Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Dolby Atmos Windows 10

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Adrian01

Adrian01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 14.02.2015
Salut,
Am vazut azi ca la proprietatile placii de sunet mi a aparut o noua optiune sunet spatial si acolo am mai multe formate cum ar fi Windows sonic for headphones, Dolby Atmos for headphones, Dolby Atmos for HT. Dupa ce am instalat softul Dolby Access (free trial deocamdata ) cand incerc sa selectez Dolby Atmos for HT imi da eroare. A utilizat cineva pana acum acest soft? Banuiesc ca e ceva de genul Dolby Digital Live si eram curios sa vad cum se aude pe muzica!

#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Atmos momentan cere hardware capabil.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
L-am incercat pe casti, nu mi-a placut si l-am scos.

Ptr HT trebuie sa ai iesire HDMI cu audio pe ea.

Si evident ar trebui si o sursa multicanal.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Destinatia sa sunt filmele, nu muzica.

#5
Adrian01

Adrian01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 14.02.2015
Folosesc iesirea hdmi a placii grafice, receiverul e configurat cum trebuie, filmele merg vad acum cu playere le Windows clasice (inainte atmos mergea doar pe kodi)
Dolby Atmos for heatphone activez, dezactivez, nu vad nicio diferenta !!! Am citit review uri la soft ca se aude f bine muzica fata de ce facea win cu emularea X.1. Si ca sa mearga ce trebuie sa cumpar la calculator? Alta placa grafica?

Edited by Adrian01, 29 May 2017 - 14:11.


#6
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Muzica cu orice fel de emulari nu suna bine. Nu te mai lua dupa ce tot scriu habarnisti diversi pe forumuri.
Iar pentru filme ,combinatia intre MPC-HC ,MPC-BE ,LAV filters si MadVR e imbatabila dpdv a calitatii imaginii. VLC ,WMP,BSPlayer sar total din ecuatie.

#7
Adrian01

Adrian01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 14.02.2015
De acord cu tine, de asta am luat amplificator stereo pt muzica pana la urma.. Dar eram curios sa vad ce face emularea  asta. Lav filtres le am avut si eu instalate, dar restul nu stiu ce sunt, eu folosesc Kodi de obicei...

Edited by Adrian01, 29 May 2017 - 15:36.


#8
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Madvr e capul însă e foarte intensiv pe gpu

#9
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008

 Adrian01, on 29 mai 2017 - 15:34, said:

De acord cu tine, de asta am luat amplificator stereo pt muzica pana la urma.. Dar eram curios sa vad ce face emularea  asta. Lav filtres le am avut si eu instalate, dar restul nu stiu ce sunt, eu folosesc Kodi de obicei...
Lav filters vin gata integrate in MPC-HC. MadVR e un renderer extern de foarte buna calitate. Intr-adevar manaca GPU la setari mai high. Cauta tutoriale pe net cu MPC-HC plus MadVr si o sa te descurci. Rezultatele vor fi evidente in calitatea imaginii.
Cat despre emularea de Atmos cum vrei sa vezi ce face pe niste casti cu doua drivere fixe ,cand Atmos aduce in plus o spatialitate pe verticala a sunetelor? te astepti sa-ti miste sunetele in sus si jos pe casti? Fizic nu e posibil.

Edited by edigee, 29 May 2017 - 15:52.


#10
Adrian01

Adrian01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 14.02.2015
O sa ma uit pe forum pentru mpc hc si madvr... Am vazut Atmos pt casti si Atmos pt HT , ala pt casti nu ma intereseaza... Din ce am citit face encoding in Dolby Atmos,  cum ar Fi emularea DD Live!

Adica muzica in stereo sa o encodeze in Atmos si receiverul sa faca decodarea !

#11
Adrian01

Adrian01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 14.02.2015
Am rezolvat, trebuia Win 10 creators instalat, de fapt il reinstalai si acum merge. Deci face emulare din stereo la Dolby Atmos!!!

#12
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
ce placa de sunet ai?

#13
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008

 Adrian01, on 29 mai 2017 - 16:25, said:

Am rezolvat, trebuia Win 10 creators instalat, de fapt il reinstalai si acum merge. Deci face emulare din stereo la Dolby Atmos!!!
De ce ar vrea sa asculte cineva muzica inregistrata si produsa stereo ,deci pe doua canale ,emulata cu fel de fel de efecte si in plus si multicanal nu voi intelege niciodata?

#14
Adrian01

Adrian01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 14.02.2015
41Ex folosesc placa grafica Intel Hd 4400 (HDMI) si mai am un Asus Xonar Dx.
Nu mai ascult, doar din cand in cand, pentru muzica am stereo separat, dar din curiozitate am vrut sa vad ce face aceasta emulare. Vad ca are un efect asupra muzicii , ca un loudness, dar tot e o problema afiseaza Atmos receiverul , dar se aude Stereo, in celalalte nimic :)

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004

 Adrian01, on 29 mai 2017 - 16:25, said:

Am rezolvat, trebuia Win 10 creators instalat, de fapt il reinstalai si acum merge. Deci face emulare din stereo la Dolby Atmos!!!

Pai nu tot asta il aveai ? Ca optiunea abia in el a aparut.

#16
Adrian01

Adrian01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 14.02.2015
Am reinstalat Win 10 creators, presupun ca tot asta era, eu nu m am uitat la update ui la Windows niciodata... Oricum dupa instalarea manuala merge, dar tot nu cum trebuie, muzica se aude doar stereo, chiar daca afiseaza Dolby Atmos, dar cu mult, mai bine, instrumentele bine separate, inatele si basul mai bine definite.....

#17
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,377
  • Înscris: 08.02.2011
Dolby atmos si dts truesurround cere hardware capabil, e disponibil doar pe unele placi de baza ( alea foarte scumpe ).   Ca o fi emulat prin ceva parteneriat cu Microsoft in creators update e egal cu 0.

#18
Adrian01

Adrian01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 14.02.2015
O fi si asa, oricum ce apucai sa ascult, stereo vs Atmos, se aude mult mai bine pe acesta din urma. Partea proasta ca dadui un restart la calculator si iar nu mai merge! deci nu e stabila! Configuratie am un i3 de 3.7 si placa grafica intel HD 4400. De ce hardware e nevoie?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate