Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

CPU Spike

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
MarianIntreaba

MarianIntreaba

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 19.05.2017
Salut, de vreo saptamana am inceput sa constat ca pc-ul scoate un zgomot ceva mai puternic cand nu il solicit, nu mereu ci cateodata si total random ca si cand s-ar chinui sa lucreze ceva, am luat un program numit Process Explorer si am constatat ca, cateodata procesorul urca random pana la 70% cand folosesc browserul ceea ce pana acu nu mi s-a intamplat
Am dezinstalat Chrome-ul si am instalat Mozila crezand ca poate e vina browserului dar nimic, si in mozila face la fel.
Am dat un scan cu Malwarebytes si a gasit 2 malwari prin sys32 si cica i-a sters, dar dupa nici o zi de folosit pc-ul am din nou problema aceasta...am dat iara scan si nu a mai gasit nimic
Procesul care imi face spilke lag cica ar fi browserul, dar nu este normal, pana acum nu mi-a mai facut asa deci clar ceva este in neregula, daca are cineva vreo idee sau a mai patit il rog sa ma ajute, multumesc anticipat

PC SPECS : gtx 1050 ti 8gb ram proceosor intel g4560 placa de baza gigabyte ga-h110m-s2 sursa njoy 450w harddisk ... ceva random de 1tb

Edited by MarianIntreaba, 30 May 2017 - 00:19.


#2
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostMarianIntreaba, on 30 mai 2017 - 00:16, said:

de vreo saptamana am inceput sa constat ca pc-ul scoate un zgomot ceva mai puternic cand nu il solicit, nu mereu ci cateodata si total random ca si cand s-ar chinui sa lucreze ceva

Sursa "zgomotului" care este (HDD, cooler etc.)? Cum ai descrie acest zgomot?
De cand nu ai mai facut o curatare?
Verifica HDD-ul cu HD Tune: http://www.softpedia...s/HD-Tune.shtml

View PostMarianIntreaba, on 30 mai 2017 - 00:16, said:

Am dat un scan cu Malwarebytes si a gasit 2 malwari prin sys32 si cica i-a sters, dar dupa nici o zi de folosit pc-ul am din nou problema aceasta...am dat iara scan si nu a mai gasit nimic

Adica timp aproape o zi a functionat normal, dupa care a revenit problema?
Fa o verificare mai riguroasa: https://forum.softpe...hide-topic-nou/

View PostMarianIntreaba, on 30 mai 2017 - 00:16, said:

am luat un program numit Process Explorer si am constatat ca, cateodata procesorul urca random pana la 70% cand folosesc browserul ceea ce pana acu nu mi s-a intamplat
Am dezinstalat Chrome-ul si am instalat Mozila crezand ca poate e vina browserului dar nimic, si in mozila face la fel.

Browserele de la Mozilla au cam luat-o si ele pe calea lui Chrome. Cer resurse tot mai mari. Ai incercat si Firefox x86?

Posteaza screenshot-uri din Process Explorer: View > System Information... > CPU si din fereastra principala a lui Process Explorer dupa ce bifezi urmatoarele optiuni si sortezi informatiile in mod corespunzator optiunilor selectate:

Attached File  Process_Explorer.PNG   48.73K   17 downloads

De asemenea, posteaza un screenshot din Resource Monitor in asa fel incat sa se vada detaliile ca in urmatoarea imagine:

Attached File  ResMon.PNG   50.17K   17 downloads

View PostMarianIntreaba, on 30 mai 2017 - 00:16, said:

Procesul care imi face spilke lag cica ar fi browserul, dar nu este normal, pana acum nu mi-a mai facut asa deci clar ceva este in neregula, daca are cineva vreo idee sau a mai patit il rog sa ma ajute, multumesc anticipat
PC SPECS : gtx 1050 ti 8gb ram proceosor intel g4560 placa de baza gigabyte ga-h110m-s2 sursa njoy 450w harddisk ... ceva random de 1tb

Ai putea considera achizitionarea unui SSD si migrarea catre o versiune de Windows mai bine optimizata (Windows 8.1 sau chiar Windows 10).

Edited by _-_, 30 May 2017 - 05:27.


#3
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 08.02.2011
g4560 nici nu are suport oficial pentru altceva decat windows 10, dar oricum nu asta e problema ta.

#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
@modoran: esti sigur? Din cate stiu Kaby Lake nu mai primesc update-uri decat pentru Windows 10.

Edited by Hider141, 30 May 2017 - 09:54.


#5
MarianIntreaba

MarianIntreaba

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 19.05.2017

View Post_-_, on 30 mai 2017 - 05:25, said:

Sursa "zgomotului" care este (HDD, cooler etc.)? Cum ai descrie acest zgomot?
De cand nu ai mai facut o curatare?

Sursa zgomotului CRED ca este procesorul, deoarece imediat cum am probleme cpu-ul urca fara nici o explicati si sunetul la fel, se aude ca si cand l-as solicita
L-am curatat acu 2 luni, carcasa este destul de aerisita, iar temperaturile sunt ok, nu cred ca asta este problema dar totusi am sa ii fac si o curatare zilele acestea

View Post_-_, on 30 mai 2017 - 05:25, said:

Adica timp aproape o zi a functionat normal, dupa care a revenit problema?
Fa o verificare mai riguroasa: https://forum.softpe...hide-topic-nou/

...aici m-am exprimat mai prost, nu cred ca a disparut problema pt o zi deoarece nici nu prea am folosit pc-ul mult, am vrut sa zic : dupa ce am sters malware-ul a mers ok fara vreun lag spike sau sunet dubios timp de 5 ore (ish) dar avand in vedere ca face la intervale total random de timp, nu stiu daca chiar se rezolvase problema sau doar am avut "noroc" ca nu a mai facut.

View Post_-_, on 30 mai 2017 - 05:25, said:

Browserele de la Mozilla au cam luat-o si ele pe calea lui Chrome. Cer resurse tot mai mari. Ai incercat si Firefox x86?

Nu, chiar acum am sa incerc

View Post_-_, on 30 mai 2017 - 05:25, said:

Posteaza screenshot-uri din Process Explorer: View > System Information... > CPU si din fereastra principala a lui Process Explorer dupa ce bifezi urmatoarele optiuni si sortezi informatiile in mod corespunzator optiunilor selectate:

Am facut-o, si...nu prea am prins ceva numere mari, deoarece am avut putin acces astazi la pc si nu prea l-am lasat sa mearga mult....30 este tot ce am prins pana acum (totusi normal am 10) se poate lucra pe asa ceva ? totul pare in regula ? daca nu o sa mai "pescuiesc" niste numere mai mari
ps: am atasat si o poza cu hd-ul din hd tune, numai sa fiu sigur, este totul ok, e sanatos ?

Attached File  Z.png   377.09K   8 downloads  Attached File  HD.png   1.63MB   8 downloads

Edited by _-_, 30 May 2017 - 18:35.
Introducere citate. Data viitoare te rog sa pastrezi tag-urile cand citezi.


#6
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
La HD Tune da-i Error Scan si Vezi Tab-ul Health. Tu ai postat Benchmark-ul...

Cand ai timp, sa postezi si celelalte rezultate.

#7
MarianIntreaba

MarianIntreaba

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 19.05.2017

View Post_-_, on 30 mai 2017 - 18:40, said:

La HD Tune da-i Error Scan si Vezi Tab-ul Health. Tu ai postat Benchmark-ul...

Cand ai timp, sa postezi si celelalte rezultate.

Se aude ca si cand as cd-romul s-ar chinui sa scrie pe un cd

Attached Files

  • Attached File  aici.png   340.14K   9 downloads


#8
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Ai activitate serioasa pe disk. Probabil ca aici este cauza, dar nu este exclus nici sa fie ceva in neregula cu HDD-ul. Deci fa acel test cu HD Tune...

#9
MarianIntreaba

MarianIntreaba

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 19.05.2017

View Post_-_, on 01 iunie 2017 - 20:21, said:

Deci fa acel test cu HD Tune...

Attached Files

  • Attached File  1.png   1.51MB   5 downloads
  • Attached File  2.png   1.53MB   6 downloads


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate