Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

monitor LG

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Manifestare defectiune : comenzile de la monitor (intrare meniu, navigare stanga/dreapta/sus/jos) nu mai functioneaza , pe display apare aleator cum ai da comanda de intrare in meniu fara a atinge vreun buton . pe placa de baza am gasit puscat un condensator de 33 micro la 100v .
Am inlocuit condensatorul iar in momentul ON nu mai are imagine, nu se incalzeste nimic pe placa de baza .
Alimentare 19 volti - masurat iesire alimentator 18,7 v, masurat pe condensator 18,7v .
Din cauza anomaliilor de la panoul de control suspectez bios-ul monitorului sau cip-ul dedicat .
Vrau sa stiu dupa simptome daca e gata sau mai are o sansa.
Monitor LG IPS 234 . Panel LM230WF3

Edited by ldpe, 29 May 2017 - 10:50.


#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,394
  • Înscris: 08.02.2011
Panoul de control se 'rezolva' prin inlocuirea tuturor butoanelor. Daca nu se rezolva asa se merge inspre placa de baza pe pinul KEY , la unele e un cond smd cu rezistenta, ala trebuie inlocuit

#3
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Nu am scule necesare dar voi cauta in oras un meserias sa-l rezolve. Multumesc de incurajari.
Voi urca si poze dar in momentul de fata nu pot...
Panoul de comanda e ok , e nou, l-am folosit de 3 ori ...pe placa de baza e ceva .
Oricum panoul de butoane contine numai butoanele, fara componente electronice, de la el peaca 6 fire de comanda spre placa "mama" , e ceva foarte simplist in el fata de ce era acum 10 ani intr-un monitor LG CCFL , astea led sunt chele, au un cablaj cat pachetul de tigari.

Edited by ldpe, 29 May 2017 - 10:57.


#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,394
  • Înscris: 08.02.2011
Butoanele in sine se defecteaza, trebuie schimbate TOATE obligatoriu, sau cel putin scoase din circuit. Cu faptul ca nu ai imagine, ia pune o lanterna in display, se vede ceva ? Daca da, ai ledurile din backlight defecte. Se rezolva la un service, nu e problema, cost estimat la 150 - 200 de lei.

#5
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Bun , cand ajung la el elimin conectorul de la comenzi si ma uit cu o lanterna.
Dar...inainte de a schimba condensatorul de 33micro la 100V puscat aveam imagine, dupa ce am pus unul bun a disparut imaginea ...
Mie sa-mi comentati cat de bine am focalizat cu telefonul nu ce lipituri de jgheaburi am facut Posted Image, cu ciocan rusesc de 100w eu spun ca am facut arta ...
Mufa mare alba vine de la butoane , cea din lateral stanga.

Edited by ldpe, 29 May 2017 - 11:31.


#6
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Gasit toata sandramaua pe https://www.yoycart....t/542364581465/

12 Eu , dar nu stiu cum sa-l cumpar ?

Edited by ldpe, 29 May 2017 - 11:59.


#7
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,394
  • Înscris: 08.02.2011
Pai acolo nu e pe stoc. Si daca-s ledurile din backlight alea sunt in panel, nu pe placa de baza.

#8
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Caut si pe okazii , poate are unul cu display spart....
Oricum am comandat la emag un dell VA de 22 cu bonus tastatura, tastatura deja am vandut-o la un coleg cu smart tv desi marfa vine maine .
O sa-l tin pentru studiu si teste , oricum topic-ul nu-l abandonez pana nu rezolv , sunt curios ...

#9
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Daca display-ul e ok poti sa incerci https://www.aliexpre...10-7559b779adb7

#10
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Condensatorul ala la 100 volti ar trebui sa fie pe el cam 70 volti, e pentru alimentarea in serie a led-urilor. Presupun ca nu mai functioneaza inverterul de ridicare a tensiunii sau asa ceva .

#11
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
'ar trebui sa fie pe el cam 70 volti'
L-am masurat, are 18.7 v pe el , exact cat debiteaza alimentatorul.
Sa inteleg ca undeva in fata lui e defectiunea ?

Edited by ldpe, 30 May 2017 - 06:21.


#12
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Am vorbit la reprezentanta ...85 lei diagnosticarea , in stilul asta e vreo 300 lei un condensator , daca mai e ceva inca 300 si cu 800 il reparPosted Image
Maine il duc in service de monitoare (altul decat reprezentanta) sa vedem, mai am optiunea unei noi placi de pe alli cu 30$ dar nu stiu daca trebuie setata noua placa sau efectiv o iau din cutie si o montez . Stiam de ceva setari de culoare si parametrii stanga/dreapta etc .

Edited by ldpe, 06 June 2017 - 12:59.


#13
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Ar trebui verificate în primul rând ledurile din panel, că poate e dusă vreuna şi intră invertorul în protecţie. Apoi comanda invertorului şi dacă nici aşa nu o ia e probabil dus controllerul de la invertor. Am avut un LG defect la care era crăpat ceva MAX... pătrat la invertor, l-am înlocuit cu un convertor step-up chinezesc de 2 dolari. Nu se mai regla backlightul dar clientul nu era mofturos, a fost bine şi aşa.

#14
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Dus la service, constatat - procesor ars ! reparatia costa destul de mult asa ca am comandat de pe hxlstore.com, pe alliexpres nu mai erau pe stoc, placa baza originala cu 15$ plus 10$ transport .
Acum ...ori eu l-am ars cand am schimbat condensatorul cu unul bun avand in vedere ca s-a alimentat corect dar defectiunea era din alta parte , ori l-am manevrat defectuos, ori acesta e simptomul cand e pe duca de la un soc de curent , enigma, sper sa ajunga intr-o luna si sa-l fac sa mearga.
Cei de la service m-au informat ca ma ajuta daca procesorul "nu stie" rezolutiile , il rescrie cu soft original cu 30 lei .
Ma gandesc sa ma duc sa schimbe ei si placa desi nu e mare filozofie dar cand te arzi cu supa...Posted Image

#15
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
A sosit placa , montat, merge superb !
Fiind originalul nu a fost nevoie de rescriere .
Na , dar cum sa fie ok totul pana la capat...m-a lasat placa de comanda cum bine a mentionat un coleg dar m-am ambitionat si am comandat-o si pe asta 8 dolari plus 10 transportul - daca-i bal bal sa fie Posted Image
Datorita imaginii superbe investesc in el iar cu placa de comanda cred ca butoanele sunt de proasta calitate si nu executa comanda pentru ca inafara de 8 condensatori ceramici mici si anemici eu nu mai vad altceva pe placa , doar o mufa .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate