Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Imprimanta ptr print putin si rar

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
JokerKing

JokerKing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 06.10.2003
Salut,

Ajutati-ma va rog cu o recomandare de imprimanta pentru acasa.
O voi folosi foarte rar, poate la diferenta de 2-3 luni si tiraj foarte mic, sub 50 de pagini.

Din ce am citit pe net / forumuri recomandat ar fi laser ca nu se usuca nimic.
Si pentru ca poate o sa vreau sa printez si vreun tabel cu un rand color, cred ca ar trebui sa ma orientez la un SH laser color?
Si n-as vrea sa ma coste consumabilele cat imprimanta.

Mersi.

#2
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
niciuna
mergi la un centru de copiere
daca poti

Edited by mihnearau1, 28 May 2017 - 17:57.


#3
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,105
  • Înscris: 05.06.2002
Imprimanta laser se preteaza la printuri ocazionale, dar cerinta cu consumabilele ieftine e cam misiune imposibila. Totusi la cat zici ca imprimi tu un rand de consumabile ar trebui sa te tina ani. Apoi mai exista si cartusele compatibile daca vrei sa faci ceva economie.

#4
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

 mihnearau1, on 28 mai 2017 - 17:56, said:

niciuna
mergi la un centru de copiere
daca poti
Si te costa in stres si transport cat te costa imprimanta.


 JokerKing, on 28 mai 2017 - 17:49, said:

Din ce am citit pe net / forumuri recomandat ar fi laser ca nu se usuca nimic.
Si pentru ca poate o sa vreau sa printez si vreun tabel cu un rand color, cred ca ar trebui sa ma orientez la un SH laser color?

Iti iei un laser alb-negru si marker outliner.

#5
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Laser. Canon. Costa acceptabil si au durata de viata buna. Eu am de cativa ani buni un LBP3010.

Cele pe cerneala costa mai putin la inceput, dar se usuca cerneala si trebuie sa schimbi cartusul. Costa mai mult pe termen lung. Nici nu sunt prea fiabile. Apoi mai e si planned obsolescence. Unele sunt facute special sa nu te tina cartusul decat foarte putin, si sa cumperi mereu cartuse.

Cartusul de schimb e scump, aproape cat imprimanta, dar asta deoarece cartusul original este plin doar pe jumatate. Oricum, chiar cel original ajunge la cateva sute de pagini.
Poti eventual reumple cartusul original, dar tonerul chinezesc de la reumplere nu e chiar atat de negru - e mai slab, dar merge...

#6
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016

 Digynykraf, on 28 mai 2017 - 18:05, said:

Si te costa in stres si transport cat te costa imprimanta.

depinde unde sta
eu printez A4 albnegru la centru de xerox/printare ca ies mai ieftin chiar daca am imprimanta laser A4 acasa
doar ocazional si chestii importante printez acasa
sau cand am 1-2 foi

Edited by mihnearau1, 28 May 2017 - 18:16.


#7
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,105
  • Înscris: 05.06.2002
Cartusul cu care vine imprimanta e plin doar pe jumatate. Nu la toate, la cele care se specifica ca vin cu cartuse demo. Cartusele originale sau compatibile cumparate ulterior sunt cartuse normale.

#8
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,050
  • Înscris: 24.02.2011
Eu folosesc HP Laser M125a de vreo 2 ani, tot asa foarte rar si nu am avut nici o problema.

#9
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016
Dpdv al costurilor iesi mai bine la un centru.
La 10 bani/pagina cat dai acolo trebuie sa scoti peste 2000 de pagini cu un cartus ca sa iesi mai avantajos.
Dar nah, daca vrei intimitate, sa nu-ti vada aia putza goala sau cati bani ai in cont ia-ti laser :)

#10
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,105
  • Înscris: 05.06.2002
Daca ai de imprimat masiv centrul de printare e o solutie avantajoasa, dar daca ai de imprimat 2-3 pagini seara pt copil ca are nevoie de ele la scoala a doua zi atunci centrul de print nu mai e o solutie.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Eu zic ca cea mai buna solutie are fi o imprimanta laser color. Un toner negur de 2000 de pagini (real vreo ~1400 daca paginile sunt pline) ar trebui sa iti ajunga ani de zile. Tonerele negre vor avea intotdeauna capacitate mult mai mare decat cele color. Cele mai ieftine impirmnate laser color vor avea viteza mica de imprimare, asta e. Ce as recomanda eu, cu un mic-mare efort financiar ar fi http://www.pcgarage....4-retea-duplex/

Daca gasesti asa ceva la SH sau la promotie, ia-o si nu te gandi. Nu vei avea niciodata batai de cap cu tonerele. Poti sa o lasi nefolosita si 2 ani si tot o sa iti merga perfect ca in prima zi.

Edited by MembruAnonim, 28 May 2017 - 18:54.


#12
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Eu am asa ceva: http://www.emag.ro/i...a/pd/EG28TBBBM/ doar ca am dat 90 euro pe ea. Nu stiu ce-i cu pretul asta la emag. O am de peste 6 luni si am listat in total cred ca 60-80 de pagini ... merge perfect.

#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,063
  • Înscris: 01.12.2001
La 2-3 luni doar 50 pagini, singura solutie e centru de listari. 10 bani maxim pe pagina.
Mai ieftin chiar. Am găsit si cu 6 bani.
Maxim 20 lei/ an la 10 bani pagina si 50 pagini la 3 luni.
Nici in 10 ani nu amortizezi investitia pt o imprimanta. Chiar si sh.


#14
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Nu e vorba de amortizat nimic ... e vorba de a plati pentru confort.

#15
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,105
  • Înscris: 05.06.2002
Daca ai de imprimat azi doua pagini, maine trei, poimaine doua, cu centrul de imprimare mai trebuie sa pui in calcul pretul pantofilor uzati.

Edited by Fane, 28 May 2017 - 19:29.


#16
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Renunta la color si ia o imprimanta laser alb negru. Nu merita investitia in laser color. Te costa mult si imprimanta si tonerul color.

Edited by rosix, 28 May 2017 - 20:31.


#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

 JokerKing, on 28 mai 2017 - 17:49, said:

Din ce am citit pe net / forumuri recomandat ar fi laser ca nu se usuca nimic.
Exact. Ceva gen Xerox Phaser 3010 sau echivalent Samsung. Mici compact si rapide, nu se usuca nimic. Nu lua ink pentru utilizari ocazionale ca patesti ca tata, da mai multi bani pe desfundat cartuse decat ar fi luat original.
Laser si de fapt LED, cum are xerox ca nu are nevoie de prisma mobila, e si mai safe.

Edited by andreic, 28 May 2017 - 21:27.


#18
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

 Master Razor, on 28 mai 2017 - 18:52, said:

Eu zic ca cea mai buna solutie are fi o imprimanta laser color. Un toner negur de 2000 de pagini (real vreo ~1400 daca paginile sunt pline) ar trebui sa iti ajunga ani de zile. Tonerele negre vor avea intotdeauna capacitate mult mai mare decat cele color. Cele mai ieftine impirmnate laser color vor avea viteza mica de imprimare, asta e. Ce as recomanda eu, cu un mic-mare efort financiar ar fi http://www.pcgarage....4-retea-duplex/

Daca gasesti asa ceva la SH sau la promotie, ia-o si nu te gandi. Nu vei avea niciodata batai de cap cu tonerele. Poti sa o lasi nefolosita si 2 ani si tot o sa iti merga perfect ca in prima zi.
Avem unul similar la lucru, sta nefolosit, daca nu ii cumparam cartus original, nu listeaza tocmai OK...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate