Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Acoperis inclinare 5 grade?

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
anna_76

anna_76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 21.03.2014
Cum vi se pare acest acoperis cu inclinare de 5 grade? Urmeaza a fi acoepit de tabla faltuita fiind grad mic de inclinare.

Attached Files



#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Naspa ! Cu doar o scurgere nu-l vad bine ...
Acoperisurile tip terasa, daca nu-i facuta foarte bine hidroizolatia precum si dedesupt termoizolatia e un sac fara fund ( ca bani ) . Si costa cat nu merita parerea mea ( chiar daca arata cool ) .

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
o prostie, la 5grade pui hidroizilatie din carton bitumat in multe straturi, pe beton de panta si cu pietris margaritar pe rol de protectie termica.

#4
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Arata bine casele cu acoperis asa, vad ca e o moda noua sa iti faci terasa pe casa. Probema e ca nu prea sunt firme sau meseriasi care sa le execute corespunzator si dau mari batai de cap si un multi nervi propietarului. Inca nu am intalnit un astfel de acoperis sa fie fara probleme. La unii le curge apa pe la imbinarea tavan/perete, la altii le iese printre sapa si placa pe la gaura scarilor etc. Daca vrei batai de cap e perfect. Slabe sanse sa gasesti o echipa care sa il faca bine. Iti dau ei garantie, poate iti si remediaza problemele de la acoperis pe cheltuiala lor dar stresul si nervii tot ale tale sunt.

Edited by PoeOvidiu, 30 May 2017 - 11:17.


#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Aceste case nu sunt pt clima noastra, cu extreme dpdv al temperaturii si precipitatiilor.

La hidroizolatie, am vazut o solutie ce se stropeste din compusi polimerizabili (A+B). Nu pare sa aiba moarte, dar costa ~ 20 eur/mp.

#6
anna_76

anna_76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 21.03.2014
Nu vreau sa stric designul casei, ce solutii propuneti?

#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
placa din beton armat, termoizolatie, beton de panta, hidroizolatie din carton bitumat si pietris pentru protectia termica a hidroizolatiei.
solutia clasica care tine zeci de ani fara interventii.

Edited by arg, 30 May 2017 - 11:28.


#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
termo si hidroizolatie foarte buna se poate face cu spuma poliuretanica, nu mai trece nici mama picaturii de apa. si terasa poate fi folosita (ramane circulabila).
metoda s-a folosit si la reabilitarea termica facuta de primaria ploiesti, acum cativa ani, la blocurile care au intrat in programul de reabilitare termica gratuita.
altii spun ca se poate hidroizola foarte bine o terasa folosind materialele / tehnologia de impermeabilizare de la constructia piscinelor, dar nu bag mana in foc pentru informatie si corectitudinea metodei. cica ar exista o constructie noua in ploiesti (un mic bloc) care are terasa facuta cu aceasta metoda.
mai jos filmulet cu spuma/poliurea.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RZ033ce1DpI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
anna_76

anna_76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 21.03.2014
Adica sa nu mai pun tabla ?
sa o fac in terasa?

#10
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 anna_76, on 30 mai 2017 - 10:55, said:

Cum vi se pare acest acoperis cu inclinare de 5 grade? Urmeaza a fi acoepit de tabla faltuita fiind grad mic de inclinare.
Conceptul e o porcarie .
La o aproximare ochiometrica , acoperisul ala are in jur de 100 mp .
Jgheaburile doar vreo 3-4 m .
Nu vor putea prelua intreaga cantitate de apa la o ploaie ceva mai puternica .

#11
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Problema nu e neaparat arhitectura casei ci modul de realizare a lucrarii.  E greu sa gasesti pe cineva care chiar face treaba bine sa stii ca nu ai probleme pe viitor. La acoperise in panta toata lumea se pricepe dar la astea e mai pretentioasa executia Posted Image
De ce sa nu poata prelua jgheaburile toata apa? Aia e cea mai mica problema. Se pun jgheaburi si burlane de dimensiune corespunzatoare.Se pot face si de 200mm nu e musai de 100-110, se pot face si semirotunde si dreptunhilulare, cum da mai bine estetic.

Edited by PoeOvidiu, 30 May 2017 - 11:49.


#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
In afara de incarcarea suplimentara pe care o va suporta iarna, daca ai norocul de una cu zapada....Iar topirea lenta, cu panta mica de scurgere, e mana cereasca pentru ciclurile inghet-dezghet, care favorizeaza infiltratiile si aparitia fisurilor, care se vor transforma in crapaturi, care vor evolua in.....

Edited by myshyk, 30 May 2017 - 11:48.


#13
anna_76

anna_76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 21.03.2014
Si planul..

Attached Files



#14
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Deci terasa aia nu e circulabila. De ce nu faceti peretii laterali mai inalti cu 20 de cm, faceti placa de beton dreapta si pe ea faceti un acoperis cu panta de 10 grade impartit in doua, cu coama pe mijloc si dolie intre acoperis si perete care o cuplezi la scurgere. Estetic nu afecteaza dar functional deja e alta treaba. Zic sa faceti coama la mijloc pentru ca o sa fie putin mai inalt decat peretii aia si sa nu se vada coama. Sau il puteti face chiar in 4 ape.
  Nu e cea mai buna solutie dar cred ca e mult mai buna decat cea propusa in proiect. Are mai putine riscuri de infiltratii plus ca ai un gol de aer intre acoperis si placa de beton.
  Sper ca se intelege ce am vrut sa zic. Daca nu, sigur un coleg care e mai tehnic decat mine o sa iti explice sau poate chiar are o idee mai usor de implementat Posted Image
Attached File  Screenshot_1.jpg   169.58K   57 downloads

Edited by PoeOvidiu, 30 May 2017 - 12:07.


#15
anna_76

anna_76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 21.03.2014
Propuneri de modificare?

Multumesc mult, idei vroiam.
Nu este circulabila, iar unghiul cred ca l-as putea mari pana la un 7 grade. urmeaza sa calculeze ahitectul.
fiind amprenta mare, se inalta mult aticul, dar poate mai merge marit putin.

#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

 PoeOvidiu, on 30 mai 2017 - 11:55, said:

Deci terasa aia nu e circulabila......
cea mai buna solutie e cu una sau doua scurgeri in mijloc, si cea mai proasta cu scurgeri perimetrale, se aduna apa la atic si apar bucurii.

#17
anna_76

anna_76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 21.03.2014
Adica asa?

Attached Files



#18
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 arg, on 30 mai 2017 - 12:11, said:

cea mai buna solutie e cu una sau doua scurgeri in mijloc, si cea mai proasta cu scurgeri perimetrale, se aduna apa la atic si apar bucurii.
  De acord. Ideea era ca asa poate sa dea o panta mai mare acoperisului ca nu se vede.
Attached File  Screenshot_2.jpg   114.12K   53 downloads

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate