Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Bicicleta "de dame" - recomandari achizitie

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015

View Post_Dadi_, on 28 mai 2017 - 00:11, said:


.....am dat cadou bicicletele...2 bucati, una ca noua....
Am ajuns sa ma citez pe mine....

Pai mai Phobos...am idee de biciclete....
Si stau pe linga Palatul Cotroceni....cu panta ar fi o problema....da cu poluarea cum rezolvam?.....

#20
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

View Post_Dadi_, on 28 mai 2017 - 11:36, said:

Si stau pe linga Palatul Cotroceni....cu panta ar fi o problema....da cu poluarea cum rezolvam?.....

Eu totusi nu cred ca mergand pe bicicleta cineva sta cu nasul in teava de esapament a masinii din fata. Nici nu cred sa fie nori negri de fum iesind din tevi. Ca e poluare nu neg, insa spune-mi cu ce te mai poti deplasa in zona aia fara sa respiri acelasi aer?

[ https://media.giphy.com/media/jjzgoKOT77cNq/giphy.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Edited by Phobos, 28 May 2017 - 11:57.


#21
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007
zanna,
In al tau post spui ca ai 1,60 inaltime....si ca vrei sa te plimbi cu juniorul,care are un mtb....deci nu, numai sosea....
In atare situatie ai doua variante...ori un mtb ori un trek cu roti mai subtiri daca doresti(exista anvelope pe grosimi....)
Las mai jos cateva imagini cu o pozitie corecta pe bicla dar si cu tabele de marimi functie de inaltime....

Pe dirtbike gasesti bicle foarte ok atat sh dar si noi sau aproape noi.
Problemele intervin in alegerea bicicletei....functie de echiparea ei,la o eventuala interventie/reparatie/revizie te poti satura instant de ea....


Ca recomandare/parere personala ,zic sa te orientezi spre cele de oras/city....ai mari sanse sa gasesti pe dirtbike bicle la jumatate din fondul alocat de tine .....

De asemenea,recomand sa vezi cum te simti pe cateva tipuri de biciclete,pana te hotarasti la care vei ramane...
Prefer o cursiera de 8-9,5 kg (cadru otel-crom) decat un mtb de 15-16kg la care sa pedalezi fara rost....

Attached Files



#22
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014

View PostPhobos, on 28 mai 2017 - 00:04, said:

Haha, adica daca mergi cu bicicleta prin oras esti mai "afumat" decat daca circuli cu masina? Deci probabil ca in masina esti inchis ermetic si respiri doar aer curat, (din ceva butelie din portbagaj) nu?
Ia spune, ce ai patit? Posted Image

Sunt pentru mersul pe bicicleta, dar ai vazut cum arata filtrul de polen de la masina dupa 1 an de mers prin oras? Dupa ce ai scris mai sus probabil nu. Nu mai spun ca in masina activez recircularea aerului cand ma nimeresc in spatele unui camion sau autobuz care fumega.

Pentru mers cu bicicleta zilnic prin oras recomand http://respro.com/st...uct/cinqro-mask

#23
zanna

zanna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 02.02.2007

View PostPoeOvidiu, on 28 mai 2017 - 07:09, said:

Pentru mers la serviciu am luat sotiei una cu reducere 50% de prin Cora parca sau Auchan, nu mai retin .  

Aste este o idee la care nu m-am gandit. M-am uitat acum pe Dedeman si Praktiker, neinteresant, insa la Cora e reducere 25% la biciclete si am gasit:
MTB Marsstar, aluminiu, V Brake, Jante duble alu, Kenda, Shimano 18 viteze, roti 26, 900 lei (cu 25% vine 675) - zic ca merita banii, nu? E jumatate din Rockrider ca pret, e tot jumatate ca si calitate? Ma duc maine sa o vad, nu sunt detalii referitoare la cadru si nu se gasesc usor cadrele mici

View Postjozefin, on 28 mai 2017 - 09:12, said:

Personal, as cere sprijinul celor de pe dirtbike, pentru a alege o varianta second, mai buna si mai convenabila. Oamenii sunt pasionati si priceputi, sigur nu te vor trimite in statia de autobuz! Posted Image

Unde? Pe forum?

View PostBaxon, on 28 mai 2017 - 09:17, said:

Chiar nu putem stii pe care tip de bicla te simti tu ok asa ca intai mergi la un mag de bicle ( decathlon ar fi ok ca au multe tipuri ) si dupa ce vezi care ti s-ar potrivi , pui aici modelele si putem sa " sfatuim " Posted Image

Mi-e cam jena sa ma infiintez intr-un magazin de biciclete, sa ma dau cu toate si sa plec acasa. De-aia cer un sfat, sa ma duc mai la punct ochit.

View Postvalecris16, on 28 mai 2017 - 12:14, said:

zanna,
In al tau post spui ca ai 1,60 inaltime....si ca vrei sa te plimbi cu juniorul,care are un mtb....deci nu, numai sosea....
In atare situatie ai doua variante...ori un mtb ori un trek cu roti mai subtiri daca doresti(exista anvelope pe grosimi....)
Las mai jos cateva imagini cu o pozitie corecta pe bicla dar si cu tabele de marimi functie de inaltime....

Pe dirtbike gasesti bicle foarte ok atat sh dar si noi sau aproape noi.
Problemele intervin in alegerea bicicletei....functie de echiparea ei,la o eventuala interventie/reparatie/revizie te poti satura instant de ea....


Ca recomandare/parere personala ,zic sa te orientezi spre cele de oras/city....ai mari sanse sa gasesti pe dirtbike bicle la jumatate din fondul alocat de tine .....

De asemenea,recomand sa vezi cum te simti pe cateva tipuri de biciclete,pana te hotarasti la care vei ramane...
Prefer o cursiera de 8-9,5 kg (cadru otel-crom) decat un mtb de 15-16kg la care sa pedalezi fara rost....

Da, este o nuanta aici, SPER sa ma duc la servici cu ea... si SPER sa iesim regulat din Bucuresti la primbare cu bicicleta pe carari si poteci de deal si munte. Dar in mod real presupunand ca maine am bicicleta ne vom plimba prin parcurile din Bucuresti - jumatate pe alei jumatate pe iarba si pamant.

#24
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postzanna, on 28 mai 2017 - 20:49, said:


Mi-e cam jena sa ma infiintez intr-un magazin de biciclete, sa ma dau cu toate si sa plec acasa. De-aia cer un sfat, sa ma duc mai la punct ochit.


Nu ar trebui sa-ti fie jena deloc . In decathlon chiar is amabili angajatii si au si rabdare sa se ocupe de tine chiar daca incerci 10 bicle si nu cumperi nimic . In fond e vorba de banii tai si pe ei , tu hotarasti nu nea Dorel sau unul necunoscut de pe forum . Mergi si probeaza-le pe toate care crezi ca ti s-ar potrivi , s-ar putea sa gasesti ceva la care nu ai fi crezut ca o sa ajungi .

#25
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017

View PostTruculMagic, on 28 mai 2017 - 00:08, said:



Nu cred ca ai vrea sa stai pe bicicleta in spatele cazanurilor din oras care trec itp-ul cu spaga Posted Image
Cazanuri?
Asa se zice la tine la tara???

View Postvalecris16, on 28 mai 2017 - 12:14, said:

.
Prefer o cursiera de 8-9,5 kg (cadru otel-crom) decat un mtb de 15-16kg la care sa pedalezi fara rost....
ce cursiera din otel ai tu de 8Kg? ca eu sub 10kg n-am prea vazut...
sunt niste americani (rodriguez nu-stiu-cum) care fac biciclete din otel sub 9Kg, dar preturile sunt de la 4000USD in sus (da' in sus bine de tot!).
plus ca o cursiera d'asta de otle la 1000 lei are schimbatoarele pe cadru. de acces la frane nu mai vorbim!
parca o vad pe d-na de 1.6 mteri stand cocosata pe cursiera, aplecandu-se sa schimbe vitezele si chinduindu-se sa franeze...

View Postzanna, on 28 mai 2017 - 20:49, said:

Aste este o idee la care nu m-am gandit. M-am uitat acum pe Dedeman si Praktiker, neinteresant, insa la Cora e reducere 25% la biciclete si am gasit:
MTB Marsstar, aluminiu, V Brake, Jante duble alu, Kenda, Shimano 18 viteze, roti 26, 900 lei (cu 25% vine 675) - zic ca merita banii, nu? E jumatate din Rockrider ca pret, e tot jumatate ca si calitate?
da, da' e dublu ca masa (sau greutate, ca sa inteleaga si truculmagic).
de ce nu cauti un ATB? ala are furca fixa.

View Post_Dadi_, on 27 mai 2017 - 23:47, said:


Daca vrei sa mergi cu ea in oras...las-o balta...o sa iei poluarea in nas x10.....

cin' te pune sa mananci iahnie inainte de a merge cu bicicleta?

#26
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007
QuickSpeed,
ca sa raspund punctual....
-personal am un Kristall ( swiss made) cadru de '57 (otel aliat crom) are fix 10kg si este fabricata acum 11 ani
-o cursiera de '52 care ar fi pe masura persoanei cu inaltimea de 1,60  ce greutate crezi ca ar avea?....
-nu trebuie sa cheltuiesti o avere ca sa ai o bicicleta  performanta.
-da,eu prefer sch. pe cadru....si in locul unei cursiere de 5-7.ooo ron prefer una de 1000 ,vintage, care intoarce capete !!

D-na respectiva nu cred ca va sta cocosata pe o cursiera....nicidecum.
Dar si in categoria mtb---trek gasesti biciclete catalogate 'usoare' si la bani putini, trebuie doar sa ai rabdare si sa cauti.

#27
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
- de la 10kg (eu ma indoiesc, dar incerc sa te cred!) la 8 Kg e diferenta de 2000 Euro (cam 1000Euro/kil).
- o cursiera de 52 este pentru 1.65-1.70. la 1.6m trebuie un 48 sau 50. in orice caz nu cu 2Kg mai usoara!
- pentru performanat iti trebuie averi, dar nu este cazul aici;
- esti singurul om pe care il aud ca prefera schimbator pe cadru. este ok, in ziua de astazi ai voie...
- cu siguranta o bicicleta de 1000 lei, vintage, nu "intoarce capetele" (orice ar insemna asta). Plus ca e cam greu cu piesele si standardele la astea vechi...

Pentru doamna s-ar portivi un ATB in bugetul de 1500 lei (daca vrea polivalenta).
Altfel, un MTB si una de oras.

Edited by QuickSpeed, 31 May 2017 - 08:35.


#28
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
propuneri din decathlon:

http://www.decathlon...457-s_1m50_1m65

cu 400 lei in plus iei varianta cu suspensii fata.

e cam grea, dar la 750 lei nu cred ca poti avea mari pretentii...

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Testat de mine cu vechea bicicletă, o merida tfs100. Cadrul, mărimea m, a avut 1700g doar cu urechea de schimbător iar bicicleta completă a ajuns undeva la 14 kg. La fel este cu restul celorlalte biciclete, doar din reducerea greutății cadrului neputând da o diferență de 2 kg.
Cred că inițiatoarea ar trebui să spună cât de important este să-l însoțească pe junior pe coclauri și cam ce presupun acele coclauri pentru a putea vedea cât de aproape de mtb trebuie să fie bicicleta.

#30
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
Gasesti variante sh destul de bune, trebuie sa cauti bine si sa te documentezi inainte:
https://www.olx.ro/o...html#01355d9dc9 am dubii ca e 2017, pretul este foarte, foarte bun, daca nu te deranjeaza ca nu este in mod expres pentru doamne, ma refer la cadru.
https://www.olx.ro/o...html#6355d30b2e
https://www.olx.ro/o...html#4e18ab2486
https://www.olx.ro/o...html#f139ecf2ec
https://www.olx.ro/o...html#f973a07e84
https://www.olx.ro/o...html#beaf300db3

Edited by florinppv, 04 June 2017 - 18:43.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate