Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Care este limba viitorului? (chineza sau rusa)

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Buna ziua!

Ar trebui sa incep prin a spune ca de multi ani cochetez cu limbile straine. In liceu am invatat singur limba turca, ca sa inteleg ce canta Tarkan. Mai tarziu am invatat, tot singur, germana, de placere. Recent am locuit cateva luni in Germania, iar unii localnici cu care am conversat s-au mirat ca o vorbeam mai bine decat majoritatea imigrantilor, chiar decat cei stabiliti de multi ani pe plan local.

Asa, dincolo de lauda, incerc sa-mi dau seama care este limba viitorului. Lucrez de 10 ani in managementul constructiilor, dar sunt satul de aceasta bransa si vreau sa schimb radical macazul si sa transform acest hobby intr-o cariera. Cunoasterea carei limbi mi-ar asigura pe viitor un venit mai mult decat decent? Stiu ca limba viitorului in afaceri este chineza (dialectul mandarin), dar antreprenorii care vin in Europa si nu numai, vin pregatiti deja cu engleza si nu se asteapta oricum ca partenerii de pe plan local sa invete limba chineza.

Este limba rusa o alternativa fericita pe termen lung? Momentan am un coleg transnistrean de la care incerc sa prind ruseste printre picaturi, si am constatat cu surprindere ca imi pare deosebit de usoara si "curge" foarte lin, pronuntia fiind mult similara limbii romane, zic eu. Oricum, infinit mai usoara decat limba maghiara, care, desi imi place enorm, mi-a pus probleme foarte mari de vocabular. Consider maghiara cea mai grea limba straina dintre toate cu care am cochetat.

Deci dumneavoastra pe care ati alege-o, daca ati fi in locul meu? Multumesc!

#2
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
Nu degeaba maghiara e limba secreta Posted Image

Eu as zice ca araba e limba viitorului :D Funda?Posted Image

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nici.
Bine, daca totusi ar fi sa aleg una din cele doua aia ar fi chineza. Desi este printre primele (a doua?!) ca numar de vorbitori, majoritatea dintre acestia sunt la ei in tara. Pentru ca sunt numerosi chinezii. Totusi, ai avea unele oportunitati cu limba asta, datorita invaziei firmelor chinezesti spre occident.
Dar daca ar fi sa alegi o limba a viitorului, exceptand engleza, alege spaniola, franceza sau germana.

Edited by MembruAnonim, 30 May 2017 - 09:02.


#4
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Eu as alege chineza. China deja domina lumea pe toate planurile. Daca vei stapani chineza vei avea un atu important in lumea afacerilor cu chinezi, altfel vei negocia si iti vei aranja businessurile cand tratezi cu ei pe limba lor. Engleza stie toata lumea, inclusiv copiii dar chineza o stiu putini. Daca vei invata bine chineza partenerii tai chinezi de afaceri te vor considera deja ca fiind unul de-a lor. Succes!

#5
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Mie imi place simplitatea si tehnicitatea englezei precum si senzualitatea spaniolei, poate pentru ca am vazut numai bunaciuni vorbind spaniola in telenovele. Posted Image

#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003
Engleza, engleza si engleza. Pot sa fie chinezii 10 miliarde ca tot engleza va fi limba viitorului. O limba ca chineza si rusa e greu de invatat. Cand un rus si un chinez se intelnesc ghici in ce limba vorbesc? Ati ghicit, cel mai probabil in engleza.

Mai auzeam povesti de genul cum ca ar trebui sa invatam chineza, ca afacerile chinezesti, bla, bla. Pana inveti tu chineza, iti recita chinezul din Shakespeare ca un englez. Si atunci, de ce sa te mai chinui?

#7
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Eu am la activ: Romana, Engleza, Franceza, Germana si Japoneza. Ultima este dificila la scris, si restul mai mult sau mai putin la pronuntie. Da, pana si Romana. Engleza si Germana sunt asemanatoare, iar Franceza se pupa bine cu Romana ( sa nu se inteleaga altceva ;) ).

#8
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,556
  • Înscris: 06.03.2016
Engleza e cea mai cunoscută și cea mai ușoară limbă. (în general)

Edited by red46, 30 May 2017 - 09:46.


#9
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
@Bursul / Red46: Engleza o am la nivel C2, imi cer scuze ca am uitat sa mentionez. Gandesc si visez in engleza, o pot vorbi cu orice accent, deci nu se include printre optiunile din topic :)

#10
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 19.12.2012
engleza si chineza sunt limbi de viitor. am pe cineva care s-a apucat sa studieze limbile astea plus ceva stiinte economice si busines la o faculta in uk. La inceput am zis "ia uite si la asta, s-a dus sa faca filozofia la o universitate in bucuresti ca sa fie mare smecher cand se reintoarce in satul lui natal"
China e fabrica mondiala, in viitor vor fi si mai importanti. Asa ca, ar fi bine sa te poti intelege cu ei daca vrei sa faci busines

#11
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Postandroholic, on 30 mai 2017 - 09:00, said:

Eu as alege chineza. China deja domina lumea pe toate planurile. Daca vei stapani chineza vei avea un atu important in lumea afacerilor cu chinezi, altfel vei negocia si iti vei aranja businessurile cand tratezi cu ei pe limba lor. Engleza stie toata lumea, inclusiv copiii dar chineza o stiu putini. Daca vei invata bine chineza partenerii tai chinezi de afaceri te vor considera deja ca fiind unul de-a lor. Succes!
banuiesc ca ai si stat de vorba cu multi parteneri chinezi de afaceri? altfel nu stiu cum ai dedus tu simplu ca daca stii o limba straina intelegi si cultura, obiceiurile, metehnele, stilurile de negociere asociate...
calea e mult mai lunga...

#12
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017
Invata-le pe amandoua. Nu conteaza ordinea, tot in castig esti.

#13
BRANCA

BRANCA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 03.05.2006
Am inteles bine?Ai pus intrebarea daca ai putea trai decent din cunoasterea unei limbi straine?Pai ce vrei sa faci bussines sau activitate de translator?
Pentru translator este evident ca ai pierdut trenul.O limba nu o inveti peste noapte!Asa de hobby merge.
Limba rusa nu e o alternativa.E un nr enorm de moldoveni/basarabeni/ucrainieni care vorbesc/gandesc in limba romana!Concurența cum s-ar zice.
Eu zic sa ramai la ce stii sa faci bine.Limbile socoteste-le scule anexe...

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
X-gleza. Unde X e inceputul denumirii oricarei alte limbi. De ex la noi avem Romgleza.

Rusa nu merita, decat daca vrei sa te stabilesti pe-acolo.
Chineza iar e inutila. Nu exista. Vorbesc cateva zeci/sute de dialecte in china. Nu le poti invata pe toate, doar scris-ul e aproape acelasi in China, in functie de zona.
Dialectul mandarin ? Doar daca te duci prin Beijing. Plus ca e a naibii de grea. Mai usor invata ei romana.

#15
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
Basic English ca lingua franca. In schimb softurile de traduceri instant vor limita necesitatea cunoasterii de limbi straine. Varianta cu rusa mi se pare cel mult  gandire deziderativa(wishfull thinking) daca nu o gluma.  Federatia Rusa sta sa colapseze  si sa se sparga in mai multe statulete nu  neaparat din cauza izolarii politice actuale ci ca se evolueaza spre motoare nealimentate cu combustibili fosili si utilizarea industriala a gazului, iar cei 150 milioane de rusofoni nu sunt campioni la facut copii. De altfel  oriunde patrunde societatea de consum dispar astfel de campionate

Edited by iulian_k, 30 May 2017 - 11:23.


#16
KarlAsgar

KarlAsgar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 30.04.2017
La cum stau lucrurile, romanii ar trebui sa se apuce de invatat rusa.  Fiindca vom ajunge sa ne dorim sa muncim  in Rusia , Turkmenistan sau prin Kazahstan prin domeniul energetic, in minerit, la gaze, in constructii si vom regreta ca i-am denigrat pe rusi si vom fi efectiv discriminati si fie pusi sa muncim pe salarii mizere, fie vom fi respinsi peste tot, in timp ce polonezii , ungurii si cehii,fiindca au fost mai precauti si n-au sarit sa jigneasca Mama Rusie precum au facut-o sclavii nostri de politruci, vor fi tot piua intai.

Veti vedea voi ca tot la rusi ne intoarcem fiindca o sa se inchida robinetul UE . Romanii care n-au emigrat mai din timp n-au nicio sansa fiindca se vor bate pentru un loc de munca platit mizer cu alti 10 musulmani,  chinezi, africani, indieni si pakistanezi, dispusi sa munceasca  la negru si la greu  pentru doi centi pe zi.



Cat despre vest-europeni si canadieni,  ei ar trebui sa se apuce de invatat araba la cati imigranti i-au primit cu bunavointa.

In timp ce americanii se vor apuca de invatat spaniola si chineza din 2020 incolo. Sau un fel de hispangleza  infecta cu caractere asiatice  si   emoji la greu   la cati analfabeti functionali sunt scosi pe banda rulanda multumita tehnologiei digitale din ziua de azi.



Pur si simplu,  cultura si civilizatia occidentala , asa cum le stim, sunt  o cauza pierduta.  Nici daca ar fi cate un Trump presedinte pe fiecare tara europeana nu o sa se rezolve mai nimic.

Engleza e momentan pe locul 3 dupa spaniola si chineza la limbi vorbite si e de asteptat sa scada in clasament in urmatorii 20 de ani. Poate doar in Australia  vei mai putea  supravietui cu engleza, ca si tara de origine, Marea Britanie, e o cauza pierduta demult (acolo se va vorbi paki si hindi majoritar).

Edited by KarlAsgar, 30 May 2017 - 11:36.


#17
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,201
  • Înscris: 01.10.2009
Chineza nu poate fi limba viitorului, cu un scris incredibil de stofos si cu pronuntia incredibil de dificila.
Engleza va deveni limba globala, chiar si in ipoteza unei dominatii a Chinei.

#18
KarlAsgar

KarlAsgar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 30.04.2017

View PostXORIAN_L, on 30 mai 2017 - 11:35, said:

Chineza nu poate fi limba viitorului, cu un scris incredibil de stofos si cu pronuntia incredibil de dificila.
Engleza va deveni limba globala, chiar si in ipoteza unei dominatii a Chinei.
Ba da,  chineza si  araba   vor deveni cele mai vorbite limbi globale, probabil si spaniola mexicana in America de Nord.

De ce?
Simplu....pentru ca numarul vorbitorilor de chineza si  araba   sunt in crestere.

In timp ce   numarul vorbitorilor de engleza, franceza, italiana, spaniola traditionala,   rusa, germana etc.  sunt in scadere, si asta datorita imbatranirii populatiei si fiindca tot mai multi europeni si americani albi nu mai fac plozi care sa mentina continuitatea lingvistica.  



Vorbesc la modul serios despre   disparitia  rasei albe, a culturii si civilizatiei occidentale.



Nu e vorba ca occidentalii vor fi fortati sa invete limbi orientale, ci pur si simplu nu vor mai fi occidentali care sa vorbeasca limbile lor.

Edited by KarlAsgar, 30 May 2017 - 11:41.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate