Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Gazul din Marea Neagra va fi transportat direct in Austria

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
282 replies to this topic

#19
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostAstute, on 28 mai 2017 - 23:14, said:

Da,sunt nationalist, asa cum e nationalist si austriacul, japonezul , americanul si imi apar interesele
Trebuie sa si ai cu cine...

#20
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017

View PostEphesos, on 28 mai 2017 - 23:17, said:

Cine vrea clauze mai bune, sa-l caute pe Nastase.
La OuA?

#21
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Problema pe care o aveti voi e cu politicienii, reprezentantii statului, care in schimbul unor sacose vand tot la pret mic... a nu se intelege ca aia care ofera sacosele sunt nevinovati, insa asta e jocul care trebuie jucat... vrei sa obtii ceva trebuie sa oferi sacosa, asta e Romania, pana si la cele mai banale lucruri trebuie sa cotizezi o spaga, ca asta e sistemul conceput in zeci de ani. Daca nu cotizezi nu obtii nimic, ramai un sclavete prost platit care abia supravietuieste... daca vrei sa faci bani trebuie sa bagi bani...

Edited by samebo, 28 May 2017 - 23:21.


#22
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

View PostHunor_66, on 28 mai 2017 - 23:17, said:

Pai romanul trebuia sa-si exploateze gazul printr-o firma cu participatie capital de stat. Si s-o faca si eficient.
Da' de unde nu e, nici Al de Sus nu cere.



In cazul asta Romania nu ar mai fi intrat niciodata in UE, si nu o spun eu, am auzit-o de la un profesor de petrol si gaze de la Ploiesti care stie multe lucruri din culisele privatizarii Petrom.
La momentul respectiv, Petrom era o companie mult mai mare decat OMV, normal ar fi fost ca Petrom sa cumpere OMV si nu invers.
Nu ti se pare ca majortatea privatizarilor dubioase, perlele coroanei Romaniei, au fost vandute strainilor din diverse tari UE fix la momentul integrarii ?

View Postsamebo, on 28 mai 2017 - 23:20, said:

Problema pe care o aveti voi e cu politicienii, reprezentantii statului, care in schimbul unor sacose vand tot la pret mic... a nu se intelege ca aia care ofera sacosele sunt nevinovati, insa asta e jocul care trebuie jucat... vrei sa obtii ceva trebuie sa oferi sacosa, asta e Romania, pana si la cele mai banale lucruri trebuie sa cotizezi o spaga, ca asta e sistemul conceput in zeci de ani. Daca nu cotizezi nu obtii nimic, ramai un sclavete prost platit care abia supravietuieste... daca vrei sa faci bani trebuie sa bagi bani...

Nu doar politicienii sunt de vina, acestia au fost pusi in fata unei alegeri: daca vreti integrare in UE trebuie sa vindeti BRD francezilor, Petrom si BCR austricilor, Sidex britanicilor, etc
Ideea ca fiecare trebuia sa isi ia partea pentru integrarea in UE a Romaniei.
Tu ce ai fi ales ?

E o depresie nationala in Romania

Edited by Astute, 28 May 2017 - 23:24.


#23
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostAstute, on 28 mai 2017 - 23:21, said:

In cazul asta Romania nu ar mai fi intrat niciodata in UE, si nu o spun eu, am auzit-o de la un profesor de petrol si gaze de la Ploiesti care stie multe lucruri din culisele privatizarii Petrom.
Sa zicem, ipotetic, ca ar fi asa. Sa zicem.
Cine a oprit statul roman, dupa intrarea in UE, sa faca o cumparare agresiva de participatie la OMV Petrom, asa cum a facut Ungaria cu cateva companii mari, printre care si MOL ?
Si dupa ce avea un numar confortabil de voturi in corporatie, sa influenteze politica firmei respective ? (cu pastrarea profitabilitatii, of course, dar sa apese pe pedala investitiilor si dezvoltarii pe orizontala in Romania) ... ?

#24
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
Chestia e ca atunci cand se va termina petrolul si Romania nu le va mai fi folositoare, o vor arunca ca pe o masea stricata, vor face ei un UE mai mic doar pentru aia mari

#25
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Hai sa nu ne mintim ca au fost primite de la UE ordine... UE a spus sa liberalizeze piata, pentru ca avand un regim comunist zeci de ani totul era de stat, ceea ce intr-o societate normala europeana nu era ok.
Putea sa gaseasca zeci de metode prin care sa liberalizeze si privatizeze piata, insa au ales sa caute un peste mare la care sa se duca sa ceara sacose in schimbul unui pret mic de achizitie.

Edited by samebo, 28 May 2017 - 23:28.


#26
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

View PostHunor_66, on 28 mai 2017 - 23:26, said:

Sa zicem, ipotetic, ca ar fi asa. Sa zicem.
Cine a oprit statul roman, dupa intrarea in UE, sa faca o cumparare agresiva de participatie la OMV Petrom, asa cum a facut Ungaria cu cateva companii mari, printre care si MOL ?
Si dupa ce avea un numar confortabil de voturi in corporatie, sa influenteze politica firmei respective ? (cu pastrarea profitabilitatii, of course, dar sa apese pe pedala investitiilor si dezvoltarii pe orizontala in Romania) ... ?

Pentru asta iti trebuie putina inteligenta si interes national.
Statul ar putea atrage o groaza de bani din banci printr-un find de investitii national, cu care ar putea muta muntii din loc, dar cand Dragnea a adus vorba despre asa ceva, au sarit toti sa ii sara in cap.
Am bani in banca pe o dobanda derizorie. Vino statule cu un fond suveran de investitii si iti dau banii mei sa investesti in chestii utile pentru tara...

View Postsamebo, on 28 mai 2017 - 23:27, said:

Hai sa nu ne mintim ca au fost primite de la UE ordine... UE a spus sa liberalizeze piata, pentru ca avand un regim comunist zeci de ani totul era de stat, ceea ce intr-o societate normala europeana nu era ok.
Putea sa gaseasca zeci de metode prin care sa liberalizeze si privatizeze piata, insa au ales sa caute un peste mare la care sa se duca sa ceara sacose in schimbul unui pret mic de achizitie.

Cele mai mari companii in sectoare strategice din Europa asta sunt detinute de stat

#27
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostAstute, on 28 mai 2017 - 23:25, said:

La momentul respectiv, Petrom era o companie mult mai mare decat OMV, normal ar fi fost ca Petrom sa cumpere OMV si nu invers.
La momentul respectiv, Petrom era o imensa gaura neagra, din care se fura pe rupte, capusata grupa mare, care producea numai pierderi ce trebuiau acoperite de la buget. Asta nu se mai spune.

Cei de UE si FMI au interzis ajutoarele de stat, caci asta era acoperirea sumelor furate de la Petrom...


Quote

Nu doar politicienii sunt de vina, acestia au fost pusi in fata unei alegeri: daca vreti integrare in UE trebuie sa vindeti BRD francezilor, Petrom si BCR austricilor, Sidex britanicilor, etc
Eu nu cred asa ceva. Cred ca este doar justificarea politicienilor spagari.

Stii ce le-as fi zis eu daca eram politician si-mi puneau conditiile astea ? "hai siktir, cred ca veniti voi sa ma rugati sa intram in UE dupa ce va anunt ca le concesionam rusilor teren pentru o baza militara...".

#28
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

View PostAstute, on 28 mai 2017 - 23:31, said:

Statul ar putea atrage o groaza de bani din banci printr-un find de investitii national, cu care ar putea muta muntii din loc, dar cand Dragnea a adus vorba despre asa ceva, au sarit toti sa ii sara in cap.
Am bani in banca pe o dobanda derizorie. Vino statule cu un fond suveran de investitii si iti dau banii mei sa investesti in chestii utile pentru tara...
Nu trebuie nici in fond de investitii... deaceea s-au inventat obligatiunile/titlurile de stat...
Ei vor fond de investitii din alte motive, ca de acolo pot fura banii direct si indirect si apoi dau din umeri, pe cand la obligatiuni/titluri de stat nu merge treaba chiar asa, ce s-a luat se returneaza cu dobanda, nu dispar peste noapte si dau din umeri si nici nu se administreaza de administratori cu prime de milioane de lei cand performanta lipseste sau contracte supraevaluate cu fondul catre cine trebuie ca sa devalizeze fondul...

Edited by samebo, 28 May 2017 - 23:37.


#29
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008
Cosmarul oricarui cumparator este sursa unica de aprovizionare.
Cosmarul oricarui vanzator este accusul la multiple surse de aprovizionare.

Ce vrea Romania cu gazul extras? Sa-l vanda cui da mai mult. Ce vrea Romania sa faca cand nu-i ajunge gazul? Sa compere cat mai ieftin.

Isterie ieftina la sugestia Moscovei care pierde un cumparator cu pret nesimtit.

Edited by Patefon, 28 May 2017 - 23:37.


#30
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

View PostHunor_66, on 28 mai 2017 - 23:33, said:

La momentul respectiv, Petrom era o imensa gaura neagra, din care se fura pe rupte, capusata grupa mare, care producea numai pierderi ce trebuiau acoperite de la buget. Asta nu se mai spune.

Cei de UE si FMI au interzis ajutoarele de stat, caci asta era acoperirea sumelor furate de la Petrom...



Eu nu cred asa ceva. Cred ca este doar justificarea politicienilor spagari.

Stii ce le-as fi zis eu daca eram politician si-mi puneau conditiile astea ? "hai siktir, cred ca veniti voi sa ma rugati sa intram in UE dupa ce va anunt ca le concesionam rusilor teren pentru o baza militara...".


Au interzis ajutoarele de stat ?
Cata ipocrizie la liderii euroepeni, ei ofera ajutoare de stat la greu, dar atrag atentia Romaniei.
Sunt santiere navale in Gemrnaia ce au fost salvate de cateva ori cu banii statului.
La fel in UK, santierele navale britanice traiesc doar din contractele cu statul , sau prin santaj la adresa Romaniei privind vanzarea fregastelor de dat la fier vechi in schimbul primirii in UE

View PostPatefon, on 28 mai 2017 - 23:36, said:

Cosmarul oricarui cumparator este sursa unica de aprovizionare.
Cosmarul oricarui vanzator este accusul la multiple surse de aprovizionare.

Ce vrea Romania cu gazul extras? Sa-l vanda cui da mai mult. Ce vrea Romania sa faca cand nu-i ajunge gazul? Sa compere cat mai ieftin.

Isterie ieftina la sugestia Moscovei care pierde un cumparator cu pret nesimtit.

Ceea ce spui tu e valabil in cazul ipotetic al unei UE cu nivel de venituri egalizat.
Romanul e rupt in fund, nu poate concura pe o piata libera cu germanul sau francezul pentru ca are doar de pierdut fiind prea sarac

View PostHunor_66, on 28 mai 2017 - 23:33, said:

La momentul respectiv, Petrom era o imensa gaura neagra, din care se fura pe rupte, capusata grupa mare, care producea numai pierderi ce trebuiau acoperite de la buget. Asta nu se mai spune.

Cei de UE si FMI au interzis ajutoarele de stat, caci asta era acoperirea sumelor furate de la Petrom...



Ei uite ca, cu atatea gauri negre, Romania functiona si avea o datorie publica mult mai mica decat acum, ba chiar se traia mai bine, nu  era ejobs-ul cu mai bine de jumatate din anunturi cu job-uri in strainatate
Iar benzina era vreo 2 lei
Mai vrem asa gauri negre...

Edited by Astute, 28 May 2017 - 23:46.


#31
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017

View PostAstute, on 28 mai 2017 - 23:46, said:


Romanul e rupt in fund, nu poate concura pe o piata libera cu germanul sau francezul pentru ca are doar de pierdut fiind prea sarac
Romanul nu-i sarac, este doar fudul , atata-l duce mintea sa voteze: nastase, iliescu , psd,

#32
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View Postsamebo, on 28 mai 2017 - 23:17, said:

Tocmai asta e, ca nu mai e al nostru, e al lor, a celor care au cumparat.
Corect.

#33
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

View Posttiupedix, on 28 mai 2017 - 23:51, said:

Romanul nu-i sarac, este doar fudul , atata-l duce mintea sa voteze: nastase, iliescu , psd,

Este sarac, nu poate plati gazul, benzina, curentul electric la acelasi pret ca neamtul, pe o piata liberalizata.
Pentru asta e nevoie de salariu minim egal pe intreg teritoriu UE

#34
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View PostAstute, on 28 mai 2017 - 23:46, said:

Ei uite ca, cu atatea gauri negre, Romania functiona si avea o datorie publica mult mai mica decat acum, ba chiar se traia mai bine

iar minti cu nesimtire p-aici?
Cand s-a trait mai bine?
Nu cacaturi din alea cu eram tanar ce bine era ne descurcam. Cifre. Deci, cand?

View PostAstute, on 28 mai 2017 - 23:53, said:

Este sarac, nu poate plati gazul, benzina, curentul electric la acelasi pret ca neamtul, pe o piata liberalizata.

MANANCI RAHAT. MINTI BA! MINITI!

curent

[ https://s26.postimg.org/j8sgjx755/2016-12-12_035741.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

gaz

[ https://s26.postimg.org/fzeerpn1l/Natural_gas_prices_for_household_consumers_2016.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

haleala bautura

[ https://s26.postimg.org/vdha6n2sp/Price_level_index_for_food_and_non-alcoholic_bev.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

pentru a 2a oara in 48 de ore si moderatorii dorm in cizme. Se vantura toti trepadusii propagandisti p-aici ca e sat fara caini.

Edited by shefu_de_combinat, 28 May 2017 - 23:57.


#35
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

View PostHunor_66, on 28 mai 2017 - 23:08, said:

Pai, stati putin.
Gazele apartin alora care le exploateaza, care le-or concesionat.
Nu e normal sa faca ce vor cu ele ?

Cand au fost concesionate, tot asa au aparut voci care spuneau ca "e normal", pentru ca noi ne-am distrus industria de profil si nu mai suntem in stare.

Cand ne-am distrus industria de profil, erau voci care spuneau ca "e normal", caci oricum mergea pe minus.

Deci, totul e perfect, nu? Aici trebuia sa ajungem, asta e normalitatea mult visata. :)

#36
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
Austriecii sunt cel mai japcar popor, zicea cineva zilele trecute, ca pe teritoriul Austriei si Ungariei ar fi fost mult mai bine sa existe un mare lac

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate