Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Mașina Franța

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
netty1994

netty1994

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,095
  • Înscris: 22.01.2014
Salut ,scuze dacă postez unde nu trebuie dar am nevoie de un sfat.
Vreau sa iau un focus 3 2012 adus din Franța . Băiatul mi-a zis ca are cartea mașinii și îmi scoate fiscal pt a o înmatricula .
Am văzut ca are și carte service.
Mi-a zis ca mașina a fost adusă de cineva din Timișoara și apoi el a luat-o de la pers respectiva și mi-a zis ca eu voi fii primul prop in ro,întrebarea fiind, pot înmatricula aceasta mașina in ro pe numele meu doar cu cert fiscal și acel talon al mașinii ? Fără contract vânzare cumpărare ? Va rog sa m-a ajutați cu sfaturi pentru ca nu vreau sa rămân cu o mașina pe care nu o pot înscrie

#2
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,797
  • Înscris: 20.10.2015
Nu, legal trebuie contractul de vanzare cumparare intre tine si vanzator.
Ala este actul de proprietate.

#3
netty1994

netty1994

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,095
  • Înscris: 22.01.2014
Oh ok deci neapărat trebuie acel contract vc

#4
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014
de fapt iti trebuie mai multe contracte de vanzare cumparare, daca masina nu a fost niciodata inmatriculata in ro:
1. contract de vanzare cumparare intre francezul/firma franta ce a vandut masina si "timisorean"
2. contract de vanzare cumparare intre "timisorean" si "baiatul de la care cumperi" + fiscal de la "timisorean"
3. contract de vanzare cumparare intre  "baiatul de la care cumperi" si tine + fiscal de la "baiatul de la care cumperi"
asta daca masina nu are deloc numere de romania

sau contract direct intre tine si francezul/firma franta ce a vandut masina daca cei (minim) 2 vanzatori-cumparatori din romania pot sa-ti faca asa ceva, desi nu e tocmai legal

#5
netty1994

netty1994

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,095
  • Înscris: 22.01.2014
am fost astazi si am rezolvat tot,am primit exact ce ai spus tu am copia dupa francez si timisorean si contractul intre timisorean si baiatul de la care cumpar eu si apoi intre mine si el.am primit si fiscal si tot si am fost la un birou care s-a uitat peste acte si a zis ca sunt ok si am semnat contractul.

#6
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Da masina ai capatat-o ? :)

#7
netty1994

netty1994

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,095
  • Înscris: 22.01.2014
desigur,masina o aveam in fata blocului de sambata ca sa o testez calumea si am facut test si la service,urmand ca astazi sa batem palma.am studiat si cartea service si are si toate chitantele cu piesele schimbate.
Este un Ford focus titanium din 2012

Edited by netty1994, 29 May 2017 - 12:31.


#8
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Să o stăpânești sănătos!

#9
netty1994

netty1994

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,095
  • Înscris: 22.01.2014
multumesc!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate