Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Casti gaming, buget ≈ 180 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Salut! Acum vreo 4 saptamani am reusit sa-mi distrug iremediabil castile pentru gaming, SteelSeries 3H v2. Intrucat nu se mai gaseau acest model, am zis sa cumpar un alt model si am optat pentru A4Tech Bloody G501, casti ce le-am primit vinerea trecuta. Dupa un weekend de teste, in care nu am reusit sa ma "inteleg" cu ele (soft complicat, se incalzeau destul de puternic dupa 10-15 minute, 16 biti la 48000 Hz calitate audio maxima, etc), le-am facut retur.

Intrebarea mea e simpla - la un buget aproximativ de 180 lei, ce casti de gaming as putea sa iau? As dori, daca se poate, sa imi recomandati modele pe care le-ati folosit sau pe care le folositi in acest moment.
Castile vor fi folosite cu precadere in gaming si as prefera sa fie cu conectare pe jack, nu pe USB. De asemenea, as prefera sa fie model clasic, fara banda ergonomica (ca cel din a doua poza).

Va multumesc anticipat pentru sprijin!

Attached Files



#2
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Eu mi-am luat asa, de buget, niste Plantronics RIG 500 HD 7.1 (care e varianta usor mai scumpa a RIG 500) ... vezi daca gasesti la pret OK. Mie mi se pare un model super la banii aia.
Eu am dat pe modelul HD 7.1 60 EUR si pe modelul simplu 50EUR (am ambele modele caci suntem 2 care jucam acasa Posted Image ).

Calitatea microfonului si "flip to mute" este iarasi ceva deosebit, mult mai sus decat spune pretul.

Sunt extrem de usoare (nu le simti ca le ai pe cap) si nu se incalzesc deloc (am stat cu ele pe cap si cate 5-6 ore fara sa ma deranjeze catusi de putin).

Edited by ro_explorer, 29 May 2017 - 16:15.


#3
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Salut, eu folosesc HyperX cloud core. . .le-am prins la un pret foarte mic. Sunt extraordinar de bune, le folosesc impreuna cu un xonar U3. Sunt putin mai grele, dar eu m-am obisnuit repede cu ele.

In bugetul tau iti recomand HyperX Cloud Stinger
Nu le-am folosit, dar tipu' asta care le-a facut review le lauda. . .si le compara chiar si cu cloud II


///Cloud core sunt in stoc in Tg jiu. . .la altex si flanco. Daca vrei poti sa le pipai putin.

Edited by AwkwardMe, 29 May 2017 - 16:29.


#4
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Eu ma gandeam la Logitech G231 Prodigy - ce parere aveti de aceste casti? Le mai are cineva?

#5
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 11.08.2016
Sustin propunerea HyperX Cloud Stinger, daca le gasesti la 150 de lei. Am nimerit o pereche buna din a 2-a incercare. Iti las aici copy/paste din recenzia pe care am scris-o pe site-ul Altex:

Quote

Am cumparat aceste casti la pretul de 150 de lei, cat este si acum, la data scrierii acestei recenzii (21.04.2017) si pot spune ca isi merita banii din plin.
PRO:
- Intervalul mare de frecventa, asemanator castilor Steelseries 5H V3. In plus, fata de cele Steelseries, au si bass, ceea ce e foarte bine la acest pret. Cele Steelseries au costat 330 de lei...
- Difuzoare de 50mm, fapt care le face foarte confortabile. Imi acopera foarte bine urechile si nu am absolut nici o problema (dureri sau altceva).
CONTRA:
- Pe cip audio Realtek se aud slab (infundat, iar bass-ul lipseste cu desavarsire). Pe o placa audio dedicata Creative, pe laptop si pe telefon se aud excelent.
- Desi par a fi construite din materiale de calitate, cablul pare a fi cam slab pe interior (exteriorul e din material cauciucat). Sunt la a doua pereche. Pe prima a trebuit sa o schimb deoarece la miscarea cablului, se intrerupea sunetul. Cele actuale au trecut testul. Totusi, la fel ca primele, sunetul se intrerupe daca este invartit conectorul in mufa. Conectorul nici nu este aurit, deci e clar ca au fost cam zgarciti la construcita cablul, tocmai una dintre partile care conteaza cel mai mult. Oricum, partea cu invartitul conectorului a fost pt test, bineinteles ca nu stau non-stop sa ma joc cu cablul si cu conectorul ca sa vad ce se intampla. Odata bagat in mufa dispozitivului la care ascult, acolo ramane pana termin.
- Microfonul se aude cam incet. E nevoie de boost din Windows, fapt care duce la un usor fasait. Fasaitul a aparut si la placa audio Creative. Poate pe alte placi merge mai bine.

Scriu aceste randuri ascultand muzica chiar la aceste casti. Posted Image

Ca o coincidenta, si eu am "reusit" sa-mi stric castile SteelSeries iremediabil.

Edited by MediumPlayer, 30 May 2017 - 08:33.


#6
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
La magazinul unde am facut retur castile (pcgarage) am lasat banii in cont, pentru achizitii ulterioare. Ori in acest moment vad ca sunt 250 lei la acest magazin.

#7
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 11.08.2016
Nasol. In nici un caz nu merita 250. Daca le gasesti mai ieftin de 200, le poti lua si din alta parte si pastrezi banii din cont de la garaj pt alte achizitii.

Tocmai am observat ca nu am copiat toata recenzia de pe Altex. Asta e concluzia:

Quote

Recomand aceste casti fara ezitare la pretul pe care il au, conditia fiind sa functioneze pe orice in afara de Realtek. Le tin pe cap zilnic 6-7 ore la birou si e o adevarata placere sa le port si sa ascult muzica la ele. E adevarat ca sunt destinate jocurilor, dar se poate asculta foarte bine si muzica la ele. Intervalul 18 - 23.000 Hz, care e mai mare decat standardul 20 - 20000 Hz, le da o claritate deosebita, iar bass-ul e bonus. Castile Steelseries excelau doar la capitolul claritate.

Edited by MediumPlayer, 30 May 2017 - 08:41.


#8
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Vad ca au SteelSeries Fnatic la 230 lei la Altex... Interesant!

#9
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 11.08.2016
Le-am avut si eu pe lista, dar as fi preferat versiunea standard (https://steelseries....-gaming-headset) pe care nu am gasit-o nicaieri.

Culorile alea de pe versiunea Fnatic nu-mi plac deloc. Stiu, conteaza mai intai ce stie sa faca un produs, dar cateodata mai conteaza si aspectul, mai ales daca e ceva ce e vizibil si poate atrage atentia. Ca un contra-exemplu, am cooler Noctua in PC, bineinteles cu ventilatoarele alea colorate oribil, dar nu mi-a pasat de asta, desi am si geam la capacul lateral al carcasei. Nu stau sa-mi admir PC-ul, il folosesc. Cel mult, imi admir monitorul de 144Hz. :D O sa-mi treaca, e inca destul de nou.

#10
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009
În opinia mea Hyperx Cloud Core este alegerea fericită, chiar nu vad un alt concurent real în acest buget ( https://altex.ro/cas...perx-cloud-core ).

Vezi ca le găsești expuse în unele magazine Altex /Media Galaxy.

Edited by alexx20alexx, 01 June 2017 - 10:26.


#11
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Și atenție că Cloud Stinger nu mai sunt bazate pe Takstar Pro 80, deci e improbabil să sune la fel de bine ca Cloud 1, 2 sau Core. Un singur review nu garantează nimic, mai ales din ăsta postat pe la magazine mari și nespecializate în audio gen Altex.

#12
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Momentan, caut ceva la PC Garage, pentru ca nu detin suma aia cash, iar la Garage am banii in cont.

De Plantronics GameCom 388 ce parere aveti?

http://www.pcgarage....cs/gamecom-388/

#13
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 11.08.2016

View Postdonjoe, on 01 iunie 2017 - 20:32, said:

Și atenție că Cloud Stinger nu mai sunt bazate pe Takstar Pro 80, deci e improbabil să sune la fel de bine ca Cloud 1, 2 sau Core. Un singur review nu garantează nimic, mai ales din ăsta postat pe la magazine mari și nespecializate în audio gen Altex.

Problema cu cele Cloud e microfonul. Daca te uiti la recenziile pe Youtube, la teste, o sa observi ca se aude execrabil, La pretul cerut, mi se pare inacceptabil. Chiar cu acel mic fasait, microfonul de la Stinger e mult mai clar. Sa nu uitam ca le recomand la un pret de sub 200 de lei, avand in vedere ca au, totusi, cateva probleme. Per total, sunt destul de bune. Dar trebuie testate destul de bine imediat dupa ce sunt luate, mai ales din cauza cablului. Si daca sunt probleme, sa poata fi inlocuite fara bataie de cap.

#14
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Pana la urma, am prins HyperX Cloud Stinger la un super pret: 160 lei.

http://www.pcgarage..../cloud-stinger/

Multumesc pentru sprijin, baieti!

#15
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 11.08.2016
Bun pret, merge. Sa le stapanesti sanatos! Sa le verifici cu atentie!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate