Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Routere cu aceleasi clase de ip-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
daviodan

daviodan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 31.10.2006
Buna seara,

Am doua routere TP-Link WR740N situate in camere diferite, la extremitatile casei. In unul intra cablul de la modemul RDS si am clasa de ip 192.168.0.xxx. Celalalt router situat in partea opusa a casei este conectat la primul router prin fir si are clasa ip 192.168.1.xxx.
Intr-o alta camera am un TV  LG conectat prin fir la primul router, deci un ip de forma 192.168.0.xxx. Am gasit o aplicatie android ce permite utilizarea telefonului ca telecomanda. Problema este ca in camera unde este tv-ul, am semnal wireless doar de la routerul al doilea si ii este asociat telefonului un ip de forma 192.168.1.xxx. Telefonul si tv-ul avand clase diferite de ip, nu pot lucra impreuna. Nu reusesc sa aloc si celui de-al doilea router aceeasi clasa de ip-uri 192.168.0.xxx ca la primul router, pentru ca telefonul si tv sa poata lucra impreuna.
Am cautat pe youtube un tutorial, insa toate prezinta metoda de repetare a semnalului de pe routerul 1 pe routerul 2, dar eu nu pot folosi aceasta metoda deoarece semnalul wireless de la primul router nu ajunge la a doilea router.
Ar exista si alta metoda de a avea ambele routere cu aceleasi clase de ip-uri?
Multumesc!

#2
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

 daviodan, on 27 mai 2017 - 18:08, said:

Buna seara,

Am doua routere TP-Link WR740N situate in camere diferite, la extremitatile casei. In unul intra cablul de la modemul RDS si am clasa de ip 192.168.0.xxx. Celalalt router situat in partea opusa a casei este conectat la primul router prin fir si are clasa ip 192.168.1.xxx.
Intr-o alta camera am un TV  LG conectat prin fir la primul router, deci un ip de forma 192.168.0.xxx. Am gasit o aplicatie android ce permite utilizarea telefonului ca telecomanda. Problema este ca in camera unde este tv-ul, am semnal wireless doar de la routerul al doilea si ii este asociat telefonului un ip de forma 192.168.1.xxx. Telefonul si tv-ul avand clase diferite de ip, nu pot lucra impreuna. Nu reusesc sa aloc si celui de-al doilea router aceeasi clasa de ip-uri 192.168.0.xxx ca la primul router, pentru ca telefonul si tv sa poata lucra impreuna.
Am cautat pe youtube un tutorial, insa toate prezinta metoda de repetare a semnalului de pe routerul 1 pe routerul 2, dar eu nu pot folosi aceasta metoda deoarece semnalul wireless de la primul router nu ajunge la a doilea router.
Ar exista si alta metoda de a avea ambele routere cu aceleasi clase de ip-uri?
Multumesc!
trage un cablu intre ele si leaga LAN-urile.

#3
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007
Opresti DHCP-ul pe al doi-lea router, ii pui IP din clasa primului si legi routerele intre porturile LAN.

#4
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Ai putea să transformi al doilea router în switch.
https://www.smallnet...d-network-ports

#5
daviodan

daviodan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 31.10.2006
Multumesc. Voi incerca recomandarile facute.

#6
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
S-a mai discutat!
Al doilea router il faci AP (fara DHCP si cu IP din clasa primului) cu legatura pe porturile de LAN, acelasi nume de retea WiFi, aceeasi setare de securitate dar pe canale diferite.

https://forum.softpe...tioneze-ca-unu/

#7
bila1000

bila1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 12.08.2010
Nu intre routere va trebui sa deschizi porturile necesare, daca aveai in switch era mai simplu.
Spre exemplu:
R1-R2-R3
Aici vor trebui 3 clase de ip
Sa zicem ca dorim sa accesam un device din R3 dinspre R1;
Deschidem porturile respective pe R3, R2,R1 iar ip R1.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate