Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

Care este limba viitorului? (chineza sau rusa)

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,820
  • Înscris: 13.07.2011
Nu are importanta numarul populatiei, limba business ramane si va fi engleza si te vei intelege cu chinezii afaceristi fara probleme pe engleza. Normal ca ai un avantaj atunci cand vorbesti limba lor, dar nu stiu cat de mare este acest avantaj atat timp cat nu locuiesti acolo. China a fost in dezvoltare si actual nu mai au aceasi situatie economica ca in urma cu 4-5 ani. Sunt puternici dar au pierdut teren pentru ca sunt tari limitate.

Limba care sa iti fie de folos nu prea exista, te avantajeaza cand locuiesti in tara respectiva sau lucrezi direct cu o companie din alta tara. Eu am lucrat pe parcursul a 5-7 ani in diferite companii intinse si in alte tari si niciodata nu mi s-a cerut mai mult de engleza, pentru ca oricum te intelegi cu aproape oricine.

Dar eu ti-as recomanda spaniola (pt ca o poti folosi si in america de sud), germana sau rusa.

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 KarlAsgar, on 30 mai 2017 - 11:33, said:

Nu uita de India, NZ, Australia, unde se vorbeste engleza. E drept ca in India se vorbeste engleza indiana, dar tot engleza este.
Nu va scadea pentru ca a penetrat suficient de multe teritorii si domenii incat sa nu fie devansata. Mai degraba ar invata arabii engleza.

Edited by MembruAnonim, 30 May 2017 - 11:46.


#21
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007

 BRANCA, on 30 mai 2017 - 10:24, said:

Am inteles bine?Ai pus intrebarea daca ai putea trai decent din cunoasterea unei limbi straine?Pai ce vrei sa faci bussines sau activitate de translator?
Pentru translator este evident ca ai pierdut trenul.O limba nu o inveti peste noapte!Asa de hobby merge.
Limba rusa nu e o alternativa.E un nr enorm de moldoveni/basarabeni/ucrainieni care vorbesc/gandesc in limba romana!Concurența cum s-ar zice.
Eu zic sa ramai la ce stii sa faci bine.Limbile socoteste-le scule anexe...

Business, bineinteles. In combinatie cu pregatirea si experienta tehnica/de management pe care le am deja.
Translator puteam deveni de mult, nu ma atrage nici daca ar fi bine remunerata, ceea ce nu e cazul.

#22
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 Bursul, on 30 mai 2017 - 09:29, said:

Cand un rus si un chinez se intelnesc ghici in ce limba vorbesc?

Rusul in rusa si chinezul in mandarina sau in ce naiba vorbesc ei.

#23
KarlAsgar

KarlAsgar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 30.04.2017

 business11, on 30 mai 2017 - 11:44, said:

Nu are importanta numarul populatiei, limba business ramane si va fi engleza

La romani e mai degraba romgleza limba de business (apropo,  poti sa-i    spui   afacere fara nicio grija, nu te bate nimeni).

Edited by KarlAsgar, 30 May 2017 - 12:45.


#24
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Tot nu imi vine a crede ca stii engleza, germana si turca... si mai reusesti sa inveti chineza sau rusa Posted Image

#25
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007

 TruculMagic, on 30 mai 2017 - 13:58, said:

Tot nu imi vine a crede ca stii engleza, germana si turca... si mai reusesti sa inveti chineza sau rusa Posted Image

Nu mai stiu turca, nu am avut ocazia de o mai exersa. Mai citesc printre randuri, in cel mai bun caz.
Dar stiu si franceza, conversational. Tot din motive de lipsa de exercitiu, in liceu eram singurul care venea la ora de placere si ma exprimam fluent in orice context.

#26
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,201
  • Înscris: 01.10.2009
Ai avut ora de placere in liceu?

#27
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,490
  • Înscris: 19.04.2009
Chineza nu merita de niciun fel. Nici măcar nu e sigur viitorul chinei, încep s-o ducă prea bine și asta nu le convine globalistilor. India vine din urma puternic.

Araba nu merita decât dacă ii hobby. Îs prea multe dialecte plus ca e pe cale de dispariție in unele tari arabe 😂 plus ca toți știu engleză.

Rusa. Rusa ii mișto și se plătește bine (in RO). As paria pe rusa pentru ca in CIS e limba de baza și vorbitorii de engleză ii numeri pe degetele de la o mâna. Și unele state din CIS vin cu o economie relativ puternica (Azerbaidjan, Kazakhstan), trăiască gazul și petrolul! Avem zbor direct din Budapesta spre Astana, Btw. WIZZ air.

Portugheza: contrar spaniolei, portugheza ajuta mai mult. Vei putea înțelege atât spaniola cât și franceza pe lângă. Cu spaniola ii mai greu. Portugheza ii vorbita pe trei continente și din câte îmi aduc aminte e a 5-a limba ca număr de vorbitori.


PS. Turca ii ușoară și faina. Și se plătește bine in Turcia dacă vorbești engleză 😂

Edited by Lex404, 31 May 2017 - 10:55.


#28
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 dimripper, on 30 mai 2017 - 08:46, said:

Care este limba viitorului?
Romana
Ciudat nu?
Si caderea comunismului a fost ciudata si totusi.
Nu atat romanii vor mediatiza limba, strainii vor ajunge sa o studieze pentru a patrunde cat mai la propriu subtilitatile romanismului pe care il vor cultiva generatiile viitoare de romani.

Edited by altnume, 31 May 2017 - 19:48.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate