Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra
 Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari
 

Obligatii plata pentru zugravirea coridorului

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#19
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Postjobist, on 30 mai 2017 - 14:42, said:

Mari "jmecheri" şi ăia 2 locatari! Au zugrăvit ei doar etajul repsectiv.
Aşa se face? Dau agenţii de la imobiliere buluc fix la etajul repectiv! Pe unde aşa direct? Pe o scară exterioară? Nu vin de la parter?

Normal se zugrăveşte toată scara de la parter la ultimul etaj; şi prin asociaţie, cu facturi şi contracte (prin selecţie de oferte). Aşa ar fi un procedeu normal şi transparent.
Da, asa este, dar la bloc toti se feresc de lucrari "oficiale". Cica ies prea scump cu TVA-ul, uitand ca factura mai ofera si o garantie. Am stat la bloc si mi-a iesit pe nas.

#20
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 20.04.2011
In ce oras este blocul?

#21
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017
Se reface si toata instalatia de iluminat de pe coridor.

#22
Aragorn731

Aragorn731

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.05.2017
OK, dati-mi voie sa imi clarific intrebarea, ca poate nu m-am facut inteles cum trebuie: cum anume mai exact pot sa le-o trag in bot (pardon de expresie) celor doua locatare care s-au luat de mine ca de ce n-am platit ca restul? Ca tare bag mana-n foc ca mesterii care au lucrat nu erau de la nici o firma, ci ceva cunostinte de-ale lor, si a fost o smechereala neoficiala, nimic legal facut cu acte. Dar bani au fost dati! Dupa cum imi cunosc vecinii, varianta asta e mult mai probabila. Asadar: sa ma duc la ANAF sa fac o plangere sau nu? Am dreptul legal sa dispun anchetarea lucrarilor, daca tot am fost somat sa platesc dupa ce ca nici macar nu a fost ideea mea?

PS: n-am avut chef sa imi deranjez avocatul cu chestiunea asta, de-asta am postat aici.

#23
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 17.02.2016

View PostAragorn731, on 30 mai 2017 - 14:49, said:

Am dreptul legal sa dispun anchetarea lucrarilor

Nu ai.

#24
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View PostAragorn731, on 30 mai 2017 - 14:49, said:

OK, dati-mi voie sa imi clarific intrebarea, ca poate nu m-am facut inteles cum trebuie: cum anume mai exact pot sa le-o trag in bot (pardon de expresie) celor doua locatare care s-au luat de mine ca de ce n-am platit ca restul? Ca tare bag mana-n foc ca mesterii care au lucrat nu erau de la nici o firma, ci ceva cunostinte de-ale lor, si a fost o smechereala neoficiala, nimic legal facut cu acte. Dar bani au fost dati! Dupa cum imi cunosc vecinii, varianta asta e mult mai probabila. Asadar: sa ma duc la ANAF sa fac o plangere sau nu? Am dreptul legal sa dispun anchetarea lucrarilor, daca tot am fost somat sa platesc dupa ce ca nici macar nu a fost ideea mea?

PS: n-am avut chef sa imi deranjez avocatul cu chestiunea asta, de-asta am postat aici.
pune-l pe avocatul tau sa dea a treia mana la zugravit ca sa fii chit cu vecinii

#25
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
omule, despre ce suma e vorba pana la urma ? cat ar trebui sa platesti tu ?
daca era ceva aiurea sau dubios, nu plateau nici ceilalti locatari de pe acel palier. daca cele 2 vecine au discutat si i-au convins pe restul, tu de ce vrei sa te pui de-a curmezisul ?
nu-ti place cum arata acum holul, curat, frumos zugravit ?
cele 2 au gresit intr-o singura privinta : trebuiau sa obtina semnatura de la fiecare locatar de pe palier, ca sunt de acord cu efectuarea zugravelii si plata sumei cuvenite. in felul acesta nu mai spunea nimeni nimic daca tu nu-ti dadeai acordul si nu achiti suma.

#26
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View Postcorinadaniela, on 30 mai 2017 - 14:54, said:

nu-ti place cum arata acum holul, curat, frumos zugravit ?
cele 2 au gresit intr-o singura privinta : trebuiau sa obtina semnatura de la fiecare locatar de pe palier, ca sunt de acord cu efectuarea zugravelii si plata sumei cuvenite.
Ete cucu. Eu ii zugraveam si usa =)) gratis

#27
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017
Stimate client, rezolvarea problemei dvs. este grafitti. La greu.

Cu stima,

Al dvs. avocat.

#28
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,846
  • Înscris: 25.01.2007
I-AI reclamat la anaf?

asta e din seria "nici o fapta buna nu ramane nepedepsita!"

#29
Aragorn731

Aragorn731

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.05.2017

View Postcorinadaniela, on 30 mai 2017 - 14:54, said:

omule, despre ce suma e vorba pana la urma ? cat ar trebui sa platesti tu ?
daca era ceva aiurea sau dubios, nu plateau nici ceilalti locatari de pe acel palier. daca cele 2 vecine au discutat si i-au convins pe restul, tu de ce vrei sa te pui de-a curmezisul ?
nu-ti place cum arata acum holul, curat, frumos zugravit ?
cele 2 au gresit intr-o singura privinta : trebuiau sa obtina semnatura de la fiecare locatar de pe palier, ca sunt de acord cu efectuarea zugravelii si plata sumei cuvenite. in felul acesta nu mai spunea nimeni nimic daca tu nu-ti dadeai acordul si nu achiti suma.


Sincer iti spun ca nu mai stiu cat mi-au cerut, de fapt nici nu mai tin minte daca mi-au spus suma sau nu, ca au discutat cu mine acum vreo 6 saptamani sau mai mult, m-au intrebat daca as fi de acord cu zugraveala, si eu le-am spus ca nu vad rostul unei asemenea lucrari, din moment ce peretii arata OK, nu pica tencuiala, nu sunt manjiti, nu sunt stricati, nu prezinta nici un defect care sa impuna o noua zugraveala. Dar asa sunt unii: foaie verde bat, n-ai de lucru, fa-ti. Ia priveste numai mai sus la majoritatea comentariilor, sa vezi cata mentalitate de turma exista printre cetatenii patriei noastre. "Faceti fratilor ceva, ca sa am eu dupa cine ma lua" - asa gandesc in tara asta majoritatea. Ei bine, atunci sa plateasca cine a avut ideea, nu sa se ia de mine ca de ce n-am platit si eu, de parca trebuie sa ingros eu randurile conformistilor cand vine vorba de o procedura care nici nu era necesara, si poate ca nu a fost nici legala.

#30
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Aoleuuu! Te doare capul! Păi dacă mâine babele alea se apucă să asfalteze strada în faţa blocului trebuie să le plăteşti taxă de drum?

Toate cheltuielile şi lucrările se fac prin asociaţie: facturi, chitanţe că ai plătit, etc. Cum necazu' să te duci să-i plăteşti la o babă? Alea şi-au zugravit în casă şi cu ce le-a rămas(lavabilă) au dat o mână pe palier!

Aşa şi tu poţi să pretinzi că noaptea stai de paza pe palier şi să le ceri bani la sfârşit de lună!

Edited by jobist, 30 May 2017 - 15:27.


#31
Aragorn731

Aragorn731

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.05.2017
PS: nu, eu n-am semnat nimic, pentru ca de semnaturi nici nu au adus vorba, si nici n-am vazut pe nimeni altcineva sa semneze ceva referitor la treaba asta.

EDIT: unde mai pui si ca acum nu arata mai bine decat inainte, ba chiar din contra. A ramas destula vopsea alba pe jos/linoleum, si nu prea se poate sterge, mesterii aia si-au lasat sculele in balconul etajului, si acum e o mizerie teribila acolo din cauza asta, usile tuturor locatarilor au fost stropite din plin cu vopsea, inclusiv a mea, cand am revenit in oras a trebuit sa imi curat usa cateve ore ca sa scot toata vopseaua, deci ce au facut a fost o treaba de mai degraba de mantuiala, pentru care au avut si tupeul sa ceara bani de la locatari, NU o treaba buna, finisata frumos, cu dichisul de rigoare, asa cum vi-ati inchipuit unii dintre voi.

Ma uimeste atata spirit de turma si instinct de conformare in luarea unor decizii cu caracter legal foarte dubios la majoritatea celor care au raspuns in acest topic. Nu degeaba s-a spus ca comunismul n-a murit in Romania. In schimb, romanul contemporan e spalat pe creier si caracterizat de sarcasm ieftin, mistocareala si bascalie. Eu am pus o intrebare serioasa, ma asteptam la raspunsuri la fel de serioase. Dar asta e, nu poti sa-i ceri la om ce nu are...

Edited by Aragorn731, 30 May 2017 - 15:29.


#32
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Da-le numu
Zugrăveala de face pe toată scara și după ce asociația decide nu că vor 2 locatari.

Și la mine pe scara sunt vreo 3 cucoane care au niste idei trăsnite la fiecare ședință.

Ba sa faiantam și gresiem scara, altcineva vrea lift nou cu toate că asta merge bine și nu are nici pe dreacu etc.


E o cântăreața pe scara la mine din ce am înțeles eu nu o cunosc vrea gresie dar baba nu-și plateste întreținerea.

Așa e la bloc coteț.

#33
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Sunt tare curios ceva zice ANAF-ul daca meseriasul va spune, da, cucoana de la ap.. mi-a supt si mucii, iar dupa aia mi-a dat hrean si si 2 kile de vin rosu puterea ursului, dupa care si-a pus picioarele in jurul gatului meu, vai de capul meu cat m-a chinuit, saracul de mine, asa ca eu ca sa scap, am dat cu bidineaua de placere, nu pe bani..
Nu mai stiu unde scria unul ca avea un vecin care le facea zile fripte. Asa ca a anuntat adminul de bloc ca pleaca in concediu si chiar a plecat in localitatea aia..
Intr-o noapte 2 maini indemanatice ale unui amic meserias au pus un perete de caramida chiar in dreptul usii vecinului nebun, ba chiar l-au si vopsit frumos..
Asa ca dimineata, spre pranz, cand nesimtul a dat sa iasa din casa lui, surprize surprieze.Nu se deschidea usa..Adevarul e ca toata lumea se ka   ka de ras...
Pe urma ventilele cauciucurilor masinii tipului au inceput sa se desurubeze, apoi sa se insurubeze singure.. Asa ca trebuia sa le dea pompe zilnic..Apoi sa dispara.. Nu, masina nu era zgariata, ca e ceva penal si daca faci plangere vine jandarmul..
Asa ca omul a inteles si a vandut ..
Dta care vrei sa fie culoarul nezugravit, succes...
PS. http://radiocluj.ro/...-cu-usa-zidita/

Edited by Prien, 30 May 2017 - 15:27.


#34
australis

australis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 26.10.2010
Asa fratilor, inainte cu turnatoria, baga-le si un avocat pe gat, la judecata mama lor..hartuire..vrajeala etc. iti sta mintea in loc, precis vine anaf sa verifice evaziunea la o spoiala de culoare pe pereti. Posted Image

#35
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Nu ar trebui intretinerea/reparatiile respective sa se faca prin asociatia de proprietari?

Din Legea nr. 230/2007, Actualizata 2017, privind infiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari
Art. 34
(1) Administrarea, intretinerea, investitiile si reparatiile asupra proprietatii comune sunt in sarcina asociatiei de proprietari.
(2) Asociatia de proprietari angajeaza persoane fizice atestate pentru functia de administrator sau incheie contracte cu persoane juridice specializate si autorizate pentru realizarea, respectiv furnizarea serviciilor necesare administrarii, intretinerii, investitiilor si reparatiilor asupra proprietatii comune.

Art. 45
(...)
(2) Inainte de inceputul urmatorului an fiscal si pentru fiecare an fiscal ce urmeaza, comitetul executiv va pregati si va prezenta proprietarilor in adunarea generala un buget anual de venituri si cheltuieli, suficient pentru a acoperi cheltuielile asociatiei de proprietari, inclusiv fondurile necesare organizarii si functionarii acesteia.
(3) Proprietarii membri ai asociatiei de proprietari au obligatia sa aprobe si un fond de reparatii anual, necesar pentru repararea si imbunatatirea proprietatii comune. Comitetul executiv va pregati si va prezenta adunarii generale suma anuala necesara pentru constituirea sau completarea acestui fond, care se alimenteaza in avans, in transe lunare egale, prevazute in lista de plata a cheltuielilor asociatiei de proprietari. Platile pentru repararea si imbunatatirea proprietatii comune se vor face din fondul de reparatii.  (....)

http://www.euroavoca...ege&idItem=1249

Chiar si de nu ar exista un fond de genul, daca respectivele cheltuieli nu erau necesare/urgente (unde nu este nevoie de acordul tuturor) ci doar de infrumusetare (spui ca holul era ok - au varuit tot sau doar un singur etaj?), nu ii pot obliga pe ceilalti la plata.

Edited by Arianna-D, 30 May 2017 - 15:54.


#36
Aragorn731

Aragorn731

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.05.2017

View PostArianna-D, on 30 mai 2017 - 15:38, said:

Nu ar trebui intretinerea/reparatiile respective sa se faca prin asociatia de proprietari?

Din Legea nr. 230/2007, Actualizata 2017, privind infiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari
Art. 34
(1) Administrarea, intretinerea, investitiile si reparatiile asupra proprietatii comune sunt in sarcina asociatiei de proprietari.
(2) Asociatia de proprietari angajeaza persoane fizice atestate pentru functia de administrator sau incheie contracte cu persoane juridice specializate si autorizate pentru realizarea, respectiv furnizarea serviciilor necesare administrarii, intretinerii, investitiilor si reparatiilor asupra proprietatii comune.

Art. 45
(...)
(2) Inainte de inceputul urmatorului an fiscal si pentru fiecare an fiscal ce urmeaza, comitetul executiv va pregati si va prezenta proprietarilor in adunarea generala un buget anual de venituri si cheltuieli, suficient pentru a acoperi cheltuielile asociatiei de proprietari, inclusiv fondurile necesare organizarii si functionarii acesteia.
(3) Proprietarii membri ai asociatiei de proprietari au obligatia sa aprobe si un fond de reparatii anual, necesar pentru repararea si imbunatatirea proprietatii comune. Comitetul executiv va pregati si va prezenta adunarii generale suma anuala necesara pentru constituirea sau completarea acestui fond, care se alimenteaza in avans, in transe lunare egale, prevazute in lista de plata a cheltuielilor asociatiei de proprietari. Platile pentru repararea si imbunatatirea proprietatii comune se vor face din fondul de reparatii.  (....)

http://www.euroavoca...ege&idItem=1249

Multumesc. In sfarsit un raspuns obiectiv si pertinent. Da, asa credeam si eu ca ar trebui sa se procedeze in mod oficial, insa chiar nu cred ca asa a stat situatia in privinta trebusoarei efectuata de catre cele doua vecine. De-asta eram curios sa stiu daca a mai avut cineva vreo problema similara si cum anume e cel mai indicat sa verific daca e ceva necurat la mijloc, si primul lucru care mi-a venit in cap a fost o sesizare la ANAF. Eram curios daca ar da rezultate, si daca nu, atunci ce alte modalitati legale exista.

Edited by Aragorn731, 30 May 2017 - 15:44.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate