Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 

Buletine de avertizare pentru legumicultură

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 07.09.2004
O sa postez aici buletinele de avertizare pe care le primesc de la Oficiul Fitosanitar Suceava la fel ca pe "Pomicultura" doar ca voi posta buletinele care ar putea interesa cititorii de pe aceasta arie. Poate vor fi de folos cuiva. Sunt insotite de fotografii care arata planta afectata, pot usura identificarea bolii/daunatorului iar decizia de a actiona sau nu cu substantele recomandate revine cititorului.

BULETIN DE AVERTIZARE NR 25/471/29.05.2017 - MANA CEPEI - PERONOSPORA DESTRUCTOR

Attached Files


Edited by cotzi, 29 May 2017 - 22:28.


#2
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012
Cum faci de le primesti,cotzi?

#3
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 07.09.2004
In fiecare inceput de an completez un formular si il trimit pe email la Oficiul Fitosanitar Suceava. Le primesc gratuit pe email. La fiecare sfarsit de an trimit un email cu multumiri doamnei care semneaza buletinele.
Ar trebui sa fie asa in toate zonele tarii daca nu chiar toate judetele. Am mai vazut in alte zone ca se publica pe site-ul oficiilor fitosanitare sau in unele cazur pe site-ul primariilor... Nu stiu din ce judet esti dar te poti interesa daca exista un astfel de oficiu fitosanitar, datele de contact ar trebui sa fie publice, suni/email si vezi care e modalitatea de a primi aceste buletine. Daca esti aproape de Suceava poti conta si pe buletinele acestea postate de mine.
Sper sa va fie de folos!

#4
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Mie mi se par foarte utile nu doar ca avertizare ci si ca minima indrumare ca sa nu bajbai ;)

#5
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 07.09.2004
Important e sa existe informatia corecta. Fiecare face cum vrea apoi. Recunosc ca de mai multe ori m-am multumit sa urmaresc daca am problemele semnalate si cand nu a fost cazul am mai sarit peste "tratamente".

#6
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Din toate discutiile de pe forum de pana acum o singura concluzie clara se desprinde...mentinerea la un minim a 'chimizarii'!
;)

#7
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,066
  • Înscris: 17.03.2005
Din pacate oficiul Suceava e printre putinele care isi fac treaba si vreau sa ii multumesc lui Cotzi pentru ca le publica.
Ar trebui cumva mai ales pdf-urile astea care contin si informatii despre boli si daunatori sa fie publicate toate ,chiar daca unele se repeta din anii trecuti. Topicul cred ca ar fi bine sa fie sticky.

Atat descrierile bolilor dar si tratamentele recomandate care sunt adesea " la zi" in ceea ce priveste substantele( in trecut oamenii o tineau langa cu substante sau produse mai vechi, devenite comune si din pacate uneori slab eficiente) sunt foarte utile pt toti...chiar si cei care stiu cu siguranta au un prieten care il intreaba si mereu stai sa cauti pe net descrieri cu poze cat de cat relevante sa ii arati omului , doar doar recunoaste boala prin curte.
Cu aceste documente simple si scurte e mult mai usor pt toata lumea.


Aceasta e prima treaba a agentilor fitosanitari, de aia ii platim, sa ne ajute, daca stim lucruri corecte si la timp si noi putem sa tratam corect si la timp si o groaza.de belele sunt evitate.
Nu mai tratam aiurea, nu ne mai otravim ca prostii, nu ii mai otravim si pe altii penrru ca unii mai si vand cate ceva din surplus, cel mai important nu mai otravim pamantul si insectele benefice care consider ca ar trebui sa fie una din priorotatile noastre...si asa albina si bondarul sunt presate de nenorocirile care ajung in aer...apropos de asta, in afara de zumzaitul albinei pe cais, cires sau visin lrimavara devreme, bondarii care acum bat zmeura si murul sunt poate una din cele mai relaxante si pozitive cai de a te odihni cateva minute prin curte.
Si sa nu uitam de rezistenta bolilor generata de tratamentele facute aiurea.


Jos palaria pentru cei de la Sv, din pacate prin alte parti nici cu rugaciuni si tamaie oamenii nu isi fac treaba sau trimit 3 vorbe si 2 recomandari si alea aiurea, ca sa se afle in treaba...dar adesea nici pe alea, de parca ar cata mailurile alea in carca pana la destinatar.




#8
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
In urma celor scrise de @cotzi, am intrat pe site, pe regiunea Ilfov si am trimis un mail la adresa indicata. In mai putin de 2 ore am primit buletinul. Il atasez si eu aici, poate are cineva nevoie.

Attached Files



#9
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Excelent! Posted Image
Din priviri m-am înțeles cu cotzi în a da ceva detalii în post, nu numai pdf-ul.
Dacă apare și arealul avertizării în scurta descriere, este cu mult mai fain!

#10
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Pt Ilfov folositi info de mai jos si veti primi la timp toate informarile, nu este nevoie decat odata sa le scrieti, eu sunt de 3-4 ani cu ei  :)

Quote

to: [email protected]
subject: abonare avertizari fito-sanitare

Buna ziua, as dori sa fiu inclus in lista abonatilor care primesc avertizari fito-sanitare pentru Ilfov.
Adresa mea este [email protected]
Va multumesc mult,
xxx


#11
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012
Da...se pare ca din toata tara,doar Timisul nu are adresa de e-mail pe site-ul anfdf.Se pare ca ar avea un sediu acel oficiu fitosanitar(deci exista),asa ca intr-una din zilele urmatoare voi trece pe acolo,dar nu-mi fac mari sperante.Judetul cu cea mai mare suprafata agricola din tara ghiciti care este?Mama ma-sii,Posted Image Timisul!

#12
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Excelenta ideea si initiativa!
Felicitari!

#13
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Deocamdata avem 'instructiuni' doar pentru doua judete...pentru restul tarii asteptam 'provincia'!

Edited by subway_guru, 30 May 2017 - 16:31.


#14
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
A venit altul astazi.
Se refera la cultura cartofului (nici nu m-am privit cu @scaiba si am inteles)

Attached Files



#15
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014

View Postbiburadu, on 30 mai 2017 - 13:55, said:

Da...se pare ca din toata tara, doar Timisul nu are adresa de e-mail pe site-ul anfdf.
Se pare ca ar avea un sediu acel oficiu fitosanitar(deci exista),asa ca intr-una din zilele urmatoare voi trece pe acolo...
Buletin de avertizare nr. 6 din 13.04.2016  emis de Oficiul Fitosanitar Timis (pentru culturile de ceapa) care are date de contact (inclusiv E-mail).

* Lista cu personalul unităților fitosanitare județene - mai 2017

Inspectorii fitosanitari din cadrul oficiilor fitosanitare județene emit buletine de prognoză și avertizare care conțin recomandări privind efectuarea tratamentelor fitosanitare pentru combaterea bolilor și dăunătorilor din culturile agricole.
Aceste buletine sunt difuzate către instituțiile locale și fermieri, iar informațiile conținute de acestea pot fi solicitate de către toate persoanele interesate.

Sursa: madr.ro

Edited by Eugen_D, 01 June 2017 - 16:40.


#16
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011

View Postliviu_np, on 31 mai 2017 - 09:50, said:

A venit altul astazi.
Se refera la cultura cartofului (nici nu m-am privit cu @scaiba si am inteles)

Mai vrem si alte avertizari pt IF.
Multumim!

#17
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Bagi o adresa de e-mail la ei si primesti automat

#18
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 07.09.2004
BULETIN DE AVERTIZARE NR 27/487/06.06.2017 emis de OFICIUL FITOSANITAR SUCEAVA

TRATAMENT PENTRU COMBATEREA BOLILOR SI DAUNATORILOR LA CARTOF

Attached Files


Edited by cotzi, 06 June 2017 - 17:52.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate