Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Speculatie Financiara (cumpar ieftin - vand scump) - cati declara profitul?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014
Salut,

Am sa propun urmatorul scenariu teoretic si vin cu niste intrebari la final, poate ma puteti lamuri:

Cumpar astazi 1gram aur cu suma de 36.43 EUR.

Maine, datorita instabilitatii geopolitice atat in tara cat si in strainatate sau datorita mai multor factori exteriori, pretul aurului va creste de 10 ori.

Astfel ca, 1 gram aur valoreaza 364.3 EUR.

Vazand ca pretul a crescut, merg la casa de schimb valutar ca sa schimb la loc in EUR, iar ei platesc pretul propriu care-l ofera pe aur (poate undeva la 330 EUR...ca sa manance si gura lor).

Intrebare:

Eu am facut investitie de 36.43 EUR si am scos 330 EUR , deci am scos profit de 293.57 EUR.

Ce fel de profit se numeste ca e asta din speculatie financiara cu metale/monezi ?
Cum se declara - care sunt dovezile ce trebuiesc aduse...?
Cat de des trebuie declarate aceste profituri - anual?
Cand anume esti obligat sa declari acest profit? Atunci cand intra banii in contul "speculantului" ?

Multumesc anticipat !

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
200 - Declaraţie privind veniturile realizate din România ( începând cu anul de raportare 2016 ) - (OPANAF 3695/ 27.12.2016) - publicat în data de 16.01.2017 - versiune bilingvă română - engleză

#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011
speculatie financiara o poti numi cand cumperi aurul doar pe hartie la bursa. Atunci nu ai cumparat aurul fizic ci doar o hartie care te face proprietarul a unei cantitatii de aur (la fel ca si la petrol).

Daca cumperi lingoul si il vinzi in 3 ani cu 300% profit, atunci ai facut un profit de investitie. Care se declara anual prin impozitul de castig, declaratia privind veniturile realizate in Romania (fisa 200).

#4
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007

View PostProiectil, on 30 mai 2017 - 12:43, said:

Salut,

Am sa propun urmatorul scenariu teoretic si vin cu niste intrebari la final, poate ma puteti lamuri:

Cumpar astazi 1gram aur cu suma de 36.43 EUR.

Maine, datorita instabilitatii geopolitice atat in tara cat si in strainatate sau datorita mai multor factori exteriori, pretul aurului va creste de 10 ori.

Astfel ca, 1 gram aur valoreaza 364.3 EUR.

Vazand ca pretul a crescut, merg la casa de schimb valutar ca sa schimb la loc in EUR, iar ei platesc pretul propriu care-l ofera pe aur (poate undeva la 330 EUR...ca sa manance si gura lor).

Intrebare:

Eu am facut investitie de 36.43 EUR si am scos 330 EUR , deci am scos profit de 293.57 EUR.

Ce fel de profit se numeste ca e asta din speculatie financiara cu metale/monezi ?
Cum se declara - care sunt dovezile ce trebuiesc aduse...?
Cat de des trebuie declarate aceste profituri - anual?
Cand anume esti obligat sa declari acest profit? Atunci cand intra banii in contul "speculantului" ?

Multumesc anticipat !
Daca faci asta pe persoana fizica, iti faci cont aici, completezi Declaratia 200 pe anul precedent cu sumele castigate, ei iti trimit o declarative de impunere cu sumele datorate statului, suma iti apare pe ghiseul.ro, platesti tot acolo si gata.

#5
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
In teorie. In realitete faci contract fictiv cu o firma de paza care iti pazeste gramul de 'haur pentru suma de 330 euro si cand il vinzi , dupa ce platest si taxiul pana la casa de schimb , iesi pe minus , asa ca nu mai ai profit.

Edited by JurasikMan, 30 May 2017 - 18:58.


#6
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
La aur financiar (lingouri, monede), daca este tranzactionat fizic, cred ca nimeni nu declara nimic.

#7
adolo

adolo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 30.04.2014

View Postbusiness11, on 30 mai 2017 - 13:10, said:

speculatie financiara o poti numi cand cumperi aurul doar pe hartie la bursa. Atunci nu ai cumparat aurul fizic ci doar o hartie care te face proprietarul a unei cantitatii de aur (la fel ca si la petrol).

Daca cumperi lingoul si il vinzi in 3 ani cu 300% profit, atunci ai facut un profit de investitie. Care se declara anual prin impozitul de castig, declaratia privind veniturile realizate in Romania (fisa 200).
Intrebare: Daca speculatia financiara a fost facuta inafara Romaniei (pe pietele internationale), mai este eventualul profit considerat venit realizat in Romania?!

#8
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

View Postadolo, on 04 decembrie 2017 - 18:23, said:

Intrebare: Daca speculatia financiara a fost facuta inafara Romaniei (pe pietele internationale), mai este eventualul profit considerat venit realizat in Romania?!
Da, pentru veniturile din tranzactii financiare, impozitarea venitului se face dupa principiul rezidentei bneficiarului. Deci rezidentii romani sunt taxati in Romania. Impozitele pe dividende sunt insa de obicei taxate prin retinere (withholding tax) la sursa si in mod ideal ar trebui sa iti obtii recunoasterea si compensarea impozitelor, numai ca pare destul de complicat, depinde de sume in esenta.

Exista declaratia 201 pentru veniturile inregistrate in strainatate si acolo declari anual ce ai castigat in strainatate in anul precedent. ANAF proceseaza informatia si teoretic te pune sa platesti impozitul. In practica pentru veniturile din 2016 mie inca nu mi-a cerut sa platesc nimic, probabil pe motiv de incompetenta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate