Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Obligatii plata pentru zugravirea coridorului

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#37
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

 Aragorn731, on 30 mai 2017 - 15:43, said:

Multumesc. In sfarsit un raspuns obiectiv si pertinent. Da, asa credeam si eu ca ar trebui sa se procedeze in mod oficial, insa chiar nu cred ca asa a stat situatia in privinta trebusoarei efectuata de catre cele doua vecine. De-asta eram curios sa stiu daca a mai avut cineva vreo problema similara si cum anume e cel mai indicat sa verific daca e ceva necurat la mijloc, si primul lucru care mi-a venit in cap a fost o sesizare la ANAF.
Esti in Romania, daca vrei razboi cu vecinii pregateste-te sa te muti , pt ca vecinii aia ai tai, te vor scoate vinovat pentru toate ratarile lor in viata.Efectiv o sa fie obiectvul lor zilnic sa-ti faca probleme.

Edited by lightpoint, 30 May 2017 - 15:47.


#38
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
aragorn, viata in general e o suma de compromisuri. stiu ca pe tine te deranjeaza principiul si modul in care s-a procedat, nu suma. ai si tu dreptatea ta.

legal, tu nu esti obligat sa platesti nimic.
omeneste, mai ales daca ele stiau cum sa te abordeze si sa puna problema, puteai fii convins sa platesti.
acum, tu stii mai bine si decizi, daca vrei sa ai viata linistita cu vecinii. masina ai, unde o tii parcata ?
s-ar putea sa ti se puna si tie bete in roate daca se strica ceva in bloc, te afecteaza direct pe tine (nu stiu, terasa, conducta de scurgere pluviala, alte instalatii comune), iar vecinii sau asociatia se fac ca ploua si nu vor sa efectueze reparatiile la partile comune, tu fiind singurul pagubit in urma defectiunilor.

#39
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006

 Aragorn731, on 30 mai 2017 - 14:49, said:

OK, dati-mi voie sa imi clarific intrebarea, ca poate nu m-am facut inteles cum trebuie: cum anume mai exact pot sa le-o trag in bot (pardon de expresie) celor doua locatare care s-au luat de mine ca de ce n-am platit ca restul? Ca tare bag mana-n foc ca mesterii care au lucrat nu erau de la nici o firma, ci ceva cunostinte de-ale lor, si a fost o smechereala neoficiala, nimic legal facut cu acte. Dar bani au fost dati! Dupa cum imi cunosc vecinii, varianta asta e mult mai probabila. Asadar: sa ma duc la ANAF sa fac o plangere sau nu? Am dreptul legal sa dispun anchetarea lucrarilor, daca tot am fost somat sa platesc dupa ce ca nici macar nu a fost ideea mea?

PS: n-am avut chef sa imi deranjez avocatul cu chestiunea asta, de-asta am postat aici.

Desigur, dispunatorule, ai dreptul sa dispui celor de la anaf ce sa faca!

Desigur, avocatul nu-l deranjezi decit in procese de mostenire pentru cele 4 vile din Paris si eventual cint te judeci cu vecinii la Haga. Asa ca ceri consultatii gratis pe forum, ca avocatul trebuie deranjat cu bani!

#40
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

 Aragorn731, on 30 mai 2017 - 15:04, said:

...
romanul contemporan e spalat pe creier
...
Trebuie să-ți ceri scuzePosted Image  multora!Posted Image

 Aragorn731, on 30 mai 2017 - 15:43, said:

Quote

Arianna-D, on 30 mai 2017 - 16:38, said:

Multumesc. In sfarsit un raspuns obiectiv si pertinent.
...
N-o fi român!Posted Image  Poate e chiar extraterestru!

#41
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Si eu am facut o lucrare similara la noi in scara (discutat cu firma, tocmit, semnat contractul cu Asociatia, etc), ca ne curgea tencuiala in cap si putzea a jeg in toata scara  si tot asa... m-am rugat de toti cacanarii sa semneze un tabel prin care sa consimta sa plateasca in plus pe listele de intretinere 60 de lei de apartament in 3 rate, pe langa o suma din fondul de reparatii pe care o platea Asociatia.  Cu ocazia asta am descoperit, pe langa pensionari chitrosi, cati moldoveni avem in scara.

Normal si legal este sa fie bani destui in fondul de reparatii ca sa nu mai trebuiasca obtinut acordul prin semnatura de la toti tampitzii din scara.  Cand insa banii nu sunt suficienti, trebuie sa stai sa te rogi de tot felul de oameni, ocazie cu care trebuie sa stai sa le asculti lamentarile si fabulatiile, care nu au nicio legatura cu lucrarea.

Edited by rosix, 30 May 2017 - 19:22.


#42
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 Ion_de_la_Raion, on 30 mai 2017 - 14:40, said:



Si daca in fiecare luna le vine sa faca cate o lucrare, pui capul in pamant si dai cat cer ei. Fara acte, fara devize, fara nimic. Vopsit de Ghita, nepotu' lui Vasile de la 5. Daca tine doua luni si se decojeste, alti bani, deschide punga. Daca-ti da si peste usa ta, cere-ti scuze ca era usa ta in calea lor. Asa aveam si noi un bese-n cizme caruia i se nazareau lucrari. Lucrarea costa X lei, el cerea X + partea lui si repeta procesul de cate ori putea. Daca prostii dau.

Din cate se povesteste aici, aia nu au venit in fiecare luna si blocatarul asta a fost rugat sa participe in aceasta treaba. El a ales sa nu se implice, ci chiar sa se impotriveasca.
Legal, nu cred ca ceilalti au parghiile necesare sa'i scoata bani blocatarului din buzunar cu forta. Dar ca acesta sa ia masuri impotriva unui lucru facut, mi se pare absurd. Calitatea lucrarii pare sa nu fie aici problema si de recitesti a doua postare, e vorba de orgoliul lui.

Ca sa speculez cum faci tu mai sus, descrierea blocatarului ma lasa sa ghicesc ca pe acolo nu s'a mai zugravit de vreo 20-30 de ani...

#43
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu sint impotriva lucrarilor de reparatii, dar unele miros de la o posta a gheseft pentru o clica de pe scara (administrator, presedinte, vreun gogu cu gura mare, etc.) Lucrarile trebuiesc analizate, discutate oportunitatea lor in sedinta cu locatarii, gasite solutii, votat, etc. Si apoi totul legal, cu acte, nu varu lui cutare ne face mai ieftin la negru, etc.

#44
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
S'a vrut se pare sa se discute, dumnealui a crezut ca nu e necesar, amu aia pot ce'i mult sa'i bata obrazu ca nu plateste, ceea ce se pare ca se si intampla. Astea's de relatii umane. El vrea razbunare, sa le'o traga la bot cum a spus si vrea sa faca din tantar armasar, in loc sa'si rada in barba: fraierele, au platit si pentru mine...
Unii oameni nu'i poti intoarce, invata etc, la orice varsta.
Taica.meu avea dificultati si cred ca inca are ce inseamna proprietate comuna indivizibila. El vroia sa'si inchida cota lui parte din ce I se cuvenea pe scara blocului.

Revenind la acest caz, ca sa amintim ca suntem pe juridic si nu poiana, initiatorul ar trebui sa stie ca astfel de plangeri ca anchetarea sugravelii unui etaj de bloc sunt ridicole si nimeni nu o sa'si piarda timpul, chiar daca ar fi la mijloc ceva neclar.
Este un dicton latin care spune ca acvila nu prinde muste...

#45
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 rosix, on 30 mai 2017 - 19:18, said:

Si eu am facut o lucrare similara la noi in scara (discutat cu firma, tocmit, semnat contractul cu Asociatia, etc), ca ne curgea tencuiala in cap si putzea a jeg in toata scara  si tot asa... m-am rugat de toti cacanarii sa semneze un tabel prin care sa consimta sa plateasca in plus pe listele de intretinere 60 de lei de apartament in 3 rate, pe langa o suma din fondul de reparatii pe care o platea Asociatia.  Cu ocazia asta am descoperit, pe langa pensionari chitrosi, cati moldoveni avem in scara.

Normal si legal este sa fie bani destui in fondul de reparatii ca sa nu mai trebuiasca obtinut acordul prin semnatura de la toti tampitzii din scara.  Cand insa banii nu sunt suficienti, trebuie sa stai sa te rogi de tot felul de oameni, ocazie cu care trebuie sa stai sa le asculti lamentarile si fabulatiile, care nu au nicio legatura cu lucrarea.
Nu trebuia sa va rugati de nimeni. Decizia privind efectuarea lucrarii si valoarea de plata se lua foarte simplu, in adunarea generala, daca se prezentau jumatate+1 dintre locatari, daca nu -adunare reprogramata in 10 zile si decizia putea fi luata doar cu majoritatea voturilor celor prezenti. Nu avea nimeni de ce sa comenteze la plata suplimentara a celor 60 de lei, nu era nevoie de acordul locatarilor. Legea este foarte clara in aceasta privinta, voi v-ati complicat inutil.

#46
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Dacă asociația de proprietari a hotărît, tb să plătești.
Dacă vecinele alea au făcut de capul lor fără legătură cu asociația, nu tb. să plătești.

Simplu!

#47
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017

 Aragorn731, on 30 mai 2017 - 15:04, said:

PS: nu, eu n-am semnat nimic, pentru ca de semnaturi nici nu au adus vorba, si nici n-am vazut pe nimeni altcineva sa semneze ceva referitor la treaba asta.

EDIT: unde mai pui si ca acum nu arata mai bine decat inainte, ba chiar din contra. A ramas destula vopsea alba pe jos/linoleum, si nu prea se poate sterge, mesterii aia si-au lasat sculele in balconul etajului, si acum e o mizerie teribila acolo din cauza asta, usile tuturor locatarilor au fost stropite din plin cu vopsea, inclusiv a mea, cand am revenit in oras a trebuit sa imi curat usa cateve ore ca sa scot toata vopseaua, deci ce au facut a fost o treaba de mai degraba de mantuiala, pentru care au avut si tupeul sa ceara bani de la locatari, NU o treaba buna, finisata frumos, cu dichisul de rigoare, asa cum vi-ati inchipuit unii dintre voi.

Ma uimeste atata spirit de turma si instinct de conformare in luarea unor decizii cu caracter legal foarte dubios la majoritatea celor care au raspuns in acest topic. Nu degeaba s-a spus ca comunismul n-a murit in Romania. In schimb, romanul contemporan e spalat pe creier si caracterizat de sarcasm ieftin, mistocareala si bascalie. Eu am pus o intrebare serioasa, ma asteptam la raspunsuri la fel de serioase. Dar asta e, nu poti sa-i ceri la om ce nu are...
Raspunsurile au fost exact in ton cu modul tau de a pune problema. Daca dadeai detaliile de la inceput corect, incat oamenii sa isi faca o idee clara, poate primeai alte raspunsuri.
Tu nu stii daca a fost sedinta cu locatarii, daca decizia a fost luata atunci, nu stii cat costa...
Dar vrei raspunsuri pertinente si cand nu le primesti ii faci pe toti comunisti...

#48
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

 corinadaniela, on 30 mai 2017 - 22:11, said:

Decizia privind efectuarea lucrarii si valoarea de plata se lua foarte simplu, in adunarea generala, daca se prezentau jumatate+1 dintre locatari, daca nu -adunare reprogramata in 10 zile si decizia putea fi luata doar cu majoritatea voturilor celor prezenti.
Asta daca presedintele de comisie (sau presedintele blocului) decide ca acest caz sa fie inclus pe lista de sedinte la adunarea blocului, la care mai mult de o jumate nu vin
ca au fie servici fie isi i-au copii de la scoala,etc.

#49
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 lightpoint, on 31 mai 2017 - 12:53, said:

Asta daca presedintele de comisie (sau presedintele blocului) decide ca acest caz sa fie inclus pe lista de sedinte la adunarea blocului, la care mai mult de o jumate nu vin
ca au fie servici fie isi i-au copii de la scoala,etc.

se poate face adunare generala special pentru luarea deciziei in cauza. cu anunt afisat din timp la avizier, pe care sa fie trecut subiectul care urmeaza sa fie dezbatut. daca unii locatari considera ca nu merita deranjul, atunci nici sa nu comenteze asupra deciziilor luate in lipsa lor.
sedintele se pot stabili la ore accesibile, de la 18:30-19:00, tocmai ca sa poata veni cat mai multi la sedinta. in extremis, un locatar poate fi imputernicit sa reprezinte mai multi locatari din bloc, daca acestia nu pot participa la sedinta in care urmeaza sa fie luata o decizie importanta, in felul acesta isi pot exprima vointa, chiar daca nu sunt prezenti.
noi asa am procedat atunci cand s-a discutat modernizarea liftului. totul conform legii, ca sa nu apara mai apoi diversi carcotasi sau comentatori.

#50
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

 corinadaniela, on 31 mai 2017 - 12:59, said:

se poate face adunare generala special pentru luarea deciziei in cauza. cu anunt afisat din timp la avizier, pe care sa fie trecut subiectul care urmeaza sa fie dezbatut. daca unii locatari considera ca nu merita deranjul, atunci nici sa nu comenteze asupra deciziilor luate in lipsa lor.
Stiu, stiu, cu afise , peste ora 19:00, dar majoritatea tot nu vin :))
De aceea nu este prea bine sa-ti spui sperante in astfel de sedinte.

#51
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Speranţele nu contează; aşa este legal.

#52
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

 jobist, on 31 mai 2017 - 13:18, said:

Speranţele nu contează; aşa este legal.
Pai o fi legal dar nimeni nu respecta.

#53
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 lightpoint, on 31 mai 2017 - 13:02, said:

Stiu, stiu, cu afise , peste ora 19:00, dar majoritatea tot nu vin Posted Image)
De aceea nu este prea bine sa-ti spui sperante in astfel de sedinte.

pai multi nu vin pentru ca putin le pasa de comunitatea micuta in care traiesc si problemele existente in bloc, pentru care se cauta solutii fix in aceste sedinte.
ca sunt locatari care chiar nu pot participa, din motive bine intemeiate, si asta este adevarat.
altii nu vin pentru ca se stiu cu musca pe caciula, cu ceva restante pe la plata intretinerii/fondului de reparatii/rulment, sau au alte hibe - arunca gunoi pe geam de exemplu, sau infunda sistematic ghena cu gunoaie voluminoase, sau isi lasa catelul sa-si faca nevoile prin lift/iesirea din scara...ehe, multora le lipsesc bunul-simt si cei 7 ani de acasa...

#54
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

 corinadaniela, on 31 mai 2017 - 13:21, said:

pai multi nu vin pentru ca putin le pasa de comunitatea micuta in care traiesc si problemele existente in bloc, pentru care se cauta solutii fix in aceste sedinte.
ca sunt locatari care chiar nu pot participa, din motive bine intemeiate, si asta este adevarat.
altii nu vin pentru ca se stiu cu musca pe caciula, cu ceva restante pe la plata intretinerii/fondului de reparatii/rulment, sau au alte hibe - arunca gunoi pe geam de exemplu, sau infunda sistematic ghena cu gunoaie voluminoase, sau isi lasa catelul sa-si faca nevoile prin lift/iesirea din scara...ehe, multora le lipsesc bunul-simt si cei 7 ani de acasa...
Sau multi nu vin pt ca stiu ca este o pierdere de timp si ca oricum presedintele de bloc +admin+comitet isi impart banii intre ei.

Edited by lightpoint, 31 May 2017 - 13:24.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate