Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

poze "imprumutate" de pe wall

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
boeder

boeder

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 25.09.2010
De la un timp "prietenii" mei au inceput sa-mi copieze pozele editate de catre mine si puse pe wall. Acestea apar ca si facute de catre ei (save as...). Nu stiu daca este corect fata de mine mai ales ca-n cel mai rau caz po da un share la ele.
E o chestie de principiu, daca tot mai chinuit la editarea lor... si vreau sa rezolv chestia "subtil, fara valuri...
Exista o setare (in properties pe calculator) sau in facebook in asa fel incat sa "nu mai fie imprumute" ? Daca sunt bune si le plac sa dea share !

Multam fain

#2
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
setarea se numeste watermark la editarea initiala a pozei ;)

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Nu ai ce face. Oricate protectii ai pune, cu print screen se poate copia orice.

#4
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Presupun ca si tu te uiti doar la filme cumparate/la cinema si asculti muzica cumparata, ai softuri originale si te joci jocuri cumparate, etc...

Bun venit pe partea cealalata a pirateriei ;)

#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
Din cate stiu nu exista vreo setare in acest sens. Poti eventual sa incerci optiunile existente pentru raportarea imaginilor. Poate ai vreo optiune legata de drepturi de autor sau ceva asemanator, si avand in vedere ca ai pe PC si imaginile originale, necomprimate poti demonstra ca de fapt sunt a tale.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Da pune-ti undeva pe poza un watermark cu numele tau. Daca il imprumuta, macar sa-ti faca reclama.

Eu am patit-o odata cand din graba nu am pus si un site american ( un fel de ziar online ) mi-a preluat-o ptr un articol.
Norocul meu a fost ca tipa din "poza" - o actrita de la Hollywood - a facut galagie si au modificat aricolul creditandu-ma ptr poza.

#7
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
vezi ca este pe fesebuci un nene, VIOREL SIMIONESCU, are o multime de FOTOGRAFII, marea majoritate facute pe celuloid, nu d'alea cu megapixeli ;) cauta si vezi cum si-a personalizat imaginile, totusi, din respect pentru el, nu am vazut una la care sa se decupeze "stampila" ;)

#8
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Scapa de prietenii respectivi... Ma gandesc ca ai discutat cu ei, si daca da si degeaba, ce rost mai are sa-i ti acolo?

#9
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postboeder, on 29 mai 2017 - 14:07, said:

De la un timp "prietenii" mei au inceput sa-mi copieze pozele editate de catre mine si puse pe wall. Acestea apar ca si facute de catre ei (save as...). Nu stiu daca este corect fata de mine mai ales ca-n cel mai rau caz po da un share la ele.
E o chestie de principiu, daca tot mai chinuit la editarea lor... si vreau sa rezolv chestia "subtil, fara valuri...
Exista o setare (in properties pe calculator) sau in facebook in asa fel incat sa "nu mai fie imprumute" ? Daca sunt bune si le plac sa dea share !

Multam fain
...pentru  pozele editate de tine ai drepturi de autor ? sau le-ai furgasit si tu de pe alte siteuri fara sa stii ce fel de licente au etc. daca e asa ...prietenii tai nu fac decat ce faci si tu ! furati unii de la altii !

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Daca pui un watermark sau stampila oe margine, se îndepărtează cu crop.
Daca pui watermark pe mijloc, nu se mai uita nimeni la ele.

#11
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Prin insasi postarea pozelor pe facebook, prin termenii si conditiile de folosinta ai facebook-ului, automat pozele apartin domeniului public. Eu asa stiu.

#12
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 11.06.2010
https://www.google.r...watermark maker

#13
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Schimba prietenii.

#14
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Daca tragi pozele cu DSLR atunci pune-ti toate datele in meniul camerei la owner, copyright si ce mai ai tu acolo, astfel incat numele tau sa apara in EXIF, iar cand incarci pozele pe facebook, desi le-ai convertit in .png sau .jpg, sa ai grija ca informatiile EXIF sa se pastreze si in aceste formate, pentru ca facebook-ul retine EXIF-ul. Iar daca cineva iti downloadeaza pozele si apoi le reuploadeaza pe pagina sa, daca nu stie de EXIF, poti sa-l prinzi. Downloadezi pozele tale de pe pagina sa si vezi cum apare in continuare la EXIF numele tau.

Edited by Real_NEO, 30 May 2017 - 14:59.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate