Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

ajutor lipici soareci

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Truta

Truta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 20.07.2008
Din greseala, varsat o cantitate mare de lipici pentru soareci pe parchet (laminat)
Lipiciul este polyisobutylene (denumirea lui comerciala asta sugereaza)
Se lipeste de orice si se intinde in filamente de 2 metri. E cumplit. Filmele cu Tom si Jerry cu scene ca astea sunt cat se poate de reale.
Rog sugestii de curatare
Se pare ca s-ar putea incerca :
- material solid de umplutura - talc, rumegus...
- lubrifianti - vaselina, ulei - pe o scula de curatare (spaclu), ca sa nu se lipeasca de scula
pana acum nu am incercat nimic. E catastrofal daca intind necontrolat chestia asta. Pata e cam cat o palma maaaaare. Lipiciul asta NU se usuca in timp.
Multumesc :)
c.t.

#2
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Pe tuburile de lipici ce le folosesc eu in Italia , scrie ca se curata foarte bine cu benzina . Nu am incercat ca nu a fost nevoie . Spun ce zic astia , poti incerca pe o bucatica , daca nu afecteaza parchetul .

#3
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Sterge cat se poate sterge cu cat mai multe servetele, apoi cu o carpa bine imbibata in acetona. Va trebui sa insisti, asta sigur.

#4
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Titlul parca e scris de soarece

#5
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
Acetona ataca lacul de pe parchet....Posted Image
Mai buna este benzina sau neofalina.

[ https://i.dedeman.ro/media/catalog/product/cache/dedeman/image/600x600/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/5/0/5007809.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sau acest spray profesional: https://www.dedeman....00-ml/p/5007809

Edited by xmanyacs77, 27 May 2017 - 21:26.


#6
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Dude, ala nu e lipici, e otrava. Poti pune poze cu ambalajul, te rog?

#7
Lenevo

Lenevo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 10.04.2017

 marga32, on 27 mai 2017 - 21:18, said:

Sterge cat se poate sterge cu cat mai multe servetele, apoi cu o carpa bine imbibata in acetona. Va trebui sa insisti, asta sigur.
Nu are ce cauta cu acetona pe parchet, o sa il arda, o sa ia stratul protector.

 Truta, on 27 mai 2017 - 21:07, said:

Din greseala, varsat o cantitate mare de lipici pentru soareci pe parchet (laminat)
Lipiciul este polyisobutylene (denumirea lui comerciala asta sugereaza)
Se lipeste de orice si se intinde in filamente de 2 metri. E cumplit. Filmele cu Tom si Jerry cu scene ca astea sunt cat se poate de reale.
Rog sugestii de curatare
Se pare ca s-ar putea incerca :
- material solid de umplutura - talc, rumegus...
- lubrifianti - vaselina, ulei - pe o scula de curatare (spaclu), ca sa nu se lipeasca de scula
pana acum nu am incercat nimic. E catastrofal daca intind necontrolat chestia asta. Pata e cam cat o palma maaaaare. Lipiciul asta NU se usuca in timp.
Multumesc Posted Image
c.t.
Sapun lichid si rabdare, un prosop, ceva haine de aruncat.

Am pus lipici de genul asta pe gresie, sapun lichid si rabdare.

#8
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005
eu nu am reuşit. Odată atinsă o suprafaţă, acolo stă dracul. Numai poate cu chestii precum spray-ul de mai sus pentru etichete/reziduuri de adeziv. Dar încearcă să iei grosul cumva înainte ...

#9
Lenevo

Lenevo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 10.04.2017

 craciuncostel, on 27 mai 2017 - 21:30, said:

eu nu am reuşit. Odată atinsă o suprafaţă, acolo stă dracul. Numai poate cu chestii precum spray-ul de mai sus pentru etichete/reziduuri de adeziv. Dar încearcă să iei grosul cumva înainte ...
Depinde ce ai folosit.
Eu folosesc http://www.roinsect....bolani-amia/668 si este elastic, da se da greu jos de unde se lipeste, dar cu ceva sapun lichid si un prosop sau servetele merge.

#10
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016
Sa nu dai cu benzina in casa. Iti blestemi zilele ramasePosted Image
Chinui bietu animal cand e prins de parchet.
Nu era mai usor asa?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ABffYDM9EwU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
+o bucata de branza
Si aia e

Edited by Claudiu998, 27 May 2017 - 22:13.


#11
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Dupa atatea pareri contradictorii, cel mai castigat ai fi daca ai prinde cel putin un soarece in mijlocul sufrageriei.

#12
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
Iese cu benzina. Sotia si-a lipit mainile, a tratat inocent prospectul. :) Chiar lipeste totul si nu iese cu nimic in afara de benzina.

 marga32, on 27 mai 2017 - 21:18, said:

Sterge cat se poate sterge cu cat mai multe servetele, apoi cu o carpa bine imbibata in acetona. Va trebui sa insisti, asta sigur.

Nu iese cu acetona, a incercat si sotia.

#13
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016

 Claudiu998, on 27 mai 2017 - 21:44, said:

Sa nu dai cu benzina in casa. Iti blestemi zilele ramasePosted Image
Chinui bietu animal cand e prins de parchet.
Nu era mai usor asa?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ABffYDM9EwU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
+o bucata de branza
Si aia e
Bietul animal ??? Stii cate boli poarta acest biet animal ?? Leptospiroza , care din ce stiu , nu are leac , iti spune ceva ??? Nu am nimic impotriva niciunui animal , dar fiecare sa stea unde ii este locul , nu in casa .

#14
eualexmare

eualexmare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 13.03.2010
Nu arunca acetona,benzina sau alte chesti ce zic unii pe aici,vor iesi gaze toxice in combinatie cu lipiciul ala,cea mai buna metoda ar fi sa il ingheti,de ex cu gheata carbonica daca gasesti.

#15
Mac_1

Mac_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 15.05.2017
Stiu despre ce clei vorbesti, e nasty rau, asa e!
Eu nu as incerca niciun solvent din asta. Nustiu daca izopropilul ajuta, dar daca nu ajuta, nu recomand nici acetona, nici benzina.
Chiar daca dizolva, nu o va dizolva perfect si o sa te trezesti cu lipici + benzina.
Poti incerca un WD40, e un coctail de solventi, dar mai spre final, dupa ce ai eliminat grosul.
Multa hartie, multa rabdare.
Foloseste manusi.
Succes!
:D

#16
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 gladiatore, on 27 mai 2017 - 23:24, said:

Bietul animal ??? Stii cate boli poarta acest biet animal ?? Leptospiroza , care din ce stiu , nu are leac , iti spune ceva ??? Nu am nimic impotriva niciunui animal , dar fiecare sa stea unde ii este locul , nu in casa .
sI DACA IL PRINZI CU O CUSCA SI IL ARUNCI AFARA DIN CASA SE INTAMPLA CEVA NEAPARAT TREBUIE SA OMORAM?

#17
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Nici eu nu sunt de acord cu isteria asta impotriva unui amarat de soricel...  M-am intalnit si eu pe parcursul vietii cu ''monstri'' gen soricei.  Il prind fara sa-l omor ( de ce dracu' ai omori un biet mamifer? ), si il eliberez in natura.

Aia cu ''purtatori de boli''...mai scutiti-ma..  Cred ca stiu vro' 2 vecini ( bipezi ) care SIGUR poarta mai multe boli ca soriceii..

#18
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017
Poți să încerci cu nisip, se va amesteca cu lipiciul și va fi mai ușor de înlăturat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate