Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Problema sateliti IGO - Android

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
iovanelm

iovanelm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 15.11.2011
Salut,

am instalat si eu IGO pe un Galaxy S3 si totul merge bine cu o singura exceptie.
Am fost acum cateva zile in Germania si nu a reusit sa se conecteze la nici un satelit, abia gasea 2.
In schimb in Romania nu am nici un fel de problema de genul asta.

Stiti cumva cum as putea s-o rezolv?

#2
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Probabil în România și-a descărcat fișierul cu pozițiile sateliților și a făcut lock mai repede. Sau aici stăteai pe loc iar acolo erai în mișcare. Cât l-ai lăsat in Germania să caute sateliții?

#3
iovanelm

iovanelm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 15.11.2011
L-am lasat cam 15 minute si nimic. Gasea 2 dar nu se conecta la ei. In Romania se conecteaza instant. IGO l-am luat de pe un site de torrenti. Acum nu stiu cam as putea rezolva.

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Inteleg ca nu ai datele active in Germania.
Instaleaza GPSAid

#5
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Când mai face probleme instalează din market aplicația GPS Status & Toolbox. Are acolo o opțiune de a descărca fișierul cu pozițiile sateliților pentru a se conecta mai rapid.

#6
iovanelm

iovanelm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 15.11.2011
De ce trebuie sa am datele active in Germania? Softul este Offline. Activez doar GPS-ul din telefon cand il folosesc. Asa fac si in tara.

#7
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Mai sunt și alte aplicații care fac același lucru.

View Postiovanelm, on 30 mai 2017 - 15:39, said:

De ce trebuie sa am datele active in Germania? Softul este Offline. Activez doar GPS-ul din telefon cand il folosesc. Asa fac si in tara.
Ca să descarce un mic fișier la care mă refeream mai sus. Nu e obligatoriu dar dacă are fișierul conectarea se face mult mai rapid pentru că el conține pozițiile sateliților la un moment dat.

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Programul GPS este offline, doar ca telefoanele asta nu sunt chiar asa destepte si mai ales au antene destul de mici pt GPS, deci au nevoie de ajutor pt a prinde semnalul GPS => prin date se descarca un fisier cu pozitia pe ce a satelitilor GPS (GPS ephemeris).

#9
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 17.03.2005
Editezi gps.conf din android. Găsești exemple pe Google, pui ntp server de Europa și țara în care te afli.
Nu se descarcă niciun fișier in telefon. Prin ntp server îți gaseste rapid sateliții in zona in care ești poziționat.
Ai la alegere server Google, Telekom și Nokia pentru AGPS și pentru NTP le găsești pe Wikipedia adresele.

View Postiovanelm, on 30 mai 2017 - 15:15, said:

Salut,

Am fost acum cateva zile in Germania si nu a reusit sa se conecteze la nici un satelit, abia gasea 2.
In schimb in Romania nu am nici un fel de problema de genul asta.
Adaugi NTP server de Germania in gps.conf din Android și îți gaseste rapid sateliții, poți pune cate servere NTP vrei și din ce tara vrei.
E recomandat sa pui unul de Europa.

Adaugi așa :

server 0.europe.pool.ntp.org
server 1.europe.pool.ntp.org
server 2.europe.pool.ntp.org
server 3.europe.pool.ntp.org
server 0.ro.pool.ntp.org
server 1.ro.pool.ntp.org
server 2.ro.pool.ntp.org
server 3.ro.pool.ntp.org
server 0.de.pool.ntp.org
server 1.de.pool.ntp.org
server 2.de.pool.ntp.org
server 3.de.pool.ntp.org

Adresele le găsești aici : pool.ntp.org/zone/europe

Cred că sunt de ajuns cele de Europa dar le poți pune și pe cele ale tarilor unde o să te duci.
O să observi că îți gaseste rapid sateliții și mulți.

Îți trebuie root la telefon pentru editare fișier, altfel nu ai drepturi.

Edited by alseeme, 04 June 2017 - 13:52.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate