Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Recomandare centuitor pentru tuica

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Nikoles

Nikoles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 27.09.2013
Buna ziua.
Doresc o recomandare in legatura cu centuitor pentru tuica. De care trebuie sa iau, de unde, daca se gasesc si prin magazine online? Ce mai trebuie stiut despre el cand cumperi unul? Multumesc!

#2
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Despre astea zici ?
https://www.okazii.r...lcoolmetru.html

Majoritatea folosesc rusesti , cel putin prin zona mea . E o sonda densimetrica banala nu e satelit .

#3
Nikoles

Nikoles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 27.09.2013
Da, pentru masurat gradele alcoolului. Dar vreau nou nu sh.

LE: am vazut ca sunt si noi pe okazii. Dar de ce costa doar 10 ron unul, e de unica folosinta?

Edited by Nikoles, 28 May 2017 - 11:51.


#4
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Colegul nu ți-a dat link cu densimetre pentru alcool la mâna a doua.
Cumpără de aici dacă dincolo erau prea mari prețurile...

#5
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Vezi aici. Are "Termo Alcoolmetru 0-100% pentru bauturi distilate"

#6
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Ai variante la alegere, inclusiv cu detalii în domeniul 35-70 vol%

Edited by scaiba, 28 May 2017 - 11:54.
typo


#7
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Alcoolmetrele astea rusesti au aparut dupa '90 in bazarele din toata tara aduse de moldoveni tranzitate la greu prin bazarul SV . Daca nu il spargi il poti folosi o viata . Asta e pretul lor , sunt ieftine .
   Clasa de precizie probabil nu este f ridicata si chiar de ar fi cui ar folosi ? Abaterea pe care o poate avea este insesizabila in momentul consumului tuicii . Cand am inceput eu sa supraveghez cazanul si productia metodele de masura erau empirice , acum densimetrul e suficient de precis si util . Oricum distanta dintre gradatii este f mica , trebuie mai degraba sa fii atent si sa ai vedere buna ca sa faci o masuratoare cat mai corecta .
   Eu folosesc o mica cantitate din " prima mana " de la a 2 a distilare chiar fara s-o masor ( probabil intre 80-90 grade ) pentru tinctura de propolis si visinate , caisate etc facute cu sirop de fructe de casa . Restul o aduc la 40 grade , unde folosesc apa distilata daca e cazul .

#8
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 06.02.2012
De la rusi 5-10 ron bucata folosesc de vreo 10 ani, pentru mine cand fac tuica sunt foarte OK, decat sa gust mereu mai bine cu densimetrul rusesc.
Nu am idee cat sunt de precise dar cu o abatere ce cateva grade, cred ca sunt  satisfacute  nevoile fiecaruia in regim casnic.

Edited by leomagic44, 28 May 2017 - 13:19.


#9
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View PostNikoles, on 28 mai 2017 - 11:45, said:

...de ce costa doar 10 ron unul...
Fiindcă nu sunt altceva decât nişte tuburi de sticlă lestate, plus o fiţuică cu liniuţe.

#10
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
îl poţi face şi tu în beci
problema e la cazan...dacă e de aluminiu...dă-l naibii de alcool indiferent de gradaţie... îţi toacă ficaţii

#11
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 08.09.2010

View PostNikoles, on 28 mai 2017 - 11:00, said:

..............
Ce mai trebuie stiut despre el cand cumperi unul?
Că, consumul de alcool poate dăuna grav sănătăţii... la fel ca neconsumul... Posted Image
Şi dacă cumpăraţi din bazar să luaţi 3 bucăţi, faceţi media şi acolo-i valoarea măsurată...cu eroare relativa de +-10%

View Postunucelalalt, on 28 mai 2017 - 12:31, said:

...trebuie mai degraba sa fii atent si sa ai vedere buna ca sa faci o masuratoare cat mai corecta .
Ba si daca beţi din prima se poate sa nu mai vedeţi nimic... de la metilic se cam stinge becul...

View Postsarac.lipit, on 28 mai 2017 - 13:39, said:

....................
problema e la cazan...dacă e de aluminiu...dă-l naibii de alcool indiferent de gradaţie... îţi toacă ficaţii

Da face bine la alzheimer
Cât despre ficaţi nu-i bai că până la aluminiu se întâlneşte cu metilicu'' Posted Image

#12
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Am si eu o intrebare,pt cei care au asemenea date...
Are cineva un tabel cu corespondenta intre densitate(g/cmc) si grade alcool?....eu...nu am reusit sa gasesc...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate