Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Dolby Atmos Windows 10

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008

View PostAdrian01, on 29 mai 2017 - 19:38, said:

O fi si asa, oricum ce apucai sa ascult, stereo vs Atmos, se aude mult mai bine pe acesta din urma.
E doar o impresie ,crede-ma ,ce auzi tu e un sunet alterat. Asta nu inseamna in niciun caz mai bine.
Pune acelasi fisier pe o sursa ca lumea de redare ,nu placi de sunet si onboard-e ,ma refer la un CDplayer/BDPlayer dedicat si atunci vei vedea abia ce inseamna "mai bine".

#20
Adrian01

Adrian01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 14.02.2015
Pai ce apucai sa "vad" este ca actioneaza ca un loudness,de asta sunt sigur.... Bd player nu mai am , l am vandut (Panasonic Dmp-Bdt 570eg si ma bate gandul sa vand receiver ul cu boxe cu tot si sa raman la doar stereo) , nu era mai bun decat un Philips Cd230 (pe care am dat 5€). Am luat si un Fiio E10k , l am vandut , nu este peste Asus Xonar Dx... Cd player habar nu am ce sa iau....

#21
vnvio2005

vnvio2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 17.09.2007
Se poate instala dolby atmos pe un lenovo g580 cu windows 10 x64 si drivere audio conexant? Am citit mai multe tutoriale ( cele mai multe pentru drivere audio realtek ), dar se pare ca se contrazic si nu am reusit nimic pana acum.

#22
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Pentru Dolby Atmos trebuie sa folosesti conexiunea HDMI catre un receiver care decodeaza formatul, adica depinzi de iesirea grafica, nu ai treaba cu partea audio Realtek a PC-ului.
Daca te referi la iesirea de casti trebuie sa verifici daca exista vreo emulare care sa suporte hardwarele prezent acolo.
Am ascultat si eu sunetul Atmos versus PCM pe iesirea HDMI de la GTX 1070 si intradevar Atmos manipuleaza sunetul sa para mai placut, se pierde transparenta, fermitatea, focusul, suna mai "pufos", mai fin, sunetul este "indulcit" si atentie ca ma refer la stereo, sistemul nu umple restul de canale doar modifica dupa un algoritm cele 2 canale.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate