Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Achizitie DSLR

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009

View PostIulianAlexandru2190, on 29 mai 2017 - 22:07, said:

Va multumesc tuturor pentru sfaturi. Nu m-am gandit pana acum la ceva SH, dar acum imi surade ideea plus ca aparatele profesionale mai vechi putin au fost la oameni care au stiut ce sa faca cu ele deci inseamna ca sunt cat de cat ingrijite.
Nu te-as sfatui sa iei un DSLR SH; asta vara m-a rugat un prieten sa-i caut un 600D- citise pe net review-uri favorabile- asa ca am contactat diversi vanzatori atat pe oleics cat si pe ocazii : majoritatea refuzau predarea personala cu proba sau trimiterea unei poze recente (se poate afla din ea nr. de cadre al obturatorului (shutter-ului) , iar cei care acceptau proba cereau un pret apropiat sau chiar mai mare decat ultimul pret de vanzare din magazin . Majoritatea erau destul de uzate , cu peste 30-40000 de cadre .
Daca totusi vrei sa iei SH apeleaza la cineva mai priceput ( ca idee , cineva caruia ai ies pozele bine cu rotita de deasupra ap.  in pozitia M ).

#20
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Eu am cumparate 3 camere 600D second, de pe olx, si nu am avut probleme. Insa trebuie de cerut vanzatorului livrare cu verificare, expediere pin Fan Courier, deoarece acestia permit deschiderea coletului si testarea camerei, pe cand Cargus nu permite testarea ci numai deschiderea coletului (asa e in orasul meu cel putin), si cel mai important aspect, trebuie de cerut vanzatorului sa trimita print screen cu numarul de actionari de shutter, ce se poate vedea fie cu ajutorul lui Magic Lantern, fie cu ajutorul unui soft special ce se instaleaza pe calculator.

Iar treaba cu pozele ce contin numarul de declasari de shutter este falsa, pozele contin doar numerotarea lor ce de la 10.000 se da peste cap si revine la 0. Mare atentie la acest aspect pentru ca te poti pacali cu usurinta, vanzatorul iti poate arata numarul de fotografii, iar tu sa crezi ca acela este numarul de declansari de shutter, si nu este. Deci retine acest aspect, numarul de declansari de shutter nu este continut in fotografii.

Eu am gasit T3i, varianta americana a lui 600D, cu 800 de lei, cu 7000 de actionari de shutter, cu battery grip si 7 acumulatori (ce mai erau si buni) ! Pai numai acumulatorii m-ar fi costat cam pe acolo. Iar azi camera are vreo 40K de declansari de shutter si merge ca noua, deci nu a avut defecte ascunse sau mai stiu eu ce.

Edited by Real_NEO, 30 May 2017 - 14:45.


#21
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View PostIulianAlexandru2190, on 29 mai 2017 - 19:53, said:

Salut! Am 17 ani si doresc sa imi cumpar un DSLR. Nu doresc chiar acum sa achizitionez un DSLR, ci peste 1-2 luni.
Nu am experienta cu aceste aparate dar as vrea sa invat. Am vazut la mai multi prieteni si mi s-au parut foarte misto. Am facut un research si nu stiu exact ce sa aleg. Am un buget de 2800-3000 de lei in care as vrea sa intre si o geanta protectoare, inca o baterie deoarece am vazut ca autonomia nu este superba, un card de 32 gb, un kit de curatare al lentilei si poate un filtru UV ( ultimele doua nu sunt neaparat necesare ). Deci, ar trebui sa ma incadrez cu aparatul pana in 2600-2700 de lei. Am sa pun acum lista cu ce am gasit la momentul actual si mi-ar placea:
1. Nikon D5300 cu obiectiv 18-55 VR.
2. Nikon D3300 cu obiectiv 18-55 VR sau 18-105 VR ( acesta este cam la limita pretului insa poate gasesc o reducere ).
3. Nikon D3400 cu 18-55 sau 18-105 VR ( aceeasi poveste ca la D3300 ).
4. Canon 700D cu 18-55 VR.
5. Canon 750D cu 18-55 VR ( acesta doar daca il gasesc cu pretul scazut pentru ca este cam 2800-2900 din cate am vazut ).

Va rog sa ma ajutati sa stiu care sunt avantajele/dezavantajele fiecaruia si ce ati alege voi. Pe mine, sincer, inima ma trage spre Nikon, insa nici un Canon nu m-ar supara, deoarece toate sunt camere bune atata timp cat stii ce sa faci cu ele. De asemenea, puteti sa imi spuneti si site-uri/locuri de unde as putea cumpara si obtine un pret bunicel. Multumesc mult! Posted Image
Cel mai bine iei un Nikon D3300 cu 18-105 mm VR. Nikon D3400 e mai handicapat. Pe locul doi ar fi Nikon D5300 insa pana sa observi diferenta oricum o sa schimbi corpul asa ca mai bine favorizezi obiectivul.
Si Nikon si Canon au obiective stelare. Acestea costa destul de mult. La nivelul mediu Nikon sta mai bine (are un 18-105 mm VR decent, un 18-140 mm VR excelent, un 16-85 mm VR excelent si 16-80 mm VR excelent fata de 18-135 mm IS USM excelent, 18-135 mm IS STM bun, 18-135 mm IS mediocru, 15-85 mm IS excelent la Canon).
Canon are un senzor mai mic si mai slab. Au remediat partial la Canon 800D sau 77D dar de abia au aparut. La video Canon e mai bun. Pentru video mai bine iei un Panasonic insa costa mult.
Nu ai destula experienta ca sa iei SH si e plin Internetul de tepari.

#22
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Daca mergi pe Nikon, atunci sfatul meu este sa incerci sa iei de la D5xxx in sus, sa nu iei nimic din D3xxx, acestea din urma sunt camere slabute fiind din categoria entry level.

#23
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009

View PostReal_NEO, on 30 mai 2017 - 14:36, said:

Iar treaba cu pozele ce contin numarul de declasari de shutter este falsa, pozele contin doar numerotarea lor ce de la 10.000 se da peste cap si revine la 0. Mare atentie la acest aspect pentru ca te poti pacali cu usurinta, vanzatorul iti poate arata numarul de fotografii, iar tu sa crezi ca acela este numarul de declansari de shutter, si nu este. Deci retine acest aspect, numarul de declansari de shutter nu este continut in fotografii.

Pentru aflarea nr. de cadre o poza recenta este uploadata pe un site specializat in asa ceva de genul <camerashutter>,  <myshuttercount> pt Nikon sau <eosmsg> pt Canon.

#24
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
N-am incercat niciodata. Eu stiam ca la Canon, cel putin la modelel mai entry level sau medii, nu se poate afla folosind poze. Dar poate ma insel eu.

#25
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Asta te ajuta eventual sa verifici onestitatea vanzatorului.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate