expirarea termenului, fie dupa incasarea comisionului de catre firma (in urma tranzactiilor), fie prin acordul scris al partilor. Intrebarea mea era: in cazul in care (din motive personale bine intemeiate, dar care nu pot fi oficial considerate forta majora), nu mai vreau nici sa vand apartamentul nici sa cumpar altul, deci vreau sa renunt la tranzactii, cum trebuie procedat cu agentia? Vreau sa accentuez faptul ca NU intentionez sa tzepuiesc agentia, vanzand cu alta agentie sau vanzand fara a plati comisionul, ci  pur si simplu exista posibilitatea sa nu mai vreau sa vand si nici sa cumpar, din cauza unor probleme personale. Cum trebuie procedat in acest caz?

#2
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017
Contractul e valabil doar daca se realizeaza vanzarea imobilului, altfel poti sa uiti de el linistita. Doar nu exista clauze in contract (sper) care sa spuna ca esti OBLIGATA sa vinzi in 12 luni.

#3
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
Nu, nu exista. Dar daca agentia imi aduce un client care ofera suma ceruta de mine, ar trebui sa am motive intemeiate sa ma razgandesc. Intemeiate din pdv juridic, ca problemele mele personale sunt ceva despre care nu pot vorbi.

#4
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Explici situatia. Daca nu dau dovada de intelegere, maresti pretul pana vei fi sigura ca nu iti pot aduce client.

#5
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017
Frumos ar fi sa le spui si celor de la agentie fix ce ne-ai spus si noua ca sa nu va pierdeti timpul reciproc si eventual sa reziliati contractul prin acordul partilor. Nu trebuie sa dai motive sau explicatii pentru care nu vrei sa vinzi, e proprietatea ta si vinzi cui vrei tu, nu te poate constrange nimeni sa vinzi.

#6
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
Evident ca nici eu nu vreau sa le pierd timpul, asta chiar ar fi nesimtire din partea mea.  Nu despre  asta e vorba. E vorba de faptul ca depind de niste lucruri si exista un risc (cam de 10%) sa fiu nevoita sa ma razgandesc in privinta vanzarii. 90% voi vinde asa cum am stabilit.

#7
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Zici ca nu-l vinzi din motive religioase.
Religia ta, nu conteaza care este, nu trebuie sa explici, interzice anumite tranzactii.
Si asta este.
Eventual spune-le ca, daca insista, ii dai in judecata pentru persecutare religioasa.
Daca sint curiosi, religia este Pastafarianism.

#8
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017
Nu iti mai face griji, e o agenție imobiliara, nu mafia rusă. Tu iti vezi de viață, dacă vinzi cu ajutorul lor iti respecți obligațiile, dacă nu, nu.

Poți sa vinzi și pe cont propriu dacă îți găsești client singura fără obligații. Im general agențiile te pot da în judecată dacă ei iti aduc client și tu ii lucrezi pe la spate și vinzi fără sa le dai partea clientului adus de ei.

În rest, nu trebuie sa iti justifici în niciun fel alegerile și nici sa dai explicații referitor la bunul tău.

#9
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
De ce se mai apeleaza la agentii imobiliare? Exista internet, pui anunt si astepti.

Le spui ca nu mai vrei sa vinzi, ai niste probleme personale etc.

Edited by A-d-r-i-a-n, 30 May 2017 - 21:01.


#10
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017
Pune o ipoteca pe apartament si apoi instiinteaza-i ca nu mai poti vinde .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate