Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Bec proiector cu senzor

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Am in curte un proiector cu senzor(500 w) si vreau sa imi schimb becul halogen din el cu un bec pe led de dimensiunea si grosimea asta(poza)
Ce ziceti se apropie de lumina halogenului si ce e mai important,oare are loc inauntru ca becu asta vad ca e destul de gros fata de cel halogen?

Asta e becul cu leduri si are 15 w
[ http://i.ebayimg.com/images/g/lA8AAOSwGXtXhlHZ/s-l1600.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]Dimensiunile lui sunt trecute pe poza

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
care poza?

#3
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Nu se vede?
stai ca pun direct anuntul de pe ebay
http://www.ebay.com/...y35EM4jvGoYVN4w

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
la mine nu se vede nicio poza

Attached Files

  • Attached File  i20.JPG   37.68K   21 downloads


#5
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Pe laptop nici eu nu o vad..dar de pe telefon o vad..nebanuite sunt caile forumului
2 cm/0.8 in
11.8 cm/4.6 in

Edited by I2O, 28 May 2017 - 22:29.


#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
nu stiu ce fel de lampa ai tu, pt ca de obicei au decupat in interiorul oglinzii exact cat bornele, altele au mai mult decupat, cat tubul cu totul. dar trebuie verificat ce diametru au astea cu led si in functie de oglinda de la tine, daca intra sau nu, dar daca au decupaj doar cat borna, atnci e mai naspa, ca e posibil sa nu-ti intre.

#7
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
becurile cu led din anuntul e-bay  sunt echivalente cu bec halogen de 100 respectiv 150 W .  Despre  dimensiunile fizice n-am nici o idee .

Edited by ggelu, 28 May 2017 - 22:40.


#8
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
M-am uitat acum si are bornele exact ca asta
Cred ca o sa incapa
https://www.eorion.r...0w-negru-24208/
Numai ca astia pe ebay au doua tipuri si nu stiu care are leduri mai bune
Asta
http://www.ebay.com/...y35EM4jvGoYVN4w
Sau asta
http://www.ebay.com/...pU8SfbX1k6ewAOw

View Postggelu, on 28 mai 2017 - 22:37, said:

becurile cu led din anuntul e-bay  sunt echivalente cu bec halogen de 100 respectiv 150 W .  Despre  dimensiunile fizice n-am nici o idee .
Sa zicem ca as fi multumit de performante avand in vedere ca o sa consume doar 15w...fata de 500

Edited by I2O, 28 May 2017 - 22:46.


#9
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Teoretic Led-urile din linkul din postarea #3 sunt mai bune . Practic amabele variante  sunt no brand asa ca ...cum ti-o fi norocul.

#10
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Alea din al doilea link am pus eu, merge dar nu sunt mulțumit de performante.

#11
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Eu am montat un proiector led de 30 W .  Nu e echivalent cu cel cu halogen de 500  dar e spectaculos. Initial ma uitam si eu la cel de 50 W dar dupa montare mi-a trecut .

#12
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
Daca proiectorul tau este de 500W atunci acolo merge un bec R7S de 118mm ; led ,halogen , economic , de care vrei tu .

#13
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Daca va referiti la cele doua modele de becuri, eu as alege primul (cel cu leduri multe) iar din aceeasi poza atunci cel din stanga (cu ledurile mai galbene/portocaliu) da lumina calda (undeva la 4000K) iar celalalt, din dreapta da lumina alb-rece undeva la 6000-8000K asemanatoare cu a lanternelor cu led, chinezesti, ieftine.
Personal prefer lumina calda pentru ca uneori, lumina rece, chiar daca pare mai puternica, ma deranjeaza. Comparativ, primul link pare sa aiba 28 de leduri de 100mA pe ramura iar al doilea link are 12 leduri a cate 60mA (3x20mA, e capsula 5050 care are 3 leduri in ea). Eu zic ca se incalzesc la fel, al doilea bec este realizat cu leduri generatie mai veche care degaja mai multa caldura per watt. Pana la urma conteaza cu cat le-a supravoltat chinezul pentru ca daca se depaseste curentul nominal scade eficienta luminoasa si se degaja mai multa caldura.
Cat despre diametrul acelor becuri par sa aiba diametrul cam de 3 ori mai mare decat al unuia clasic si cred ca are loc intr-o carcasa de 500W, cumva la limita dar eu zic ca incap. Daca nu incap atunci trebuie scoase niturile de la clemele de contact si realizata alta bara de fixare.
Totusi, cat vor rezista ledurile acelea in spatiu inchis daca se incing vara (daca au trecut de 80 grade se duc repede)...

#14
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Am impresia ca are invelis de silicon...
Am stat putin si am cugetat si cred ca imi iau direct un proiector led de 30w cu 120-130 de lei...si am scapat de bataia de cap

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate