Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Nu mai stiu nimic despre produsul cumparat de pe ebay

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
extreme_b99

extreme_b99

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.05.2017
Am atasat si un screenshot, deoarece sunt cam noob in materie de transporturi.
In aceeasi zi am comandat de la mai multi vanzatori, toate au ajuns, mai putin un singur produs. Unele au ajuns dupa 10 zile de la plasarea comenzii.
Nici la posta romana pe pagina de tracking nu apare nimic.
Aveti idee ce se intampla si ce ar trebui sa fac ? Ma batea gandul sa trimit un mail la "china post", dar din ce am citit pe alte siteuri, sunt cam saraci la raspunsuri. Daca nu apare niciun semn, pot sa ii contactez pe cei de la ebay ?
Coletul valoreaza mai putin de 10 euro, nu necesita vama.

Attached Files



#2
hulk90

hulk90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 10.11.2010
Unele comenzi, din China, pot dura și până la 30 de zile, așteaptă să expire termenul apoi dă un mail EBay-ului.

#3
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017
Din china cam o luna fac trimiterile normale prin posta. Probabil e pe drum pe undeva.

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Din China fac 2 luni trimiterile postale, iar in Romania mai stau o luna in posta vamala din Giulesti. Inarmeaza-te cu rabdare si tutun.

#5
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016
Te uiti la pagina purchase history pe ebay si acolo ai o data de livrare estimata de vanzator, gen Mai 11 - Iunie 20.
Daca nu iti ajunge pana in Iunie 20 revii pe pagina asta si dai click pe More Actions - I didn't receive it. Si de acolo te descurci, ori te intelegi cu vanzatorul, ori ceri banii inapoi de la ebay

#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Mie, din Italia, mi-a ajuns in 43 zile. Nu e panica. Mai ales ca-ti recuperezi banii fara probleme.

#7
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Eu stiu, l-am platit in 26 octombrie si inca nu mi-a ajuns! Chinezu nu mai raspunde la mesaje, ebay nu a raspuns la mesaje. La un moment dat mi-a dat un tracking de la un colet din alta zona a tarii. M-am resemnat, si lecuit!

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
1. Verifica codul pe https://www.posta-ro...rack-trace.html
2. eBay raspunde la mailuri, dar trebuie sa stii sa il folosesti.

De obicei coletul ajunge in Romania in max o saptamana, problema este ca aici sunt saci intregi nedesfacuti de luni bune.
I-a dat pe ste cap black friday anul trecut, iar de atunci tot mai livreaza colete destinate Craciunului! Nu glumesc...

Si mai sunt si la noi sarbatori de o saptamana, precum Craciun, Paste, Rusalii etc => dureaza intre 2-4 saptamana dupa ce a intrat in tara, pana e desfacut si scanat coletul in sistemul Postei Romane.

#9
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007

View Postfarausername, on 30 mai 2017 - 08:04, said:

Chinezu nu mai raspunde la mesaje, ebay nu a raspuns la mesaje.
Asa ceva nu am mai auzit. Daca chinezul nu iti raspunde in 24h si ceri la ebay sa intervina, raspunde instant.

View Postfarausername, on 30 mai 2017 - 08:04, said:

La un moment dat mi-a dat un tracking de la un colet din alta zona a tarii. M-am resemnat, si lecuit!
Asta ca sa inchizi tu cazul. In momentul in care il inchizi se presupune ca problema s-a rezolvat si nu mai poti deschide altul pe acelasi produs. Asa a incercat si pe mine sa ma tepuiasca un chinez, trimitandu-mi un awb fals. Doar ca nu am inchis cazul si cand am vazut ca pachetul s-a oprit la Atilla in Timisoara, am cerut la ebay sa intervina. A doua zi mi-a returnat banii instant.
Regula de aur: Daca nu ajunge in intervalul stabilit de vanzator si deschizi request, intotdeauna ceri banii inapoi si nu sa-ti trimita alt produs. Pentru ca-s sanse mari sa te tepuiasca. Iei banii si mai comanzi o data.

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

View Postfarausername, on 30 mai 2017 - 08:04, said:

Eu stiu, l-am platit in 26 octombrie si inca nu mi-a ajuns!

Cat mai vrei sa stepti pana sa contactezi ebay-ul?

#11
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007

View Postadisz, on 30 mai 2017 - 09:29, said:


Cat mai vrei sa stepti pana sa contactezi ebay-ul?
Nu mai poate contacta de mult ebay

#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006
yesyesyesyo
De unde stii?



Uite ce zice aici:

View Postextreme_b99, on 29 mai 2017 - 23:53, said:

Aveti idee ce se intampla si ce ar trebui sa fac ? Ma batea gandul sa trimit un mail la "china post", dar din ce am citit pe alte siteuri, sunt cam saraci la raspunsuri. Daca nu apare niciun semn, pot sa ii contactez pe cei de la ebay ?

Edited by adisz, 30 May 2017 - 09:35.


#13
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007
contacteaza o penis. Daca nu contactezi pana la o anumita data (in nici un caz dupa 7-8 luni) se considera ca a primit pachetul si totul e ok.

#14
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005
Șezi blînd că mai durează. A plecat pe 6 mai - în locul tău m-aș impacienta la la 6 săptămîni adică la mijloc de iunie si aș face plîngere la început de iulie.

#15
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017

View Postadisz, on 30 mai 2017 - 09:29, said:



Cat mai vrei sa stepti pana sa contactezi ebay-ul?
L-am contactat din februarie, no F! Answer

Era un exemplu, mi-am luat gandul de recuperat sau primit ceva!

#16
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Posta vamala din Giulesti trebuie rezolvata prin desfiintare si incendiere, cu tot cu sacii din China care zac acolo.. Angajatii trebui incuiati inauntru inainte de a pune foc...

#17
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
Citeste termenii ebay, in functie de termenul de livrare poti cere returnarea banilor, de exemplu daca s-a depasit termenul maxim prin care ebay iti spune ca produsul trebuia sa ajunga la tine, ceri returnarea banilor, din ace moment trec cam 8 zile lucratoare parca pana vanzatorul are dreptul sa raspunde, daca in acest timp iti raspunde si vezi ca umbla cu fofarlica ceri ajutor ebay-lui, de obicei instant cazul se rezolva in favoarea ta daca nu exista tracking number cu localitatea de unde esti sau nu exista deloc, de asemenea daca in cele 8 zile nu primesti raspuns automat primesti banii inapoi. De ceva vreme nu mai exista suport al ebay decat telefonic la numere din USA...in cazul tau poti sa-ti iei adio de la bani datorita termenului depasit.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate