Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Doua nelamuriri ce tin de viata la bloc

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
drndcg

drndcg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.07.2014
Buna seara

1. Am achizitionat ( asa cum am spus si in alt post de aici ) curtea din spatele blocului unde locuim ( bloc construit in 2013 de un dezvoltator privat). Curtea era pana acum pe numele dansului, noi i-am platit iar actele acum sunt pe numele nostru. Pe terenul acestei curti, era amenajata pana acum si curtea unde erau tinute 2 tomberoane ptr bloc + maturi, mopuri etc.
   Dupa ce am achizitionat curtea, am instiintat asociatia sa mute tomberoanele in alta parte deoarece nu le vrem pe proprietatea noastra din diferite motive. Pana la urma tot noi am facut-o din fonduri proprii ( desi nu cred ca eram obligati) si le-am mutat pe trotuarul adiacent blocului. Intrebare: putem primi amenda de la primarie/politie etc? Le-am mutat, lipit de bloc si securizat cu un lant legat de un stalpisor pe care l-am turnat in beton.

2. Avem un vecin ( chirias) scandalagiu, isi bate sotia, zgomot, injuraturi etc iar aceasta se intampla aproape zilnic. Desi vecinii nu i-au facut pana acum nicio reclamatie, el a dat in judecata Asociatia de Proprietari ptr ca in iarna ar fi cazut gheata de pe bloc si i-a afectat masina. Am inteles ca a deschis proces ( se judeca acum ) si vrea 10 000 lei daune. In situatia in care ar castiga, ar fi de platit 500 lei de apartament. Intrebari:
- eu nu vreau sa platesc acesti bani in ruptul capului. Nici macar nu eram in localitate. In caz ca asociatia pierde procesul si nu vreau sa platesc, ce cai legale am ptr a actiona?
- in caz ca asociatia pierde procesul, o parte din vecini sau asociatia poate actiona in instanta PRESEDINTA asociatiei pentru ca nu a luat masuri la timp? Din cate stiu, ptr deszapezire etc, presedintele asociatiei este cel care cheama organele abilitate de interventie.
- in caz ca nu platesc, ce pot pati?

  P.S. Nu doresc sa se inteleaga ca sunt rau platnic dar, noi am fost primii mutati in acest bloc, iar de cand s-au mutat restul locatarilor i-am cam tinut in spate cu toate ptr ca ei sunt genul de oameni cu bani care nu sunt in stare sa se descurce cu mai nimic. Noi schimbam si becurile pe scara cand se ardeau, noi chemam interventia ptr lift cand se strica, noi dadeam apa proprie ptr curatenia pe scara, am tolerat peste 8 luni in curtea noastra tot felul de depozitari ale celorlalti locatari, cand au venit restul locatarilor si ne-au ocupat locurile de parcare nu am zis nimic, ba chiar am amenajat /  reparat prin bloc pe scare pe unde se strica, am cumparat toate presurile de la intrare etc.
        Acum dupa toate astea, cheltuieli din buzunarul propriu, mi se pare anormal sa platesc 500 lei de apartament ptr ca nu e unul in stare sa isi asigure masina etc. Va multumesc anticipat ptr ajutor !

#2
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017
Bun venit in lumea reala .
Esti proprietar pe apartament ? Atunci esti acelasi lucru si la acoperis, subsol, casa scarii, etc .
Daca zapada de pe acoperis cade pe masina omului, atunci esti vinovat , trebuie musai sa platesti daunele p[rovocate de proprietatea ta .
Faptul ca ai fost PRIMUL pe scara blocului nu are absolut nici o importanta .

#3
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Amenda e posibil sa primiti, atat pentru lucrarile neautorizate cat si pentru ghena improvizata si improvizata nerespectand nici o norma. Cum sa pui tomberoanele lipite de bloc?
In mod cert acele tomberoane erau acolo puse pe baza unui proiect si probabil a unui contract cu fostul proprietar, contract care prin cumparare l-ati mostenit.

Asociatia pierde, membrii platesc... e simplu, nu are nici o relevanta unde erai la momentul "faptei", important e ca la momentul anterior faptei tu (prin asociatie) nu ai facut nimic sa impiedici astfel de accidente. Nu e nimeni obligat sa isi faca asigurare pentru masina/viata ca nu sunt unii capabili sa previna accidente care produc daune... daca ii cadea in cap nu era normal sa primeasca familia niste sute de mii de euro despagubiri ca l-ati omorat? Sau atunci spuneai ca e vina mortului ca nu si-a facut asigurare de viata, desi spre surprinderea ta, si daca isi facea nu va scutea pe voi de plata, incasa familia si de la voi si de la asigurare, ca nu are treaba una cu alta. Asigurarea trebuia sa o faceti voi (asociatia) si cand se intampla ceva din vina voastra platea asigurarea eventualele daune, dar si aia costa lunar destul de mult, asa ca se prefera sa se mearga la risc si sa spere ca nu actioneaza nimeni in instanta sa isi recupereze pagubele.

Edited by samebo, 28 May 2017 - 23:09.


#4
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
- in caz ca asociatia pierde procesul, o parte din vecini sau asociatia poate actiona in instanta PRESEDINTA asociatiei pentru ca nu a luat masuri la timp? Din cate stiu, ptr deszapezire etc, presedintele asociatiei este cel care cheama organele abilitate de interventie. -Depinde daca a cazut gheata de pe acoperis sau de la o mansarda locuita. In cel de-al doilea caz, responsabilitatea este a celui ce detine locuinta. In primul caz, al asociatiei, ca si spatiu comun.

Art. 34. - (1) Administrarea, întreţinerea, investiţiile şi reparaţiile asupra proprietăţii comune sunt în sarcina asociaţiei de proprietari.

#5
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Dacă cădea pe mașina ta cum procedai?

#6
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Erai plecat din localitate si cand ati ales presedintele?

#7
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017
Posted Image Posted Image
mergea la biserica si dadea acatiste, pote se indura bunul d-zeu si ai repara masina, sau prin compensare castiga la 6/49

#8
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View Posttiupedix, on 28 mai 2017 - 23:03, said:

Daca zapada de pe acoperis cade pe masina omului, atunci esti vinovat , trebuie musai sa platesti daunele p[rovocate de proprietatea ta .
Ai, sa-mi sara basca!
  Adica daca blocul are 10 etaje, eu nu-s acasa si cad turturi pe-o masina in care se giugiulesc doi gugustiuci, care involuntar dau coltu',
  eu cotizez la inmormantare ?
  Pentru ca locuiesc la etajul doi ?!
   Du-ti, bre.Posted Image

Edited by Topp, 28 May 2017 - 23:13.


#9
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017
Ai citit contractul de vanzare-cumparare ?
Scrie acolo ca esti proprietar ( cu cota parte ) pe spatiile comune ?
Esti bun de plata .

Edited by tiupedix, 28 May 2017 - 23:15.


#10
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Da, exact, toti cotizeaza, pentru ca toti ati provocat moartea prematura a gugustiucilor.
Stiu, e un concept nou la romani sa aiba raspundere pentru daunele ce le fac...

View PostTopp, on 28 mai 2017 - 23:11, said:

Ai, sa-mi sara basca!
  Adica daca blocul are 10 etaje, eu nu-s acasa si cad turturi pe-o masina in care se giugiulesc doi gugustiuci, care involuntar dau coltu',
  eu cotizez la inmormantare ?
  Pentru ca locuiesc la etajul doi ?!
   Du-ti, bre.Posted Image


#11
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pune niste poze cu amenajarea " ad-hoc " a pubelelor .

#12
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

View PostTopp, on 28 mai 2017 - 23:11, said:

Ai, sa-mi sara basca!
  Adica daca blocul are 10 etaje, eu nu-s acasa si cad turturi pe-o masina in care se giugiulesc doi gugustiuci, care involuntar dau coltu',
  eu cotizez la inmormantare ?
  Pentru ca locuiesc la etajul doi ?!
   Du-ti, bre.Posted Image
Zicea cineva mai sus, Asigurare.
Dacă asociația are asigurare la care participi ai scăpat, altfel cotizezi.

#13
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
si mie mi se pare ilogic faza cu zapada. daca ii cadea de la apartamentul lui, da, dar asa, de acoperis raspunde ala de la asociatie. el a administrat prost sau si-a pastrat niste bani, el e bun de plata.

#14
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Aoleooo...mi s-a facut pielea de gaina. Mi-am adus aminte de traiul de la bloc cu vecini scandalagii, batausi de neveste si vreo doi care si-au luat bormasini la oferta si renovau in fiecare luna....          
Aaaa..si celebra asociatie de locatari.

Duca-se pe pustii..

Initiator, cand stati la comun aveti si anumite obligatii.  Inclusiv acoperisul..  Stiu..ai crezut ca acoperisul ii apartine aluia de la ultimul etaj. Nu e asa.  Normal ca trebuie sa platiti reparatia masinii omului.

#15
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

View Postdrndcg, on 28 mai 2017 - 22:53, said:


   Dupa ce am achizitionat curtea, am instiintat asociatia sa mute tomberoanele in alta parte deoarece nu le vrem pe proprietatea noastra din diferite motive. Pana la urma tot noi am facut-o din fonduri proprii ( desi nu cred ca eram obligati) si le-am mutat pe trotuarul adiacent blocului.


eu nu reusesc sa inteleg oamenii care nu urmeaza calea legala, simpla, fara batai de cap, fara stres...dar fac totul pe barba lor apoi se plang pe forumuri ca au probleme.
dupa ce ati instiintat asociatia prin hartie oficiala ca sunteti proprietari pe terenul respectiv si nu s-a intamplat nimic de ce nu v-ati dus sa faceti o reclamatie la politie/parchet pentru tulburare de posesie si inca o sesizare la primarie sa vina sa amenajeze o ghena conform normelor? era greu, nu? mai usor a fost banuiesc ca sa montati un stalpisor de care sa legati 2 tomberoane.

#16
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Ninja ăla avea masina parcata pe trotuar cand a fost  stilizată de zăpadă?

#17
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
O precizare - e asociație de proprietari, nu locatari... Și da, asociația răspunde pentru orice pagubă produsă de ceva făcut sau nefăcut de părțile comune. Dacă de exemplu pică liftul fiindcă nu a fost întreținut asociația acoperă pagubele. Dacă pică tencuiala de pe bloc și strică ceva sau pe cineva asociația acoperă pagubele. Dupa aia poate să recupereze banii de la vinovat - președinte, administrator etc.
Și nu, faptul că tencuiala a picat din dreptul apartamentului altcuiva nu scutește restul proprietarilor de la plată. Fațada e bun comun.

View PostPeter Blood, on 29 mai 2017 - 09:05, said:

Ninja ăla avea masina parcata pe trotuar cand a fost  stilizată de zăpadă?
Chiar dacă era parcată nereglementar reparațiile le plătește posesorul zăpezii... Șoferul plătește eventual amenda.

Edited by radunic, 29 May 2017 - 09:29.


#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
intrebare : pagubitul cere daune de 10.000 lei, dar chiar atat a costat reparatia masinii sale ? presupun ca la proces i se va solicita un raport, o evaluare, ceva, din care sa reiasa ce pagube a suferit masina si cat au costat reparatiile sau macar un deviz estimativ, de la o reprezentanta auto sau service autorizat.
la intrebarile tale pot sa-ti raspund doar ca va trebui sa platesti cota-parte din acele despagubiri, daca instanta va decide. vezi ca valoarea se calculeaza in functie de cota-parte indiviza, atat cea corespunzatoare proprietatii individuale, cat si a spatiilor comune. tu s-ar putea sa platesti mai mult, deoarece esti proprietar si pe acea bucata de teren.
singura posibilitate de a nu plati acesti bani ar fi sa negociezi cu conducerea asociatiei, sa-ti fie recunoscute si evaluate/calculate toate acele cheltuieli pe care spui ca le-ai facut din buzunarul propriu, sa ti se scada din suma care iti revine ca plata. dar daca nu ai pastrat bonuri, chitante, facturi, este posibil ca aceste sume cheltuite de tine de-a lungul timpului sa nu poata fi inregistrate in contabilitatea asociatiei, deci...

Edited by corinadaniela, 29 May 2017 - 11:18.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate