Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Gard despartitor intre doua proprietati

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
zanna

zanna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 02.02.2007
Buna seara,

As avea si eu nevoie de niste sfaturi cu privire la componentele tehnice ale unui gard dupa cum urmeaza:

Soclul este facut, din beton, cu stalpi verticali din teava rotunda, cam la 2m unul de celalalt (nu-s trasi la rigla). Momentan este gard din sipci de lemn, "legate" intre ele si de stalpi de doua sipci orizontale tot de lemn, dar deja pica numai daca sufli peste ele (au vreo 15 ani cred, nu stiu exact, l-am mostenit asa acum 10 ani cand ne-am mutat). Ca sa folosim stalpii si soclul ne-am decis sa inlocuim sipcile de lemn cu panouri de tabla cutata si pana aici a fost simplu. Mai departe "meseriasii" nu-mi par prea decisi ca stiu exact ce fel de tabla cu ce fel de teava. Pentru ca bugetul e foarte limitat si preturile la teava difera mult functie de marime/grosime nu stiu cum sa fac sa luam fix teava optima, nici prea subtire/mica sa pice gardul la primul vant - nici prea groasa sa dam banii aiurea. Ma refer la teava pe care o punem orizontal, intre stalpi, si de care se prinde tabla.

1. Tabla cutata de 3mm e ok? Se indoaie cu prima ocazie cand se arunca cainele pe ea?
2. Tevile de 2x2x1.5 sunt ok? Sunt prea subtiri/mici?
3. Pentru ca tabla e foaie mare si compacta - sa mai punem niste stalpi verticali din acelasi tip de teava - intre actualii stalpi? (ne gandim ca prin sipcile de lemn sufla vantul, la foaie sa n-o ia cu totul)
4. Stalpii actuali, verticali (nu stiu ce teava e dar sunt cam 5-6cm diametru, oricum sunt zdraveni) au cam 150-160cm inaltime. Pentru coala de tabla de 2m - flambeaza ultimii 40cm de sus care nu vor fi prinsi de nimic? Caz in care ne gandim sa luam tabla de 150cm inaltime.

Gardul desparte doua proprietati. Ne intelegem bine cu vecinii, din partea noastra si a lor puteam sa nici n-avem gard, problema sunt orataniile - care au inceput sa dea jos sipcile si sa circule intre proprietati (caini si pisici, fiecare cu ce are in dotare). Nu strica niciunul la el acasa, numai la vecin. E principalul motiv pentru care vrem un gard opac, ca altfel puneam niste panouri cu ochiuri mai simplu si mai estetic, dar cainii isi fac de lucru si urmaresc miscarea din curtea vecina - cu scandalul de rigoare.

Multumesc.

#2
hulk90

hulk90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 10.11.2010
Uau câtă poveste... Sper că am urmărit bine dar tu spuneai mai sus că ai stâlpii verticali deja acolo (doar că sunt strâmbi), pune-i în linie dreaptă și fă-ți un gard din b.a. până la 0.5 de la pământ și restul, pe verticală, cu ornament din oțel (nici câinii n-or să te mai deranjeze, și nici nu o să te "cheltuiești" așa mult.

#3
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
1.tabla cutata de 0,30mm poate ai vrut sa zici.
Ar fi oarecum ok tabla asta, problema e ca o sa primești tabla de 0,25, mai exact 0,27cu stratul de grund+vopsea.
Am patit-o eu, e lunga povestea dar baga de seama.
2.țevile orizontale ar fi bine sa fie 6×4×2.minimum.
3si4.înălțimea se poate rezolva, suedezi și prelungești actualele țevi.

#4
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Teava orizontala...greșeală mea, de fapt 60×40×2 sau chilar 3mm voiam sa zic.

Edited by ddaannii, 29 May 2017 - 23:13.


#5
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
Inteleg ca vrei sa fie si bun, si estetic, si ieftin, eventual sa sa faca si copii (adica gardulete) Posted Image

Vrei sa pui foaie intreaga de tabla cutata pe stalpi, inalta de 2 m? Chiar asa de suparati sunteti?
Oricum trebuie cel putin 2 traverse pe deschizatura intre stalpi, de care sa montezi panourile cu popnituri sau suruburi. Iar partea de sus va tine un timp, consola, depinde si ce fel de viscole si pe ce directie bate vantul in zona.
Eu cred ca un gard neventilat este o mare eroare. Daca tot il vrei/vreti metalic, eu l-as face din sipci metalice (care sunt ca dimensiuni cam ca cele de lemn), puse intretesut (una pe o parte, urmatoarea pe cealalta parte, suprapuse cam 1/3). Daca nu sunt la dimensiunile cautate se pot face la comanda.

De autorizatie de construire nici nu mai intreb, daca modifici solutia constructiva (materiale, inaltime, aspect etc.) un inspector de la primarie te poate intreba de sanatate cand ii pica fisa.

#6
zanna

zanna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 02.02.2007

View Postddaannii, on 29 mai 2017 - 22:26, said:

1.tabla cutata de 0,30mm poate ai vrut sa zici.
Ar fi oarecum ok tabla asta, problema e ca o sa primești tabla de 0,25, mai exact 0,27cu stratul de grund+vopsea.
Am patit-o eu, e lunga povestea dar baga de seama.
2.țevile orizontale ar fi bine sa fie 6×4×2.minimum.
3si4.înălțimea se poate rezolva, suedezi și prelungești actualele țevi.

Da, de 0.3. Am vazut-o, la Dedeman, mi se pare tare "moale", dar na, alta optiune de inlocuire a lemnului actual care sa nu necesite un credit si o saptamana de munca n-am gasit. Sunt 50m lungime de gard.

Teava - ma refeream la 2cm x 2cm x 0.15cm grosime a tevii. Bara de 6m. Una jos si una sus.

View Postclaudiu1, on 29 mai 2017 - 23:13, said:

Inteleg ca vrei sa fie si bun, si estetic, si ieftin, eventual sa sa faca si copii (adica gardulete) Posted Image

Vrei sa pui foaie intreaga de tabla cutata pe stalpi, inalta de 2 m? Chiar asa de suparati sunteti?
Oricum trebuie cel putin 2 traverse pe deschizatura intre stalpi, de care sa montezi panourile cu popnituri sau suruburi. Iar partea de sus va tine un timp, consola, depinde si ce fel de viscole si pe ce directie bate vantul in zona.
Eu cred ca un gard neventilat este o mare eroare.

Nu suntem suparati chiar deloc, abia am spus ca ne intelegem bine. Dar tu daca ai avea 5 pisici, si ai fi vecinul meu care am 5 caini... cam cum ai sta la o bere in curte daca "ai mei" si "ai tai" se vad prin gard? Si noi ca noi... dar mai avem si alti vecini pe alte laturi, au si ei nevoie de tihna lor...

Ventilarea de care spuneai e si ingrijorarea noastra de Dorei in ale constructiei de garduri. Daca dam niste gauri cu bormasina prin tabla... se rezolva problema oare?

#7
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

View Postzanna, on 29 mai 2017 - 23:21, said:

Da, de 0.3. Am vazut-o, la Dedeman, mi se pare tare "moale", dar na, alta optiune de inlocuire a lemnului actual care sa nu necesite un credit si o saptamana de munca n-am gasit. Sunt 50m lungime de gard.

Teava - ma refeream la 2cm x 2cm x 0.15cm grosime a tevii. Bara de 6m. Una jos și una sus......
De la dedeman e posibil...sa fie de 0,3....nu am masurat-o.
Doar doua țevi nu e de ajuns..minimum o teava la 50cm.

#8
zanna

zanna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 02.02.2007
Trebuie pusa una jos la baza gardului, la nivelul soclului, si restul din 50cm in 50cm? Sau imparti inaltimea la trei si pui la distante egale?

#9
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Nu rezolvi nimic cu gaurile date cu bormasina.
Gandesti si optiunea sa'l refaci din lemn si sa'l vopsesti. Daca este intretinut bine (o mana de vopsea anual pt primii ani)n te poate tine lejer 20 de ani.
Jos, la baza, unde atinge soclul (sau pamantul in alte cazuri) pui scandura orizontala. Aia de se mananca, o inlocuiesti de trebuie. Daca e cazul se intampla dupa vreo 10 ani.


#10
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Asa zic si eu. Sa-l faci cum era, adica din lemn. Am vazut din alea cu tabla cum vrei sa faci tu..  M-a luat claustrofobia..

Daca il vopsesti la 3-4 ani ( nu chiar anual cum zicea colegul mai sus ) te tine minim 20 de ani..   Sper ca n-ai vorbit serios cu gaurile de bormasina in gardul de tabla Posted Image.

PS: Daca vrei ceva mai trainic putin, poti pune din fier doar tevile dreptunghiulare dintre stalpi, alea pe care vin prinse scandurile de gard.  Practic, alea sunt marea problema la un gard de lemn.

Edited by mariovrs, 30 May 2017 - 05:48.


#11
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Pai zici ca te intelgi cu vecinii. De ce nu pui un fir de fierbeton de 8 sau 10mm jos si intinzi plasa de sarma impletita pe care o legi si de firul ala de jos sa nu o impinga cainii sa treaca pe sub ea.
Daca vrei cu tabla pune bara de 30x20x2 in cant. E suficient pentru ce ai nevoie. Colegul care a recomandat 60x40x3 probabil vrea sa umble pe gard. Tabla cutata vezi ca este si de 1.5m nu numai de 2.
Ca recomandare, inainte sa pui barile orizontale vopsete-le cu 2 straturi de grund si 2 de vopsea. Daca le vopsesti dupa montaj nu o sa ai acces in zona de imbinare cu stalpul. Merg prinse cu suruburi de stalpi daca nu aveti sau nu stiti folosi un aparat de sudura.

  O bara o pui la 5-10 cm mai sus de soclu pentru a avea acces usor cu masina de infiletat cand  bagi autoforatele. A doua o pui la 15-20 cm de varful tablei. Daca pui de 2 m probabil trebuie sa inalti toti stalpii, daca pui de 1.5 merge asa. Eu cred ca e peste cap 1.5m daca si bordura de beton mai are minim 10cm inaltime. Pentru oratanii e suficient. Cu tabla de 2m plus soclu o sa arate ciudat, parca e penitenciar.

  https://www.dedeman....00-mm/p/6020877

  Inca o recomandare de la un cunoscator Posted Image
Eu pun link din Dede ca sa vezi produsul. Nu cumpara de la ei, de obicei 60% din depozitele de materiale de costructii au pretul mai mic decat la ei la aceleasi produse. Mai ales la barile de metal.
  Tabla pe barile orizontale o prinzi cu suruburi autoforante cu cap mare. Sunt si cu cap hexagonal si cu cap surubelnita.
https://www.dedeman....01900/p/4006126
https://www.dedeman....21300/p/1028950

Edited by PoeOvidiu, 30 May 2017 - 07:04.


#12
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postzanna, on 29 mai 2017 - 22:02, said:

Buna seara,
Spoiler
Pentru ca bugetul e foarte limitat si preturile la teava difera mult functie de marime/grosime nu stiu cum sa fac sa luam fix teava optima, nici prea subtire/mica sa pice gardul la primul vant - nici prea groasa sa dam banii aiurea.

Multumesc.
Mai bine cumperi un gard gata facut ! tu doar il montezi acasa.

#13
zanna

zanna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 02.02.2007

View Postargentum, on 30 mai 2017 - 03:35, said:

Gandesti si optiunea sa'l refaci din lemn si sa'l vopsesti. Daca este intretinut bine (o mana de vopsea anual pt primii ani)n te poate tine lejer 20 de ani.
Jos, la baza, unde atinge soclul (sau pamantul in alte cazuri) pui scandura orizontala. Aia de se mananca, o inlocuiesti de trebuie. Daca e cazul se intampla dupa vreo 10 ani.

Vopseaua tine mai bine decat lacul? Avem un foisor de lemn... il lacauim in fiecare an, ideea de-a vopsi inca 50m liniari de gard ne-a retinut cu lemnul.

View Postmariovrs, on 30 mai 2017 - 05:45, said:

PS: Daca vrei ceva mai trainic putin, poti pune din fier doar tevile dreptunghiulare dintre stalpi, alea pe care vin prinse scandurile de gard.  Practic, alea sunt marea problema la un gard de lemn.

Daca stau sa ma gandesc bine - asa este, de la orizontalele care tin sipcile de lemn s-a stricat gardul. Intai s-au dus astea apoi usor usor au incepu sa cada si sipcile.

View PostPoeOvidiu, on 30 mai 2017 - 06:47, said:

Pai zici ca te intelgi cu vecinii. De ce nu pui un fir de fierbeton de 8 sau 10mm jos si intinzi plasa de sarma impletita pe care o legi si de firul ala de jos sa nu o impinga cainii sa treaca pe sub ea.

De scandal. Cainii si pisicile sunt foarte ok cu ograda lor. Cand insa vad tentatii la care nu pot ajunge (orataniile celuilalt, musafiri, etc) incepe circul. A fost initial prima optiune cand am facut cu vecinul planul de gard ne-am si vazut cu plasa pusa intr-o singura zi... dupa care ne-am amintit DE CE facem gardul - pentru ca am ajuns sa ne certam din cauza cainilor, vin acasa si ai lui sunt la mine in curte si invers.

Ca o paranteza, in partea din fata a curtii am facut un tarc mare acum vreo 10 ani, frumos, estetic, ca sa fie lumina am pus acoperis de policarbonat... dar noi nu scapam ieftin cu timpul niciodata si banii, dupa doua sapt l-am dat jos si am refacut acoperisul ca la casa - cu capriori si tigla ceramica. Veneau pisicile din vecini si se tolaneau la soare pe policarbonatul ala... nu vrei sa stii ce era la nivelul solului unde sunt cainii si ce era la nivelul acoperisului unde pisicile mele se certau cu nepoftitele.

View PostPoeOvidiu, on 30 mai 2017 - 06:47, said:

Daca vrei cu tabla pune bara de 30x20x2 in cant. E suficient pentru ce ai nevoie. Colegul care a recomandat 60x40x3 probabil vrea sa umble pe gard. Tabla cutata vezi ca este si de 1.5m nu numai de 2.
Ca recomandare, inainte sa pui barile orizontale vopsete-le cu 2 straturi de grund si 2 de vopsea. Daca le vopsesti dupa montaj nu o sa ai acces in zona de imbinare cu stalpul. Merg prinse cu suruburi de stalpi daca nu aveti sau nu stiti folosi un aparat de sudura.
  O bara o pui la 5-10 cm mai sus de soclu pentru a avea acces usor cu masina de infiletat cand  bagi autoforatele. A doua o pui la 15-20 cm de varful tablei. Daca pui de 2 m probabil trebuie sa inalti toti stalpii, daca pui de 1.5 merge asa. Eu cred ca e peste cap 1.5m daca si bordura de beton mai are minim 10cm inaltime. Pentru oratanii e suficient. Cu tabla de 2m plus soclu o sa arate ciudat, parca e penitenciar.
  https://www.dedeman....00-mm/p/6020877
  Inca o recomandare de la un cunoscator
Eu pun link din Dede ca sa vezi produsul. Nu cumpara de la ei, de obicei 60% din depozitele de materiale de costructii au pretul mai mic decat la ei la aceleasi produse. Mai ales la barile de metal.
  Tabla pe barile orizontale o prinzi cu suruburi autoforante cu cap mare. Sunt si cu cap hexagonal si cu cap surubelnita.
https://www.dedeman....01900/p/4006126
https://www.dedeman....21300/p/1028950

Multumesc pentru rezumat si proceduri. In privinta materialelor, eu nu am gasit mai ieftin ca la Dedeman, de ex tabla de 150cm nici nu o prea gasesti, cam tot la 2m e. Daca insa ai idee de depozite cu tabla de 150 da-mi te rog de stire. Noi ne-am uitat "pe net" si pe toata Sos Fundeni, ca stam in zona.

Multumesc, cam asta e in rezumat tot procedeul

Nu imi place gardul de tabla. Am o curte frumoasa in care investesc multa pasiune si timp si tabla aia pe o lungime de teren se potriveste ca nuca'n perete. M-am consolat cu ideea ca o sa il umplu de plante urcatoare si in 2-3 ani nici nu o sa il mai vad - ceea ce la lemn e greu sa faci pentru ca trebuie sa ai acces la el. Intentionam sa facem si vreo 2 porti intre noi - ca daca tot dam gardul jos sa avem acces de la unii la altii. Dar acum ca s-a pus problema mai sus - stau sa ma gandesc ca totusi sa mai dam o sansa gardului de lemn, cu transversalele din bara metalica cum s-a sugerat. Ce ziceti?

#14
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Pai de lemn iese frumos. La pret poate e cu ceva peste tabla dar macar arata mult mai bine. Daca era prin gradina mergea de tabla dar  asa in curte dupa parerea mea arata rau de tot. Pe lemn pui barele intre stalpi si pui o scandura la tine si una la vecinul. In felul asta are si un aspect placut dar nici nu prea se vede dincolo sa se agite cainii.
  Poti sa il vopsesti o data la 2-3 ani si va rezista linistit 20 de ani, poate si mai mult.
Attached File  Panou-gard-din-lemn-tesit-coloare-tec-dublu_2358091_1309259665.jpg   21.71K   42 downloads
Attached File  Element-vertical-din-lemn-pentru-gard_2358092_1309245961.jpg   17.93K   39 downloads

Edited by PoeOvidiu, 30 May 2017 - 14:13.


#15
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 02.05.2008
Gard din lemn dat cu ulei ars in doua straturi tine de 7 ani fara sa fie loc putrezit sau afectat, anul asta ma gandesc sa reaplic un strat de intretinere, minus este faptul ca e negru. Vecinii au de lemn si dat cu lazura sau bait pe care il intretin anual.
Transversalele sau LANTI din metal nu sunt o idee prea buna, practic lantii de lemn se strica incepand de la partea metalica prinsa de stalpi.
Exista varianta cu ulei mineral + alte substante (de ceva vreme au aparut in magazinele de profil) nu stiu insa cat timp rezista.

#16
gabimilo1

gabimilo1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 10.01.2011
salut

gard de lemn cu 2 traverse metalice orizontale la dimensiunile sugerate mai sus,elemente obligatoriu vopsite, lacuite etc ÎNAINTE de montaj pentru ca dupa nu mai intra vopseaua, lacul etc la îmbinari.

#17
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postzanna, on 30 mai 2017 - 12:32, said:

Vopseaua tine mai bine decat lacul? Avem un foisor de lemn... il lacauim in fiecare an, ideea de-a vopsi inca 50m liniari de gard ne-a retinut cu lemnul.



poti sa dai cu lac, da lacu e mai migalos si la chestii ce vrei sa lei ai zeci de ani, baga vopsea. e mai iertatoare daca sari cativa ani

totusi, la inceput, primii cativa ani, neaparat vopsit anual. eventual cu o perie trecut repede inainte si apoi baga mare cu penson lat de 8-10-12 cm. nu trebuie sa te fii teribil de migalos, pe repede inainte si termin gardul. stiu ce inseamna asta, am vopsit si eu destul al garduri. mai iei un prieten doi si in juma de zi terminatl.
dar daca il vrei sa aibe viata lunga, trebuie intrtinut, mai ales la inceput, cat absoarbe lemnul. si nu il vopsi imediat dupa ce il montezi. lasa'l asa 1-3 luni daca e vara si cald.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate